اشتراک و سخنرانی سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در سمینار جهانی شدن و آثار اقتصادی و فرهنگی آن در منطقه اکو

سمینار جهانی شدن و آثار اقتصادی و فرهنگی آن در منطقه اکو عصر روز دوشنبه مورخ 30 حمل/ فروردین 1395 مطابق با 18 اپریل 2016 با همکاری گروه پژوهشی مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران و موسسه فرهنگی اکو در راستای گسترش همکاری های علمی و دانشگاهی و هم اندیشی صاحبنظران در منطقه اکو در محل دانشگاه تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، سالن مرکز مطالعات عالی بین المللی برگزار شد.

دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق­ العاده جمهوری اسلامی افغانستان، پروفسور افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو و خانم دکتور الهه کولایی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و استاد گروه علوم سیاسی- مطالعات منطقه­ ای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به همراه نماینده وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در سازمان اکو از سخنرانان اصلی این نشست بودند.

دکتر نور سفیر محترم کشورمان طی سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت و ابعاد گسترده جهانی شدن بر منطقه اکو در ابعاد مختلف، افزودند جهانی شدن پیوسته در حال شدن است و تا جهان است هیچگاه به آن نقطه پایانی گذاشته نخواهد شد.

دکتور نور با بیان اینکه سابقه جهانی شدن ریشه در تاریخ دارد، بیان کردند: جهانی شدن با تاریخ بشر هم سابقه است، پیامبران ادیان الهی رسالت جهانی داشتند و هدف آنها ارشاد بشریت بدون در نظر گرفتن رنگ و نژاد بوده است، تا جهان وجود دارد تاریخ نیز در حرکت است، ممکن است اقوامی از حرکت تاریخ عقب بمانند اما تاریخ به حرکت خود ادامه می‌دهد و می‌توان گفت که این حرکت پایان ناپذیر جهانی شدن با حرکت و دگرگونی، تغییر و تحول نهفته در ذات بشر و اثر گذاری و اثر پذیری فرهنگ ها از یکدیگر همراه است.

سفیر محترم کشورمان با اشاره به آنکه امپراتوری‌ها رو به زوال هستند و در نهایت آثاری از آن­ها به جا می‌ماند افزودند این موضوع خود موجب عبرت آیندگان است و بنابراین جهانی شدن پایانی ندارد اما جهان گشایی فرجام دارد.

دکتور نور افزودند انقلاب اطلاعات، دنیای امروز را به هم نزدیک ساخته است، دنیای تجزیه شده به حدود 200 کشور با قید و بند مرزهای سیاسی و پاسپورت و ویزه و مجوز اقامت و غیره. البته دنیای امپراطوری­ ها وسیع­ تر از امروز بود و انسان­ های آن زمان در حرکت، مسافرت و گزینش مکان و محل اقامت خود آزادتر بودند. انقلاب اطلاعات به همان پیمانه که این فرصت‌هایی را برای جهانی شدن می‌دهد، ظرفیت‌ها و توانمندی­ هایی را در اختیار فرهنگ‌های مختلف قرار می‌دهد. فرهنگ کشورهای اکو در اعماق قرن­ها و نسل‌ها ریشه دارد که در طول دوره های مختلف با فرهنگ‌های مختلف داد و ستد داشته است . ایشان بیان نمودند که هویت ها و فرهنگ ها در سایه جهانی شدن بقا خواهند یافت.

ایشان افزودند کشورهای عضو سازمان اکو دارای فرهنگ مشترک هستند و در عین اینکه تنوع فرهنگی خوبی دارند، اما اشتراک فرهنگی آنان بیشتر است که به همین علت سازمان اکو این موسسه فرهنگی خود را تأسیس کرد.  4 کشور افغانستان، ایران، پاکستان و تاجکستان عضو آن هستند و ما امیدوار هستیم که سایر کشورها که شامل 6 کشور اند مراحل عضویت در این موسسه را تکمیل نمایند و به فعالیت و موثریت آن بیافزایند.

دکتور نور خاطر نشان نمودند که منطقه اکو از موقعیت جغرافیایی دارای امتیازات فراوانی برخوردار است، در این منطقه دریاها، آبراه‌ها و بنادر مهمی قرار دارند، این منطقه در قلب قاره آسیا قرار دارد و قاره آسیا را به اروپا وصل کرده و کشورهای عضو اکو در بین چند اتحادیه سیاسی و اقتصادی آسیایی قرار دارند.

ایشان با اشاره به آنکه مجموعه کشورهای اکو جمعیت 400 میلیونی را با خود دارند افزودند ذخایر مهم نفت و گاز و انرژی در این منطقه نهفته است، معادن بزرگی در این منطقه وجود دارد و تولید کننده انواع محصولات کشاورزی و از همه مهمتر منابع انسانی متخصص و پر تلاش است که باید از این منابع بهره برد، اگر این چنین باشد کشورهای اکو توان آن را دارند تا به قدرت و قطب نیرومند اقتصادی در جهان مبدل شوند.

دکتور نور ضمن بیان آنکه کشورهای اکو در جهت ایجاد توسعه پایدار، گسترش اقتصاد، توسعه زیر بنایی، حمل و نقل، تحکیم روابط فرهنگی و گسترش جاذبه‌های گردشگری دارای ظرفیت‌های بسیاری است، افزودند مناطق اکو دارای مناطق زیبا بوده و جاذبه‌های منطقه مشترک و مکمل یکدیگر اند و برای مثال گردشگری که از آرامگاه ابن سینا در همدان بازدید می‌کند، به فکر زادگاه نیاکان این دانشمند در بلخ می‌افتد و لذا علاوه بر همدان از بلخ و بخارا بازدید می‌کند.

سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در پایان با اشاره به وجود مشاهیر مشترک در منطقه اکو، خاطرنشان کردند که کارنامه این بزرگان به تاریخ بشری مرتبط و اهمیت آنها در جهانی شدن آنها است. این مشاهیر بایستی باعث تقویت پیوندهای کشورهای منطقه اکو شده و از آرمان‌های این مشاهیر پاسداری کنند.

دکتور افتخار حسین عارف، ریاست موسسه فرهنگی اکو نیز در سخنان خود از جهانی شدن به عنوان یکی موضوعات اساسی یاد نمودند که در حوزه های مختلف تأثیرات اقتصادی و فرهنگی خود را در دنیای امروز دارد.  

وی افزود ما امروز در حوزه فرهنگ و سیاست شاهد تحولات گسترده هستیم و نمونه­ های آن را می ­توانیم در شکل و روش­ های زندگی مردم و ارتباط گسترده سیاستمداران با مخاطبان خود به واسطه رسانه ­ها دید. وی در حوزه اقتصاد نیز گسترش تعاملات تجاری و نزدیک شدن مسیرهای ارتباطی میان کشورها را از آثار جهانی شدن برشمردند و لذا کشورهای حوزه اکو باید از این ظرفیت­ ها و توانمندی ­ها در گسترش تعاملات و تقویت اقتصادی و فرهنگی منطقه خود همگام با جهان بهره ببرد.

در ادامه این نشست خانم دکتور کولایی این ظرفیت ها و پتانسیل­ های مشترک در منطقه اکو را از ابعاد گوناگون تحلیل نمود و حرکت به سمت جهانی شدن را در منطقه اکو متناسب با دیدن نقاط قوت و کاستی­ های موجود الزامی و گریز ناپذیر برشمرد.

همچنین در این نشست نماینده وزارت خارجه ایران به بیان مختصری از تاریخچه، اهداف و تشکیلات و موسسات وابسته اکو پرداختند و گزارشی از تلاش ها، فعالیت­ ها و برنامه ­های آینده این موسسه را مطرح نمودند. همچنین دو تن از محصلان تحصیلات تکمیلی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز مقالات خود را در ابعاد اقتصادی و فرهنگی جهانی شدن و اثرات آن بر منطقه اکو ارائه نمودند.

در پایان این نشست با حضور دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق­ العاده جمهوری اسلامی افغانستان و پروفسور افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو از سخنرانان و ارائه کنندگان مقالات با اهدای تقدیرنامه قدردانی شد.

دفعات مطالعه 1385 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما