Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

روند پروژه کاسا یکهزار در چهارمین جلسه شورای بین الحکومتی تسریع گردید

  • Tuesday, میزان 02 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

چهارمین جلسه شورای بین الحکومتی پروژه انتقال برق آسیای میانه به آسیای جنوبی (کاسا یکهزار) به اشتراک وزرأی کشور های عضو جمهوری اسلامی افغانستان، تاجکستان، جمهوری قرغزستان و جمهوری اسلامی پاکستان به تاریخ ۱۶ و ۱۷ سپتامبر در شهر اسلام آباد دائر گردید.

کار روی پروژه کاسا یکهزار در سال ۲۰۰۶ آغاز گردیده است و ازمهمترین پروژه های منطقه یی آسیای مرکزی و حکومت افغانستان به شمار میرود. این پروژه از اهمیت بزرگ اقتصادی و سیاسی در منطقه برخوردار است.

در ازای بهره برداری این پروژه در نظر است تا ۱۳۰۰ میگاوات برق تولید شده از کشورهای تاجکستان و قرغزستان به افغانستان و پاکستان صادر گردد. انرژی برق مورد ضرورت افغانستان حدود ۳۰۰ میگاوات تخمین گردیده است و بقیه ۱۰۰۰ میگاوات آن به پاکستان صادر خواهد شد. برق وارده از آسیای میانه میتواند برای رفع نیازمندی پاکستان که شدیداً به بحران انرژی مواجه است، خیلی موثر باشد.

افغانستان از انتقال انرژی از طریق خاک خویش، که طولانی ترین مسیر اعمار پروژه را احتوا می کند، فیس ترانزیتی در هر کیلووات در ساعت را که در مذاکرات تثبیت خواهد شد، وضع  می نماید. علاوتاً، ظرفیت کافی تولید و فروش انرژی برق در کشور های دیگر همسایه چون ازبکستان و ترکمنستان نیز موجود است که با استفاده از شبکه انتقال برق و تجهیزات پروژه کاسا ۱۰۰۰ از طریق افغانستان به آسیای جنوبی انتقال شود.

در چهارمین جلسه شورای بین الحکومتی به سطح وزرأ، که ارگان با صلاحیت و تصمیم گیرنده این پروژه می باشد، بحث روی جدول زمانی تطبیق بخش های مهم پروژه صورت گرفت. این جلسه جدول زمانی ضرب الاجل های امضای موفقتنامه ها، قرار دادها، ملاقات های کمیته ها و جلسات گروپ های کاری را بررسی نموده و مورد تصویب قرار داد.

مطابق به طرح پلان زمانی سکرتریت شورای بین الحکومتی پروژه کاسا یکهزار، بعد از تکمیل موافقتنامه های اساسی الی اخیر سال ۲۰۱۳، پروژه مذکور تا سال ۲۰۱۸ آماده انتقال انرژی گردیده و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. جمهوری اسلامی پاکستان که به کمبود جدی انرژی مواجه است خواهان تکمیل سریع مراحل تطبیق پروژه گردیده و از سکرتریت تقاضا نمود تا روی آماده شدن پروژه به بهره برداری در سال ۲۰۱۷ کار نماید.

موضوع تمویل مالی پروژه به طور جداگانه برای هر کشور توسط مسوولین بانک جهانی ارائه گردید. مطابق به ارقام ارائه شده توسط بانک جهانی، افغانستان و پاکستان به مشکل کمبود تمویل پروژه مواجه نخواهند شدند. از جانب دیگر، جمهوری تاجکستان و جمهوری قرغزستان به کمبود نسبی تمویل بودجه مواجه می باشند. راه های حل معضل تمویل مورد بحث اعضای شورای بین الحکومتی قرار گرفت. نماینده جمهوری فدراتیف روسیه، به حیث اشتراک کننده ناظر در جلسه، اعلام نمود که در صورت داشتن حق اشتراک مساویانه در پروژه آماده است مبلغ هنگفتی را در پروژه سرمایه گزاری نماید.

چهارمین جلسه شورای بین الوزارتی بعد از بحث های طولانی، قطعنامه های ذیل را تصویب نموده که از طرف وزرأی سکتورهای مربوطه کشور های عضو امضأ گردیدند:

۱.  قطعنامه ساختار قراردادها و اصول تجارتی،

۲.  قطعنامه ایجاد کمیته تدارکات:‌ به اساس این قطعنامه موافقت گردید تا از هر کشور یک الی سه تن نماینده تحت رهبری یک مقام با صلاحیت در کمیته تدارکات انتخاب گردند تا موضوعات مرتبط به پروسه تدارکات از جمله تهیه اسناد تدارکات، احداث پروژه و اسناد داوطلبی را مورد بررسی قرار داده به نمایندگی از کشور های عضو تصامیم لازمه را اتخاذ نمایند.

۳.  قطعنامه در مورد ایجاد کمیته مالی: فیصله گردید تا هر کشور دو تن نماینده خویش را به کمیته مالی معرفی نماید. یکی از اعضای کمیته مقام با صلاحیت از وزارت مالیه کشور مربوطه بوده شخص دوم می تواند عضو گروپ کاری پروژه باشد. کمیته مالی به تنهایی و یا به همکاری سکرتریت شورای بین الحکومتی، بانک جهانی و بانک انکشاف اسلامی جهت دسترسی به هزینه های مالی مورد ضرورت کار خواهد کرد.

دفعات مطالعه 2740 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
عنوان برچسب‌ها

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما