Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

سخنرانی و پرسش و پاسخ رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه افغانستان در جمع دانشجویان افغان در تهران با حضورداشت سفیر کبیر و نماینده فوق العاده ج.ا. افغانستان در تهران

  • Monday, عقرب 08 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

 دکتر فرامرز تمنا، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان روز شنبه مورخ 29 میزان 1396 مطابق با 21 اکتبر 2017 به ابتکار سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، در حضور جمعی از دانشجویان افغان در ایران حول سیاست خارجی افغانستان سخنرانی نمودند.

در این نشست؛ با حضور دکتور نصیراحمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، دکتور  فرامرز تمنا رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه افغانستان و دیپلمات های سفارت به همراه جمع زیادی از دانشجویان افغان در ایران، سخنرانی و پرسش پاسخ پیرامون موضوعات "جوانان، افراط گرایی و چالش های امنیت ملی افغانستان" و همچنین "سیاست خارجی کشور"،   در مقر سفارت افغانستان در تهران صورت گرفت.

این نشست با یک دقیقه سکوت برای احترام به قربانیان حملات انتحاری در مساجد کابل و غور و همچنین قربانیان اخیر نیروهای امنیتی در غزنی، قندهار و پکتیا آغاز شد.

دکتر نصیراحمد نور، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران که آغازگر نشست سخنرانی دکتر فرامز تمنا و پرسش و پاسخ دانشجویان بود، سیاست خارجی را امتداد سیاست داخلی افغانستان عنوان کرد و گفت که تحولات داخلی یک کشور، چه به صورت مثبت و چه منفی، بر سیاست خارجی آن کشور تأثیرگذار است.

ایشان با اشاره به تحولات امنیتی اخیر در کشور، خاطرنشان کرد که تروریستان می خواند مردم را از دین و مساجد دور کنند و مردم با مساجد و مکان های مذهبی وداع کنند، اما دیر یا زود نیروهای امنیتی بر این مجرمین پیروز می شوند. پس از آن این نوبت نخبگان است که به افغانستان برگشته و جهاد بزرگ سازندگی را آغاز کنند.

در بخش اول این محفل، دکتر فرامرز تمنا به واکاوی موضوع "جوانان، افراط گرایی و چالش های امنیت ملی افغانستان" پرداخت و سپس در بخش دیگر سخنرانی خود در رابطه با مقوله سیاست خارجی افغانستان سخنرانی نمود.

به گفته وی، حس استقلال خواهی در مردم افغانستان و بیگانه ستیز بودن آن ها، ژئواکونومیک و جایگاه اقتصادی افغانستان به عنوان پل تجارت و ترانزیت کشورهای منطقه، ژئوکالچر یا موقعیت جغرافیایی افغانستان به عنوان اتصال دهنده فرهنگ کشورهای منطقه و موقعیت ژئوپلیتیک، چهار عنصر ثابت یا ژنوتیپی سیاست خارجی افغانستان از امان الله خان تا محمد اشرف غنی است. اما در دوره های مختلف، فنوتیپ یا ویژگی های ظاهری متفاوتی را در عرصه سیاست خارجی شاهد هستیم.

قابل توجه است که در ابتدای این سخنرانی، دو دانشجو به نمایندگی از سایر دانشجویان، مطالبی را پیرامون موضوعات جوانان، افراط گرایی، تروریسم و سیاست خارجی افغانستان مطرح کردند.

دفعات مطالعه 945 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در مهاجرین

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما