Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سفر معین سیاسی وزارت امور خارجه به ایران

  • Tuesday, سرطان 18 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

جناب آقای ارشاد احمدی معین سیاسی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان بنابر دعوت جناب آقای دکتور سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور آسیا و اقیانوسیۀ، از تاریخ 16 الی 18 سرطان 1392 مطابق به 7 الی 9 جولای 2013 از تهران دیدار رسمی به عمل آورد.

هدف از این سفر، انجام مذاکرات و مشورت های سیاسی در مورد مسایل دوجانبه، منطقه ای و پیگیری نتایج نشست قبلی مشورت سیاسی میان معاونین وزارت های امورخارجه دو کشور بود، که سال قبل در کابل برگزار شد.

 آقای احمدی، در جریان این سفر، افزون بر انجام مذاکرات با آقای عراقچی، ملاقات های مفید و سازنده ای را با جناب داکتر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران، آقای سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی ایران، آقای سلیمان پور معاون وزیر خارجه در امورآموزش و پژوهش و آقای علی عبداللهی معاون وزیر امور داخله ایران، انجام داد. 

تقویت و تداوم همکاری مشترک در همه زمینه ها و در سطوح مختلف، حمایت ایران از پروسه صلح افغانستان تحت رهبری و مالکیت افغان ها، مبارزه مشترک علیه تهدیدات مشترک، کمک ایران در پروسه انتخابات افغانستان، وضعیت مهاجرین افغان در ایران و تمدید ویزه اقامت افغان ها، اجرایی کردن توافقات به عمل آمده در سفر قاضی القضات افغانستان به تهران در چوکات موافقتنامه های موجود در عرصه عدلی و قضایی میان دو کشور، گسترش همکاری های منطقه ای، تداوم برگزاری نشست های کمیسیون های مشترک میان دو کشور در بخش های مختلف، گسترش تجارت دو جانبه و منطقه ای از طریق بندرچابهار، تقویت همکاری و همگرایی منطقه ای از طریق پروسه قلب آسیا با محوریت افغانستان، مسایل مورد بحث و مذاکره دو جانب بود که به توافقات دست یافتند.

هم چنان معین سیاسی وزارت امورخارجه به دعوت دوکتور عراقچی از شهر شیراز و بناهای تاریخی آن شهر و مراکز مطالعاتی وزارت امورخارجه و بخش آموزش وپژوهش آن وزارت دیدار به عمل آورد.

این دومین نشست مشورت های سیاسی میان معاونین وزارت های امورخارجه دو کشور بود. قرار است سومین نشست در کابل برگزاری گردد.

در پایان این سفر بیانیه مشترک معاونین وزارت های امور خارجه دو کشور با محتوای ذیل به نشر رسید:

«بنا به دعوت جناب آقای دکتر سید عباس عراقچی معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای ارشاد احمدی معین سیاسی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان از تاریخ 16 الی 18 سرطان 1392 مطابق با 7 الی 9 جولای 2013 از تهران دیدار رسمی به عمل آورد.

 گفتگوها و مذاکرات در فضای دوستانه و صمیمانه میان معاونان وزارت های امورخارجه دو کشور صورت گرفت که طی آن بر تحکیم و گسترش مناسبات دوجانبه تأکید و در خصوص همکاری های منطقه ای و بین المللی مشورت و تبادل نظر به عمل آمد.

-        طرفین ضمن ابراز رضایت از سطح موجود مناسبات، تداوم نشست های مشورتی و سیاسی را مفید و موثر خوانده و برتقویت و گسترش همکاری ها میان دو کشور دوست و برادر در عرصه های مختلف تأکید کردند.

-         دو طرف بر تقویت و تداوم همکاری های مشترک در زمینه مبارزه با تروریزم و افراط گرایی تأکید کردند.

-         طرفین کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را مشکل جدی ارزیابی نمودند که مبارزه موثر با آن از توان یک کشور خارج است و نیازمند همکاری های بیشتر دوجانبه، منطقوی و بین المللی می باشد.

-         طرف ایرانی حمایت خود را از پروسه صلح افغانستان تحت رهبری و مالکیت دولت افغانستان و با رعایت مفاد قانون اساسی این کشور اعلام داشت و تصریح نمود که افغانستان صلح آمیز و با ثبات می تواند نقش مفیدی را در بسط و توسعه تجارت و ترانزیت دو کشور و منطقه ایفا کند.

-         طرفین اطمینان دادند که هیچ اقدام و تعهدی که امنیت یکدیگر را تهدید نماید، صورت نداده و نپذیرند و متعهد گردیدند که اجازه هیچ گونه تهدیدی علیه طرف مقابل از خاک خود را ندهند.

-         طرف افغانی ضمن سپاسگزاری از میزبانی شایسته جمهوری اسلامی ایران از شهروندان افغانستان طی سالیان متمادی، خواستار ارائه تسهیلات بیشتری برای اقامت اتباع افغانستان در ایران شد که طرف ایرانی اطمینان داد که این موضوع را با نگاه مثبت بررسی خواهد کرد.

-         طرفین بر اجرایی کردن موافقات حاصله در سفر جلالتمآب قاضی القضات افغانستان به ایران تأکید کردند.

-         طرفین همکاری های پارلمانی بین دو کشور را در تحکیم روابط دوجانبه مفید دانسته و توافق نمودند با عملیاتی ساختن دیدار روسای مجالس و گروه های دوستی پارلمانی روابط دوجانبه پارلمانی را تعمیق بخشند.

-        طرفین نتایج به دست آمده از نشست های قبلی کمیسیون های مشترک امور قونسلی، اجلاس کمیساران آب هلمند و کمیسیون مشترک همکاری ها میان افغانستان و ایران را مثبت و سازنده ارزیابی کرده و توافق نمودند ارتقای سطح کمیساران آب به معاون وزیر را بررسی کرده، نشست های نوبتی مربوط به این همکاری ها را در آینده نزدیک برگزار نمایند.

-        طرفین بر اهمیت عملیاتی ساختن ظرفیت های بندری ایران، ترانزیتی مشترک و حمل و نقل شمال- جنوب جهت رشد و گسترش همکاری های دوجانبه و منطقوی تأکید کردند.

-        طرفین ضمن استقبال از توسعه همکاری های منطقوی در رابطه با افغانستان از جمله قالب پروسه قلب آسیا، آمادگی خود را برای پیگیری توافقات سه جانبه سران کشور های ایران، افغانستان، و تاجکستان اعلام داشتند.

-        طرفین توافق کردند که نشست بعدی کمیته مشورت های سیاسی در سطح معاونان وزارت های امورخارجه دو کشور در یک تاریخ مورد توافق در کابل برگزار گردد.» 

دفعات مطالعه 2995 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 71 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما