Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

برگزاری مراسم رسمی گرامیداشت 98 امین سالروز استرداد استقلال افغانستان در محل سفارت ج.ا.ا-تهران

  • Wednesday, سنبله 22 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

 سفارت جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت فرارسیدن 98 امین سالروز استرداد استقلال افغانستان دو محفل گرامیداشت را در تاریخ های 30 اسد و 2 سنبله 1396 برای مقامات رسمی و دپلوماتیک و مهاجرین مقیم ایران برگزار نمود. این دو برنامه با استقبال گسترده از سوی مهمان های خارجی و اقشار مختلف مهاجرین مقیم ایران همراه بود. در برنامه اول که با حضور مقامات رسمی، هیئت های دپلوماتیک و شخصیت های ایرانی برگزار شد. حدود 500 نفر اشتراک ورزیده و در برنامه دوم در حدود 200 نفر از نمایندگان اقشار مختلف مهاجرین در ایران اشتراک نموده بودند.

در مراسم رسمی گرامیداشت از 98 امین سالروز استرداد استقلال جمهوری اسلامی افغانستان با حضورداشت وزیر کشور (داخله) ایران جناب عبدالرضا رحمانی فضلی، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور، آقای کوروش کرم پور حقیقی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران با افغانستان، جناب آقای سفیر/ رسول اسلامی، مدير كل آسياي غربي وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران؛ جناب اقای احمد محمدی فر، مدیر کل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و دیگر  مقامات عالی رتبه ایران؛ دوکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، سفرا و رؤسای سازمان های بین المللی و اعضای هیئت های دیپلوماتیک مقیم تهران، کارمندان سفارت و چهره های سرشناس هر دو کشور، در مقر سفارت به تاریخ 30 اسد 1396 برگزار شد.

قبل از آغاز مراسم جناب سفیر و دپلوماتان ارشد سفارت از مهمانان استقبال کردند و مراسم با قرائت کلام الله شریف و پخش سرود ملی هر دو کشور شروع شد. جناب سفیر آغازگر مراسم بودند و در ضمن خوش آمدگویی به تمام مهمان های حاضر در برنامه،  گفتند که خوشحال هستیم که از 98 مین سالروز استرداد استقلال افغانستان، در پایتخت کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران تجلیل به عمل می آوریم.

ایران و افغانستان، دوکشور همسایه، هم فرهنگ، هم ریشه و هم پیشینه هستند و از فرصت های بزرگ همکاری برخوردار و با چالش های مشترک روبه رو می باشند. اراده سیاسی دو کشور برآن است که همکاری ها را در چارچوب دوجانبه، چند جانبه و منطقه ای ادامه دهند و به چالشهای مشترک، با همکاری های دوجانبه، چند جانبه، منطقه ای و جهانی پاسخ دهند. مهمترین چالش، مبارزه با افراطیت خشونت طلب و تروریزم وحشی و بی رحم است که چالش و تهدید مشترک برای همسایگان افغانستان، منطقه و جهان می باشند و کشور ما در صف مقدم پیکار با آنان قرار دارد.

هیچ کسی نباید دچار این توهم شود که تروریسم را به خوب و بد تقسیم کند. شاید بتوان تروریسم را به بدتر و بدترین تقسیم کرد؛ ولی تروریسم خوب اصلا وجود خارجی ندارد؛ و هر فرد و گروهی که خوب باشد یقینا دست به اعمال تروریستی نمی زند. همکاری های جدی، صادقانه و همه جانبه دولت ها با دولت جمهوری اسلامی افغانستان، پاسخ مؤثر و مناسب به این چالش جدی و فراملی خواهد بود. روابط و همکاری های کابل و تهران در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و قونسلی شاهد پیشرفت روزافزون میباشد.

به دنبال سفر مورخ 17 ثور/اردیبهشت 1396 خورشیدی، مطابق هفتم ماه می 2017 میلادی جناب دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به کابل، پنج کمیته اختصاصی در دوکشور تشکیل گردید، تا در جلسات و مذاکرات مشترک و مستمر خود، نهادینه سازی همکاری های دوجانبه را به بررسی گیرند.

 نخستین اجلاس مشترک کمیته ها در 28 ماه جوزا/خرداد سال جاری 1396 یا 18 جون 2017 در تهران برگزار گردید. قرار است به زودی اجلاس مشترک آتی کمیته های پنجگانه در کابل برگزار گردد. حاصل این اجلاس های مشترک و متناوب کمیته ها در کابل و تهران، دستیابی به یک سند جامع همکاری های بلند مدت دوکشور خواهد بود.

جناب دکتر غنی، رئیس محترم جمهوری اسلامی افغانستان، در کمتر از 3 سالی که از ریاست جمهوری شان میگذرد، تا کنون 3 بار از تهران بازدید کرده اند. در آخرین بازدید، که به مناسبت برگزاری مراسم ادای سوگند دور دوم ریاست جمهوری جناب دکتر روحانی صورت گرفت، در ملاقات دوجانبه با ریاست محترم جمهوری ایران تأکید داشتند که دولت وحدت ملی جمهوری اسلامی افغانستان مصمم است اساس متین مناسبات دوستانه و ماندگار با جمهوری اسلامی ایران را، در چارچوب منافع مشترک، احترام متقابل و عدم دخالت در امور یکدیگر، به میراث بگذارد.

همچنین طی  مدت ذکر شده جناب دکتر عبدالله، رئیس محترم اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان،  2 بار از تهران بازدید کرده اند. به همین گونه جناب صلاح الدین ربانی، وزیر محترم امور خارجه از تهران و جناب دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر محترم کشور جمهوری اسلامی ایران، که افتخار حضور شان در این محفل را داریم، از کابل و تعداد دیگری از وزرا و مقامات ارشد افغانستان و ایران چند بار از پایتخت های یک دیگر بازدید داشته اند؛ که نشانگر روابط خوب، دوستانه و رو به گسترش دو کشور میباشد.

جناب آقای دکتر رحمانی فضلی، رئیس جانب ایرانی کمیسیون مشترک همکاری دو کشور نیز میباشند که این کمیسیون را با همکاری جناب اقای دین پرست، به بهترین شیوه ، مدیریت داشته اند. خوشبختانه جناب آقای وزیر ، دیروز رأی بالای اعتماد مجلس شورای اسلامی را برای وزارت کشور به دست آوردند که خدمت ایشان از صمیم قلب تبریک و تهنیت عرض میداریم. جناب سفیر در پایان سخنرانی شان باز هم خدمت مهمانان گرامی خوش آمدید گفته از توجه ایشان سپاس و امتنان فراوان نمودند.

سخنران بعدی جناب عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر محترم کشور ایران بودند. ایشان سخنرانی خویش را با تبریک گفتن روز ملی افغانستان به نمایندگی از دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران شروع کردند و بیان داشتند که "جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان، بیشترین اشتراکات را به لحاظ زبانی، دینی، فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی دارند. به دلیل قرابت و یک‌دلی خاصی که بین مردم دو کشور وجود دارد دولت و ملت ما در دوران سخت جهاد مردم افغانستان و در سال های جنگ داخلی همواره در کنار مردم افغانستان بودند. دولت ما علاوه بر کمک به استقرار دولت موقت پس از سقوط طالبان، نقش موثری نیز در بازسازی افغانستان بر عهده داشته و سعی کرده است به حل مشکلات مردم سالاری نوپای این کشور کمک کند.

همچنین مایلم اطمینان دهم که ملت و دولت ما همچون گذشته در کنار مردم افغانستان خواهند بود و از هیچ کمکی برای نابودی گروه های تروریستی تکفیری و افراط گرا که با حمله به جان و مال و نوامیس مردم، به دنبال ایجاد تفرقه قومی و مذهبی و برهم زدن امنیت و آرامش آنها هستند، دریغ نخواهیم کرد. ما معتقدیم صلح و امنیت پایدار در افغانستان تنها با تقویت نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان برقرار خواهد شد و همه باید در این جهت به دولت افغانستان کمک کنیم.

در این راستا، دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران به ریاست جناب آقای دکتر روحانی بر خود لازم می داند از مسیر توسعه و تقویت همه جانبه روابط بخش های دولتی و خصوصی ایران و افغانستان، امکان دسترسی مردم و دولت افغانستان به امکانات وسیع و توانمندی های موجود در ایران را فراهم کند تا زمینه پیشرفت همه جانبه و هر چه سریع تر افغانستان را در حد توان خویش فراهم آورد. این مهم همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم بوده و می باشد.

در همین راستا جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات با کشورهای همسایه، ازجمله افغانستان قائل نبوده و همواره خواستار رفع موانع موجود در مسیر توسعه روابط اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری، در راستای تامین منافع متقابل می باشد. دسترسی به امکانات ترانزیتی چابهار، یکی از مهمترین امتیازاتی است که به این منظور در اختیار بخش خصوصی و دولتی افغانستان گذاشته شده است.

تکمیل خط آهن خواف-هرات و ساخت جاده ماهیرود-فراه نیز از پروژه های زیربنایی هستند که در کنار دسترسی به چابهار می توانند اقتصاد افغانستان را به اقتصاد جهانی وصل کرده و زمینه بهره برداری از منابع طبیعی و تجارت جهانی محصولات افغانستان را فراهم کنند.

وزارت کشور ایران به عنوان مسئول ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور، تلاش خود را به این مهم معطوف نموده تا زمینه های توسعه و ارتقای همکاری های تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری، بانکی و بیمه، گمرکی و حمل و نقل، صنعت و معدن، خدمات فنی و مهندسی و همچنین همکاری های علمی، فرهنگی و آموزشی را در سطحی که متناسب با ظرفیت های دو کشور باشد، فراهم نماید.

ایشان در پایان سخنرانی شان با بیان تبریک مجدد روز ملی جمهوری اسلامی افغانستان به ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان خصوصا به جناب آقای دکتور نصیر احمد نور سفیر محترم، آرزومندی صلح، دوستی، رشد و پیشرفت برای مردم و دولت برادر و دوست جمهوری اسلامی افغانستان را از خداوند بزرگ نمودند.  در ادامه مراسم، کیک 98 امین سالگرد استقلال افغانستان توسط وزیر محترم کشور ایران و جناب سفیر در حضور دیگر مقامات عالی ایرانی بریده شد و مهمان ها با خوردن کیک پذیرایی شدند. همچنین در این برنامه از تمامی مهمان‌های حاضر در مراسم به بهترین شکل پذیرایی شام صورت گرفت.

دفعات مطالعه 1167 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 95 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما