Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

پروژه خط آهن میان ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان تهداب گذاری شد

  • Friday, جوزا 17 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

حامد کرزی، رئیس محترم جمهوری اسلامی افغانستان که به منظور تهداب گذاری پروژه خط آهن میان ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان به کشور ترکمنستان سفر کرده بود، عصر روز 15 جوزا (خرداد) 1392 به وطن برگشت.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان هنگام ورود به شهر ترکمن آباد ترکمنستان مورد استقبال رسمی قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان قرار گرفت.

سپس حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان و امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان با هم دیدار کردند و در مورد پروژه متذکره و گسترش روابط میان سه کشور در عرصه های مختلف، بحث و تبادل نظر نمودند.

متعاقباً روسای جمهور هر سه کشور عازم شهر آتامراد ولایت لباب ترکمنستان گردیدند و در مراسم رسمی افتتاح احداث پروژه خط آهن میان ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان اشتراک نمودند.

در این مراسم، رئیس جمهور ترکمنستان ضمن خوش آمدید روسای جمهور افغانستان و تاجکستان گفت: امروز ما شاهد یک واقعه تاریخی یعنی افتتاح احداث پروژه خط آهن میان ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان هستیم. این راه آهن نه تنها باعث وصل کشور های همسایه میشود بلکه اهمیت زیادی اقتصادی را در منطقه نیز خواهد داشت.

بعداً حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان طی سخنرانی گفت: امروز برای ما مردمان ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان یک روز پر افتخار و گذاشتن قدم به طرف آینده مرفه و سعادتمند است.

 رئیس جمهور افزود: این پروژه نه تنها کشور های ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان را با هم وصل می کند بلکه باعث بهبود تجارت، داد و ستد و رفاه اقتصادی میان کشور های ما نیز می گردد و مردمان ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان را از نظر اقتصادی به چین و کشور های دیگر در منطقه، وصل می نماید.

جلالتمآب حامد کرزی اطمینان داده وگفت که افغانستان به نوبه خود تمام تلاش های خویش را در به انجام رسانیدن به موقع این پروژه خواهد کرد و از هیچگونه تلاشی در این راستا دریغ نمی نماید.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که هر سه کشور قدم های زیادی در راستای آبادی کشور های خویش گذاشته اند و پروژه های مشترکی که میان افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان در حال ایجاد است، نشانه آینده بهتر برای این سه کشور می باشد.   

امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان نیز طی سخنانی گفت: این رویداد بدون شک در تاریخ همکاری های افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان به خط زرین نوشته می شود و ما اطمینان داریم که این شاهراه همکاری ها و عزم سازنده کشور های ما، نه تنها بهترین وسیله حرکت مسافران و انتقال بار ها می گردد، بلکه عامل تحکیم دوستی و برادری مردمان کشور های ما نیز خواهد بود.

متعاقباً روسای جمهور افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان به محل تهداب گذاری رفتند و پروژه احداث خط آهن میان سه کشور را رسماً افتتاح کردند.

در پایان مراسم، حامد کرزی همراه با روسای جمهور ترکمنستان و تاجکستان رهسپار شهرک غارلیق گردیدند و در آنجا شهرک متذکره را که تازه اعمار گردیده است، افتتاح نمودند.

بعداً روسای جمهور سه کشور و هیات معیتی شان از نمایشگاه صنعتی و غذا های عنعنوی افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان دیدن کردند.

همچنان حامد کرزی و امام علی رحمان روسای جمهور افغانستان و تاجکستان در ضیافتی اشتراک نمودند که از جانب قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان به افتخار شان ترتیب گردیده بود.       

به گفته نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه، طول این خط آهن مجموعاٌ ۵۹۰ کیلومتر بوده، ۸۵ کیلومتر داخل خاک ترکمنستان، ۴۵۰ کیلومتر در داخل خاک افغانستان و ۵۵ کیلومتر داخل خاک تاجکستان می باشد. این خط آهن از شهر آتامراد و امام نظر ترکمنستان نزدیک به سرحد افغانستان آغاز می شود و تا مناطق آقینه، اندخوی، شبرغان و مزارشریف امتداد می یابد و پس از آن از طریق شیرخان بندر ولایت کندز به پنج پایین و منطقه کولخوزآباد تاجکستان، وصل می گردد. 

وی گفت که مطالعات تخنیکی و اقتصادی مرحله اول این مسیر در داخل افغانستان به کمک مالی بانک انکشاف آسیایی انجام یافته است و مرحله دوم دیزاین مقدماتی این مسیر به کمک بانک متذکره در جریان دو ماه آینده آغاز می گردد و قرار است در آینده نزدیک بعد از تکمیل این مطالعات، بانک انکشافی آسیایی موافقتنامه اعطای ۲۴۰ میلیون دالر جهت تمویل قسمتی از این مسیر را با دولت افغانستان به امضا برساند.

دفعات مطالعه 2774 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 62 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما