Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74
چاپ اين صفحه

برگزاری برنامه دوم گرامیداشت 98 امین سالروز استرداد استقلال افغانستان در محل سفارت ج.ا.ا-تهران

  • Saturday, سنبله 25 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

 مراسم گرامی‌داشت از 98 امین سالروز استرداد استقلال جمهوری اسلامی افغانستان که توسط سفارت ج.ا.افغانستان با حضورداشت سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران جناب دکتور نصیر احمد نور و جمع کثیری از علما، فرهنگیان، هنرمندان، خبرنگاران، دانشجویان، مدیران ارشد مدارس خودگردان، تاجران و متنفذین مهاجر در ایران به تاریخ 2/6/1396 در مقر سفارت از ساعت 10 صبح الی 2 بعد از ظهر برگزار شد. 

قبل از آغاز مراسم جناب سفیر و کارمندان ارشد سفارت از مهمان ها استقبال کردند و مراسم با قرائت کلام الله شریف و پخش سرود ملی کشورمان شروع شد. 

جناب سفیر با خیرمقدم عرض نمودن و تبریکی سالروز استرداد استقلال افغانستان به تمام مردم آزادای خواه مردم افغانستان و اشتراک کننده گان در برنامه صحبت هایشان را پیرامون همین روز شروع کرده و آرزو کردند تا از آرمان ها، ارزشها و خطاها و اشتباهات کسانی که در راه پیروزی تلاش کردند همه ملت افغانستان بیاموزند.

ایشان در ادامه سخنان شان در مورد استقلال بدون اقتدار صحبت نمودند و اینکه استقلال بدون اقتدار آسیب پذیر است و اقتدار بدون علم، ابتکار، تخصص، تخنیک و توسعه اقتدار به معنی کلمه نمی باشد. ملت ما ملت استعمار ستیز و استکبار شکن است و به تعبیر از آموزه های اسلامی اقدام به جهاد اصغر که همان جهاد علیه متجاوز و استعمارگر موفق بود اما در جهاد اکبر که همان جهاد با نفس است و یا اینکه خود را مسلح به سلاح جهاد، ابتکار، اختراع و علم آموزی کنند، ناکام بوده ایم. ایشان به نسل امروز تحصیل یافته در کشورهای دیگر خوشبین بوده و گفتند به امید خداوند، همین نسل تحصیل کرده جبران این عقب مانده گی منطقه ای و جهانی افغانستان باشند. ایشان در ادامه سخنرانی خویش با تعبیر "افغانستان نقطه تلاقی منافع قدرت های آن زمان یعنی روسیه و انگلستان بوده و آن دو قدرت توافق کرده بودند که افغانستان جغرافیای حایل بین شان باشد نه محل اختلاف و جنگ و اینکه همین امر یکی از دلایل استقلال افغانستان بوده" موافق نبوده و اظهار داشتند که انگلستان قبل از آمدن به افغانستان، چندین برابر مساحت آن را تصرف و استعمار کرده بود و اینکه چرا آنها پنجاب، وسط هند یا گجرات را نقطه حایل قرار نداده بودند؟ و همچنین از طرف شمال روسها چندین برابر مساحت افغانستان را زیر سلطه خویش آورده بودند و اینکه چرا در آسیای مرکز، ماوراءالنهر و کشورهای دیگر حایل به وجود نیاوردند. موضوع این نیست بلکه دلیل اصلی روحیه دشمن ستیزی و بیگانه ستیزی مردم افغانستان بوده که سبب زیر سلطه نرفتن افغانستان از طرف دو قدرت منطقه بوده است.  کشور افغانستان به دلیل داشتن روحیه همدیگر پذیری در بین مذاهب و ادیان و اقوام و قبیله های مختلف و همچنین نبودن روحیه جدایی پذیری در طول و عرض جغرافیای اش، با وجود آنکه گروه های تروریستی در منطقه و در سطح جهان تلاش می کنند تا تفرقه انگیزی نمایند، بستر آماده ای برای تفرقه انگیزی نیست. همچنین مردم افغانستان با وجود سپری نمودن تحولات چند دهه اخیر، نبود دولت، سازمان و اداره و وجود گروه های مسلح در اطرافش و همچنین وجود تفاوت های فکری خوشبختانه ندای جدایی طلبانه سر نداده اند. همچنین افغانستان در منطقه به دلیل داشتن قوانین کامل منحصر به فرد می باشد و ما هیچ گونه تبعیضی در قوانین خویش نداریم و هر کس آزاد است از حقوق سیاسی و مدنی خود استفاده نماید و می تواند خود را در هر منصبی که بخواهد کاندید نماید. همچنین برای تشکیل حزب، تشکل های مدنی و راه اندازی رسانه های دیداری و شنیداری، متناسب با معیارهای پذیرفته شده جهانی در کشور ما مشکلی وجود ندارد و قانون این آزادی ها را تضمین می کند.

در ادامه جناب سفیر اشاره داشتند به جلسات متداوم بین سفارت و نمایندگان اقشار مختلف مهاجرین، پیرامون موضوع صدور تذکره و پاسپورت های ماشین خوان و اینکه زمان آن فرا خواهد رسید. خوشبختانه روند صدور تذکره و پاسپورت های ماشین خوان عنقریب شروع خواهد شد و ما در هماهنگی با اداره اتباع خارجی که قرار شده به دلیل حجم بالای مراجعین، جای مناسبی را در اختیار سفارت قرار دهند، این روند را پیش خواهیم برد. جای سفارت کوچک است و امکان پذیرفتن حجم بالای مراجعین را ندارد و به همکاری کشور میزبان ما می توانیم به شکل گسترده تر این روند را پیش ببریم. هیئت مربوط ریاست عمومی ثبت احوال نفوس افغانستان به ایران تشریف آورده اند و عنقریب کارشان را شروع خواهند کرد. خواستی که بنده از شما نمایندگان مهاجرین دارم این است که با خدمت گذاران خودتان در سفارت همکاری داشته و نظم پذیر باشید و این پیام را به تمام مهاجرین در سرتاسر ایران برسانید. برنامه توزیع پاسپورت و صدور تذکره یک کار بزرگ و زمان بر است و ما تلاش خواهیم کرد تا با استفاده از تکنولوژی جدید زمان آن کوتاه کرده و سهولت های بیشتری را برای مهاجرین فراهم بسازیم. ما سایت سامانه نوبت دهی سفارت را در مورد توزیع پاسپورت و صدور تذکره نیز فعال کرده ایم و از شما تقاضامندیم که بدون اخذ نوبت از طریق همین سامانه به سفارت مراجعه نفرمایید. حتمن مدارک مورد نیاز را در روزی که نوبت شما است با خودتان بیاورید. در صورتی که بدون نوبت و مدارک مورد نیاز به سفارت تشریف بیاورید سبب ازدحام شده و نه تنها کار خودتان پیش نمی رود بلکه سبب تعطیلی سفارت و عدم انجام امور دیگران که مستحق هستند، خواهید شد.

بعد از ختم سخنرانی ها تمامی اشتراک کنندگان به صرف نان چاشت دعوت شدند.

دفعات مطالعه 1136 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در مهاجرین