سخنرانی سفیر کبیر افغانستان در محفل گرامیداشت 99 مین سالروز استرداد استقلال افغانستان

زمان : شامگاه روز شنبه مورخ 27/05/1397 خورشیدی، مطابق 18 آگست 2018 میلادی

مکان: مقر سفارت افغانستان

محفل با شکوه گرامیداشت 99مین سالروز استرداد استقلال افغانستان، با حضور آقای دکتر علی‌اکبر صالحی معاون محترم رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و آقای دکتر سید عباس عراقچی معاون محترم سیاسی و همچنین آقای دکتر رسول اسلامی مدیر کل محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران، جناب آقای دکتر بابک دین پرست معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور ایران، جناب آقاي كرم پور، رئيس انجمن دوستي پارلماني ايران با افغانستان، جناب آقای دکتر عبدالحمید علیزاده مدیرکل محترم امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری ایران، سفرای کشورهای خارجی در تهران، رؤسای سازمان‌های بین‌المللی، اتشه های نظامی، دیپلمات‌های خارجی، مسئولان برخی نهادهای مردمی و خبرنگاران داخلی و خارجی، دیپلمات ها و کارمندان سفارت افغانستان در تهران، شامگاه روز شنبه مورخ 27/05/1397 خورشیدی، مطابق 18 آگست 2018 میلادی در مقر سفارت برگزار شد.
متن سخنرانی دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در این مراسم به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم
به نام پروردگار دانا و توانا

جناب آقای دکتر علی اکبر صالحی، معاون محترم رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
جناب آقای دکتر سید عباس عراقچی، معاون محترم سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی؛
جناب آقای دکتر رسول اسلامی، مدیر کل محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران؛
جناب آقای دکتر بابک دین پرست، معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور ایران؛
جناب آقاي كرم پور، رئيس انجمن دوستي پارلماني ايران با افغانستان؛
جناب آقای دکتر عبدالحمید علیزاده، مدیرکل محترم امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری ایران؛
عالی جنابان، شخصیت ها، مقامات و مسئولان محترم جمهوری اسلامی ایران؛
عالی جنابان، سفراء و رؤسای سازمان های بین المللی، وابسته هاي نظامي و اعضای هیئت های دیپلوماتیک مقیم تهران؛
خواهران و برادران؛
مقدم همه شما عزیزان را به محفل تجلیل از روز ملی افغانستان گرامی می داریم.
خوشحال هستیم که از 99مین سالروز استرداد استقلال افغانستان، در پایتخت کشور دوست و برادر حمهوری اسلامی ایران تجلیل به عمل می آوریم.
ایران و افغانستان، دو کشور همسایه، هم فرهنگ، هم زبان، هم ریشه و هم پیشینه هستند.
اراده سیاسی دو کشور بر آن است که همکاری ها را در چارچوب دوجانبه، چندجانبه و منطقه یی ادامه دهند و به چالشهای مشترک با همکاری های دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و جهانی پاسخ دهند.
مهمترین چالش، مبارزه با افراطیت خشونت طلب و تروریزم است که چالش و تهدید مشترک برای همسایگان افغانستان، منطقه و جهان می باشد و کشور ما در صف مقدم پیکار با آنان قرار دارد.
هیچ کس نباید دچار این توهم شود که تروریسم را به خوب و بد تقسیم کند. تروریسم خوب اصلا ًوجود خارجی ندارد؛ و هر فرد و گروهی که خوب باشد یقیناً دست به اعمل تروریستی نمی زند.
همکاری های جدی، صادقانه و همه جانبه کشورها با جمهوری اسلامی افغانستان، پاسخ موثر و مناسب به این چالش جدی و فراملی خواهد بود.
همگرایی و توسعه اقتصادی در منطقه ارتباط بسیار تنگاتنگ با صلح و امنیت دارد. پشتیبانی از صلح ،امنیت و استقرار در افغانستان، امنیت و استقرار در منطقه را تقویت می نماید.
رئیس جمهوری افغانستان در دومین نشست پروسه کابل در 28 فبروری 2018 بسته جامع و بی سابقه ای را برای دستیابی به مصالحه فراگیر و پایدار پیشنهاد نمود.
شرکای منطقه یی و بین المللی افغانستان از این ابتکار صلح افغانستان چه در نشست کابل و چه در نشست تاشکند در 27 مارچ 2018 حمایت کرده و از طالبان خواستند تا خشونت و حملات تروریستی را متوقف و صلح از طریق گفتگو را برگزینند.
حضار گرامی
روابط و همکاری های کابل و تهران در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتي و قونسلی شاهد پیشرفت روزافزون می باشد.
در سال 1396 خورشیدی، 2017 میلادی، پنج کمیته اختصاصی در دو کشور تشکیل گردید، تا در جلسات و مذاکرات مشترک و مستمر خود، نهادینه سازی همکاری های دو جانبه را به بررسی گیرند.
این کمیته ها تا کنون چندین نشست در تهران و کابل برگزار کرده اند و به پیشرفت ها و تفاهمات مهمی دست یافته اند.
حاصل این نشست های مشترک و متناوب کمیته ها در کابل و تهران، دستیابی به یک سند جامع همکاری های راهبردی بلند مدت دو کشور خواهد بود.
جناب آقاي دکتر غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در سومین بازدید خویش از تهران، در ملاقات با جناب آقاي دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران تاکید داشتند که دولت وحدت ملی جمهوری اسلامی افغانستان مصمم است اساس متین مناسبات دوستانه و ماندگار با جمهوری اسلامی ایران را، در چارچوب منافع مشترک، احترام متقابل و عدم دخالت در امور یکدیگر، به میراث بگذارد.

حضار گرامی
جمهوری اسلامی ایران نزدیک به چهار دهه است که میزبان پناهندگان ،آوارگان و مهاجرین افغانستان بوده و فرصت های آموزشی و تحصیلات عالی را به فرزندان مهاجرین فراهم ساخته است. ما از دستور بی نظیر مقام معظم رهبری که دروازه های آموزش و پرورش را به روی فاقدین مدرک اقامتی نیز گشود سپاسگزار هستیم.
ایران از راه های عمده ترانزیت و ترانسپورت افغانستان است. با راه اندازی بندر چابهار، اهمیت ترانزیتی ایران نه تنها برای افغانستان و هندوستان بلکه برای کل منطقه؛ و به خصوص برای کشورهای آسیای میانه بیش از پیش خواهد شد.
مهمانان گرامی، خانم ها و آقایان
بار دیگر خدمت همه شما عزیزان خوش آمدید می گویم و از توجه همه شما بزرگواران سپاس و امتنان فراوان می دارم.

همچنین جناب آقای دکتر علی‌اکبر صالحی معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران طی سخنان خویش بیان داشتند که بنده مایل هستم از طرف دولتم و از طرف خودم، 99مین سالگرد روز ملی افغانستان را به مردم و ملت افغانستان تبریک بگویم.
وی افزود: لازم به گفتن نیست که در جهان به ندرت دو کشور را پیدا خواهید کرد که تا این حد با یکدیگر مشترکات داشته باشند. روابط ما بر محورهای بسیاری استوار است. تاریخی طولانی را بایکدیگر شریک هستیم، فرهنگ مشترک، زبان مشترک و دین مشترک با یکدیگر داریم. پس کمتر دو کشور را پیدا خواهید کرد که تا این حد با یکدیگر مشترکات داشته باشند.
وقتی دانشجو بودم، خیلی از دانشجویان افغانستانی هم کلاسی ام بودند و شاهد بودم که چقدر باهوش و زحمت کش هستند. مایه تاسف است که می بینیم که چنین کشور خوب و ملتی که بسیار ملت زحمت کش و ساعی هستند، با سختی های بسیاری روبرو هستند، سختی هایی که هم از داخل و هم از خارج ایجاد (تولید) می شوند. امیدوار هستیم و امیدوارانه منتظریم تا ثبات، آرامش و صلح را در افغانستان ببینیم. این مردم لیاقت صلح را دارند، پس از بیش از 40 سال جنگ داخلی، اکنون زمان آن فرارسیده که این مردم در کناریکدیگر گرد آیند.
وی در ادامه به جمعیت حدود 450000 دانش آموز افغانستانی در ایران و همچنین بیش از 20000 محصل دانشگاهی اشاره نمود و خاطر نشان ساخت که این حمایت ها در واقع یک و وظیفه است. این مسئولیت یک همسایه است تا همسایه خودش را در زمانی که با مشکلات روبرو است، حمایت کند. بنابراین دولت من و مردم من هر کاری که می توانند انجام داده اند.
ما ۳ میلیون مهاجر افغانستانی داریم که در ایران زندگی کرده و برای زندگی خود در اینجا با تمام قوا تلاش می‌کنند و هیچگاه برای پول به کسی التماس نکرده‌اند و اگر مهاجران افغانستان در ایران نبودند ما برای انجام بسیاری از پروژه‌های عمرانی با مشکل مواجه می‌شدیم.
وی یادآور گردید که : افغانستان تنها یک کشور همسایه نیست، بلکه یک کشور برادر است که اگر اجازه داشته باشم بگویم كه ايران و افغانستان شاخه های یک درخت استند. ما شاخه هایی از یک درختیم. بنابراین ملت و دولت ما همه نوع کمکهای خود به افغانستان را ادامه خواهد داد، از نظر اقتصادی، تجاری، سیاسی تا اینکه آینده صلح، ثبات و آرامش افغانستان را تسهیل نماید.
وی در پایان تأکید داشت که : فکر میکنم زمان آن فرا رسیده که جامعه بین المللی منطق و خرد خود را گردآورد تا صلح و ثبات به منطقه بیاورند. فقط افغانستان نیست. ما در سرتاسر این منطقه مشکل داریم. بیایید برای بهترین ها امیدوار باشیم. ما مردمان خوش بینی هستیم. مطمئنیم افغانستان که از تاریخ هزاران ساله برخوردار است و در گذر آزمون زمان ایستاده است، یقیناً از این وضع دشوار بیرون خواهد آمد. آنچه که ما باید انجام دهیم این است که دعا کنیم و حمایت نماییم.

آقای دکتر سید عباس عراقچی معاون محترم سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز در این محفل طی سخنان خویش از طرف خویش و جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف، وزیر محترم امور خارجه ایران روز استقلال و روز ملی افغانستان را به دولت و ملت افغانستان تبریک گفت و برای مردم افغانستان آرزوی سلامتی و کامیابی نمود.

دفعات مطالعه 605 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 51 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما