Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

نشست هم اندیشی دکتور فرامرز تمنا، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با دانشجویان و نخبگان مهاجر افغان در ایران

  • Saturday, سنبله 20 1395
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

نشست هم اندیشی دکتور فرامرز تمنا، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با دانشجویان و نخبگان مهاجر افغان در ایران با موضوع: چالش ها، فرصت­ ها و آینده مسائل استراتژیک افغانستان و روابط بین­ الملل با تأکید بر جایگاه محصلین مهاجر، با حضور محترم عبدالبصیر حمیدی، مستشار سفارت، جمعی از دیپلمات­ ها به همراه دانشجویان، فرهنگیان و متخصصین علوم سیاسی، ظهر روز چهارشنبه مورخ 17 سنبله/شهریور 1395 مطابق با 7 سپتامبر 2016 در مقر سفارت برگزار شد.

دکتور فرامرز تمنا، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه افغانستان، آقای حمیدی، مستشار سفارت به همراه دو تن از دانشجویان از سخنرانان اصلی این نشست بودند.

این نشست در ابتدا با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سپس پخش سرود ملی کشورمان آغاز گردید. در ادامه نشست محترم حمیدی، مستشار حقوقی و فرهنگی سفارت ضمن عرض خیر مقدم به دانشجویان و نخبگان مهاجر حاضر در نشست، افزودند حضور دیپلمات جوان، هدفمند و توانا و همچنین همکار خوبمان آقای دکتور فرامرز تمنا را گرامی می­ داریم.

 

ایشان ضمن ابراز خرسندی از فرصت مساعد شده، به تلاش­ های ویژه سفارت به منظور پیگیری مسائل و مشکلات دانشجویان مهاجر افغان در ایران اشاره نمودند. ایشان افزودند جناب دکتور نصیراحمد نور سفیر محترم کشورمان و در رابطه با پاسپورت های الکترونیکی پیوسته تلاش ها و رایزنی های لازم را صورت داده و دائما طی یادداشت های رسمی طی ملاقات های حضوری بارها و بارها پیگیر این مسئله بوده اند. ایشان افزودند مسئله پاسپورتهای الکترونیکی یک فیصله بین المللی است و طبق مصوبه سازمان "ایکائو" مقرر داشته پاسپورت های دست نویس کشورها تا سال 15 نوامبر ۲۰۱۵ اعتبار دارد ولی با توجه به کمبود ها در افغانستان قرار شد تا این مهلت تا ۲۰۱۷ به کشور داده شود، ولی به شرط آن که کشورها در این زمینه موافق باشند. ج.ا. ایران نظر به دلایل امنیتی در این زمینه موافق ننموده ست و به پاسپورت­ های دستنویس ویزا صادر نمی­ کند. لذا در ادامه تلاش­ ها تنها به مدت یکسال دیگر به دانشجویان اجازه داده شد که برای ویزا به جزیره کیش مراجعه نمایند، بنابراین با توجه به رایزنی های انجام شده برای سال آینده دانشجویان برای دریافت تذکره و تأییدیه آن و همچنین سپس پاسپورت­ های الکترونیکی اقدام کنند تا با مشکل مواجه نشوند.

سپس مجری جلسه ضمن سپاس از توضیحات کامل محترم حمیدی صاحب، مقدماتی را برای شروع بحث جلسه مطرح نمودند، وی ابتدا بیوگرافی از دکتور تمنا را برای دانشجویان قرائت نمود تا حاضرین بیش از پیش با فعالیت های ایشان آشنا گردند.

سپس از ایشان به عنوان رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه، معاون سابق دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه، استاد انستیتوت دیپلماسی وزارت امور خارجه، موسس و رئیس دانشگاه "افغانستان" با سابقه استادی و چات کتب و مقالات گسترده در حوزه روابط بین­ الملل یاد نموده و از ایشان تقاضا نمودند که صحبت های خود را در رابطه با تلاش­ های حکومت وحدت ملی، گفتگوهای صلح، مسائل امنیتی، روابط خارجی، تعریف منافع ملی کشور، فعالیت های مرکز مطالعاتی وزارت امور خارجه و جایگاه دانشجویان و حمایت­ های موجود با توجه به سوالات مطرح شده از سوی دو تن از دانشجویان حاضر در نشست و آنچه خود صلاح می­ دانند در فرصت مختصر و ارزشمندی که فراهم شده جمع بندی نمایند.

 

دکتور تمنا در سخنان خود ضمن ابراز امتنان از حضور در میان جمعی از بصرت معرفت، از دغدغه­ مندی دانشجویان مهاجر نسبت به مسائل کشور تقدیر نموده و افزودند، افغانستان روزگاری معبر ورود دانش جدید به تمام کشورهای منطقه بود، افغانستان روزگاری بزرگترین دانشمندان جهان را در خود جای داده بود و پیشرفت اروپا در قرن 17 ام ماحصل ترجمه آثاری بود که در قرن­های گذشته در افغانستان نوشته شده بودند، لذا موقعیت کنونی افغانستان شایسته ما نیست و باید آن را بازسازی نمود.

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک تأکید نمودند که افغانستان خواستگاه تروریزم و افراط گرایی نیست، بلکه خانه امنی برای تمامی تروریزم­ ها و بنیاد گرایانی شده است که که تنها به افغانستان صادر شده اند. ایشان در سه سطح تحلیل خرد، میانه/ منطقه ­ای و بین­ المللی به تشریح ریشه­ های بنیادگرایی و افراطی گری در افغانستان و منطقه پرداختند.

دکتور تمنا سیاست خارجی کشور را بر مبنای اخلاق گرایی دانسته و حرکت به سمت دانش محور شدن و شکل ­گیری مبنای اقتصادی در گسترش روابط خارجی کشور را به منظور دستیابی به امنیت و توسعه کشور الزامی برشمردند.

 

ایشان  ضمن اشاره به چرخه­ ی قدرت جهانی، آینده روشنی را در سطح منطقه و جهان برای افغانستان ترسیم نمودند و بر پیگیری ­های دیپلماتیک گفتگوهای صلح تا رسیدن به نتیجه منطقی و صداقتمندانه از سوی همسایگان کشور را به عنوان راه حل برون رفت از مسائل پیش­رو مطرح کردند.

ایشان خاطر نشان نمودند که صلح به هر صورت در افغانستان خواهد آمد چو حتی اگر یک نفر در این کشور بماند، آرمانش صلح خواهد بود و شما دانشجویان موتور محرکه صلح هستید. مهمترین وظیفه شما آنست که از طریق آموزش و نهادینه سازی عقل و معرفت در شکل­ گیری صلح در کشور نقش داشته باشید.

دکتور تمنا ضمن اشاره به آثار زیان­بار مهاجرت نخبگان و تحصیل­کردگان کشور در حالیکه افغانستان به آن­ها نیاز دارد، افزودند گسترش چنین مهاجرت­ هایی فرصت­ های توسعه و رفاه اقتصادی را از کشور خواهد گرفت، زیرا که گره معضلات کشور تنها به دست تدییر و حکمت شما جوانان گشوده خواهد شد. ایشان در ادامه افزودند که افغانستان به حضور تک تک شما نیاز دارد و فرصت های شغلی برای تحصیل کرده ها در افغانستان فراوان است.

 

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه کشورمان در پایان با تشویق محصلین برای بازگشت و ایفای نقش در رشد و بالندگی کشور، یادآور شدند که وزارت امورخارجه افغانستان از پژوهش ­هایی که مطابق با الویت­ های پژوهشی سیاست خارجی کشور باشند، حمایت می­ نماید. دکتور تمنا در این نشست با دقت، حوصله­ مندی و دلسوزانه به سوالات و مسائل دانشجویان و نخبگان مهاجر افغان در رابطه با مسائل سیاسی داخلی، منطقه ای و بین المللی کشور پاسخ­ های مشروح علمی و تخصصی ارائه نمودند.

دفعات مطالعه 2369 مورد
امتياز اين آيتم
(4 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما