نشست علما، دانشجویان و فرهنگیان مهاجر با مقامات سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران

  • Wednesday, حمل 09 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

مورخ: 6 حمل 1396 مطابق 26 مارچ 2017

محل: سفارت جمهوری اسلامی افغانستان 

در ادامه نشست های قبلی علما، دانشجویان و فرهنگیان مهاجر با مقامات سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، به تاریخ 6 حمل 1396 مطابق به 26 مارچ 2017 در محل سالن جلسات سفارت، جلسه بحث و گفتگو پیرامون مشکلات مهاجرین افغانستان در ولایت های مختلف ایران با حضورداشت دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، محترم میر انورشاه غفاری مستشار و قونسل سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، محترم محمد اسلام دره ای مستشار فرهنگی و حقوقی و تعدادی از دیپلماتهای سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران و حدود 70 نفر از علما، دانشجویان، فرهنگیان و نمایندگان اقشار مهاجرین در استان ها برگزار شد.

 این جلسه که به مدت 3 ساعت ادامه یافت، با قرائت قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد. نماینده مهاجرین در ابتدای سخنرانی اش اشاره نمود که تمامی اشتراک کنندگان از ولایت های مختلف جهت مطرح نمودن مشکلات مهاجرین آمده اند و قبل از شروع جلسه بین خودشان روی مباحث توافق نظر پیدا کرده و در نهایت یک نامه که عنوانی مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان نوشته شده به سفارت تقدیم خواهد شد. محتوای این نامه در جلسات متعددی که طی یک ماه گذشته ستاد مردمی داشته است مورد توافق جمعی قرار گرفته است. در این نامه مشکلات مهاجرین پیرامون صدور پاسپورت ماشین خوان و همچنین طی مراحل اخذ تذکره غیابی برای مستحقین آن واضح ساخته شده است.

 دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در سخنرانی خویش با اشاره به مشکلات مهاجرین خاطرنشان نمود که بخش عمده مصروفیت هایشان حل مشکلات آنها است. ایشان علاوه نمودند که در حال حاضر ترتیبات رای تثبیت هویت 3 گروه از مهاجرین ادامه دارد. از جمله افراد بدون سند که فرزندان آنها در مدارس بنابر امر مقام معظم رهبری ایران پذیرفته شده اند. یک ماه قبل با جناب وزیر محترم امور داخله ایران دیدار داشتیم و ایشان بر آمادگی جانب ایران جهت شناسایی، تثبیت هویت و قانونمندسازی مهاجرین فاقد مدرک تاکید نمودند. کار و تلاش سفارت روی آغاز روند صدور پاسپورت های ماشین خوان نیز متمرکز می باشد؛ دولت نمی خواهد برای اتباع خویش مشکل ایجاد نماید بلکه می خواهد اتباع افغانستان محترم و اسناد مسافرتی آنان مورد اعتبار باشد.

 سفیر کشورمان در ادامه به ویدئو کنفرانس خود و همکاران با معین صاحب اداره و منابع وزارت امور خارجه اشاره نمودند و اینکه تمام این مشکلات از جمله دریافت تذکره و توزیع پاسپورت ماشین خوان با ایشان نیز مورد بحث قرار گرفته و ایشان وعده دادند که مشکل تذکره و پاسپورت ماشین خوان خدمت مقامات عالیه مطرح شده و برای حل آن پیگیری ها ادامه دارند. وی خاطرنشان نمود مشکلاتی را که مهاجرین در جلسه مطرح نمودند قبلاً توسط سفارت طی مکاتیب متعدد رسمی به ارگان های مرکز انعکاس داده شده و مقامات محترم وزارت امور خارجه موضوع را با مقامات عالیه کشور مطرح نموده و پیگیری می نمایند. به ارتباط مشکل دانشجویان ایشان اشاره نمودند که در تعمیر قونسلی سفارت یک باجه (غرفه) جداگانه و مخصوص دانشجویان ایجاد شده و حتی در یک روز هم آنها می توانند پاسپورت فعلی را اخذ نمایند. ایشان مکرراً علاوه نمودند که مشکلات مهاجرین به شمول اخذ تذکره غیابی قبلاً توسط سفارت طی مکاتیب رسمی عنوانی مقامات عالی جمهوری اسلامی افغانستان انعکاس یافته و لذا احتمالاً قبل یا در جریان شروع توزیع پاسپورت های ماشین خوان نتایج تصمیمات مرکز مشخص شود. چون با توجه به حجم بالای کار روند توزیع پاسپورت نیازمند زمان طولانی تر خواهد بود. اما این امر دلیل نخواهد شد که مهاجرین اقدام به اخذ تذکره ننمایند. داشتن تذکره در آینده می تواند مشکلات زیادی را از پیش روی آنها بردارد.

محترم میر انورشاه غفاری، مستشار و قونسل با تاکید بر صحبت های جناب سفیر، خاطرنشان نمود که هزینه های قونسلی مخصوصاً تصدیق اسناد برای دانشجویان کمتر است. برای صدور پاسپورت ماشین خوان اخذ تذکره ضروری بوده و برای درخواست تذکره غیابی حتماً باید تذکره یکی از اعضای فامیل درجه اول درج فورم آن شود.

محترم محمد اسلام دره ای، مستشار فرهنگی و حقوقی سفارت تذکر دادند که سلامت روند توزیع پاسپورت هم برای جامعه جهانی و هم برای مقامات ایرانی بسیار مهم است و اشتباهات در ذکر نام و غیره می تواند در آینده برای متقاضی مشکلات جدی حقوقی مخصوصاً در میراث ایجاد نماید. بهتر است تا مهاجرین نام اصلی خودشان را استفاده نمایند و مقامات محترم ایرانی ابراز موافقت کرده اند تا نام های اشتباه را دوباره اصلاح نمایند.

محترم سید ابراهیم حجازی، آتشه مهاجرین اظهار داشت به ارتباط ختم شدن مدت زمان بیمه به تاریخ 8 حوت 1395 دو یادداشت به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد و وزارت امور خارجه ایران ارسال شده است. جانب ایرانی وعده داده است که روند قطع بیمه مهاجرین بعد از سال 2017 میلادی ختم خواهد شد و بیمه بیمارهای خاص کاملاً حل شده است.

در پایان جلسه بنا بر خواست جناب سفیر قرار شد تا اشتراک کنندگان متن نامه خودشان را امضاء نمایند. این نامه قرار شد از طریق سفارت به مرکز خدمت جناب رئیس جمهور ارسال شود و مقامات سفارت وعده دادند تا تسهیلاتی را در حد امکان برای سه تن از متقاضیان داوطلب سفر به کابل جهت پیگیری محتوای نامه فراهم سازند.

دفعات مطالعه 1085 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در مهاجرین

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 74 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما