Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

نشست دانشجویان و فرهنگیان با سخنگوی مقام عالی ریاست اجرائیه و رئیس روابط بین المللی اتاق تجارت افغانستان با حضور داشت مقامات سفارت

  • Tuesday, ثور 19 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

 تاریخ: 17 ثور 1396

محل: سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران-شهرک غرب

به دلیل حضور جناب مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی مقام عالی ریاست محترم اجرائیه ج.ا.افغانستان در تهران، سفارت جمهوری اسلامی افغانستان، به تاریخ 17 ثور 1396 مطابق به 7 می 2017، نشست گفتگوی دانشجویان با ایشان را با حضورداشت دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، محترم آذرخش حافظی، رئیس روابط بین الملل اتاق تجارت و صنایع افغانستان، محترم احمد هارون نجم پور مستشار وزیر مختار سفارت جمهوری افغانستان، تاجران، کارمندان سفارت ج.ا.افغانستان و دانشجویان مقاطع ماستری و دکترا برگزار نمود.

در این نشست جناب سفیر، با عرض خیرمقدم به محترم رحیمی و حافظی و سپاسگزاری از حضور فعال دانشجویان، فرمودند که نسل دوم و سوم مردم افغانستان که در ایران بزرگ شده و درس خوانده اند، با یک فقر معرفتی و آشنایی با افغانستان روبه‌رو هستند، کشور را ندیده و آنچه درباره آن می دانند، از زبان رسانه هایی است که معمولا به جنبه های منفی تحولات توجه می کنند. ایشان گفت که همواره تلاش کرده به دنبال سفر مقام های مختلف حکومتی به تهران، زمینه ملاقات این شخصیت ها را با دانشجویان فراهم نماید تا معلومات دقیق تر و واقعی تر از افغانستان به دست آید.

محترم مجیب الرحمن رحیمی، سخنگوی ریاست محترم اجراییه در گفت‌وگویی با دانشجویان، ابتدا در یک بحث علمی و آکادمیک، به بررسی مشکلات کنونی افغانستان پرداخت که ریشه در تحولات 40 سال گذشته دارد. او خاطرنشان کرد که در 15 سال اخیر شاهد دگرگونی های جدی فکری، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در افغانستان بوده‌ایم که زمینه‌ساز شکل‌گیری گفتمان‌های جدید مبتنی بر ارزش های مدرن بوده است. البته به گفته وی، افغانستان در شرایط کنونی شاهد یک تنازع گفتمانی است.

جناب رحیمی از دانشجویان خواست تا تلاش کنند دیدگاه های مشترک فراقومی پیدا کنند و به بیان مشکلات و چالش ها و در عین حال دست آوردهای بزرگ حکومت وحدت ملی در طول نزدیک به سه سال گذشته پرداخت. به گفته او، حکومت وحدت ملی پس از روی کار آمدن، به نوعی سه گذار مهم اقتصادی، امنیتی و سیاسی را پشت سر گذاشته است.

در بخش گذار اقتصادی، گفت که حکومت وحدت ملی در شرایطی قدرت را در اختیار گرفت که افغانستان در یک گذار اقتصادی، از اقتصاد متکی به جنگ و حضور نیروهای خارجی به یک اقتصاد واقعی تغییر وضعیت داد، اما ایشان خاطرنشان کردند که با تلاش های مختلف حکومت و همچنین کمک های جهانی، افغانستان در این گذار نجات یافت و به مانند بعضی از کشورها، به طرف ورشکستگی کامل حرکت نکرد.

در بخش گذار امنیتی، او خاطرنشان کرد که با آغاز به کار حکومت وحدت ملی، با خروج نیروهای خارجی و انتقال کامل مسئولیت های امنیتی، نیروهای امنیتی افغانستان عملا دفاع مستقلانه و سراسری از کشور را آغاز کردند و وقتی که باراک اوباما، رییس جمهور پیشین امریکا اعلام کرد که تمام نیروهای این کشور را از افغانستان بیرون می کند، طالبان و پاکستان به این فکر بودند که بسیاری از ولایات به خصوص در جنوب را سقوط دهند و رهبری خود را به داخل کشور منتقل کنند، اما نیروهای امنیتی با دادن تلفات بسیار، این برنامه دشمن را خنثی کردند. سخنگوی ریاست اجرائیه تأکید کرد که حکومت وحدت ملی توانست گذار امنیتی را نیز مدیریت کند.

و اما در بخش گذار سیاسی، جناب رحیمی با پذیریش وجود برخی مشکلات در عملی شدن کامل توافق‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی، پیشرفت هایی در بخش اصلاحات انتخاباتی، توزیع تذکره های برقی، مبارزه با فساد و... به میان آمده و رهبران حکومت در مسائل بزرگ ملی و منافع ملی کشور اختلاف ندارند.

در بخش مهاجرین وی بر این باور بود که به دنبال فشارهای پاکستان، آمادگی های خوبی از طرف دولت صورت گرفته و در بخش ایران هم مذاکرات جدی پیرامون مسأله مهاجرین جریان دارد.

محترم آذرخش حافظی، رییس روابط بین الملل اتاق تجارت و صنایع نیز که در سفری برای گفت‌وگو با مقام های اقتصادی از جمله وزارت نفت وارد تهران شده بود، چشم انداز بسیار مثبت از پیشرفت های اقتصادی افغانستان و ثروت های پنهان کشورمان را ارائه کردند.

به گفته ایشان، ذخایر پولی و ارزی افغانستان از 150 میلیون دالر در 16 سال پیش، به بیش از 7 میلیارد دالر در شرایط کنونی رسیده است. میزان جاده های آسفالت کشور از 1800 کیلومتر، به 8200 کیلومتر رسیده است. همچنین تولید ناخالص ملی در طی 16 ساله گذشته، سه برابر و عواید ناخالص ملی 10 برابر بیشتر شده است. در بخش منابع زیرزمینی نیز ذخایر نفتی افغانستان که 128 میلیون بشکه تخمین زده می شد، حالا تثبیت شده که تنها در یک بلاک از 12 بلاک حوزه آمودریا، 720 میلیون بشکه نفت وجود دارد. همچنین ذخایر گاز افغانستان، بیش از نیمی از کل ذخایر گازی عراق تخمین زده شده است. در این بین، به گفته رییس روابط بین الملل اتاق تجارت و صنایع افغانستان، حجم تجارت افغانستان با ایران، از 124 میلیون دالر، اکنون به 2 هزار و572 میلیون دالر در سال رسیده است.

وی به دانشجویان پیشنهاد کرد که با جدیت بسیار علوم را به خصوص در بخش های فنی و مهندسی فرا بگیرند. محترم حافظی خاطرنشان کرد که افغانستان دانش آموخته در بخش های ادبیات، حقوق و سیاست اضافه تر از نیاز خود دارد، اما یک مهندس توانمند کم دارد؛ بناء دانشجویان تلاش کنند بیشتر در بخش های فن‌آموزی و رشته های مهندسی و مالی تخصص بگیرند. وی تأکید کرد که درهای افغانستان همیشه به روی این متخصصین باز است.

در پایان این نشست، دانشجویان، سوالاتی را پیرامون مسائل مختلف کشور از جناب مجیب الرحمن رحیمی پرسیدند و او به این سوالات، بیشتر به عنوان یک پژوهشگر پاسخ داد.

دفعات مطالعه 1293 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)
منتشرشده در مهاجرین

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما