Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

دومین نشست بررسی مسائل فرهنگی، اجتماعی پناهندگان افغانستان در قم برگزار شد

  • Tuesday, قوس 11 1393
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

دومین نشست بررسی مسائل فرهنگی، اجتماعی پناهندگان افغانستان با حضور آقایان دکتور نصیر احمد نور سفیرکبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، دکتور ذوالفقاری معاون وزیر کشور ایران، آقای حجت الاسلام اعرافی رئیس جامعة المصطفی العالمیه، آقای بنائی معاون سیاسی استانداری قم، آقای داناپالا نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در تهران، مسئولین استانی و حدود 300 تن از علما، روحانیون، نویسندگان، تحصیل کردگان، فرهنگیان و مدرسین افغانی در روزهای 6 و 7 قوس در شهر قم برگزار شد.

  معاون امنیتی و انتظامی وزیر داخله ایران آقای ذوالفقاری یکی از سخنرانان همایش در بخشی از سخنرانی خود گفت: بازسازی و توسعه افغانستان مهمترین نیاز امروز این کشور محسوب می‌شود تا بتواند ظرفیت پذیرش پناهندگان خود در دیگر کشورها را به وجود بیاورد.

وی افزود:امروزه اگر کشوری در منطقه دارای ثبات باشد و یا اگر مشکلی پیدا کرد، همسایه او هم دچار مشکلاتی می‌شود به همین دلیل امنیت افغانستان برای ما هم مهم است.

وی افزود: یکی از مسایل، عدم رعایت مقررات و قوانین است. البته تنها مربوط به پناهندگان نیست پناهندگان ما کمترین مشکل را دارند. امروز خیلی از مردم کشور ما که عزیزان افغانی را در کنار خود دارند به عنوان یک کسی که برایشان کاری را انجام می دهد و شغلی در دستش است به شدت مورد اعتماد مردم هستند. من این را دقیقا می دانم . خیلی ها را می شناسم که در واقع وقتی می خواهند انتخاب بکنند برای یک کاری اولویت را به عزیزان افغانی می دهند، اما به هر حال ممکن است یک عده غیر مجاز وارد کشور شوند و عده ای کم توجهی نمایند و این مشکلات را از این جهت عرض می کنم که به آن عنایت داشته باشید.

آقای ذوالفقاری خاطر نشان ساخت: حل مشکل مهاجرت غیر قانونی پناهندگان و مهاجرین در ایران نیازمند همکاری بین مردم و دولت افغانستان، دولتهای منطقه، سازمان ملل و کمیساریای عالی پناهندگان می باشد تا بتوان با مشارکت و همکاری مشکلات افغانستان را مرتفع ساخت.

وی خطاب به علما و روحانیون مجلس گفت: ما از شما انتظار داریم آگاه سازی و توجیه اتباع را در دستور کار خود قرار دهید.

ذوالفقاری با بیان اینکه در صدد هستیم با بازنگری در قوانین و مقررات حضور افراد در ایران را قانونمند سازیم گفت: به دنبال قانونمند کردن حضور مهاجران در ایران، تسهیل در صدور ویزا، تعیین تکلیف افراد غیر مجاز، توجه بیشتر به بخش آموزش و درمان مهاجران و صدور کارت آمایش برای افغانستانی‌های مقیم ایران از جمله برنامه های در دست اقدام می باشد.

دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر افغانستان از دیگر سخنرانان این همایش بود. وی با بیان اینکه مهاجرت افغانها هزینه ایستادگی آنان در خط مقدم جبهه مبارزه با سلطه طلبی شوروی است بیان کرد: امروز درمحافل گوناگون در کشورهای مختلف بخصوص در ایران و پاکستان که بزرگترین جمعیت مهاجر و پناهنده افغان را در خود جای دادند همه می دانند که مهاجرت از آنجا آغاز شد که مردم ما قیام کردند و جهاد کردند و جهاد بخاطر اینکه کشورشان مورد اشغال قرار گرفته بود. گویا تقدیر این کشور و این ملت آن است که در هر چند برهه زمانی تجاوزگری، اشغالگری و استعمارگری را به زانو در آورد تا شمال و جنوب افغانستان امن شود و کشورهای نوظهور وارد صحنه شوند و به آزادی و استقلال برسند.

 

دکتور نور گفت: ملت ما با قربانیهای بی دریغ خود انگلیس را به زانو درآورد و در نتیجه شبه قاره هند آزادی و استقلال یافت و کشورهای مختلفی عرض اندام کردند و همچنان در دهه هشتاد میلادی، تجاوز شوروی را به زانو درآورد در نتیجه کشورهای متعددی نیز در شمال افغانستان عرض اندام کردند.

وی افزود: افغانستان نه تنها جدیدا اشغال شوروی را به زانو درآورد که به دنبال آن درگیر مقابله با فتنه ی افراطیها و تکفیریها شد و در نیمه دهه هفتاد خورشیدی به تنهایی در برابر جبهه بسیار وسیع و ممتد منطقه ای و فرا منطقه ای افراط و تکفیر مقاومت کرد و در نتیجه یکی از بهترین فرزندان خود را هم در همین راه از دست داد که عبارت باشد از احمد شاه مسعود شهید. احمد شاه مسعود را کی  شهید ساخت؟ همین تکفیری ها همین افراطیها. چرا؟ بخاطر اینکه مسعود مسلمان واقعی بود. پیرو دین وسط بود و در برابر  جریان تکفیری و افراطی یک سد منیع بود. در برابر تلاشهای بسیار بسیار پیگیر و به خصوص تلاشهای فرا منطقه ای که می خواستند در افغانستان جنگهای فرقه ای راه بیاندازند یک سد منیع بود و به این دلیل شهید شد.

در ادامه سفیر افغانستان بیان نمود:کسانیکه در افغانستان جنایات مرتکب شده اند به شمول به شهادت رساندن احمد شاه مسعود و به شمول ویران کردن مجسمه بودا، به شمول قتل عام ها که به راه انداختند و به شمول سیاست سرزمین سوخته که به راه انداختند همه از اینها چه ایده پردازانشان و چه تطبیق کنندگانشان و سربازانشان و چه مغزهای متفکرشان همه اینها از خارج از افغانستان بودند و حتی طالبی که زاده خود افغانستان بوده و نام طالب یاد می شود در این جنایات سهم آنچنانی و تعیین کننده ای نداشته است.

دکتور نصیر احمد نور گفت: بدون شک موضوع برگشت مهاجرین در راس اولویتهای دولت افغانستان قرار دارد و این مهاجرت ها به اراده و خواست مردم ویا دولت افغانستان نبوده که خدمت شما اشاره کردیم .

وی افزود: ما بسیار خوشحال می شویم که همین امروز مهاجرین ما قبل از فردا به کشور بازگردند. ما بر این باور هستیم که امنیت ملی ما در ابعاد مختلف وابسته به برگشت مهاجرین ماست. اگر امروز مهاجرت و حاجت ها و نیازمندی های این مهاجرت نبود این فتنه گران به آسانی و سادگی برای انتحار و انفجار و تخریب سربازگیری نمی کردند از اطفال معصوم ده و دوازده ساله، نوجوان و جوان ما.  این از کجا نشات گرفته است؟ بخاطر اینکه  مردم ما بیرون از مرزها بسر می برند بنابراین نه تنها خواست ملت و دولت افغانستان بلکه ایجابات امنیت ملی افغانستان حکم می کند مهاجرین ما همین امروز قبل از فردا به کشور برگردند و تا ان زمان بارها سپاسگزار بوده و هستیم اگر برادران در همسایگی ما و در سایر کشورها تحمل کنند تا زمانیکه مردم ما آبرومندانه و باعزت و رضاکارانه به کشور خود برگردند.

ایشان در پایان گفت: بار دیگر از برگزار کنندگان این همایش اظهار سپاس و تشکر میکنم و همچنان سپاس و قدر دانی دارم از خدمات بزرگ و شایانی که چندین دهه خواهران و برادران ایرانی، در قبال خواهران و برادان افغانی خود روا داشته اند و باز هم تشکر می کنم که شاخص ترین این خدمات بازگذاشتن دروازه های درس وتعلیم بر روی نسل فرزندان مهاجرین هستیم. ما امیدواریم که روزی همه مهاجرین که از سراسر دنیا برمی گردند و جوانانی که از ایران برمی گردند بخصوص آنهایی که در ایران متولد شدند در میان دیگر جوانان که از کشورهای دیگر برگشته اند سر فراز و قد بلند باشند با آموخته ها و اندوخته های علمی و فنی که از ایران با خود می برند.

محققین و مدرسین افغانستانی نقطه نظرات خود را در خصوص موضوع در چهار گروه تخصصی جمعبندی و جهت بررسی و اجراء به دبیرخانه همایش ارائه نمودند.

شایان ذکر است که در این همایش تعدادی از بانوان تحصیل کرده در مدارس دینی نیز شرکت نموده بودند و ایشان در کارگروه نقش زنان در کاهش آسیب های اجتماعی شرکت و نقطعه نظرات خویش را اعلام نمودند.

همایش بررسی مسائل فرهنگی، اجتماعی پناهندگان با حضور سیصد و پنجاه نفر از نویسندگان، اساتید و روحانیون شیعه و سنی افغانستان در قم پس از دو روز بحث و بررسی مسایل مورد علاقه به کار خود پایان داد.

 

 

 

دفعات مطالعه 2738 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در مهاجرین

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما