دیدار و ملاقات دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر افغانستان با ریاست و معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی

زمان: سه شنبه مورخ 27 سنبله 1397

مکان: سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی

دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در جمهوري اسلامي ايران، ظهر روز سه شنبه مورخ 27 سنبله 1397 مطابق با 18 سپتامبر 2018 با جناب آقای دكتر محمد مهدی طهرانچی، رئيس و عضو هیئت امناي دانشگاه آزاد اسلامی، با حضور جناب آقای دكتر علیرضا شیخ عطار، معاون بین الملل، رئیس شورای برون مرزی و عضو شورای گسترش دانشگاه، در محل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در تهران ملاقات و گفتگو نمودند.
در این دیدار آقای طهرانچی بر آمادگي دانشگاه آزاد اسلامي بر گسترش همکاری های علمی و آموزشی در جغرافیای منطقه و بخصوص میان دو کشور همسايه، همزبان و هم فرهنگ افغانستان و ایران تأکید نمود. ایشان به تولید علم و شکوفایی علمی به عنوان راه حل توسعه و رشد منطقه ای اشاره داشته و رشد و گسترش بسترهای آموزش های دانشگاهی را بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی میان دو کشور راه حل بسیاری از مسائل و مشکلات دو کشور برشمردند و آمادگی این مجموعه عظیم علمی و دانشگاهی را برای گسترش همکاری در این زمینه اعلام داشتند.
رئیس دانشگاه آزاد از استعدادهای درخشان دانشجویان افغان در مقاطع مختلف تحصیلی در ايران و در خارج ايران یاد نموده و خاطر نشان ساختند که این دانشجویان می توانند در رشد علمی و فرهنگی و تمدن سازی در جغرافیای خراسان بزرگ نقش آفرینی نمایند. ایشان تأکید داشتند که با تقویت و گسترش همه جانبه همكاري در حوزه های علمی می توانیم بار دیگر مرجعيت علمی را با توجه به تاریخ تمدنی پر افتخاری که داریم، به کشورهای خویش بازگردانیم.
در این دیدار سفیر محترم کشورمان ضمن استقبال از این همکاری ها از تاریخ و فرهنگ پر افتخار منطقه ياد آوري نمودند.ایشان وجود زبان مشترک میان دو کشور را زمینه ساز آموزش و کسب علم و دانش از سر چشمه آن توسط دانشجویان مهاجر افغان در ایران دانسته و از آن به عنوان یک ویژگی ارزشمند یاد نمودند. ایشان در این رابطه بر نقش تاریخی استادی زبان فارسی در كل منطقه اشاره داشتند كه قرن ها زبان تأليف، تدريس، ترجمه، تفاهم بين الاقوام و زبان دفتر و ديوان در حوزه پهناور آسياي مركزي، شبه قاره هند، غرب آسيا و آسياي صغري بوده است و حالا با پيشرفت ها و دستاوردهاي ارزشمند و روز افزوني كه كشور برادر جمهوري اسلامي ايران در حوزه هاي مختلف علم و فناوري داشته، ميرود تا بار ديگر به عنوان زبان علم نقش استادي خويش را بازيابد.
دکتور نور پیشرفت علمی را اقتدار واقعی یک ملت خواندند و همکاری های علمی مشترک میان دو کشور هم ریشه و هم پیشینه افغانستان و ایران را زمینه ساز رشد و توسعه علمی و منفعت دو جانبه و چندين جانبه در كل منطقه برشمردند.
سفیر محترم کشورمان از بازگشت پر افتخار و درخشان جوانان تحصیل کرده مهاجر افغان از ایران به عنوان مایه سربلندی دو ملت یاد کردند. ایشان در این بخش بر ضرورت رشد کیفی همکاری علمی، آموزشی و پژوهشی میان دو کشور بخصوص در تخصص هایی که برای بازسازی و توسعه افغانستان مورد نیاز است؛ تأکید داشتند.
دکتور نور در ادامه به بیان مسائل، مشکلات و دغدغه های دانشجویان افغان در ایران و بخصوص مسائل مربوط به شهریه های بالا و دلاری دانشجویان پرداختند و البته از خبر خوب مقامات محترم ایران مبنی بر پذیرش اخذ شهریه ها به ریال و معادل شهریه شبانه خبر دادند. گفتنی است در این رابطه رئیس دانشگاه آزاد نیز قول مساعدت و همکاری داد و قرار شد موضوع در هیئت امنای این دانشگاه نیز بررسی شده و به رفع مشكل پرداخته شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان این نشست لوح و نشان مخصوص این دانشگاه را به سفیر محترم کشورمان اهداء نمودند. در این نشست جناب آقای جمال انصاری مسئول دانشجویی و همکاران بخش مطبوعاتي و روابط عامه سفارت نیز حضور داشتند.

دفعات مطالعه 557 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 54 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما