M.Nikzad

M.Nikzad

Thursday, 25 اسد 1397 15:16

زمان: چهارشنبه 24 اسد 1397 

مکان: مقر سفارت

آقای احمد هارون نجم پور، مستشار وزیر مختار و معاون سفیر افغانستان در تهران قبل از ظهر روز چهارشنبه مورخ 24 اسد 1397 مطابق با 15 آگوست 2018 با آقای جول رونرو پولاک کنسول سفارت آلمان در مقر سفارت ملاقات نمودند.
در این نشست آقای پولاک که مسئول همکاری با مقامات ذیربط جهت بررسی کیس های پناهندگی افغان ها می باشد، درخصوص وضعیت مهاجرین افغان و همچنین وضعیت اقامت آنها در ایران سوالاتی را مطرح کردند. آقای نجم پور نیز در خصوص وضعیت اقشار مختلف مهاجرین افغان در ایران صحبت نمودند و ایشان را در جریان فعالیت ها و خدمات سفارت برای مهاجرین در بخش های مختلف قونسلی از جمله طی مراحل اسناد و تایید و تصدیق آنها، صدور انواع سند برای مهاجرین و روند اجرایی امور قونسلی سفارت قرار دادند.

Wednesday, 24 اسد 1397 10:01

سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران فرارسیدن 28 اسد/ مرداد 1397 مطابق با 19 آگوست 2018 مصادف با 99 امین سالروز استرداد استقلال افغانستان را گرامی داشته و روز تاریخی تبلور ایمان و اتحاد، روز به ثمر نشستن نهال اراده و ایستادگی را به کافه ملت افغانستان، خصوصا مهاجرین مقیم ایران تبریک عرض می دارد.

این سفارت همچنین پیشاپیش فرا رسیدن ایام عید سعید قربان، جشن رهایی از اسارت نفس و شکوفایی ایمان و یقین، عید سرسپردگی و بندگی، عید رهایی از همه تعلقات غیرخدایی و روز قربانی کردن وسوسه ها و کینه ها در پای محبت و معرفت را به عموم امت مسلمان بالاخص دو ملت دوست و برادر، افغانستان و ایران تبریک و تهنیت عرض داشته و در این ایام با سعادت روزهای عرفه و عید سعید قربان، از بارگاه حضرت حق، صلح، ثبات، امنیت و سعادت و ترقی را برای کشور عزیزمان افغانستان استدعا می کند.

لذا بدینوسیله به اطلاع عموم مراجعه کنندگان محترم می رساند که این سفارت از روز یکشنبه مورخ 28 اسد/ مرداد الی روز جمعه مورخ 2 سنبله/ شهریور مطابق با 19 الی 24 آگوست 2018 تعطیل می باشد. مراجعین گرامی مطلع باشند.

Monday, 15 اسد 1397 12:00

موفقیت های روزافزون شما در عرصه های علمی،فرهنگی، هنری و ورزشی در کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران؛ موجی از غرور و افتخار را برای بنده و همکارانم در وزارت امور مهاجرین و عودکنندگان و عموم مردم عزتمند افغانستان همواره به ارمغان آورده است.

فرزندان راستین کهن سرزمین افغانستان؛ شما ثابت نموده اید نسل کنونی خواستار ایجاد تغییرات مثبت نه با ابزار جنگ بلکه با ابزار علم، هنر و فرهنگ سازی است. پیام واضح علم دوستی و هنر پروری تان به گوش جهانیان طنین انداز و از رفتن به سوی فردای روشن صلح و آبادی نوید می دهد.
موفقیت های چشمگیر علمی، ورزشی، فرهنگی و هنری شما همواره از سوی وزارت امور مهاجرین و عودکنندگان با مقامات عالی رتبه کشور به اشتراک گذاشته شده و استفاده از اندوخته های علمی و توانایی های شما در عرصه رقابت های ورزشی جزئی از برنامه های دولت وحدت ملی است.
مقام ریاست دولت جمهوری اسلامی افغانستان، جناب داکتر محمد اشرف غنی، مقام ریاست اجرائیه کشور جناب داکتر عبدالله عبدالله و تمام دولتمردان و مردم افغانستان؛ موفقیت ها و تلاش شبانه روزی تان را پاس داشته و قدردانی می نمایند.
از خداوند تبارک و تعالی برای شما عزیزان آرزوی توفیقات بیشتر در کسب افتخارات علمی، ورزشی، فرهنگی و هنری دارم و به شما اطمینان می دهم افغانستان عزیز همواره چشم انتظار فرزندان پرتوان، صادق، خدمتگذار و علم دوست خویش است و با آغوش باز شما را پذیرا خواهد بود!
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

سیدحسین عالمی بلخی
وزیر امور مهاجرین و عودکنندگان

Tuesday, 09 اسد 1397 13:23

 زمان: سه شنبه 9 اسد 1397 

مکان: مقر سفارت

دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران صبح روز سه شنبه مورخ 9 اسد 1397 مطابق با 31 جولای 2018 با آقای دکتر علیرضا بندانی، رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان و آقای دکتر اویسی، معاون مالی و اداری این دانشگاه در مقر سفارت ملاقات نمودند.
در این نشست آقای دکتر بندانی، ابتدا در مورد ظرفیت های علمی و آموزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان و مجموعه فعالیت های بین المللی این دانشگاه توضیحاتی را ارائه دادند.
ریاست محترم دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه در رابطه با طرح ها و برنامه های خویش برای تقویت و گسترش زمینه همکاری های علمی، آموزشی و تحقیقاتی میان دو کشور صحبت نمودند. وی در این بخش با توجه به اعطای مجوز جذب دانشجویان خارجی به این دانشگاه از آمادگی های این مرکز برای ایجاد زمینه های لازم جهت جذب دانشجویان افغان در رشته های مختلف با تخصیص امکانات آموزشی و خوابگاهی اطلاع داده و برای انواع مختلف همکاری ها در قالب دوره های آموزشی مشترک، کوتاه مدت و یا آکادمیک و همچنین زمینه های مطالعاتی و پژوهشی میان اساتید دانشگاه های دو کشور توضیحاتی را ارائه دادند.
آقای دکتور نور، سفیر کشورمان نیز ضمن تقدیر از حسن نیت و از طرح ها و برنامه های ایشان، برای همکاری های دوجانبه علمی و آموزشی و فراهم سازی تسهیلات لازم برای جذب دانشجویان مهاجر افغان در ایران استقبال نمودند.
دکتور نور یادآور گردیدند پتانسیل ها و ظرفیت های بالای همکاری های علمی میان دو کشور وجود دارد و حسن همجواری، هم فرهنگی و هم زبانی این زمینه ها را تقویت نموده و مهیا ساخته است.
سفیر محترم کشورمان تأکید نمودند که افغانستان کشوری است که در حال بازسازی و توسعه خویش می باشد که در این راستا فراهم شدن زمینه تحصیل برای جوانان افغان برای هر دو کشور به مثابه یک فرصت بی نظیر می باشد و شایسته است که به این فرصت ارزشمند و تاریخی، دیدی بلند مدت داشت. دانشجویان مهاجر افغان در ایران نباید به عنوان دانشجوی خارجی تلقی گردند؛ بلکه با جذب و پرورش این نیروی انسانی، در آینده نزدیک هر دو کشور از منافع آن بهره مند خواهند شد و این فرصت ها، زمینه ساز گسترش بیش از پیش روابط فرهنگی و تاریخی دو کشور خواهد شد. دکتور نور همچنین به برخی مشکلات اقامتی و اسناد تحصیلی دانشجویان مهاجر افغان اشاره نمودند و خاطر نشان ساختند با ایجاد تسهیلات بهتر و پذیرش این دانشجویان صرفاً با اسناد اقامتی ایشان در ایران، می تواند زمینه ساز تسهیل و به تبع آن جذب جمع چند ده هزار نفری از دانشجویان مهاجر افغان در دانشگاه های ایران باشد.
ایشان همچنین گسترش همکاری های دانشگاهی میان دو کشور بخصوص در بخش های دانشجویی، تبادل استاد، دوره های تحقیقاتی و آموزشی را ارزشمند خوانده و افزودند در این بخش نیز در کنار شما خواهیم بود و امیدواریم که در این بخش نیز شاهد گسترش این تبادلات علمی باشیم که البته در سند جامع همکاری های دو کشور نیز در نظر گرفته شده و پیشرفت های خوبی را نیز داشته ایم. دکتور نور همچنین یادآور گردیدند که باتوجه همجواری استان سیستان و بلوچستان با کشور افغانستان مطمئناً این دانشگاه در این بخش می تواند نقش عمده ای ایفا نماید.
در پایان دکتور نور ضمن استقبال کامل از برنامه ها و پیشنهادات ایشان افزودند که برنامه ها و طرح های مشخص این دانشگاه از طریق رسمی به دست ما برسد تا بتوانیم آن را پیگیری نموده و اقدامات لازم را ترتیب دهیم.

Wednesday, 03 اسد 1397 23:46

زمان: چهارشنبه 3 اسد 1397 

مکان: مقر سفارت

آقای احمد هارون نجم پور، مستشار وزیر مختار و معاون سفیر افغانستان در تهران بعد از ظهر روز چهارشنبه مورخ 3 اسد 1397 مطابق با 25 جولای 2018 با آقای دکتر مهدی فتح الله، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای غرب استان تهران به شمول شهر قدس، ملارد و صفادشت و آقای دکتر پارسیان، معاون ایشان در مقر سفارت ملاقات نمودند.
در این نشست آقای دکتر فتح الله در رابطه با طرح ایجاد شعبه اختصاصی دانشگاه آزاد در منطقه غرب استان تهران برای مهاجرین و دانشجویان افغان با تسهیلات ویژه توضیحاتی را ارائه نمود. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای غرب استان تهران و معاون ایشان در ادامه در رابطه با تقویت و گسترش زمینه همکاری های علمی، آموزشی و تحقیقاتی میان دو کشور صحبت نمودند و پیشنهادات و ظرفیت های این دانشگاه را در بخش های مختلف دانشجویی، فرصت های تحقیقاتی و سایر زمینه های علمی شرح دادند.
ایشان در این راستا از آمادگی کامل این دانشگاه برای ایجاد زمینه های لازم جهت جذب دانشجویان افغان در رشته های مختلف با تخصیص امکانات ویژه اطلاع داده و برای انواع مختلف همکاری ها در قالب دوره های آموزشی مشترک، کوتاه مدت و یا آکادمیک و همچنین زمینه های مطالعاتی و پژوهشی توضیحاتی را ارائه دادند.
آقای نجم پور، معاون محترم سفیر کشورمان نیز ضمن تقدیر از حسن نیت و همچنین استقبال از طرح ها و برنامه های ایشان، برای همکاری متقابل جانب افغانستان به ایشان اطمینان دادند و خاطر نشان کردند که افغانستان در مسیر توسعه قرار دارد و از سوی دیگر با توجه به جمعیت بالای مهاجرین افغان در ایران، فراهم شدن چنین زمینه هایی برای ما ارزشمند بوده و هر گونه همکاری در حد توان و صلاحیت خویش را برای مسیر علم آموزی و ارتقاء توانمندی های علمی و فنی اتباع خویش به کار خواهیم گرفت.
آقای نجم پور از ظرفیت های گسترده و همه جانبه همکاری های دانشگاهی میان دو کشور بخصوص در بخش های دانشجویی، تبادل استاد، دوره های تحقیقاتی و آموزشی با وجود زبان، فرهنگ و پیشینه تاریخی مشترک، یاد نمودند. ایشان تأکید داشتند که جذب دانشجویان افغان در دانشگاه های ایران با رفع برخی مشکلات این دانشجویان بخصوص در بخش های اقامتی و مسائل شهریه تحصیلی، می تواند توسعه پیدا کند و قطعاً چنین مراودات علمی و آموزشی، نسل هایی را پرورش خواهد داد که در آینده نزدیک برای هر دو کشور منشاء خیر و برکت باشند و به تقویت بیش از پیش روابط خوب و حسنه دو کشور دوست و برادر افغانستان و ایران یاری رسانند.
قابل ذکر است که این ملاقات آقای انصاری، مسئول امور دانشجویی و همچنین همکار بخش مطبوعاتی سفارت نیز حضور داشتنند.

Wednesday, 03 اسد 1397 23:43

زمان: چهارشنبه 3 اسد 1397 

مکان: شرکت صانیر/ تهران

دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران ظهر روز چهارشنبه مورخ 3 اسد 1397 مطابق با 25 جولای 2018 ضمن بازدید از شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران (صانیر) با آقای مهندس حمید رضا صالحی، مدیر عامل، برخی از اعضای هیئت مدیره و مسئولین این شرکت دیدار و ملاقات نمودند.
در ابتدای این نشست فعالیت ها و سابقه کاری این شرکت برای سفیر محترم و هیئت همراهشان تشریح گردید و پس از آقای صالحی، مدیر عامل این شرکت توضیحاتی را در مورد فعالیت ها و پروژه های این شرکت در افغانستان و آمادگی های آنان برای افتتاح پروژه زیر ساختی انتقال برق وارداتی ترکمنستان در ولایت بادغیس که قرار است به زودی توسط مقام عالی ریاست جمهوری افغانستان افتتاح گردد؛ توضیحاتی را ارائه نمود.
در ادامه این نشست مسئولان و اعضای هیئت مدیره این شرکت در رابطه با زمینه های گسترش همکاری های فنی و اقتصادی شرکت با جانب افغانستان صحبت نمودند. دکتور نور، سفیر محترم کشورمان نیز در مقابل افزودند کشور افغانستان دارای منابع بی نظیر طبیعی و بکر است و حال در مسیر توسعه خویش قرار گرفته است. وجود فرهنگ، زبان و ریشه های مشترک تاریخی و همسایگی دو کشور دوست و برادر، زمینه ی همکاری های اقتصادی میان دو کشور را بیش از پیش فراهم ساخته و ارائه خدمات و محصولات با کیفیت، همراه با صداقت و امانتداری در اجرای چنین پروژه هایی، مطمئناً به نفع دو کشور بوده و شرایط حضور ی افغانستان در تهران ظهر روز چهارشنبه مورخ 3 اسد 1397 مطابق با 25 جولای 2018 از شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران (صانیر) بازدید نمودند و یا آقای مهندس حمید رضا صالحی، مدیر عامل و برخی اعضای هیئت مدیره و مسئولین این شرکت دیدار و ملاقات نمودند.
در این بازدید ابتدا فعالیت ها و سوابق کاری این شرکت برای سفیر محترم و هیئت همراهشان تشریح گردید و پس از آن آقای صالحی از فعالیت های این شرکت در زمینه زیر ساخت های برق در افغانستان و آمادگی های آنان برای افتتاح پروژه زیرساختی انتقال برق وارداتی ترکمنستان پر رنگ تر شرکت های ایرانی را در بازار رقابتی افغانستان مهیا می سازد.

Wednesday, 03 اسد 1397 15:53

 منبع: روزنامه وطن امروز

تاریخ انتشار: سه شنبه 2 مرداد 1397 
 
   در هفته‌های اخیر شاهد لغو آتش‌بس از سوی طالبان بودیم که امیدها برای تبدیل آن به صلح پایدار را به بن‌بست رساند؛ اساساً موانع آتش‌بس چیست؟ 

صلح در افغانستان امری بسیار ضروری به حساب می‌آید و همیشه در اولویت‌های ما قرار داشته و جدیدترین تحول در این عرصه، ارائه بسته پیشنهادی از سوی رئیس‌جمهوری افغانستان در دومین نشست فرآیند صلح کابل بود که نماینده ارشد ایران هم در آن نشست حضور داشت و به نظرم پیشنهادات سخاوتمندانه‌ و بی‌نظیری به طالبان ارائه شد که هرگونه بهانه را از این جریان گرفته است. طالب‌ها تا امروز پاسخ روشنی به این پیشنهاد نداده‌اند اما درهای صلح همچنان به روی آنها باز است و این پیشنهاد نه‌تنها در فرآیند صلح کابل، بلکه در اجلاس تاشکند که با حضور جناب آقای دکتر ظریف، نمایندگان آمریکا، روسیه، کشورهای اروپایی و سایر طرف‌های درگیر در این پرونده برگزار شد، مجدداً به آن اشاره شد که این پیشنهاد در آنجا هم مورد تایید قرار گرفت.
در سطح شورای امنیت هم از این طرح حمایت شد و به دنبال آن آقای رئیس‌جمهور جناب «اشرف غنی» آتش‌بس یکجانبه را در آستانه عید فطر و روزهای پس از آن اعلام کرد که تنها 3 روز از آن مورد توافق طالبان قرار گرفت. در این‌باره چند نکته بسیار مهم قابل ذکر است؛ نخست اینکه در طول منازعات 4 دهه اخیر برای نخستین‌بار است که 2 طرف درگیر همزمان آتش‌بس برقرار کردند، ولو اینکه طالبان اعلام نکند که این آتش‌بس در پاسخ به طرح دولت باشد. نکته دوم اینکه در طول مدت آتش‌بس هر 2 طرف به آن پایبند بودند. مساله مهم‌تر اینکه، زمانی که آتش‌بس اعلام شد طالب‌ها وارد شهرها شدند و با مردم و نیروهای امنیتی دیدار و مصافحه کردند و یکدیگر را در بغل گرفتند که یک امر بی‌سابقه‌ای در افغانستان بود و نشان می‌دهد افغان‌ها تا چه حد مشتاق صلح هستند. این در حالی است که بعضی از افراد و فرماندهان این جریان بدون هیچ ترس و واهمه‌ای جلوی دوربین رسانه‌ها آمده و صحبت کردند و گفتند وارد جنگ نخواهیم شد و جنگ زیر هر عنوانی که باشد توجیه ندارد، لذا مجموع این موضوعات نشان از وجود علائم صلح دارد.
   تا چه حد می‌توان به این رویکرد طالبان خوشبین بود؟ آیا ساده‌انگاری نیست که با چند حرکت ابتدایی آن هم به این شکل بگوییم طالب‌ها به صلح پایدار فکر می‌کنند؟
به هر حال باید قبول کنیم طالبان یک جریان یکپارچه نیست و هسته‌های تندرو همچنان در این جریان حضور دارند و مقاومت‌هایی درباره دستیابی به صلح از خود نشان می‌دهند اما بخش بزرگی از بطن طالبان به دنبال صلح است و دولت افغانستان این را بخوبی لمس کرده و جناب اشرف غنی به عنوان رئیس دولت وحدت ملی بر صلح تاکید دارد و معتقد است هرچه زودتر باید صلح سراسری در کشور برقرار شود. طبیعی است اگر این موضوع به تعویق بیفتد بدون تردید هم طالبان و هم شهروندان افغانستان متضرر خواهند شد.
   پس از آنکه طالب‌ها در قالب آتش‌بس وارد شهرها شدند و با شهروندان افغانستان در نماز عید فطر شرکت کردند، گمانه‌زنی کردیم که رهبران و کادر مرکزی طالبان از این موضوع هراس دارند که دلیل آن هم احتمال ریزش در بدنه طالبان است. این تحلیل از نظر شما تا چه حد صحیح است؟  
این تحلیل کاملاً درست است! زمانی که طالبان آتش‌بس 3 روزه را اعلام کرد بسیاری از گروه‌های رادیکال حاضر در افغانستان و همچنین حامیان آنها از این موضوع بشدت احساس خطر کردند و یک شوک عمیق ایجاد شد، چرا که برای نخستین‌بار برخی چهره‌‌های طالبان مقابل دوربین رسانه‌ها اعلام کردند از جنگ خسته شده‌اند، لذا باید بگویم آتش‌بس اخیر تاثیر خود را بر طالبان گذاشت و البته دولت افغانستان اطلاعاتی در دست داشت که نشان می‌داد طالب‌ها از جنگ خسته شده‌اند اما آنچه حائز اهمیت است، انعکاس این موضوع از رسانه‌های بین‌المللی بود.
   طالبان رسماً اعلام می‌کند با ارگ گفت‌وگو نمی‌کند و اساساً دولت را دارای صلاحیت نمی‌داند و در نهایت خواستار مذاکره با آمریکا شده است؛ دلیل اینکه طالبان آمریکا را طرف مذاکره می‌داند اما دولت افغانستان را نفی می‌کند، چیست؟ مگر شعار آنها مبارزه با نیروهای ایالات متحده و ناتو نبوده، پس چرا خواهان مذاکره با واشنگتن هستند؟ 
دولت وحدت ملی برخاسته از رای ملت افغانستان و نماینده همه آرای صندوق‌‌های انتخابات ریاست‌جمهوری است اما اینکه چرا طالبان اینگونه موضع می‌گیرد، به نوعی فرار از مذاکرات و بهانه‌تراشی را به تصویر می‌کشد. یادمان باشد بهانه ایالات متحده برای ورود به افغانستان حضور القاعده در افغانستان بود و آن زمان کشور در دست طالبان بود. در نتیجه باید به این مهم اشاره شود که رژیم طالبان و عملکرد آنها باعث شد پای آمریکا به افغانستان باز شود. همگان به یاد دارند زمانی که کشور در دست طالبان بود و آمریکایی‌ها و ناتو به افغانستان نیامده بودند، شدیدترین جنایات علیه مردم کشور از سوی همین جریان طالبان و گروه‌های افراطی همسو با آنان اتفاق افتاد، کشتارهایی که امروز داعش آن را در عراق و سوریه انجام می‌دهد، چندین سال قبل تا به امروز توسط طالب‌ها در افغانستان انجام می‌شده است، لذا اینکه طالبان خود را از تمام اتهامات کنار بکشد، دقیقاً شانه خالی کردن از زیر بار مسؤولیت است، چرا که عملکرد آنها در ادوار مختلف باعث شد آمریکایی‌ها به همین بهانه به افغانستان بیایند. اگر طالبان می‌خواهد خارجی‌ها از کشور بیرون بروند، بیاید و صلح کند تا امنیت یکپارچه تامین شود و دیگر نیاز و بهانه‌ای برای حضور خارجی‌ها نماند. آنها باید متوجه باشند طی 4 دهه جنگ، مردم کشور همه‌چیز خود را از دست داده‌اند و زیرساخت‌های کشور نابود شده است.
   داده‌ها و تحلیل‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد بخش اعظمی از ولایاتی مانند هرات و فراه که در پشت مرزهای شرقی ایران قرار دارد، توسط طالبان اشغال شده و از جهت دیگر بیعت انشعابات طالبان با داعش در افغانستان رسماً تأیید می‌کند به نوعی داعش درلباس طالبان خواهد آمد؛ ارزیابی شما از این وضعیت چیست؟ 
حضور طالبان و داعش یا هر جریان تروریستی در افغانستان با فرهنگ، دیانت و تاریخ کشورمان بیگانه است و اساساً منابع ایدئولوژیک و پایگاه‌های آنها در خارج از خاک افغانستان وجود دارد. هرگاه دست عامل خارجی از حمایت‌ طالبان و سایر تروریست‌ها قطع شد، آن موقع و ظرف در نهایت 6 ماه اوضاع امنیتی در افغانستان ثبات پیدا خواهد کرد، بنابراین حضور هر جریان تروریستی در هر مکانی از افغانستان به عاملان و حامیان خارجی آنها مربوط است. زمانی که بحث داعش می‌شود باید توجه داشته باشیم که این جریان از بطن طالبان بیرون آمده است و پرچم‌های سفید خود را بر زمین گذاشتند و پرچم‌های سیاه به دست گرفتند. اتفاقی که افتاده این است که جنایات در افغانستان توسط طالبان انجام می‌شد اما امروز اکثر عملیات‌های وحشیانه مانند گذشته توسط شبکه حقانی که در بیعت با طالبان است انجام می‌شود اما به نام داعش در فضای افکار عمومی و رسانه‌ها انتشار پیدا می‌کند.
این راهبرد به این دلیل اتخاذ شده که چهره طالبان تطهیر شود، به‌گونه‌ای که پس از انجام عملیات‌ها، سخنگوی طالبان وارد میدان می‌شود و اعلام می‌کند این عملیات توسط آنها انجام نشده و چند ساعت بعد داعش آن را به عهده می‌گیرد. از این منظر دولت بسیار هدفمند برای مبارزه با آنها وارد میدان شده و تاکنون توانسته ضربات سختی به این نوع داعش وارد کند، البته بخشی از نیروهای داعش اتباع کشورهای مختلف چون چچن، پاکستان و کشورهای آسیای مرکزی هستند اما به هر ترتیب تقسیم وظایف میان طالبان و داعش و سایر گروه‌های تروریستی به یک مدل هماهنگ میان آنها تبدیل شده است.
   پس از صلح دولت با حکمتیار، عده‌ای بر این باورند این موضوع توانسته است بر صلح با طالبان تأثیر مثبت داشته باشد ولی عده‌ای مخالف این نظر هستند؛ ورود حکمتیار به کابل تا چه حد بر صلح با طالبان تاثیرگذار است؟
حزب اسلامی حکمتیار یکی از جریان‌های بسیار مهم در دوران جهاد به حساب می‌آمد و در طول ادوار مختلف به شاخه‌های مختلفی تقسیم شد. آقای گلبدین حکمتیار قبل از صلح در مخفیگاه‌های متعدد زندگی می‌کرد اما پس از صلح با دولت وارد کابل شد و تاکنون هیچ جایگاه و عنوان دولتی ندارد. در انتخابات مختلف آنها به ائتلاف‌های معارض پیوستند اما جریان اصلی منتسب به حکمتیار در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری به صورت جداگانه و مستقل وارد میدان شد که رای بسیار کمی آوردند و در نهایت برای دور دوم به کمپین تیم جناب آقای غنی پیوستند. به نظرم صلح با جناب حکمتیار تاثیر خود بر صلح سراسری افغانستان را داشته و مثبت است. کسی نمی‌گوید طالبان زیر نظر حکمتیار است اما این وضعیت می‌تواند مشوق طالبان به حساب‌‌‌‌‌‌‌‌ آید تا آنها وارد صلح با دولت شوند که آتش‌بس، یکی از خروجی‌های این صلح به شمار می‌رود.
   طالبان معتقد است برای ورود به مذاکرات و برقراری صلح، باید امتیازهایی به آنها داده شود؛ آیا دولت وحدت ملی برای اینکه طالبان به صورت جدی وارد مذاکره شود، حاضر به ارائه امتیازهای کلان است؟ 
بسته پیشنهادی که به طالبان ارائه شد تمام محورهای سیاسی، حقوقی، امنیتی و اجتماعی را در برگرفته است. اگر آنها به صلح بپیوندند و قانون اساسی را قبول داشته باشند، همانند تمام شهروندان از حق و حقوق طبیعی سیاسی و مدنی بهره‌مند خواهند شد.
آنها شهروندان افغانستان هستند و می‌توانند از فرصت‌ها و چارچوب‌های قانونی گوناگون استفاده کنند؛ می‌توانند در انتخابات آزاد یا کسب مسؤولیت‌ها حضور داشته باشند.
   جایگاه پاکستان در فرآیند صلح با طالبان چگونه است؟ 
تاثیر و جایگاه اسلام‌آباد در این موضوع بسیار بااهمیت است. اگر برادران پاکستانی ما در قضایای افغانستان نقش سازنده و خیرخواهانه می‌داشتند، بدون تردید افغانستان مدت‌ها قبل امن و مستقر می‌بود و  کابل نزدیک‌ترین شریک این کشور در تمام عرصه‌ها بود. به یاد ندارم در افغانستان حزب یا یک سیاستمدار، به دنبال دشمنی با پاکستان بوده باشد اما اگر افغانستان را در این وضعیت می‌بینیم ناشی از عدم مسؤولیت‌پذیری پاکستان در بسیاری از موضوعات است. اگر آنها در عمل وارد این مذاکرات شوند بدون تردید صلح سراسری پایدار در افغانستان برقرار می‌شود. در این راه مذاکراتی با اسلام‌آباد انجام داده‌ایم و امیدواریم پاکستان صفحه جدیدی در دفتر همکاری‌ها و صلح سراسری بگشاید.
   در استراتژی ایالات متحده برای افغانستان، داعش و طالبان به صورت جداگانه مورد اشاره قرار گرفته و در بخشی دیگر از این راهبرد که محور دیپلماتیک را در بر می‌گیرد، بحث اعمال فشار بر پاکستان مطرح است؛ این استراتژی تا چه حد موفق بوده؟
بارها گفته‌ایم علت ناامنی و ادامه جنگ در افغانستان، عامل خارجی است و به نظرم نقطه مثبت راهبرد مذکور تحت فشار قرار دادن همان عامل خارجی است. اگر به این موضوع توجه نشود، بدون تردید هرگونه فعالیتی در جهت صلح شود، نتیجه نخواهد داد و ادامه این وضعیت دقیقاً به ضرر همسایه‌های ما، کشورهای منطقه و جهان خواهد بود و افغانستان هم قربانی‌های بیشتری خواهد داد، بنابراین وضعیت ایجاب می‌کند تمام کشورهای ذی‌نفع کنار کابل قرار بگیرند تا صلح پایدار محقق شود.
   روس‌ها نسبت به اتفاقات رخ داده در شمال افغانستان و حضور داعش در این جغرافیا نگران هستند و معتقدند چیزی در حدود 10 هزار نفر از عناصر داعش در آن مناطق حضور دارند؛ اساساً تهدید داعش برای روسیه و جمهوری‌های جدا شده از شوروی سابق چقدر است؟ آیا مسکو به جهت تقابل با آمریکا نقش خود را در افغانستان پررنگ‌تر می‌کند؟
تفکیک میان داعش و طالبان اشتباه است، داعش در افغانستان بدون حضور طالبان نمی‌تواند کاری کند و عملاً داعش از بطن طالبان بیرون شده و در بستر طالبان کار می‌کند. نکته این است که طالبان هم بدون حامی خارجی نمی‌تواند کار کند، لذا اگر روس‌ها یا هر کشور دیگری از این موضوع احساس تهدید می‌کند، باید دنبال حامیان طالبان باشد و در جهت قطع این حمایت‌ها تلاش کند. روسیه به عنوان یک کشور بزرگ و عضو دائم شورای امنیت می‌تواند از نفوذ خود برای قطع جریان حمایت، دادن پناهگاه، آموزش و اعزام گروه‌های تروریستی به افغانستان استفاده کند. اگر تسلیح و آموزش عناصر تروریستی در خارج و اعزام آنها به افغانستان از مدار خارج شود، بدون تردید امنیت برقرار خواهد شد.
   حضور ایالات متحده در افغانستان تا چه حد بر مذاکرات صلح تأثیر دارد و آیا خروج آنها تاثیرگذار است؟
حضور آمریکایی‌ها در افغانستان همانند گذشته یک حضور رزمی نیست، عملیات مقابله با گروه‌‌های تروریستی توسط نیروهای بومی افغانستان اعم از اردوی ملی و پلیس ملی انجام می‌شود. حضور نیروهای بین‌المللی بر اساس قطعنامه شورای امنیت و قرارداد امنیتی کابل- واشنگتن است. حضور آمریکا دائم نیست و افغانستان ناگزیر است برای گذار از این وضعیت از همکاری آنها در بخش آموزشی، تسلیحاتی و مشورت‌دهی استفاده کند و امیدواریم امنیت و ثبات به افغانستان بازگردد تا نیازی به این حضور نباشد.
   با توجه به در پیش بودن انتخابات در افغانستان و وضعیت وخیم امنیتی، آیا امکان حضور مجدد نیروهای آمریکایی برای برقراری امنیت وجود دارد؟
مشکلات و چالش‌‌‌هایی در این راستا وجود دارد اما تجربه نیروهای امنیتی ما طی سال‌‌های اخیر و بویژه در برگزاری انتخابات‌های متعدد، افزایش پیدا کرده است، البته در این راستا شجاعت مردم افغانستان بسیار ستودنی است، چرا که در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر، طالبان و تروریست‌ها اعلام کردند کسانی که رای می‌دهند انگشتان آنها را قطع می‌کنیم اما باز هم دیدیم مردم به طور پرشور و گسترده پای صندوق‌های رای آمدند، لذا امید است انتخابات آینده در امنیت کامل برگزار شود.
   به عنوان آخرین سؤال؛ جایگاه جمهوری اسلامی ایران در ادبیات امنیتی افغانستان کجاست؟ مناسبات دوجانبه تهران- کابل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مرزهای ایران و افغانستان را باید یکی از امن‌ترین مرزهای مشترک دانست که البته مقامات تهران هم این موضوع را مورد اشاره قرار داده‌اند. تفاهمات و همکاری‌های گسترده‌ای در بحث مقابله با موادمخدر و همچنین تهدیدات امنیتی با جمهوری اسلامی ایران داریم. مقامات ارشد 2 کشور به صورت مرتب با یکدیگر در ارتباط هستند و کمیته‌های مشترک سیاسی- دفاعی- امنیتی، آب، اقتصادی، فرهنگی و اتباع، مشغول تدوین سند جامع همکاری‌‌های راهبردی و بلندمدت بین 2 کشورند.

Tuesday, 02 اسد 1397 19:35

زمان: سه شنبه مورخ 2 اسد 1397

مکان: مقر سفارت

دکتور نور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران بعد از ظهر روز سه شنبه مورخ 2 اسد 1397 مطابق با 24 جولای 2018 با آقای مارک آخرمن، معاون و رئیس حمایتی و همچنین خانم آرزو حسن زاده، کارشناس ارشد بخش حمایتی دفتر صلیب سرخ مقیم تهران در مقر سفارت دیدار و ملاقات نمودند.
در این نشست آقای مارک آخرمن ضمن ابراز دلبستگی و علاقه خود به فرهنگ غنی، عزتمندی و میهمان نوازی مردم افغانستان و تجربه شیرین خویش از حضور در افغانستان، در رابطه با فعالیت های دفتر صلیب سرخ در ایران، بویژه خدمات این دفتر در حیطه مهاجرین افغان در ایران توضیحات کاملی ارائه نمودند. خانم آرزو حسن زاده نیز در ادامه سایر فعالیت های این دفتر و همچنین برنامه ی بازپیوند خانواده ها را تشریح نمودند و زمینه های همکاری های متقابل را مورد تبادل نظر قرار دادند.
دکتور نور، سفیر محترم کشورمان نیز ضمن تشکر از حسن نیت و تلاش های این سازمان بخصوص در رابطه با مهاجرین افغان در ایران؛ از این همکاری ها استقبال نموده و بیان داشتند که ما هر آنچه را که در این رابطه در توان و صلاحیت خویش داشته باشیم، به کار خواهیم گرفت تا در این اقدامات انسانی شریک باشیم.


Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48
  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 88 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما