اشتراک و سخنرانی سفیر کبیر افغانستان در اختتامیه چهارمین جشنواره کشوری افغانستان شناسی

ولایت یزد، ۱۶ حوت ۱۳۹۵

مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره کشوری افغانستان شناسی که طی روزهای ۱۴ و ۱۵ حوت ۱۳۹۵ شاهد رقابت بین برگزیدگان برخی ولایات ج.ا.ایران در بخش های حفظ و قرائت کلام الله مجید، مسابقه علمی افغانستان شناسی، سرود، تئاتر و ورزش های رزمی بود؛ دوشنبه ۱۶ حوت 1395 با حضور آقایان دوکتور نصیر احمد  نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده ج.ا.افغانستان در تهران، سیوانکا داناپالا رئیس نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در ایران، محمد علی صالحی معاون فرهنگی اداره کل امور اتباع و مهاجرین وزارت امور داخله ج.ا.ایران، محمد رضا ناصری نماینده مقام محترم رهبری ایران و امام جمعه  ولایت یزد، اکبر فلاح نژاد نماینده دفتر مقام محترم رهبری ایران و رئیس کمیتۀ دینی، علمایی و نخبگان پناهنده در ایران، محمد علی طالبی معاون سیاسی و امنیتی مقام ولایت یزد، مدیران ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایات یزد، قم، اصفهان و سیستان و بلوچستان و بیش از ده ها تن نخبگان رشته های یادشده، برگزار شد.

سید مرتضی علوی قاری برتر این جشنواره با تلاوت دلنشین خویش، آغازگر برنامه  شد. بعد از پخش سرودهای ملی دو کشور ادای احترام اشتراک کنندگان، آقای فلاح نژاد با اظهار سپاس از برگزار کنندگان و حضور مسوولین در این مراسم، مهمترین وجه مشترک و عمیق ترین پیوند بین ملت های ایران و افغانستان را  اسلام و قرآن کریم را عامل وصل دو کشور خوانده، هدف دشمنان را تضعیف عوامل وحدت بخش بین مسلمین جهان اعلام داشت و از آیات کلام الله مجید به عنوان لوحه های راهنما برای مسلمین جهان یاد کرد. سپس آقای دوکتور طالبی با ابراز خوشآمد به حضار، رسالت نخبگان را ارتقاء جامعه پذیری اتباع افغانستان، تقویت و رشد پیوندهای اجتماعی، حفظ و تعمیق پیوندهای فرهنگی دو کشور  اعلام نمود و استفاده از ظرفیت های پناهندگان را  باعث افزایش همکاری ها و کاهش آسیب ها عنوان داشت.

*  *   *

محترم دوکتور نصیر احمد نور، سفیر کشورمان نیز با تقدیم درود و ابراز تمنیات نیک به مسوولین و حضار، ابراز سپاس از میزبانی شایسته ایرانیان و اظهار مسرّت از حضور در شهر علم و عباده، شهر یزد، از  آقای صالحی بخاطر  فعالیت های مستمر و پیگیرشان قدردانی نمود و حضور نمایندگان مقام محترم رهبری ج.ا.ایران در چنین همایش ها را نشان دهنده عنایت و توجه آن مقام  محترم، اعلام داشت.

ایشان با اشاره بر مشترکات تاریخی و تمدنی دو کشور و خدمات دو کشور به علوم اسلامی و احیای زبان و ادبیات فارسی به عنوان زبان مشترک بین اقوام منطقه، دو ملت ایران و افغانستان را مکمل و در امتداد یکدیگر  خواند و افغانستان شناسی را به معنای ایران شناسی و بالعکس یاد کرد.

ایشان با ذکر مزایا و آثار مثبت امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی صدور مجوّز  خروج و مراجعت به اتباع دارای اقامت قانونی افغان در ایران، به مسوولین ذیربط پیشنهاد کرد تا برای تحقق این موضوع تدابیری را اتخاذ دارند.

دوکتور نور  اظهار داشتند که با اصدار چنین مجوّزی، افغانستان شناسی و ایران شناسی انجام یافته، تلقی می شود.

چون با سفر پناهندگان ، خصوصا نسل های دوم و سوم مهاجرین به کشورشان، آنان معرّف ایران و فرهنگ آن، سفیران صلح و آگاهی و باعث رشد و تقویت نگاه مثبت افغان ها نسبت به ایران خواهند شد.

علاوه بر آن، پناهندگان بیش از پیش به بازگشت  و اسکان  در کشورشان ترغیب  شده و با دریافت اسناد هویتی از افغانستان و ورود قانونی، موجب کاهش نگرانی های امنیتی و فعالیت های قاچاقچیان انسان می شوند.

در بخش مسابقات این جشنواره نفرات اول تا سوم رشته قرائت قرآن کریم به ترتیب: سید مرتضی علوی، عنایت الله عصمت یار و هدایت الله عصمتی، رشته حفظ کلام الله مجید: بنیامین رسولی،نجم الدین عادلی و علیرضا مرادی، بخش علمی افغانستان شناسی: آقای غلامرسول احسانی، خانم شکیبا عنایتی و سجاد مجیدی و خدیجه حلیمی و برگزیده ورزش های رزمی نوجوانان: علی یعقوبی، رشته سرود: گروه سرود ولایت خراسان رضوی به سرپرستی خانم معصومه میرزایی، بخش تئاتر: بازیگران ولایت فارس به سرپرستی آقای طاهر پناهی و بخش مجریان: مصطفی راغب و بخش طراحی تندیس جشنواره افغانستان شناسی آقای یوسف حیدری  معرفی شدند که هدایای خود را از دستان سفیر محترم کشورمان و سایر مقامات حاضر دریافت نمودند.

آقای داناپالا نیز در اخیر این مراسم با سپاس از فرد فرد مسوولین بخاطر حضورشان در این همایش و برگزار کنندگان آن و عرض تبریک به تمام برندگان این مسابقات، معافیت دانش آموزان مهاجر از پرداخت فیس مکاتب، شمولیت اطفال واجدالشرایط فاقد مدرک اقامتی در مکاتب، اعطای بیمه سلامت و برخی فعالیت های انجام یافته برای پناهندگان مقیم ایران را  خدماتی بارز  و برجسته خواند و یا توجه بر اهمیت انجام فعالیت های فرهنگی همسان با فعالیت های تأسیساتی و بنیادی، بازیابی هویت، ریشه و اصالت افغان های پناهنده را در هر جایی دنیا در گرو انجام فعالیت های فرهنگی موثر دانست.

در ختم برنامه آقایان دوکتور نور و داناپالا از  غرفه های انتشارات کتب، توانمندی های  مفاخر و دانشجویان  افغان، افتخارات ورزشی، انواع صنایع دستی و دوزندگی سنتی، لوح های گلی، مصنوعات مسی، چرمی، چوبی، سنگی، سفالی و کلال، گل های تزئینی، طلاکوبی، مجسمه سازی، طراحی و رسامی ، گچ بری و آینه کاری، سفره آرایی و  پتروشیمی نمایشگاه مستقر در تالار فرهنگیان یزد، دیدن نموده با بسیاری از متولیان آن در رابطه با مسائل مرتبط صحبت داشتند  و بعد به اتفاق آقای داناپالا و برخی مسوولین اداره کل اتباع این ولایت  جهت آگاهی از چگونگی ارائه  انواع خدمات دفاتر کفالت و اشتغال اتباع خارجی به یکی از این دفاتر عزیمت نمودند.

محترم دوکتور نور، پس از این بازدید همراه با همکاران شان محمد اسلام دره ای مستشار سفارت افغانستان در تهران و سید ابراهیم حجازی اتشه امور مهاجرین و عودت کنندگان سفارت، عازم تهران شدند. 

دفعات مطالعه 1356 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در مهاجرین

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 93 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما