Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

بیانیه عبدالرئوف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه، در دومین کنفرانس رؤسای مجالس کشورهای افغانستان، چین، ایران، پاکستان، روسیه و ترکیه، برای مقابله با چالش های تروریزم و تقویت ارتباطات منطقه ای در تهران

  • Saturday, قوس 17 1397
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

  (۹-۷ دسمبر ۲۰۱۸ = ۱۶-۱۸ قوس ۱۳۹۷)

جلالتمآب دکتر روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران،

جلالتمآب محترم رئیس کنفرانس،

خانم ها و آقایان گرامی !

السلام وعلیکم و رحمة الله و برکاته !

نخست از همه می خواهم بهترین سلام ها، احترامات وتمنیات نیک خودم، هیئات همراهم، اعضای مجلس نمایندگان و کافۀ ملت افغانستان را حضورتان تقدیم نمایم.

در حالیکه از این نشست با اشتراک دوستان حاضر، در خصوص مبارزه با چالش های تروریزم و تقویت اتصال منطقوی، استقبال می کنم، حمایت پارلمان افغانستان را در امر مبارزه با این پدیدۀ انسان دشمن اعلام داشته، و بر تعهد کشورم در تحکیم هر چه بیشترِ روابط بین المنطقه ای، پیوسته به گذشته تأکید می نمایم.

زیرا، تروریستان بر هیچ کیش و آئین پایبند نبوده، وحشت ناک ترین اعمال ضد انسانی و جنایات هولناک ضد بشری را مرتکب می شوند. آنها اجیران جنگی هستند که در مقابل پول، از هر طرفی که برایشان مهیا شود، در جهت تطبیق اهداف و تحقق منافع آنطرف، به قتل و کشتار مردم بی گناه و تخریب زمینه های زندگی آنها می پردازند.

در این میان، افغانستان یگانه کشوری است که طی بیشتر از دو دهه، جولانگاه تروریستان داخلی و بین المللی بوده، بیشترین تلفات انسانی و بزرگترین خسارات مادی را متحمل گردیده است، و متأسفانه علی الرغم حضور بالفعل نیروهای نظامی جامعه جهانی، تروریستان در این کشور، بیشتر از پیش فعال بوده و همه روزه صد ها تن از مردم افغانستان را به قربانی می گیرد.

حضور فعال ترویستان در افغانستان و عدم همکاری لازم توسط کشور های منطقه، باعث شده است که این کشور در ایفای نقش خود به حیث حلقۀ وصل کشور های منطقه، کوتاه بیاید و آنچنان که موقعیت جغرافیای اش میان شرق و غرب، و شمال و جنوب آسیا، ایجاب می نماید، تحقق برنامه های زیر بنایی منطقوی در آن به کندی پیش برود، که پروژه های انتقال گاز (تاپی)، انتقال برق کاسا یکهزار، تمدید خط راه ابریشم و لاجورد، از نمونه های آن است.

در حالیکه منطقۀ ما، با درنظرداشت موقعیت  ژیوپولیتیک و ژیواستراتیژیک خود، دارای فرصت های کلان اقتصادی وسیاسی است، که با تأمین و توسعه همکاری های همه جانبه میان کشورهای ما، می تواند، صفحۀ زرین و پر ازدستآوری را برای مردمان ما ورق بزند، و همۀ ما را به خود کفایی و رشد و انکشاف اقتصادی و اجتماعی برساند.

همینگونه، تهدیدها و چالش های فراوان دیگری که زاییدۀ فضای نا امن بوجود آمده از حضور تروریزم در کشور ما می باشد، نیز فرا راه ما قراردارد که زمینه های  کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، و ظهور گروه های سازمان یافته جنایت کاران را، مساعد ساخته است، که خشونت های ناشی از آن، نه تنها آسایش و آرامش مردمان ما را با خطر مواجه نموده، بلکه به حیث یک منبع عایداتی به تروریزم، موانعی را فرا راه تحقق اهداف اتصالات منطقوی، نیز به وجود آورده است.

دوستان عزیز!

خوشبختانه اعضای این نهاد پارلمانی نو بنیاد، که اینک در دومین نشست سالیانه آن قرار داریم، از روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاریخی بر خوردار بوده، و در عین حال دارای مناقع مشترکی هستند که از تقویت ارتباطات منطقوی، بیشترین حاصل را بدست آورده می توانند.

بدون شک عامل اساسی این حرکت پارلمانی نیز، جز جستجوی راه های تقویت و گسترش این روابط، و یافتن روش های مبارزه با چالش های آن نمی باشد، و یقینا در رأس همه چالش ها، تروریزم و خشونت های تروریستی است که در مسیر این هدف بزرگ واقع گردیده، و مانع اساسی برای اتصالات منطقه یی گردیده است.

بدینترتیب، با تشخیص اینکه تروریزم نه تنها خود یک چالش است، در عین زمان، چالش اساسی برای ارتباطات منطقوی نیز می باشد، برای مبارزه با آن، راهکار هایی پیشبینی شود که در آن، زمینه های ایجاد، عوامل رشد و فرصت های فعالیت آنها، شناسایی و قوانین مدل در پارلمانهای ما، طرح و تصویب گردد.  در عین حال، برای مبارزه با تروریزم، همکاری های منطقوی با تقویت ارتباطات منطقوی نیز لازم است. بدون اعتماد به همدیگر و همکاری های صادقانه با یکدیگر و هماهنگ سازی فعالیت های مبارزه با تروریزم، نمی توان علیه تروریزم به موفقیت رسید.

آنچه دراین نشست مایۀ امیدواری است، این که بحث ما در دو مورد متمرکزاست؛ هم مبارزه با تروریسم وافراط گرایی، وهم تقویت همکاری های منطقه ای. اگرتروریستان با اهداف شوم تخریبی و انسان دشمنانۀ شان، می توانند متحد شوند و زندگی ملت های منطقه را به چالش بکشانند، ما که اهداف انسان دوستانه، و  شریفانۀ نجات مردم و انکشاف کشور خود را داریم، چرا متحد نشویم، چرا همکاری های نزدیک و تنگاتنگ فیما بین هم نداشته باشیم، و چرا با تقویت روابط سیاسی و اقتصادی خود، رفاه و آسایش ملت های مان را تضمین نکنیم.

اتصال و همگرایی منطقه ای، در گِرو تبارز عزم  قوی سیاسی و اعمال جسورانۀ همکاری های منطقه ای می باشد، که از طریق آن، زمینه های منافع مشترک منطقه ای ایجاد، فرصت های شغلی توأم با منابع عایداتی تأمین و بالآخره امنیت پایدار در منطقه، فراهم می گردد.

همکاران محترم !

پارلمان و حکومت افغانستان در این زمینه ها همکارخوب همدیگر اند، و ما می توانیم به نمایندگی از مردم خود متضمن تحقق همه تصامیم و فیصله های کنفرانس حاضر، از طریق حکومت خود باشیم، و بر اجرایی ساختن این تصامیم و فیصله ها تعهد نماییم.

هرچند، وضعیت موجود در افغانستان طوریست، که شاید نگاه مثبت نسبت به اوضاع کشور ما کمتر باشد، و افغانستان را تهدیدی برای بروز خطر افراط گرایی و نا امنی برای مردم شان تلقی کنند، در حالی که بستن مرزها و تضعیف روابط اقتصادی و تجاری به بهانۀ این خطر، به هیچ صورت جلو این تهدید را گرفته نمی تواند، و بر عکس گسترش بسترهمکاری است، که می تواند جلو این چالش ها را بگیرد.

در حالیکه از تدویر کنندگان نشست حاضر، میزبانی و مهمان نوازی گرم مقامات جمهوری اسلامی ایران، به خصوص رئیس محترم مجلس شورای اسلامی این کشور، ابراز سپاس و امتنان می نمایم، یکبار دیگر تعهد کشورم را بر اجرای فیصله های این نشست، تجدید می کنم.

ازتوجه تان تشکر

دفعات مطالعه 1550 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما