Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

محفل گرامیداشت هفته شهید و ششمین سالگرد شهادت استاد بردهان الدین ربانی، شهید صلح و شانزدهمین سالگرد شهادت احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان

  • Monday, میزان 10 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

 تاریخ:  ۳۰ سنبله 1396

محل: مقر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران

محفل گرامیداشت هفته شهید و ششمین سالگرد شهادت استاد بردهان الدین ربانی، شهید صلح و شانزدهمین سالگرد شهادت احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان روز پنج شنبه مورخ 30 سنبله 1396 مطابق با 21 سپتامبر 2017 با حضور داشت دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، اعضای سفارت و حضور مقامات و شخصیت های ایرانی از جمله دکتور فدا حسین مالکی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، دکتر حاجی زاده رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خانم فاطمه اشرفی رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده در ایران و همچنین حضور گسترده نمایندگان اقشار مختلف مهاجرین از جمله اساتید، علماء، بزرگان، تجار، فرهنگیان و دانشجویان مهاجر افغان در ایران در مقر سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران برگزار گردید. محفل از ساعت 10 قبل از ظهر با 3 بار ختم قرآن کریم آغاز شد و تا ساعت 2 بعد از ظهر ادامه یافت.

آقای احمد هارون نجم پور مستشار وزیر مختار و معاون سفیر، اولین سخنران مراسم، ضمن خوش آمدگوی مهمانان گرامی به محفل روز شهید، گفتند که این هفته در افغانستان به نام هفته وفاق ملی نام گذاری شده و اگر این شهدا نمی بودند شاید جغرافیای افغانستان طور دیگری می بود. دلیل تجمع امروز گرامی داشت از شهدایی است که به افغانستان هویت سیاسی بخشیدند و به مردم اش روحیه آزادگی. به پاس زحمات و جان فشانی آن عزیزان است که امروز نمایندگی های سیاسی ما فعال هستند و درمجامع جهانی از افغانستان نمایندگی می کنند. بر اساس آیات قرآن شهدا زنده هستند و شاهد اعمال و کردار ما نیز می باشند اما ما ممکن است درک نکنیم. بازماندگان این شهدا امیدوار استم تا در مقابل آنها به روز قیامت شرمنده و خجل نباشند.

خانم فاطمه اشرفی، گفت: "مسعود شهید متولد افغانستان است، ولی صدای رسایش، ارزش ها و شخصیتش در منطقه و حتی جهان فراگیر شده بود". این که در افغانستان یک روز مشخص به نام شهید وجود دارد، به این مسأله بر میگردد که در تاریخ قریب به ۵ دهه اخیر این کشور، شهید و شهادت یکی از ارکان جدایی ناپذیر مردم افغانستان بوده و این مسأله یکی از برجسته ترین شاخص و ارزش هایی است که مردم افغانستان در داخل و خارج باید به آن ببالند. مقاومت در مقابل ظلم و تحجر توسط مردم افغانستان چه بسا الگو گرفته از همین شهدای والامقام آن کشور است.

مولوی نورزی، در سخنرانی خویش گفتند که شهدا بندگان مخلص و برگزیده خداوند هستند چون مرگی را انتخاب کردند که سعادت دو دنیا را برای شان ضمانت می کند و پیامبر عظیم الشان هم فرموده بودند اگر دوباره زنده شوند دوست دارند که در راه خداوند شهید شوند. 

دکتر فداحسین مالکی، مهمان دیگر برنامه خاطرنشان کرد: "آن چه ما در تحولات امروزی دنیا می بینیم، نگرشی است که در افکار شهدای گرانقدر وجود داشت، شهید احمدشاه مسعود اسطوره ای بود که جایش در تحولات امروز جهان و پیچیدگی هایی که ما امروز در دنیا داریم، خالی است". وی به عکسی نادر از قهرمان ملی احمدشاه مسعود و سردار قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: "احمد شاه مسعود در مقطعی که حیات داشت، تمام دشمنان چه داخلی و خارجی به دنبال حذف او بودند، او را حذف کردند اما با نیرنگ".

آقای مالکی افزود که "در حفاظت از کیان اسلام و کشور، امروز هم ژنرال قاسم سلیمانی، همان تفکر شهید مسعود را در جهان اسلام دارد که از کیان اسلام دفاع کند و زخمی که داعش بر پیکر اسلام زده را از چهره مسلمانان پاک کند. "سفیر پیشین ایران در افغانستان در مورد استاد برهان الدین ربانی نیز گفت که او ویژگی های خاص خود را داشت و یک متفکر و سیاست مدار با روحیه انقلابی و علاقمند به تحولات روز جهان اسلام بود. وی تأکید کرد، خونی که امروز در میادین عراق و سوریه ریخته می شود، به حمایت از اسلام و برای زدودن چهره ای است که یک گروه به نام داعش از اسلام نشان می دهد. هر خونی که در عراق و سوریه ریخته می شود، چه خون ایرانی، افغانستانی، پاکستانی، سوری، عراقی، مالزی و...، این خون ها بی پاسخ و بی حاصل نخواهد بود.

دکتر حاجی زاده، در سخنرانی اش به پیام و محتوای مقاومت اشاره کرد و گفت که به باور احمدشاه مسعود، این پیام و محتوا، خاستگاه فرهنگی، تاریخی، زبان و ادبیات افغانستان است که در موارد بسیار میان دو کشور مشترک است. وضعیتی که امروز در افغانستان وجود دارد، به دلیل دور شدن از یک گفتگوی بین الافغانی است و این که چنین گفتگویی نمی تواند شکل بگیرد. وی تصریح کرد که موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغانستان این بوده که از یک روند صلح با مالکیت دولت افغانستان و مشارکت تمام جناح های افغانی حمایت می کنیم.

وی تأکید کرد: "ما مطمئن هستیم رهبران جهادی که در طول سال های مبارزه با اشغال خارجی و دیدگاه های افراطی مبارزه کردند، همچنان این ظرفیت را دارند و می توانند افغانستان را به سمت یک گفتگوی مسالمت آمیز هدایت کنند".

در ادامه برنامه آقای دکتور ظهوری، استاد دانشگاه در ایران، تأکید کرد که "مقاومت امروز، مهمترین میراث شهید احمدشاه مسعود است". مسعود مقاومت را از زمان جهاد علیه ارتش سرخ شوروی تا زمانی که طالبان در افغانستان حضور پیدا کردند، ادامه داد و این فرهنگ را زنده نگه داشت".

حجت الاسلام والمسلمین ناطقی، از علمای حاضر در این مراسم، خاطرنشان کرد که افغانستان در طول تاریخ، نقطه عطف علم، دانش و خدمت به اسلام و دین بوده؛ افغانستانی که وقتی به بزرگترین کتاب خانه های دنیا مراجعه کنی، اسناد زیادی در مورد فرزانگان این سرزمین وجود دارد. وی با بیان این که "ما افغانستان را باید بشناسیم"، ادامه داد: "ما قضیه را به جای این که از اول بخوانیم، از آخر شروع کردیم، چرا احمدشاه مسعود به عنوان قهرمان ملی ما در تاریخ کشور ما ثبت می شود، چون کشور ما یک کشور ناب است".

دکتر نصیراحمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، در ادامه برنامه از تشریف آوری و حضور مهمان ها در مراسم روز  شهید سپاسگزاری کرده  و گفتند که ملت ما در طول نزدیک به ۴ دهه، هزاران شهید نام آشنا و صدها هزار شهید گمنام را در راه اسلام و دفاع از کشور تقدیم کرده است. جمعی از این شهدا در نتیجه "توطئه های ناجوان مردانه" و "ترتیبات غدارانه" به شهادت رسیدند که شهید استاد ربانی رئیس جمهور پیشین ج.ا.ا، شهید احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور، شهید استاد مزاری شهید وحدت ملی، شهید عبدالحق شهید ملت، شهید سید مصطفی کاظمی، شهید عبدالمطلب بیک و شهید احمد ولی کرزی از هیمن جمع می باشند که با ترتیبات غدارانه به شهادت رسیدند.

دکتر نصیر احمد نور افزود: "آن چه در مورد شهادت احمدشاه مسعود برجستگی دارد، این است که طراح توطئه و مجری توطئه در مورد او، همه خارجی بودند، از شهروندان افغانستان نبودند." ایشان علاوه نمودند که این روز در تقویم دولت به عنوان روز شهید و این هفته به عنوان هفته وفاق ملی نامگذاری شده به همین دلیل سفارت در تهران اقدام به برگزاری چنین مراسمی کرده است. مشکل اصلی این است که ما جای بزرگی در اختیار نداریم وگرنه بسیار علاقمند بودیم تا این مراسم با حضور تعداد بیشتری از مهاجرین برگزار می شد.

جناب سفیر تصریح نمودند که قهرمان ملی احمد شاه مسعود و رهبر شهید استاد ربانی تحت هر شرایطی به وحدت ملی پایبند بودند و هیچ گفتار رفتاری در نهان و آشکار نداشته اند که از آن بوی تبعیض و تعصب استشمام شود. همچنین ایشان با بیان خاطره هایی از احمدشاه مسعود، تصریح کرد که او پیرامون این که مردم افغانستان باید به طور آزادانه سرنوشت خویش را انتخاب کنند و در تعیین زعامت و نوع نظام حرف آخر را بزنند، بسیار پایبند بود.

جناب سفیر با اشاره به گفتگوی وی با احمدشاه مسعود، در زمانی که در دولت اسلامی افغانستان به رهبری استاد ربانی در رأس سفارت در کویت قرار داشت، گفت که در این زمان از طرف دولت وظیفه داشت تا در یک نشست با طالبان با میانجی گری سازمان همکاری اسلامی در شهر جده عربستان شرکت کند و از او خواسته شد تا در صورت نرسیدن دکتر عبدالله به این نشست، مسئولیت مذاکرات را به عهده بگیرد.

جناب سفیر افزود، برای این که پیرامون این مذاکرات آخرین مواضع را دریافت کند، سعی کرد با دکتر عبدالله صحبت کند، اما سرانجام تماس تلفونی با احمدشاه مسعود برقرار شد.

دکتر نصیراحمد نور پیرامون موضع احمد شاه مسعود در مورد مذاکره با طالبان ادامه داد: "ایشان جواب دادند که سه موضوع مهم در آجندا شامل است، بحث آتش بس، تبادله اسرا و بحث تشکیل دولت موقت. در بحث تشکیل دولت موقت، چیزی که شخصا از احمدشاه مسعود شنیدم، گفت برای ما مهم این است که بعد از این همه قربانی و رنج هایی که مردم دیده، مردم بتوانند آزادانه برای تعیین سرنوشت خود تصمیم بگیرند و موضوع تعیین زعامت، تعیین حکومت و نوع نظام باید به آرای مردم سپرده شود و یک انتخابات شفاف و سالم برگزار گردد؛ در نهایت هرکسی که مردم افغانستان برای زعامت خود انتخاب کرد، برای ما قابل پذیرش است".

جناب سفیر افزود، احمدشاه مسعود گفت که "در رابطه به حکومت موقت، از میان سه گزینه زیر که هر کدام برای طالبان قابل قبول باشد، برای ما نیز قابل قبول است. حکومت موقت ائتلافی بین ما و طالبان باشد، یک دولت بی طرف و تکنوکرات باشد، و یا هم موضع ما این است که آماده هستیم دولت خالص طالبانی را برای مرحله موقت بپذیریم، اما به شرط این که ما در پایان به آرای مردم افغانستان برویم و به هر آن چه آن ها می خواهند، تن بدهیم".

وی خاطرنشان کرد: "حتی طالبان، آن طالبانی که اصالت افغانی دارند، به ارزش و اهمیت احمدشاه مسعود پی برده اند".

ایشان همچنین با اشاره به خاطره ای گفت که از دید طالبان، احمدشاه مسعود یگانه کسی بود که مزدور بیگانه ها نشد.

قابل ذکر است که در جریان این مراسم گروه سرود پژواک دل، سرودی تحت عنوان وفاق و همدلی را اجرا کردند.

در پایان مراسم مولوی صاحب عتیق الله شریفی دعای ختم جلسه را خواندند و مهمانان به ضیافت نان چاشت رهنمایی گردیدند.

دفعات مطالعه 1280 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 44 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما