گوشه ای از دستآوردهای نوین "افغانستان" (53)

برگزاري نمايشگاه "افغانستان خاستگاه خورشيد" در دانشگاه خوارزمي-واحد كرج Featured
Monday, قوس 20 1396

 

 

 

شنبه ١٨ قوس ١٣٩٦ نمايشگاه افغانستان‌شناسي با عنوان "افغانستان خاستگاه خورشيد" در واحد كرج دانشگاه خوارزمي افتتاح شد.

در مراسم افتتاحيه نمايشگاه متذكره آقايان شفيق شرق وابسته فرهنگي، جمال انصاري مسوول امور دانشجويي و حامد رهگذر از مسوولان نمايندگي معارف سفارت افغانستان در تهران شركت داشتند.
شفيق شرق وابسته فرهنگي سفارت ضمن ابراز سپاس و قدرداني از مسوولان، استادان و دانشجويان دانشگاه خوارزمي و خانم ليلاكلانتري مدير نمايشگاه، برگزاري نمايشگاه " افغانستان خاستگاه خورشيد" را در معرفي بيشتر افغانستان بسيار با اهميت خواند و گفت:
عنوان اين نمايشگاه با تاريخ سرزمين ما همخواني دارد زيرا اكثريت مناطق متعلق به خراسان كهن در جغرافياي افغانستان امروزي واقع شده است و فخرالدين اسعد گرگاني شاعر معروف زبان فارسي، خراسان را خاستگاه خورشيد مي‌داند.
شفيق شرق با اشاره به پيوند ديرينه فرهنگي تاريخي ايران و افغانستان تصريح كرد: بهتر است در مناسبات فرهنگي افغانستان و ايران، به جاي عبارت "مشتركات فرهنگي بين دوكشور" اصطلاح "يگانگي فرهنگي" را به كار ببريم زيرا ما فرهنگ مشابه و حتا يكسان داريم و با چنين وضعي نياز به كشف نقاط مشترك نمي‌باشد.
شفيق شرق گفت: به دليل روابط بسيار عميق، گسترده و چندبعدي تاريخي كه دوكشور همسايه باهم دارند و به دليل روابط استثنايي امروز افغانستان و ايران، نياز است همه تلاش كنيم شهروندان افغانستان و ايران شناس بهتري از اين دو كشور همسايه و برادر داشته باشند و برگزاري نمايشگاه امروزي تلاشي در همين راستا مي‌باشد.
شفيق شرق افزود: بيشتر جهانيان تصويري كه از افغانستان دارند، تصوير ٤-٥دهه اخير است و از اين‌كه افغانستان گنجينه ارزشمند آثار تاريخي و باستاني مي‌باشد و هر نقطه آن به يك موزيم مي‌ماند كم‌اطلاع اند.
شفيق شرق گفت: اگر نتوانيم ادعا كنيم كه تاريخ حوزه مشترك تمدني ما در بلخ، غزنه، كندهار و هرات خلاصه مي‌شود، مي‌توانم با جرأت بگوييم كه خوانش تاريخ اين حوزه بدون درنظرداشت افتخاراتي كه در گذشته در سرزمين ما-كه امروز افغانستان نام دارد- خلق شده بي‌معنا مي‌باشد.
شفيق شرق گفت: ما خود را در تمامي افتخارات ايران كهن و خراسان بزرگ شريك و سهيم مي‌دانيم.
شفيق تصريح كرد: كافي‌ست از بلخ صحبت كنيم، فرصت كم است، مشاهير بلخ را نام ببريم: دقيقي بلخي، ابوالمؤيد بلخي، رشيدالدين وطواط، شهيد بلخي، رابعه بلخي، مولانا جلال الدين محمد بلخي، ناصر خسرو بلخي و ....
وابسته فرهنگي سفارت افغانستان افزود: اسم معدن مس عينك كه در ولايت لوگر افغانستان موقعيت دارد را حتما شنيده ايد. چند سال مي‌شود دولت افغانستان استخراج معدن مس عينك را با چينايي ها قرارداد بسته است. چينايي‌ها همين چندروز قبل اعلام كردند كه به دليل حجم وسيع آثار باستاني در معدن متذكره، تا اكنون قادر به استخراج مس عينك نشده اند.
شفيق شرق اضافه كرد: افغانستان كشور غريب هم نيست، سرشار از معادن ارزشمند است و براساس سنجش‌هايي كه در سال‌هاي پسين صورت گرفته، ارزش معادن افغانستان بالغ بر ٣هزار ميليارد دالر مي‌باشد.
شفيق شرق گفت: ما تنها به افتخارات گذشته مان فخر نمي‌كنيم. دانشگاه كابل، در سال ٣١١١ و دانشگاه تهران در سال ١٣١٣ تاسيس شد؛ ما از پيشرفت كشورهاي همسايه مان خوشحاليم، معناي حرف من اين است كه تا همين چند دهه قبل نيز وضعيت كشور ما بد نبود و اگر دست مداخلات بيروني نمي‌بود و جنگ‌هاي تحميلي اجازه مي‌داد، امروز هم‌پاي ملت‌هاي ديگر در خلق ارزش‌هاي نوين گام بر مي‌داشتيم.
شفيق شرق گفت: پيش از سال ١٩٧٣ ميلادي ما در جهان مهاجر نداشتيم.
شفيق شرق با ابراز اميدواري براي هرچه نزديك‌تر شدن دوملت ايران و افغانستان گفت: ما اميدوار هستيم كه صلح و ثبات دائمي در كشور مان تأمين شود و نقش خود را در فرهنگ‌سازي معاصر نيز ادا نماييم.
در ادامه برنامه، جمال انصاري مسوول امور دانشجويان در سفارت افغانستان از تسهيلاتي كه سفارت براي دانشجويان فراهم كرده سخن گفت و برنامه‌هاي سفارت افغانستان براي حل مشكلات دانشجويان را تشريح كرد.
خانم ليلاكلانتري مدير نمايشگاهِ "افغانستان خاستگاه خورشيد"، داكتر بهادر باقري استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی، مدیر اجرایی انجمن دوستداران حافظ دفتر تهران و استاد اعزامی زبان فارسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به کشورهای اوکراین و کلمبیا، خانم دکتر رائیکا خورشیدیان-پژوهشگر و مدرس بین المللی و مبتکر روش آموزش چند فرهنگی مبتنی بر هنر و آقای شوکت علی محمدی شاری نویسنده و پژوهشگر و رییس کانون ادبی کلمه از ديگر سخنرانان مراسم افتتاحيه نمايشگاه بودند.

خانم ليلا كلانتري طي سخنراني اي كوتاه از علاقه اش به فرهنگ افغانستان گفت، از همكاري دانشجويان افغانستان براي برگزاري نمايشگاه قدرداني نمود و حضور ديپلماتان سفارت افغانستان را براي حمايت از نمايشگاه ارزشمند عنوان كرد.
داكتر بهادر باقري در باره شعر معاصر افغانستان- به ويژه شعر مقاومت- سخنراني نمود.
خانم دكتر رائيكا خورشيديان پژوهشي را در باره "حساسيت‌هاي ميان فرهنگي" تشريح كرد و آقاي شوكت علي محمدي شاري در باره پيشينه و خاستگاه زبان فارسي و قدمت فرهنگي تاريخي جغرافياي افغانستان صحبت نمود.
در جريان مراسم افتتاحيه، شماري از هنرمندان افغانستان موسيقي زنده نيز اجرا كردند.
در نمايشگاه "افغانستان خاستگاه خورشيد" كه به همت انجمن دانشجويان افغانستان در دانشگاه خوارزمي كرج و با مديريت خانم ليلا كلانتری دانشجوي ايراني در دانشگاه تربيت مدرس برگزار شده است، لباس‌ها و غذاهاي سنتي مردم افغانستان، صنايع دستي، برخي كتاب‌هاي ارزشمند چاپ شده در افغانستان، اشعاري از شاعران افغانستان به خط نستعليق، تصاويري از گنيجنه طلاي باختري، سكه‌هاي تاريخي، تصاويري از آرامگاه‌هاي مشاهير افغانستان، اماكن تاريخي، مناظر طبيعي، تصاوير برخي هنرمندان افغانستان و نقاشي‌هاي دوره تيموريان هرات به نمايش گذاشته شده اند.

 

 

 

افتتاح نمایشگاه عکس افغانستان "نکورویان فرخار" با حضور سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان Featured
Saturday, قوس 04 1396

نمایشگاه گروهی عکس "نکورویان فرخار" با نمایشگاه گردانی فاطمیا حسینی و با همکاری سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران و موسسه بین المللی فرهنگی اکو عصر روز جمعه ۳ قوس 1396 مطابق با 24 نوامبر 2017 در گالری موسسه فرهنگی اکو و با حضور دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، دكترمحمدمهدي مظاهري رييس موسسه فرهنگي اكو و سفرا و نمایندگان کشورهای عضو اکو و برخی دیگر از سفارت خانه های مقیم تهران از جمله سفراي كشورهاي پاكستان، تاجيكستان، ارمنستان، آذربايجان، مکزیک، روماني و قزاقيستان به همراه اعضاي ديپلماتيك و كارمندان سفارت افغانستان در تهران و جمع كثيري از فعالان فرهنگي مهاجرين افغانستان در ايران و شماري از مهمان ايراني افتتاح شد.
دکتر نصیر احمد نور سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گروهی عکس نکورویان فرخار در سخنانی اظهار داشتند که امروز در این نمایشگاه شاهد ۷۵ اثر از ۱۶ عکاس از کشورهای مختلف هستیم. همه می دانند که افغانستان از اواخر دهه ۷۰ میلادی قرن گذشته تا همین اکنون درگیر تجاوزها و جنگ های تحمیلی است و در طول این مدت دنیا بیشتر با نام جنگ، ویرانی و آوارگی از افغانستان یاد می کنند، اما افغانستان چهره دیگری هم دارد . افغانستان تاریخ و تمدن درخشانی دارد. افغانستان کشور تنوع در جغرافیای طبیعی, بشری و آثار باستانی است که امروز در این نمایشگاه نکورویان فرخار نمونه های کوچکی از این زیبایی ها و تنوع را می نگریم.

افتتاح ویب سایت خدمات قونسلی وزارت امورخارجه Featured
Monday, عقرب 29 1396

 29عقرب، ۱۳۹۶هـ ش 


کابل– ویب سایت خدمات قونسلی وزارت امور خارجه تحت عنوان قونسلی الکترونیکی E-Consulate به منظور عرضه خدمات آنلاین،گسترش حکومتداری الکترونیک و دسترسی مردم به اطلاعات امروز با حضور دوکتور نصیر احمد اندیشه معین اداره و منابع و سرپرست وزارت امور خارجه، معاون اداره امور، کمیشنران کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات، نمایندگان نهادهای مختلف دولتی، رؤسا، معاونین و کارمندان وزارت امور خارجه در قصر ستوری این وزارت برگزار شد.

در این محفل، دوکتور اندیشه روی اهمیت الکترونیک شدن سیستم حکومتداری، استفاده از تکنالوژی مدرن و ایجاد تسهیلات بیشتر برای متقاضیان اطلاعات صحبت نموده، با اشاره به تحقق ارزش های دیموکراتیک در افغانستان دسترسی به اطلاعات را یکی از حقوق مسلم مردم دانسته، به کارگیری ویب سایت جدید ریاست امور قونسلی را یک گام دیگر مهم و مثبت برای ارایه خدمات به وقت سیاری و سریع و فراهم نمودن سهولت های بیشتر امور قونسلی به مردم، تلقی نمود.

گفتنیست، ریاست امور قونسلی وزارت امور خارجه قبلاً جهت عرضه خدمات قونسلی فاقد ویب سایت بود، از اینرو افغان های مقیم خارج و داخل و اتباع خارجی برای حل امور مربوط به امور قونسلی افغانستان، با مشکلات متعدد روبرو بودند. این ویب سایت که دارای همه تسهیلات ممکنه در بخش قونسلی می باشد، یک ستون اساسی مشکلات را پاسخ گفته و سهولت های لازم را در اسرع وقت برای متقاضیان اطلاعات فراهم خواهد نمود.

باید گفت، این ویب سایت شامل رهنمود جدید امور قونسلی، تمامی فورمه های مورد ضرورت متقاضیان خدمات قونسلی به صورت استندرد و یکسان، سیستم تعقیب اسناد طی مراحل شده وزارت، دیتابیس ثبت نام محصلین و مهاجرین افغان مقیم خارج، برنامه حفظ و تشخیص اسناد ثبت شده وزارت امور خارجه، بخش تعیین ملاقات جهت تأییدی اسناد، بخش پشتیبانی، تماس انلاین و ثبت همه گزارشات فعالیت ها و اجراآت امور قونسلی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان می باشد.

این نشست با ارایه پرزنتیشن تفصیلی روی جزییات این ویب سایت توسط آقای میرویس صمدی رئیس امور قونسلی وزارت امور خارجه به اختتام رسید.
برای معلومات بیشتر در این مورد، به آدرس انترنیتی www.econsulate.gov.af مراجعه کرده می توانید.

بازدید سفیر کبیر افغانستان در تهران از نمایشگاه «نیمروز» Featured
Sunday, عقرب 21 1396

زمان : شنبه مورخ 20 عقرب 1396 مطابق با 11 نوامبر 2017

مکان: فرهنگسرای نیاوران تهران

دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران از نمایشگاه آثار هنرمندان افغان با عنوان «نیمروز» بازدید کرد.
دکتور نور با حضور در فرهنگسرای نیاوران از نمایشگاه هنرهای معاصر تجسمی افغانستان با نام «نیمروز» که با مشارکت ۵۳ هنرمند افغان در حال برگزاری است، بازدید کرد.
در این دیدار مستشاران، همکاران و کارمندان سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران نیز حضور داشتند.
سفیر محترم ضمن بازدید از آثار هنرمندان کشورمان که از سراسر جهان در این نمایشگاه آورده شده اند، از برگزار کنندگان این نمایشگاه و تلاش های ایشان به منظور به نمایش گذاشتن چهره ی دیگری از هنر این سرزمین، قدردانی نمود.

آغاز عملیات تخلیه و بارگیری دومین کشتی ترانزیتی گندم هندوستان به افغانستان از طریق بندر چابهار Featured
Sunday, عقرب 14 1396

عملیات تخلیه و بارگیری دومین کشتی ترانزیتی گندم هندوستان به افغانستان از طریق بندر چابهار در امروز يكشنبه ١٤ عقرب ١٣٩٦ مطابق ٥ نومبر ٢٠١٧ صورت گرفت.

دیدار سفیر کبیر افغانستان با  رئیس و اعضای هیئت رئیسه اتاق مشترک  بازرگانی ایران و افغانستان در مقر سفارت Featured
Sunday, عقرب 14 1396

 نشست جناب دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان با جناب میر صادقی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان و با حضور معاون، دبیر و اعضای هیئت رئیسه ی اتاق روز یکشنبه مورخ 14عقرب 1396 مطابق 5 نوامبر 2017 در مقر سفارت کبری جمهوری اسلامی افغانستان برگزار گردید.

در این نشست روی فرصت ها، چالش ها، و راه حل های توسعه و رونق بیشتر  صادرات و واردات در تعامل برد-برد برای هر دو کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در این نشست مشترک آتشه تجاری، مسئول امور اقتصادی و مسئول امور مطبوعات و روابط عامه سفارت نیز حضور داشتند.


Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48
  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 92 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما