آیا «شیوع» به دنبال تفرقه افگنی بین افغانستان و ایران است؟ «تو برای وصل کردن آمدی!»

  • Tuesday, حوت 04 1394
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

محمد افسر رهبین

(وابسته فرهنگی سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان- تهران)

نگاه به تاریخ میرساند که کشورهای ایران و افغانستان، پیوندهای تاریخی و فرهنگی استواری با همدیگر داشته اند، تا آنجا که هر ازگاه در درازای تاریخ قلمروهای واحدی را با هم می ساختند.

شخصیت های بزرگ و بیمانندی چون فردوسی و فرخی ابن سینا و بیرونی فارابی و سنایی و عطار و مولوی و سعدی و حافظ و هزارن دیگر، نه تنها از دیدگاه فرهنگی ـ تاریخی میان این دوسرزمین ها مشترک بوده اند، بل اثر گذاری اندیشه و تفکر این فرزانه گان فرهنگ و دانش انسانی، اکنون نیز در هر دو قلمرو امروزین، دانش گستر و شخصیت ساز اند.

میزبانی جمهوری اسلامی ایران از جامعه ملیونی مهاجر افغانستان در جریان چند دههء پسین و حضور صمیمی و کارگزاری صادقانه و جانبازانهء مهاجران افغان در کنار برادران ایرانی، نشان دهنده همان ریشه های استوار کهن و تاریخی بوده میتواند.

امروزه دولت های این دوکشور و مردمان آن با توجه به همان میراثهای مشترک، در همسایه گی نیک به سر میبرند و داشته های بزرگ تاریخی خود را وجه پیوسته گی سیاسی و دینی امروزین همدیگر نیز میشمارند.

مگر جای دریغ دارد که در چنین روزگار و احوال، هر ازگاه برخی از کارگزاران رسانه های تصویری در ایران به خاطر بی مضمونی و نداشتن سوژه های جالب برای تهیه فیلم و مجموعه های تلویزیونی، به آفرینش هایی دست میزنند که نه تنها با واقعیت های جامعهء افغانستان و افغانستانی ها همخوانی ندارد، بل به گونهء غیر مستقیم کوششی را در جهت «فصل کردن» این دوملت باهم برادر انجام میدهند.

هرچند بخش فرهنگی سفارت کبرای افغانستان در دیدارهایی که با نهادهای فرهنگی و نیز هنگام مراجعه فیلمسازان و کارگردانان سینما و تلویزیون ایران داشته است، آماده گی خود را برای همکاری در زمینه تولیدات مشترک و کارهای مشترک اعلام داشته است، مگر دیده میشود که برخی هنرمندان به گونه ای در ساخت و ساز تولیداتی میپردازند که هیچگونه رابطه ای با واقعیت های جامعه افغانی نداشته و صرف برای ایجاد »لبخند دروغین» برای بیننده ها، میخواهند روابط برادرانه دوکشور را خدشه دار سازند.

در این روزها شبکهء یک سیما به پخش سریالی زیر نام«شیوع» میپردازد که به گونه ای حرمت شکنی در برابر افغانها شمرده میشود. مرد مهاجری که گویا با خود بیماری را به ایران می آورد و مورد تسخر قرار میگیرد و .....

این جای تعجب و پرسش دارد که چرا کارگردانان ایرانی از میان این همه دانشمند و هنرمند و شاعر و نویسنده و مهندس و مخترع که در مهاجران افغانستان وجود دارند، فقط به انتخاب شخصیت های خیالی و کذایی در آثار خود میپردازند؟

باید گفت، هنر متعهد و هنرمند متعهد بیشترینه به جنبه های انسانی مسایل میپردازد و اگر هنر بازتابی از واقعیت نباشد، هنری فراگیر و انسانی نخواهد بود.

باور داریم، هنر و فرهنگ هماره در پی «وصل کردن» است و نباید نشر و پخش آثاری از گونهء «شیوع» رسالت هنر وفرهنگ در جامعهء هنر پرور ایران اسلامی را زیر سؤال ببرد!

دفعات مطالعه 1998 مورد
امتياز اين آيتم
(7 راي)

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما