Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

نشست چهارجانبه برای گفتگو در خصوص برنامه راه حلهای راهبردی برای پناهندگان افغان

  • Tuesday, میزان 02 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

دولتهای اسلامی افغانستان، ایران و پاکستان و آژانس پناهندگان سازمان ملل در روزهای ۲۷ و ۲۸ شهریور ماه (سنبله) ۱۳۹۲ در اسلام آباد گرد هم آمدند تا در خصوص اجرای برنامه راه حلهای راهبردی برای پناهندگان افغان گفتگو نمایند.

درسومین نشست منطقه ای کمیته چهارجانبه که به میزبانی اسلام آباد پاکستان تشکیل گردید، نمایندگان سه دولت همراه با کمیساریا در خصوص راه های ایجاد مشارکت و همکاری قوی تر با جامعه بین المللی برای حل معضل وضعیت طولانی مدت پناهندگی افغان ها و نیز راه های مشترک جذب اعتبارات مالی ، به بحث و گفتگو پرداختند.

آخرین وضعیت پیشبرد کار بمنظور اجرای برنامه راه حل های راهبردی و مشکلات موجود و نیز دیدگاه های مختلف چگونگی جذب اعتبارات برای اجرای این برنامه منطقه ای با تاکید بر نیاز مشارکت بیشتر دانرها (اهدا کننده ها) برای پوشش دادن تعداد بیشتری از پناهندگان، بازگشتی ها و نیز جوامع میزبان، ارائه شدند.

برنامه راه حل های راهبردی در ماه مه ۲۰۱۲ در کنفرانس بین المللی در ژنو با هدف حمایت از بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان ، ادغام ماندگار آنها در داخل افغانستان و کمک به کشورهای میزبان (ایران و پاکستان) و افزایش میزان پذیرش اسکان مجدد به کشور ثالث، به تصویب رسید.

همه شرکت کنندگان متفقا گفتند: "منابع مالی و تلاش جدی تری برای دستیابی به اهداف برنامه راه حل های راهبردی لازم است و این اهداف شامل خدمات بهتر بخصوص در زمینه های آموزش و معیشت می باشد تا تعداد بیشتری پناهنده بتوانند به کشورشان باز گردند و زندگی جدیدی را آغاز کنند."

آقای بلوچ، وزیرایالات ومناطق مرزی پاکستان به جلسه اطمینان داد که پاکستان به اصل بازگشت داوطلبانه و توام با احترام پناهندگان افغان منطبق بر استانداردهای بین المللی همواره پایبند است. همچنین جناب وزیر اهمیت پروژه "راها" (مناطق میزبان و متأثر از حضور پناهندگان) را خاطرنشان کرد و گفت که تا بحال حدود چهار میلیون افغان و پاکستانی درداخل پاکستان از این پروژه بهره مند شده اند و از جامعه بین الملل خواست تا سرمایه گذاری بیشتری برای اجرایی نمودن برنامه راه حل های راهبردی نمایند و سعی کنند وضعیت پایداری بوجود آورند.

آقای  دکتور جماهیر انواری وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان جمهوری اسلامی افغانستان از دو کشور ایران و پاکستان از بابت حمایت طولانی مدت آنها از پناهندگان قدردانی کرد. ایشان همچنین اعلام کردند که کمک های توسعه ای لازم است تا به بازگشت ماندگار و ادغام پایدار افغان ها کمک نماید. ایشان به اطلاع جلسه رساند که دولت افغانستان در ۳۴ استان (ولابت) خویش پنج برنامه اولویت بندی شده ملی در دست اجرا دارد.

ایشان اضافه کردند: "در شرایطی که برنامه های توسعه ملی نتوانند تمام نیاز های بازگشت کنندگان را تامین نمایند، آژانس های سازمان ملل و سایر عوامل توسعه بایستی بیشتر سعی کنند تا نیاز ها را پوشش دهند.

آقای دکتر کاظمی،  مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی از وزارت کشور ایران فرمودند که بازگشت توام با احترام پناهندگان همواره بهترین راه حل بحساب می آید و تاکید داشتند که مشکلاتی مانند کمبود سرپناه، فرصت های شغلی، امکانات ورزشی و بهداشتی داخل افغانستان بایستی با شراکت در هزینه ها و مسئولیت های پروژه های برنامه راه حل های راهبردی بخصوص برای مناطق با میزان بازگشت بالا برطرف شوند. وی اضافه کرد :"همچنین بایستی حمایت بیشتری از جانب جامعه بین المللی باشد و نیزمشارکت بیشتری باید بین دفاتر سازمان ملل و سازمان های غیر دولتی برای بحث بازگشت داوطلبانه و اجرائی نمودن پروژه های جمهوری اسلامی ایران وجود داشته باشد"

خانم دل، مدیر بخش آسیا از دفتر مرکزی کمیساریا از هر سه دولت بابت تعهدشان به برنامه راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان تشکر نمودند و ایشان تمایل ادامه دار سازمان ملل متحد برای کمک به دولت ها جهت اجرائی نمودن این برنامه را اعلام نمود. خانم دل بر این امر تاکید کردند که برنامه ریزی منطقه ای همواره بهترین چهارچوب برای برخورد با مشکلاتی است که هر سه دولت و کمیساریا با آنها روبرو می باشند. ایشان تاکید نمودند که همگی مایل به پایان بخشیدن به وضعیت پناهندگی طولانی مدت می باشند بخصوص در زمانی که سایر بحران های بشری نیاز بیشتری به حمایت دانر ها دارند.

منبع: سایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران

http://unhcr.org.ir/fa/photo/Article.php&id=895&d=1392.06

دفعات مطالعه 2866 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در مهاجرین

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما