برای صلح در افغانستان، به افغان‌ها گوش دهید

  • Wednesday, اسد 11 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

 شنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۶ - محمد اشرف حیدری، رییس عمومی پالیسی و استراتژی وزارت امور خارجه

صلح در افغانستان به وجود نمیآید، مگر این که توسط خود افغانها رهبری شود و شرکای منطقه ای نیز در آن شامل گردند.

به تاریخ ۱۶ جون سال روان میلادی، نیویارک تایمز مقاله ای را تحت عنوان «برای صلح در افغانستان، با پاکستان گفتگو شود» منتشر کرد. نویسنده آن به درستی اشاره داشته است که برای تأمین صلح در افغانستان، باید رفتار پاکستان تغییر کند. اما اگر فکر شود آنچه را که آنان پیشنهاد میکنند، موجب تغییر رفتار پاکستان شود ساده لوحانه است.

اول: هراس پاکستان از سرمایه گذاری در پروژه های زیربنایی و بازسازی افغانستان توسط هند، همواره عاملی است که روند پیشرفت اوضاع را از نظر ثبات و امنیت در افغانستان، با مشکل مواجه میسازد. پاکستان کشوری دارای سلاح اتمی است و اگر ارزشی برای تأسیسات یادشده قابل تصور باشد، آن ارزش، زمانی معنا پیدا میکند که این کشور تهدید موجودیت خویش را از سوی قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای با توسل به آن (سلاح اتمی) از میان بردارد.

دوم: اداره بارک اوباما و جورج دبلیو بوش، کاری را انجام دادند که نویسنده آن را پیشنهاد میکند. آنها استراتژی «دلجویی برای صلح (appeasement strategy)» را در برابر پاکستان با اهدای امتیازات مالی تعقیب کرده و به منظور جلب همکاری آن کشور در امر مبارزه با طالبان که همین اکنون به یک شبکه تروریستی فراملی تبدیل شده است، مبلغ ۳۰ میلیارد دالر به این کشور، کمک کردند.

فرماندهان فعلی و قبلی ایالات متحده امریکا بدون استثنا از پاکستان خواستند تا پناهگاه های امن، مراکز آموزشی- ایدیولوژیکی و پایگاههای عملیاتی طالبان را در پاکستان که برای انجام عملیات تروریستی از آنها استفاده میشوند، ببندد. این تقاضا متأسفانه تا کنون مطلقاً نادیده گرفته شده و طی دو سال گذشته، خشونت طالبان نیز تشدید شده که بر اثر آن، بدون تفکیک، روزانه تعداد زیادی از غیر نظامیان در سراسر افغانستان کشته میشوند.

به همین دلیل رییس جمهور غنی در نشست اخیر پروسه کابل درباره ی همکاریهای امنیتی و صلح در کابل پیشنهاد داد که تلاش برای تامین صلح و ثبات در کشور باید بر اساس راه حل افغانی انجام شود و رهبری و مالکیت آن نیز باید در دست خود افغانها باشد.

ایشان در عین حال بر اهمیت صلح عادلانه و با عزت تأکید کرد و خاطرنشان ساخت که افغانستان برای دستیابی به چنین صلحی تلاش میکند.

در حال حاضر فرصت مناسبی فراهم شده است تا ایالات متحده امریکا و دیگر شریکان منطقه ای و فرامنطقه ای افغانستان برای پاسخ به رییس جمهور غنی، طی یک اقدام جمعی برای صلح، تعزیراتی را علیه دولت حامی تروریسم، در نظر بگیرند.

در آخرین مقاله ام در مجله دیپلومات، اصول محوری ای را بحث کردم که از پروسه صلح به رهبری افغانها باید حمایت و پشتیبانی شود و پاکستان و شریکان مهم دیگر از این پروسه صادقانه حمایت داشته باشند. به این خاطر که اولاً برای همکاری دولت با دولت هیچ بدیل و گزینه دیگر وجود ندارد جز اینکه کشورهای منطقه ای با حکومت افغانستان کمک کنند تا با گروههای مسلحی که اساساً متمایل به واردشدن به یک راه حل سیاسی برگشت ناپذیر اند، به صلح دست یابند.

دوماً: همکاریهای منطقه ای صادقانه و تلاش مشترک برای تأمین امنیت باید منتج به دستآوردهایی شود که در نهایت افغانستان و منطقه به دنبال آن می باشند و به مثابه ی نقطه پایان برای گرفتاری مردم افغانستان باشد. این عملیه همچنان باید افغانستان را توانمند بسازد تا دستآوردهای ۱۶ ساله اش را با مشارکت جامعه ی بین المللی بیشتر استحکام بخشد.

سوماً: در حال حاضر اجماع منطقه ای برای ثبات درازمدت افغانستان منحیث منافع مشترک کشورهای منطقه، در حال شکل گیری است. این روند باید ادامه یابد و حمایت شریکان منطقه ای و جهانی از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانها را به اقدام عملی تبدیل کند.

نکته چهارم این که افغانستان ناصداقتی و برخورد گزینشی و سلیقه ای در ارتباط به تعریف تروریسم را رد میکند. این بدان معنا است که تلاشهای منطقهای مبارزه با تروریسم، باید با برنامه های مبارزه با تروریسم ملی که در همسایه گان افغانستان از جمله پاکستان اجرا میشود، همآهنگی داشته باشد. گروه طالبان باید درک کند که از طریق نظامی نمیتواند برنده شود و مسیر پیش رو نباید مثل گذشته خشونت آمیز و مبتنی بر خونریزی باشد.

پیام افغانستان برای طالبان روشن است. حکومت و مردم افغانستان در پی تحقق صلح دوامدار میباشند و علاقه مند اند که از طریق گفت وگوهای مستقیم با مقامات رهبری طالبان، به صلح دست یابند. در این راستا مناسب ترین مکان برای راه اندازی و ادامه گفت وگوهای صلح، افغانستان و یا هر جای دیگری که مورد توافق طرفین قرار بگیرد، میباشد.

رییس جمهور غنی در پروسه صلح کابل، طالبان را تشویق به برداشتن گامهای جدی برای گفت وگوهای صلح کرد و در عین حال به گروه طالبان هشدار داد که حکومت افغانستان فرصتی را برای صلح پیشکش کرده، اما این فرصت نامحدود میباشد.

دفعات مطالعه 916 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 51 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما