برگزاری سومین جشنواره فرهنگ ملل دانشگاه فردوسی

  • Saturday, ثور 09 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

مورخ: 28-30 حمل 1396 مطابق 17 -19 آپریل 2017

محل: دانشگاه فردوسی مشهد

  سومین جشنواره فرهنگ ملل دانشگاه مشهد به تاریخ 28-30 حمل مطابق به 17-19 آپریل 2017،  با حضور دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، سفرای کشورهای تاجیکستان و عراق، نمایندگان برخی از سفارت خانه ها و سازمان های بین المللی، محترم توریالی غیاثی رئیس روابط فرهنگی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، محترم سید نورالله راغی جنرال قونسل ج.ا.افغانستان و جنرال قونسل های ترکیه، عراق و یمن در مشهد، مسوولین استان خراسان رضوی، مسوولین دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین با حضور گسترده و پرشور دانشجویان به منظور معرفی مضامین و مفاهیم فرهنگی و آیین ملل مختلف، تحقق هم دلی و توسعه صلح و دوستی توسط دانشگاه بین الملل فردوسی در شهر مشهد-ایران برگزار شد.

معرفی برنامه: به منظور تحقق اهداف بلند مشهد ۲۰۱۷ (این سال مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده است)، اداره دانشجویان بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد، سومین جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه های مشهد را در تاریخ ۲۸ و ۲۹ و ۳۰ حمل ۱۳۹۶ برگزار نمود. این جشنواره در چهار بخش اصلی زیر به مدت سه روز با حضور دانشجویان بین المللی از ۲۱ کشور جهان در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

  • همایش علمی – بین المللی
  • کارگاه و جشنواره غذای ملل
  • نمایشگاه فرهنگ ملل
  • مسابقات

دانشگاه فردوسی بالغ بر 1500 دانشجوی خارجی دارد که از این میان 500 تا 550 دانشجو در رشته های مختلف از افغانستان می باشد. کشور عراق کمی بیشتر از افغانستان یعنی در حدود 600 دانشجو دارد.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیر مقدم به سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی با اشاره به اهمیت فرهنگ و نقش آن در روابط بین جوامع و ملل، علم را زبان مشترک بشریت دانست و افزود: علم مرزهای جغرافیایی و سیاسی را نادیده گرفته و متعلق به تمام انسان ها است. وی هدف از برگزاری این مراسم را با هم بودن و برای هم بودن ملت ها در محیطی آموزشی و پژوهشی دانسته و از کلیه دست اندرکاران برگزاری این جشنواره تشکر نمود.

سپس سفیران و مسئولان حاضر در مراسم نمایشگاه جشنواره ملل را افتتاح نموده و از غرفه های این جشنواره که توسط دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد برپا گردیده بود بازدید به عمل آوردند.

بازدید از کتابخانه و مرکز تربیت بدنی

بعد از مراسم افتتاحیه مهمان های برنامه برای بازدید از کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه فردوسی رفتند. این کتابخانه در مساحتی بالغ بر 3000 متر مربع اعمار شده و دارای 500 هزار جلد کتاب چاپی، 700 هزار کتاب الکترونیک، 2 میلیون مقاله علمی و حدود 20 هزار پایان نامه دانشجویان در اتاق های مختلف می باشد. در حدود 48 پرسنل و 800 نفر عضو و کاربر دارد و اغلب کتابها به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و ... می باشد. این کتابخانه مجموعه ای بسیار گران بها دارد که توسط اساتید در موضوعاتی چون فلسفه و تاریخ اسلام، اهدا شده است.

بعد از کتابخانه هیئت ها از مرکز تربیت بدنی و سالن های ورزشی دانشگاه که برای عموم دانشجویان ساخته شده بازدید نمودند. 

بازدید از دفتر منطقه ایی خبرگزاری تسنیم

دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران و محترم توریالی غیاثی رئیس امور فرهنگی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ 29 حمل 1396 از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم برای افغانستان و شبه قاره در مشهد بازدید کردند و به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند. ایشان ضمن بازدید از بخش تحریریه خبرگزاری و کسب آگاهی از روند کاری این رسانه به سؤالات خبرنگاران درباره مشکلات مهاجرین، وضعیت روابط اقتصادی و تجاری ایران و افغانستان، آخرین خبرها در ارتباط با صدور پاسپورت های ماشین‌خوان و مواردی از این قبیل پاسخ دادند. این بخش از خبرگزاری سال 1391 تاسیس و عملاً در 1392-1393 شروع به کار کرده است. مسوولین خبرگزاری توضیح دادند که هدف اصلی دفتر رساندن صدای مهاجرین به گوش مقامات ایران، رصد اخبار افغانستان و تحلیل آن و تهیه گزارش با رویکردی غیرجانبدارانه از اشخاص، احزاب و جناح های مختلف سیاسی است. همچنین پوشش دادن تحولات افغانستان، پاکستان و در کل شبه قاره عمده فعالیت این دفتر است.

آقای سجادی سردبیر بخش گفت که قبل از شروع کار دفتر مشهد، یک پرونده شامل 100 الی 120 موضوع که قبلاً دولت و رسانه های روی آن کار نکرده بودند، توسط آنها شناسایی و مشخص شده و زیر عنوان "جان ایران و جان افغانستان" انتشار یافت. برای مثال بر اساس آمار ترتیب شده توسط جانب ایران، معلوم شده که در 7 استانی که بیشترین افغان‌ها در آنها مشغول زندگی و کار هستند آمار بی کاری کمتر بوده و فرض اینکه افغانی ها سبب بالا رفتن آمار بی کاری جمعیت ایران شده، منتفی بوده و موضوع بی کاری از موضوع افغان ها جدا شده و فضای عمومی تغییر یافته است. فعالیت های رسانه ها سبب کاهش سوء تفاهم ها در بین سیاسیون دو کشور شده است.

بازدید و ملاقات با رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا

جناب سفیر بعد از آن به طرف دانشگاه بین المللی امام رضا رفته و ملاقاتی با رئیس و مدیران آن داشتند.

یکی از مدیران دانشگاه امام رضا گفتند که این دانشگاه جزء موسسات غیر دولتی سطح یک کشور بوده و در حدود 6000 دانشجو ( 3000 دانشجوی دختر و 3000 دانشجوی پسر) دارد که 400 دانشجوی آن افغانی هستند. 50 درصد دانشجویان در رشته‌ها‌ی مهندسی و 50 درصد بقیه در رشته‌های علوم انسانی درس می خوانند. سه دانشکده دارد و از 20 سال به این طرف فعالیت خویش را شروع کرده است. دانشگاه در حدود 400 استاد و 50 عضو هیئت علمی دارد. تمام جایزه های جشنواره های دانشجویی را دانشجویان افغانی به دست می آورند. امنیت برای مدیران دانشگاه مهم است و فاصله خوابگاه ها از دانشگاه کم است و سیستم تفکیک جنسیتی هم در صنف و هم در خوابگاه ها رعایت می شود. تا به حال در حدود 200 دانشجوی افغانی از این دانشگاه از دوره های کارشناسی و ارشد فارغ شده اند. ایشان گفت که هزینه دانشگاه به ریال است و مثل دانشگاه های دیگر تابع نوسانات ارز نمی باشد. این دانشگاه تنها دانشگاه غیر دولتی است که اجازه جذب دانشجوی خارجی را دارد. این دانشگاه نصف مبلغ شهریه دانشگاه آزاد اسلامی را دریافت می کند و بزرگترین کتابخانه را داریم. از بزرگترین کتابخانه کشور که مربوط آستان قدس رضوی است می توانیم استفاده کنیم. این دانشگاه بیمارستان رضوی را دارد که 550 دکتر دارد. برای سهولت بیشتر دانشجویان قرار شده که امور قونسلی را در همین دانشگاه انجام دهیم.  

ملاقات با مسوول امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی

جناب سفیر به تاریخ 30 ثور 1396 با مسوول امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی در محل هتل پردیسان، محل اقامت شان، دیدار داشتند. در این ملاقات پیرامون پذیرش بیشتر دانشجویان افغانی در رشته های مختلف این دانشگاه صحبت شد و راه های جذب آنها مورد بررسی قرار گرفت. در این ملاقات جناب سفیر پیشنهاد کردند تا جانب ایران سهولت های لازم برای دانشجویان را فراهم ساخته و از طریق دفاتر فرهنگی ایران در افغانستان و رسانه های خصوصی افغانستان برای جلب و جذب دانشجو تبلیغات دقیق و درست نمایند.

مراسم اختتامیه

مراسم اختتامیه و تجلیل از دانشجویان برگزیده سومین جشنواره فرهنگ ملل با حضور سفرا، نمایندگان کشورهای خارجی، استاندار و دیگر مقامات خراسان رضوی، مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشجویان شرکت کننده در سومین جشنواره فرهنگ ملل در تالار اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

همچنین جشنواره غذای ملل همزمان با برگزاری جشنواره فرهنگ ملل به عنوان راهی جهت نزدیک نمودن و پیوند ملل مختلف و با هدف برقراری تعامل و همکاری بین دانشجویان کشورهای مختلف از سال ۱۳۹۴ به صورت سالانه در دانشگاه فردوسی مشهد توسط اداره دانشجویان بین المللی دانشگاه و اداره تغذیه این دانشگاه برگزار می گردد که در مراسم تجلیل از برگزیدگان سومین جشنواره فرهنگ ملل در دانشگاه فردوسی مشهد تقدیر به عمل آمد.

لازم به ذکر است که جناب سفیر، محترم نورالله راغی و محترم توریالی غیاثی در طول برگزاری جشنواره از غرفه های دانشجویان افغانستان دیدار داشتند. دانشجویان افغانستان در روز اول غرفه های فرهنگی ایجاد کرده بودند و در روز دوم در کنار غرفه های فرهنگی غذاهای سنتی افغانستان را به نمایش گذاشته بودند.   

دفعات مطالعه 735 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما