متن بیانیه احمد شکیب مستغنی سخنگو و رئیس اطلاعات عامه وزارت امور خارجه در کنفرانس مطبوعاتی پیرامون نشست مشورتی منطقه یی مسکو در باره افغانستان

  • Sunday, حمل 27 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

۲۶ حمل ۱۳۹۶ - مرکز اطلاعات و رسانه­ های حکومت، کابل، افغانستان

بسم­ الله­ الرحمن­ الرحیم

خبرنگاران محترم، همکاران عزیز، حضار گرامی، خانم­ها و آقایان، السلام علیکم!

همه شما را به کنفرانس مطبوعاتی امروز خوش آمدید گفته و از حضور تان در این کنفرانس مطبوعاتی تشکر می­کنم.

در آغاز، معلوماتی را پیرامون نشست مشورتی­ منطقه یی مسکو در باره افغانستان با شما شریک می­سازم و پس از آن، به پرسش­ های شما پاسخ خواهم گفت.

دیروز جمعه، ۲۵ حمل سال روان خورشیدی برابر با ۱۴ اپریل ۲۰۱۷ میلادی، هیئتی از جمهوری اسلامی افغانستان با هیئت­ های بلندرتبه از کشورهای روسیه، چین، هند، پاکستان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرغیزستان و قزاقستان در نشست مشورتی منطقه یی که به میزبانی فدراسیون روسیه در شهر مسکو برگزار گردیده بود، اشتراک نمود.

نشست بزرگتر یازده کشور به دنبال مباحثات نشست شش­ جانبه قبلی برگزار شده و در آن مجدداً تأکید به عمل آمد که هر گونه روند صلح باید به رهبری و مالکیت افغانستان بوده و کشورهای منطقه باید از تلاش­ های حکومت افغانستان در راستای صلح پایدار حمایت کنند.

در این نشست، نگرانی­ های منطقه در باره تعدد تهدیدهای امنیتی؛ به شمول تروریزم، افراط­گرایی خشونت ­آمیز و جرایم (تولید و قاچاق مواد مخدر) که ثبات و انکشاف پایدار افغانستان را با پیامدهای منفی امنیتی و اقتصادی برای تمامی منطقه و جهان تضعیف می­ کند، مورد تأکید قرار گرفت.

برای این که افغانستان دست­آوردهایی را که طی ۱۶ سال گذشته به دشواری به آن نایل گردیده است، بیشتر نهادینه سازد، هیئت افغانستان به اهمیت تلاش­ های پی­گیر جمهوری اسلامی افغانستان در راستای نیل به صلح از طریق گفتگوی سیاسی با همه گروه­ های مسلح افغان، به شمول طالبان، مشروط بر این که آن­ها شرایط اساسی افغانستان برای رسیدن به یک صلح واقعی و پایدار را بپذیرند، اشاره نمود.

در این نشست، هیئت افغانستان روی اصول کلیدی ذیل جهت تداوم تلاش­ های جاری منطقه یی برای حمایت از افغانستان تأکید نمود:

نخست: هیچ بدیلی برای همکاری­ های دولت با دولت وجود ندارد، که تمامی تلاش­ های منطقه یی را برای کمک به حکومت افغانستان جهت نیل به صلح با آن عده از گروه­ های مسلح افغان، به شمول طالبان، که واقعاً خواهان رسیدن به یک توافق سیاسی برگشت­ ناپذیر اند، حمایت کند.

دوم: همکاری­ های صادقانه منطقه یی برای حصول اطمینان از این که تلاش­ های مشترک صلح نتایج متوقع  افغانستان و منطقه را برآورده سازد، بسا مهم می­ باشد. این امر به معنای ختم درد و رنج مردم افغانستان بوده که آن­ها را قادر می­ سازد تا دست­آوردهایی را که طی ۱۶ سال گذشته با همکاری دوامدار جامعه جهانی با دشواری به دست آمده است، هرچه بیشتر تحکیم بخشند.

سوم: اجماع منطقه یی در باره تأمین ثبات درازمدت در افغانستان به عنوان منفعت مشترک در حال شکل­ گیری  میباشد. این اجماع باید به جهت تکامل ادامه یافته و به گام­ های استوار و محکم هر یک از شرکای منطقه یی و جهانی در حمایت از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان مبدل گردد. 

چهارم: افغانستان برخورد دوگانه و گزینه ­یی را در تعریف تروریزم رد می کند. این بدان معناست که تلاش­های  منطقه یی مبارزه با تروریزم باید در پلان­ های عمل ملی مبارزه با تروریزم همسایگان افغانستان به شمول پاکستان، بازتاب یابد.

اکثریت کشورهای شرکت­ کننده با موقف افغانستان توافق کردند: و آن این که منطقه باید در مورد افغانستان به یک اجماع کلی برسد و پیام قوی را به طالبان بفرستد که راه پیشرو؛ گفتگو می باشد، نه خشونت.

در این نشست، افغانستان پیشنهاد نمود تا دور بعدی نشست مشورتی منطقه یی را در کابل میزبانی کند که اکثر کشورهای شرکت کننده از آن استقبال و برای شرکت در آن توافق نمودند. تاریخ نشست کابل بعداً اعلان و با دعوت شوندگان شریک ساخته خواهد شد.

در رأس هیئت جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست، آقای محمد اشرف حیدری رئیس پالیسی و استراتیژی وزارت امور خارجه قرار داشت.

دفعات مطالعه 824 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما