گوشه ای از دستآوردهای نوین "افغانستان" (83)

مراسم اختتامیه دومین کنفرانس رؤسای مجالس شش کشور منطقه تحت عنوان "مقابله با تروریسم و تقویت ارتباطات بین منطقه‌ای" Featured
Saturday, قوس 17 1397

شنبه، ١٧ قوس ١٣٩٧، تهران

اختتامیه دومین کنفرانس رؤسای مجالس شش کشورمنطقه، شامل افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه پیرامون مقابله با تروریسم و ارتباطات درون منطقه‌ای با سخنرانی پایانی رؤسای مجالس شش کشور همراه بود.
در مراسم اختتامیه کنفرانس که عصر روز شنبه مورخ 17 قوس ۱۳۹۷ مطابق با 8 دسامبر ۲۰۱۸ برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از نشست کمیته‌های اجلاس و همچنین جمع بندی نقطه نظرات رؤسای مجالس، بیانیه پایانی این نشست نیز قرائت گردید.
در این نشست محترم عبدالرئوف ابراهیمی؛ رئیس مجلس نمایندگان افغانستان، با اشاره به اقدامات و تلاش‌های کنفرانس مبارزه با تروریسم بیان داشتند که اقدامات و تلاش‌های این کنفرانس بسیار مثبت، قابل قبول و امیدوارکننده بود.
ایشان افزودند در این کنفرانس و در کمیته‌های تخصصی مربوطه تأکید بسیاری بر تحقق صلح و تأمین ثبات در کشورهای منطقه و همچنین مبارزه با مواد مخدر شد که قطعاً این مسائل مورد قبول و مطلوب مردم افغانستان است و در اینجا باید از تلاش‌ها و میزبانی دکتر لاریجانی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ایران نیز تشکر کنیم.
دکتر لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران نیز در بخش پایانی این کنفرانس یادآورد شدند که در کنفرانس امروز رؤسای مجالس شش کشور تأکیدات بسیاری در رابطه با مبارزه با تروریسم، توسعه اقتصادی، ضرورت جلوگیری از ورود جوانان به گروه‌های تروریستی، استفاده از ظرفیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای برای مبارزه با تروریسم، ضرورت توسعه پروژه‌های مشترک کشورها از جمله توسعه خطوط گاز و پروژه‌های انتقال برق و گاز میان کشورها داشتند.
رؤسای مجالس افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه در بیانیه پایانی کنفرانس تهران، بر هم افزایی برای مقابله با تروریسم و تقویت همکاری منطقه ای تاکید کردند.
رؤسای مجالس شرکت کننده در کنفرانس تهران با ابراز نگرانی از اثرات مخرب تروریسم بر صلح، امنیت و توسعه، ریشه کن کردن تمامی اشکال تروریسم در منطقه، کنار گذاشتن معیارهای دوگانه در مقابله با تروریسم و تقویت گفت وگو را ضروری عنوان کردند.
در ادامه این بیانیه با محکوم کردن حملات تروریستی در افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه آمده است که سازمان های امنیتی کشورهای شرکت کننده در کنفرانس تهران، باید یک ساز و کار ویژه برای تبادل اطلاعات برای جلوگیری و مبارزه با تروریسم و افراط گرایی ایجاد کنند.
همچنین رؤسای مجالس شش کشور از تمامی تلاش ها برای دستیابی به صلح در افغانستان و حذف تهدیدات منطقه ای تروریسم، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر استقبال کردند.
سومین کنفرانس رؤسای مجالس افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه سال 2019 در ترکیه برگزار خواهد شد.
قابل ذکر است که افتتاحیه این کنفرانس نیز با سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور ایران آغاز شد و بعد از آن رؤسای پنج کشور ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه و روسیه و نایب رئیس مجلس چین به ایراد سخن پرداختند.
محترم ابراهیمی در بخش افتتاحیه این کنفرانس خاطرنشان ساختند در حالیکه منطقۀ ما، با درنظرداشت موقعیت ژیوپولیتیک و ژیواستراتیژیک خود، دارای فرصت های کلان اقتصادی وسیاسی است، که با تأمین و توسعه همکاری های همه جانبه میان کشورهای ما، می تواند، صفحۀ زرین و پر ازدستآوری را برای مردمان ما ورق بزند، و همۀ ما را به خود کفایی و رشد و انکشاف اقتصادی و اجتماعی برساند. بدون شک عامل اساسی این حرکت پارلمانی نیز، جز جستجوی راه های تقویت و گسترش این روابط، و یافتن روش های مبارزه با چالش های آن نمی باشد، و یقینا در رأس همه چالش ها، تروریزم و خشونت های تروریستی است که در مسیر این هدف بزرگ واقع گردیده، و مانع اساسی برای اتصالات منطقه یی گردیده است.
ایشان تأکید نمودند بدون اعتماد به همدیگر و همکاری های صادقانه با یکدیگر و هماهنگ سازی فعالیت های مبارزه با تروریزم، نمی توان علیه تروریزم به موفقیت رسید. اتصال و همگرایی منطقه ای، در گِرو تبارز عزم قوی سیاسی و اعمال جسورانۀ همکاری های منطقه ای می باشد، که از طریق آن، زمینه های منافع مشترک منطقه ای ایجاد، فرصت های شغلی توأم با منابع عایداتی تأمین و بالآخره امنیت پایدار در منطقه، فراهم می گردد.
محترم عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس محترم مجلس نمایندگان کشورمان همچنین در مصاحبه های مطبوعاتی خویش در حاشیه این کنفرانس به پرسش های رسانه های متعدد پاسخ دادند.
مقابله با تروریسم، تجارب گذشته، راهبردهای کنونی و اتخاذ رویکرد جدید و مؤثر منطقه‌ای، گسترش ارتباطات و تقویت همکاری های بین منطقه‌ای، تحقق صلح و توسعه همه جانبه و پایدار در منطقه از موضوعات مهمی بود که در این کنفرانس مطرح گردید.

بیانیه عبدالرئوف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه، در دومین کنفرانس رؤسای مجالس کشورهای افغانستان، چین، ایران، پاکستان، روسیه و ترکیه، برای مقابله با چالش های تروریزم و تقویت ارتباطات منطقه ای در تهران Featured
Saturday, قوس 17 1397

  (۹-۷ دسمبر ۲۰۱۸ = ۱۶-۱۸ قوس ۱۳۹۷)

جلالتمآب دکتر روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران،

جلالتمآب محترم رئیس کنفرانس،

خانم ها و آقایان گرامی !

السلام وعلیکم و رحمة الله و برکاته !

نخست از همه می خواهم بهترین سلام ها، احترامات وتمنیات نیک خودم، هیئات همراهم، اعضای مجلس نمایندگان و کافۀ ملت افغانستان را حضورتان تقدیم نمایم.

در حالیکه از این نشست با اشتراک دوستان حاضر، در خصوص مبارزه با چالش های تروریزم و تقویت اتصال منطقوی، استقبال می کنم، حمایت پارلمان افغانستان را در امر مبارزه با این پدیدۀ انسان دشمن اعلام داشته، و بر تعهد کشورم در تحکیم هر چه بیشترِ روابط بین المنطقه ای، پیوسته به گذشته تأکید می نمایم.

زیرا، تروریستان بر هیچ کیش و آئین پایبند نبوده، وحشت ناک ترین اعمال ضد انسانی و جنایات هولناک ضد بشری را مرتکب می شوند. آنها اجیران جنگی هستند که در مقابل پول، از هر طرفی که برایشان مهیا شود، در جهت تطبیق اهداف و تحقق منافع آنطرف، به قتل و کشتار مردم بی گناه و تخریب زمینه های زندگی آنها می پردازند.

در این میان، افغانستان یگانه کشوری است که طی بیشتر از دو دهه، جولانگاه تروریستان داخلی و بین المللی بوده، بیشترین تلفات انسانی و بزرگترین خسارات مادی را متحمل گردیده است، و متأسفانه علی الرغم حضور بالفعل نیروهای نظامی جامعه جهانی، تروریستان در این کشور، بیشتر از پیش فعال بوده و همه روزه صد ها تن از مردم افغانستان را به قربانی می گیرد.

حضور فعال ترویستان در افغانستان و عدم همکاری لازم توسط کشور های منطقه، باعث شده است که این کشور در ایفای نقش خود به حیث حلقۀ وصل کشور های منطقه، کوتاه بیاید و آنچنان که موقعیت جغرافیای اش میان شرق و غرب، و شمال و جنوب آسیا، ایجاب می نماید، تحقق برنامه های زیر بنایی منطقوی در آن به کندی پیش برود، که پروژه های انتقال گاز (تاپی)، انتقال برق کاسا یکهزار، تمدید خط راه ابریشم و لاجورد، از نمونه های آن است.

در حالیکه منطقۀ ما، با درنظرداشت موقعیت  ژیوپولیتیک و ژیواستراتیژیک خود، دارای فرصت های کلان اقتصادی وسیاسی است، که با تأمین و توسعه همکاری های همه جانبه میان کشورهای ما، می تواند، صفحۀ زرین و پر ازدستآوری را برای مردمان ما ورق بزند، و همۀ ما را به خود کفایی و رشد و انکشاف اقتصادی و اجتماعی برساند.

همینگونه، تهدیدها و چالش های فراوان دیگری که زاییدۀ فضای نا امن بوجود آمده از حضور تروریزم در کشور ما می باشد، نیز فرا راه ما قراردارد که زمینه های  کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، و ظهور گروه های سازمان یافته جنایت کاران را، مساعد ساخته است، که خشونت های ناشی از آن، نه تنها آسایش و آرامش مردمان ما را با خطر مواجه نموده، بلکه به حیث یک منبع عایداتی به تروریزم، موانعی را فرا راه تحقق اهداف اتصالات منطقوی، نیز به وجود آورده است.

دوستان عزیز!

خوشبختانه اعضای این نهاد پارلمانی نو بنیاد، که اینک در دومین نشست سالیانه آن قرار داریم، از روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاریخی بر خوردار بوده، و در عین حال دارای مناقع مشترکی هستند که از تقویت ارتباطات منطقوی، بیشترین حاصل را بدست آورده می توانند.

بدون شک عامل اساسی این حرکت پارلمانی نیز، جز جستجوی راه های تقویت و گسترش این روابط، و یافتن روش های مبارزه با چالش های آن نمی باشد، و یقینا در رأس همه چالش ها، تروریزم و خشونت های تروریستی است که در مسیر این هدف بزرگ واقع گردیده، و مانع اساسی برای اتصالات منطقه یی گردیده است.

بدینترتیب، با تشخیص اینکه تروریزم نه تنها خود یک چالش است، در عین زمان، چالش اساسی برای ارتباطات منطقوی نیز می باشد، برای مبارزه با آن، راهکار هایی پیشبینی شود که در آن، زمینه های ایجاد، عوامل رشد و فرصت های فعالیت آنها، شناسایی و قوانین مدل در پارلمانهای ما، طرح و تصویب گردد.  در عین حال، برای مبارزه با تروریزم، همکاری های منطقوی با تقویت ارتباطات منطقوی نیز لازم است. بدون اعتماد به همدیگر و همکاری های صادقانه با یکدیگر و هماهنگ سازی فعالیت های مبارزه با تروریزم، نمی توان علیه تروریزم به موفقیت رسید.

آنچه دراین نشست مایۀ امیدواری است، این که بحث ما در دو مورد متمرکزاست؛ هم مبارزه با تروریسم وافراط گرایی، وهم تقویت همکاری های منطقه ای. اگرتروریستان با اهداف شوم تخریبی و انسان دشمنانۀ شان، می توانند متحد شوند و زندگی ملت های منطقه را به چالش بکشانند، ما که اهداف انسان دوستانه، و  شریفانۀ نجات مردم و انکشاف کشور خود را داریم، چرا متحد نشویم، چرا همکاری های نزدیک و تنگاتنگ فیما بین هم نداشته باشیم، و چرا با تقویت روابط سیاسی و اقتصادی خود، رفاه و آسایش ملت های مان را تضمین نکنیم.

اتصال و همگرایی منطقه ای، در گِرو تبارز عزم  قوی سیاسی و اعمال جسورانۀ همکاری های منطقه ای می باشد، که از طریق آن، زمینه های منافع مشترک منطقه ای ایجاد، فرصت های شغلی توأم با منابع عایداتی تأمین و بالآخره امنیت پایدار در منطقه، فراهم می گردد.

همکاران محترم !

پارلمان و حکومت افغانستان در این زمینه ها همکارخوب همدیگر اند، و ما می توانیم به نمایندگی از مردم خود متضمن تحقق همه تصامیم و فیصله های کنفرانس حاضر، از طریق حکومت خود باشیم، و بر اجرایی ساختن این تصامیم و فیصله ها تعهد نماییم.

هرچند، وضعیت موجود در افغانستان طوریست، که شاید نگاه مثبت نسبت به اوضاع کشور ما کمتر باشد، و افغانستان را تهدیدی برای بروز خطر افراط گرایی و نا امنی برای مردم شان تلقی کنند، در حالی که بستن مرزها و تضعیف روابط اقتصادی و تجاری به بهانۀ این خطر، به هیچ صورت جلو این تهدید را گرفته نمی تواند، و بر عکس گسترش بسترهمکاری است، که می تواند جلو این چالش ها را بگیرد.

در حالیکه از تدویر کنندگان نشست حاضر، میزبانی و مهمان نوازی گرم مقامات جمهوری اسلامی ایران، به خصوص رئیس محترم مجلس شورای اسلامی این کشور، ابراز سپاس و امتنان می نمایم، یکبار دیگر تعهد کشورم را بر اجرای فیصله های این نشست، تجدید می کنم.

ازتوجه تان تشکر

اشتراک هیئت های عالی رتبه ج.ا.افغانستان در نشست افتتاحیه ۳۲ امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران Featured
Sunday, قوس 04 1397

زمان: روز شنبه مورخ 3 قوس 1397

مکان: سالن اجلاس سران کشور های اسلامی- تهران

سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با شعار «قدس محور، وحدت امت» صبح روز شنبه مورخ 3 قوس 1397 مطابق با 24 نوامبر 2018 برای مدت سه روز؛ با سخنرانی و خیر مقدم گویی آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، همزمان با هفته وحدت و با حضور شخصیت‌های لشکری و کشوری ایران، علما و اندیشمندان برجسته جهان اسلام در سالن اجلاس سران کشور های اسلامی- تهران آغاز گردید.
جلالتمآب حامد کرزی، ریاست جمهوری سابق افغانستان و هیئت همراه ایشان، استاد حاج محمد محقق، معاون دوم ریاست محترم اجرائیه و هیئت همراه ایشان، و جناب فیض محمد عثمانی وزیر محترم ارشاد، حج و اوقاف و جمعی از علمای سرشناس افغانستان در این نشست حضور یافتند. تشکیل نشست هیئت رئیسه به ریاست آیت‌الله اراکی و سخنرانی جلالتمآب حامد کرزای، رئیس جمهوری سابق افغانستان از برنامه های نخستین روز از کنفرانس وحدت اسلامی بود. مهمانان و شرکت کنندگان این کنفرانس پیرامون موضوعات وحدت اسلامی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بیش از ۳۰۰ اندیشمند، سیاستمدار و هنرمند برجسته از ۱۰۰ کشور جهان حضور دارند که می تواند نقشی تعیین‌کننده در افزایش وحدت میان مسلمانان و نزدیکی و هم‌فکری علمای آنها داشته باشد.

اشتراک جناب سفیر در ۲۳۴ مین نشست نمایندگان دایمی سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) در شهر ساری Featured
Tuesday, عقرب 15 1397

دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ ۱۴ عقرب ۱۳۹۷ مطابق ۵ نوامبر ۲۰۱۸ در ۲۳۴ مین نشست نمایندگان دایمی سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) با حضورداشت سفرای کشورهای عضو این سازمان، مقامات ذیربط جمهوری اسلامی ایران و سید نادر پژوهش سکرتر دوم سفارت ج.ا.افغانستان در تهران در شهر ساری استان مازندران شرکت نمودند. 

در این نشست که به میزبانی سازمان راه آهن ج.ا.ایران برگزار شده بود، در مورد موضوعات مربوط به سازمان بحث صورت گرفت.
قابل ذکر است که در روز دوم برنامه سفرای کشورهای اکو از بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد واقع در شرق استان مازندران بازدید نمودند. این بندر بزرگترین در نوع خود در شمال ایران بوده و تنها بندر شمالی متصل به شبکه سراسری راه آهن ایران و دارای اسکله های منحصر به فرد رو-رو ریلی می باشد.

دیدار و ملاقات دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر افغانستان با ریاست و معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی Featured
Wednesday, سنبله 28 1397

زمان: سه شنبه مورخ 27 سنبله 1397

مکان: سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی

دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در جمهوري اسلامي ايران، ظهر روز سه شنبه مورخ 27 سنبله 1397 مطابق با 18 سپتامبر 2018 با جناب آقای دكتر محمد مهدی طهرانچی، رئيس و عضو هیئت امناي دانشگاه آزاد اسلامی، با حضور جناب آقای دكتر علیرضا شیخ عطار، معاون بین الملل، رئیس شورای برون مرزی و عضو شورای گسترش دانشگاه، در محل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در تهران ملاقات و گفتگو نمودند.
در این دیدار آقای طهرانچی بر آمادگي دانشگاه آزاد اسلامي بر گسترش همکاری های علمی و آموزشی در جغرافیای منطقه و بخصوص میان دو کشور همسايه، همزبان و هم فرهنگ افغانستان و ایران تأکید نمود. ایشان به تولید علم و شکوفایی علمی به عنوان راه حل توسعه و رشد منطقه ای اشاره داشته و رشد و گسترش بسترهای آموزش های دانشگاهی را بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی میان دو کشور راه حل بسیاری از مسائل و مشکلات دو کشور برشمردند و آمادگی این مجموعه عظیم علمی و دانشگاهی را برای گسترش همکاری در این زمینه اعلام داشتند.
رئیس دانشگاه آزاد از استعدادهای درخشان دانشجویان افغان در مقاطع مختلف تحصیلی در ايران و در خارج ايران یاد نموده و خاطر نشان ساختند که این دانشجویان می توانند در رشد علمی و فرهنگی و تمدن سازی در جغرافیای خراسان بزرگ نقش آفرینی نمایند. ایشان تأکید داشتند که با تقویت و گسترش همه جانبه همكاري در حوزه های علمی می توانیم بار دیگر مرجعيت علمی را با توجه به تاریخ تمدنی پر افتخاری که داریم، به کشورهای خویش بازگردانیم.
در این دیدار سفیر محترم کشورمان ضمن استقبال از این همکاری ها از تاریخ و فرهنگ پر افتخار منطقه ياد آوري نمودند.ایشان وجود زبان مشترک میان دو کشور را زمینه ساز آموزش و کسب علم و دانش از سر چشمه آن توسط دانشجویان مهاجر افغان در ایران دانسته و از آن به عنوان یک ویژگی ارزشمند یاد نمودند. ایشان در این رابطه بر نقش تاریخی استادی زبان فارسی در كل منطقه اشاره داشتند كه قرن ها زبان تأليف، تدريس، ترجمه، تفاهم بين الاقوام و زبان دفتر و ديوان در حوزه پهناور آسياي مركزي، شبه قاره هند، غرب آسيا و آسياي صغري بوده است و حالا با پيشرفت ها و دستاوردهاي ارزشمند و روز افزوني كه كشور برادر جمهوري اسلامي ايران در حوزه هاي مختلف علم و فناوري داشته، ميرود تا بار ديگر به عنوان زبان علم نقش استادي خويش را بازيابد.
دکتور نور پیشرفت علمی را اقتدار واقعی یک ملت خواندند و همکاری های علمی مشترک میان دو کشور هم ریشه و هم پیشینه افغانستان و ایران را زمینه ساز رشد و توسعه علمی و منفعت دو جانبه و چندين جانبه در كل منطقه برشمردند.
سفیر محترم کشورمان از بازگشت پر افتخار و درخشان جوانان تحصیل کرده مهاجر افغان از ایران به عنوان مایه سربلندی دو ملت یاد کردند. ایشان در این بخش بر ضرورت رشد کیفی همکاری علمی، آموزشی و پژوهشی میان دو کشور بخصوص در تخصص هایی که برای بازسازی و توسعه افغانستان مورد نیاز است؛ تأکید داشتند.
دکتور نور در ادامه به بیان مسائل، مشکلات و دغدغه های دانشجویان افغان در ایران و بخصوص مسائل مربوط به شهریه های بالا و دلاری دانشجویان پرداختند و البته از خبر خوب مقامات محترم ایران مبنی بر پذیرش اخذ شهریه ها به ریال و معادل شهریه شبانه خبر دادند. گفتنی است در این رابطه رئیس دانشگاه آزاد نیز قول مساعدت و همکاری داد و قرار شد موضوع در هیئت امنای این دانشگاه نیز بررسی شده و به رفع مشكل پرداخته شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان این نشست لوح و نشان مخصوص این دانشگاه را به سفیر محترم کشورمان اهداء نمودند. در این نشست جناب آقای جمال انصاری مسئول دانشجویی و همکاران بخش مطبوعاتي و روابط عامه سفارت نیز حضور داشتند.

سخنرانی سفیر کبیر افغانستان در محفل گرامیداشت 99 مین سالروز استرداد استقلال افغانستان Featured
Monday, اسد 29 1397

زمان : شامگاه روز شنبه مورخ 27/05/1397 خورشیدی، مطابق 18 آگست 2018 میلادی

مکان: مقر سفارت افغانستان

محفل با شکوه گرامیداشت 99مین سالروز استرداد استقلال افغانستان، با حضور آقای دکتر علی‌اکبر صالحی معاون محترم رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و آقای دکتر سید عباس عراقچی معاون محترم سیاسی و همچنین آقای دکتر رسول اسلامی مدیر کل محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران، جناب آقای دکتر بابک دین پرست معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور ایران، جناب آقاي كرم پور، رئيس انجمن دوستي پارلماني ايران با افغانستان، جناب آقای دکتر عبدالحمید علیزاده مدیرکل محترم امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری ایران، سفرای کشورهای خارجی در تهران، رؤسای سازمان‌های بین‌المللی، اتشه های نظامی، دیپلمات‌های خارجی، مسئولان برخی نهادهای مردمی و خبرنگاران داخلی و خارجی، دیپلمات ها و کارمندان سفارت افغانستان در تهران، شامگاه روز شنبه مورخ 27/05/1397 خورشیدی، مطابق 18 آگست 2018 میلادی در مقر سفارت برگزار شد.
متن سخنرانی دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در این مراسم به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم
به نام پروردگار دانا و توانا

جناب آقای دکتر علی اکبر صالحی، معاون محترم رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
جناب آقای دکتر سید عباس عراقچی، معاون محترم سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی؛
جناب آقای دکتر رسول اسلامی، مدیر کل محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران؛
جناب آقای دکتر بابک دین پرست، معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور ایران؛
جناب آقاي كرم پور، رئيس انجمن دوستي پارلماني ايران با افغانستان؛
جناب آقای دکتر عبدالحمید علیزاده، مدیرکل محترم امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری ایران؛
عالی جنابان، شخصیت ها، مقامات و مسئولان محترم جمهوری اسلامی ایران؛
عالی جنابان، سفراء و رؤسای سازمان های بین المللی، وابسته هاي نظامي و اعضای هیئت های دیپلوماتیک مقیم تهران؛
خواهران و برادران؛
مقدم همه شما عزیزان را به محفل تجلیل از روز ملی افغانستان گرامی می داریم.
خوشحال هستیم که از 99مین سالروز استرداد استقلال افغانستان، در پایتخت کشور دوست و برادر حمهوری اسلامی ایران تجلیل به عمل می آوریم.
ایران و افغانستان، دو کشور همسایه، هم فرهنگ، هم زبان، هم ریشه و هم پیشینه هستند.
اراده سیاسی دو کشور بر آن است که همکاری ها را در چارچوب دوجانبه، چندجانبه و منطقه یی ادامه دهند و به چالشهای مشترک با همکاری های دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و جهانی پاسخ دهند.
مهمترین چالش، مبارزه با افراطیت خشونت طلب و تروریزم است که چالش و تهدید مشترک برای همسایگان افغانستان، منطقه و جهان می باشد و کشور ما در صف مقدم پیکار با آنان قرار دارد.
هیچ کس نباید دچار این توهم شود که تروریسم را به خوب و بد تقسیم کند. تروریسم خوب اصلا ًوجود خارجی ندارد؛ و هر فرد و گروهی که خوب باشد یقیناً دست به اعمل تروریستی نمی زند.
همکاری های جدی، صادقانه و همه جانبه کشورها با جمهوری اسلامی افغانستان، پاسخ موثر و مناسب به این چالش جدی و فراملی خواهد بود.
همگرایی و توسعه اقتصادی در منطقه ارتباط بسیار تنگاتنگ با صلح و امنیت دارد. پشتیبانی از صلح ،امنیت و استقرار در افغانستان، امنیت و استقرار در منطقه را تقویت می نماید.
رئیس جمهوری افغانستان در دومین نشست پروسه کابل در 28 فبروری 2018 بسته جامع و بی سابقه ای را برای دستیابی به مصالحه فراگیر و پایدار پیشنهاد نمود.
شرکای منطقه یی و بین المللی افغانستان از این ابتکار صلح افغانستان چه در نشست کابل و چه در نشست تاشکند در 27 مارچ 2018 حمایت کرده و از طالبان خواستند تا خشونت و حملات تروریستی را متوقف و صلح از طریق گفتگو را برگزینند.
حضار گرامی
روابط و همکاری های کابل و تهران در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتي و قونسلی شاهد پیشرفت روزافزون می باشد.
در سال 1396 خورشیدی، 2017 میلادی، پنج کمیته اختصاصی در دو کشور تشکیل گردید، تا در جلسات و مذاکرات مشترک و مستمر خود، نهادینه سازی همکاری های دو جانبه را به بررسی گیرند.
این کمیته ها تا کنون چندین نشست در تهران و کابل برگزار کرده اند و به پیشرفت ها و تفاهمات مهمی دست یافته اند.
حاصل این نشست های مشترک و متناوب کمیته ها در کابل و تهران، دستیابی به یک سند جامع همکاری های راهبردی بلند مدت دو کشور خواهد بود.
جناب آقاي دکتر غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در سومین بازدید خویش از تهران، در ملاقات با جناب آقاي دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران تاکید داشتند که دولت وحدت ملی جمهوری اسلامی افغانستان مصمم است اساس متین مناسبات دوستانه و ماندگار با جمهوری اسلامی ایران را، در چارچوب منافع مشترک، احترام متقابل و عدم دخالت در امور یکدیگر، به میراث بگذارد.

حضار گرامی
جمهوری اسلامی ایران نزدیک به چهار دهه است که میزبان پناهندگان ،آوارگان و مهاجرین افغانستان بوده و فرصت های آموزشی و تحصیلات عالی را به فرزندان مهاجرین فراهم ساخته است. ما از دستور بی نظیر مقام معظم رهبری که دروازه های آموزش و پرورش را به روی فاقدین مدرک اقامتی نیز گشود سپاسگزار هستیم.
ایران از راه های عمده ترانزیت و ترانسپورت افغانستان است. با راه اندازی بندر چابهار، اهمیت ترانزیتی ایران نه تنها برای افغانستان و هندوستان بلکه برای کل منطقه؛ و به خصوص برای کشورهای آسیای میانه بیش از پیش خواهد شد.
مهمانان گرامی، خانم ها و آقایان
بار دیگر خدمت همه شما عزیزان خوش آمدید می گویم و از توجه همه شما بزرگواران سپاس و امتنان فراوان می دارم.

همچنین جناب آقای دکتر علی‌اکبر صالحی معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران طی سخنان خویش بیان داشتند که بنده مایل هستم از طرف دولتم و از طرف خودم، 99مین سالگرد روز ملی افغانستان را به مردم و ملت افغانستان تبریک بگویم.
وی افزود: لازم به گفتن نیست که در جهان به ندرت دو کشور را پیدا خواهید کرد که تا این حد با یکدیگر مشترکات داشته باشند. روابط ما بر محورهای بسیاری استوار است. تاریخی طولانی را بایکدیگر شریک هستیم، فرهنگ مشترک، زبان مشترک و دین مشترک با یکدیگر داریم. پس کمتر دو کشور را پیدا خواهید کرد که تا این حد با یکدیگر مشترکات داشته باشند.
وقتی دانشجو بودم، خیلی از دانشجویان افغانستانی هم کلاسی ام بودند و شاهد بودم که چقدر باهوش و زحمت کش هستند. مایه تاسف است که می بینیم که چنین کشور خوب و ملتی که بسیار ملت زحمت کش و ساعی هستند، با سختی های بسیاری روبرو هستند، سختی هایی که هم از داخل و هم از خارج ایجاد (تولید) می شوند. امیدوار هستیم و امیدوارانه منتظریم تا ثبات، آرامش و صلح را در افغانستان ببینیم. این مردم لیاقت صلح را دارند، پس از بیش از 40 سال جنگ داخلی، اکنون زمان آن فرارسیده که این مردم در کناریکدیگر گرد آیند.
وی در ادامه به جمعیت حدود 450000 دانش آموز افغانستانی در ایران و همچنین بیش از 20000 محصل دانشگاهی اشاره نمود و خاطر نشان ساخت که این حمایت ها در واقع یک و وظیفه است. این مسئولیت یک همسایه است تا همسایه خودش را در زمانی که با مشکلات روبرو است، حمایت کند. بنابراین دولت من و مردم من هر کاری که می توانند انجام داده اند.
ما ۳ میلیون مهاجر افغانستانی داریم که در ایران زندگی کرده و برای زندگی خود در اینجا با تمام قوا تلاش می‌کنند و هیچگاه برای پول به کسی التماس نکرده‌اند و اگر مهاجران افغانستان در ایران نبودند ما برای انجام بسیاری از پروژه‌های عمرانی با مشکل مواجه می‌شدیم.
وی یادآور گردید که : افغانستان تنها یک کشور همسایه نیست، بلکه یک کشور برادر است که اگر اجازه داشته باشم بگویم كه ايران و افغانستان شاخه های یک درخت استند. ما شاخه هایی از یک درختیم. بنابراین ملت و دولت ما همه نوع کمکهای خود به افغانستان را ادامه خواهد داد، از نظر اقتصادی، تجاری، سیاسی تا اینکه آینده صلح، ثبات و آرامش افغانستان را تسهیل نماید.
وی در پایان تأکید داشت که : فکر میکنم زمان آن فرا رسیده که جامعه بین المللی منطق و خرد خود را گردآورد تا صلح و ثبات به منطقه بیاورند. فقط افغانستان نیست. ما در سرتاسر این منطقه مشکل داریم. بیایید برای بهترین ها امیدوار باشیم. ما مردمان خوش بینی هستیم. مطمئنیم افغانستان که از تاریخ هزاران ساله برخوردار است و در گذر آزمون زمان ایستاده است، یقیناً از این وضع دشوار بیرون خواهد آمد. آنچه که ما باید انجام دهیم این است که دعا کنیم و حمایت نماییم.

آقای دکتر سید عباس عراقچی معاون محترم سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز در این محفل طی سخنان خویش از طرف خویش و جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف، وزیر محترم امور خارجه ایران روز استقلال و روز ملی افغانستان را به دولت و ملت افغانستان تبریک گفت و برای مردم افغانستان آرزوی سلامتی و کامیابی نمود.


Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48
  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما