Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74
چاپ اين صفحه

برگزاری دومین شب شعر زمستانی با عنوان " آتش در چله"

  • Wednesday, دلو 14 1394
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

عصر روز چهارشنبه 7  دلو 1394 مطابق با 27 جنوری 2016

 دومین شب شعر زمستانی با عنوان " آتش در چله" به میزبانی موسسه فرهنگی اکو و همکاری سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، عصر روز چهارشنبه 7  دلو 1394 مطابق با 27 جنوری 2016 با اشتراک و سخنرانی دکتر نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران و با حضور پروفسور افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو، آقای جباری معاون محترم موسسه فرهنگی اکو، آقای محمد افسر رهبین، وابسته فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، دیپلمات­ها و کارمندان سفارت و شاعران، فرهیختگان و فرهنگیان کشورهای عضو اکو از جمله حضور پرشور شاعران و فرهنگیان مهاجر افغان برگزار گردید.

در ابتدای این نشست آقای رهبین ضمن عرض سلام و درود خدمت ریاست محترم بخش فرهنگی اکو و سفیر محترم کشورمان به همراه فرهنگیان و شاعران حاضر در جلسه ابراز امیدواری نمود که هر چند زمستان و چله ما بدون برف است، بدور از دهشت، وحشت و جنگ نیز باشد.

ایشان طی سخنان خود درخواست نمود که شعر از سوی دفتر فرهنگی اکو عملی و پیاده سازی شود تا در آینده زمینه­ ساز کارهای سترگ فرهنگی در این زمینه باشد.

پروفسور افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو نیز پس از ایشان در سخنان خود ضمن عرض خیر مقدم به سفیر کبیر کشورمان به همراه شاعران، دانشگاهیان و خانم ها و آقایان حاضر در جلسه، تشریف فرمایی حاضرین را در دومین نشست شب چله گرامی داشتند و بیان نمودند که شعر به عنوان یک گونه متنوع و زیبا شناختی از ادبیات، همواره با ملت ها زیسته و مورد تحسین قرار گرفته است.

ایشان یاد آور شدند که شعر به عنوان گونه­ ای از هنر است که به شیوه ای استادانه آمال و آروزهای بشر را ابراز می کند و قطعه ادبی می تواند آرمان های بشر، جهان بینی و سنن اقوام گذشته و حال را به هم آمیخته و مردمی با فرهنگ و مذهب متفاوت را در کنار هم قرار دهد.

ایشان افزودند شعر از جمله با ارزش ترین مشترکات مردم منطقه اکو به شمار می­رود، همواره برای تقویت صلح و دوستی و ارتقاء درکی مشترک از تفاوت های فرهنگی است و شعله های آتش شعر در شب چله می تواند قلب ها را از محبت عشق الهی گرما بخشد و حس همدلی را در ما زنده کند، از اینرو موسسه فرهنگی اکو به برگزاری جلسات ادبی، بر زبان و ادبیات غنی کشورهای عضو که از جمله ارزشمندترین میراث مردم منطقه است، سعی نموده و ارج می نهد.

پس از ایشان، از دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و فرهیخته کشورمان جهت ایراد سخنان خود به جایگاه دعوت به عمل آمد، ایشان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری دومین شب شعر را زیر عنوان "آتش در چله" افزودند بدون شک نشست های مجامع فرهنگی، فرهنگیان و فرهیختگان درد جوامع بشری را تشخیص داده و راه درمان آن را هم سفارش می دهد.

ایشان تاکید داشتند که امروز اگر ما خواسته باشیم در برابر لشکر سیاه افراطیت و ترور و تکفیر ایستادگی کنیم راهی جز مبارزه فرهنگی نداریم. برای مبارزه فرهنگی به کتاب و قلم و لشکر فرهنگیان نیاز است.

اگر ما بخواهیم به بیماری های اجتماعی که جوامع ما دچار آن شده اند مانند اعتیاد به مواد مخدر و انتشار جرایم بپردازیم، باز هم علاجش و درمانش راه فرهنگ و پا گذاشتن فرهنگیان به میدان مبارزه و ادای رسالتشان در قبال جامعه بشری است. فرهنگیان باید از قید و بند سیاست و جغرافیای سیاسی و گروه های این و آن رهایی داشته باشند و پیامشان و آرمانشان و اهدافشان تشخیص دردها و رنج ها و بیماری های جوامع بشری و ارائه درمان و علاج برای آن باشد.

در قلمرو سازمان اکو که شامل ده کشور می شود ما بستر بسیار مساعد فرهنگی داریم و هرگاه از این بستر استفاده بهینه صورت بگیرد، بدون شک بسترهای دیگری را در عرصه های دیگر برای همکاری بیبشتر به نفع دول و ملل منطقه هموار می سازد. فرهنگیان از قید و بند مسائل و محدودیت­ها وارسته و رها هستند، آنها می توانند هموارگر این راه باشند. چیزی که من یقین دارم خواسته قاطع ملل این منطقه است، که در صف وحدت و یگانگی زندگی بکنند و به سوی زندگی بهتر و بیشتر در فضای اعتماد تلاش نمایند و نیروی خود را در جهت توسعه و پیشرفت و رفاه بکار ببرند تا در جهت سوء ظن علیه این و آن که خود زمینه ساز ورود بیگانگان است.

در ادامه این نشست جلسه شعر خوانی با مشارکت شعرای برجسته ای از کشورهای هند، تاجیکستان، ایران و جمهوری اسلامی افغانستان ادامه یافت و در پایان با هنرنمایی گروه موسیقی افغانی و پذیرایی همراه بود.

دفعات مطالعه 1656 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت