اشتراک سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم اختتامیه جشنواره افغانستان‌شناسی- مشهد

  • Saturday, دلو 10 1394
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

دکتور نور تاکید کردند "افغانستان شناسی و ایران شناسی مکمل هم هستند"

مراسم اختتامیه جشنواره سومین مسابقات افغانستان شناسی، که در دو مرحله ولایتی و کشوری برگزار شده بود، روز دوشنبه مورخ 5 دلو 1394 مطابق 23 جنوری 2016 با اهدای جوایز به نفرات برتر در مشهد مقدس با اشتراک سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران برگزار گردید.

این جشنواره با حضور جمع کثیری از برگزیدگان و نخبگان این جشنواره و با حضور مسئولان اداره‌ کل اتباع کشور، مقامات استان خراسان رضوی، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، فرماندار مشهد و بسیاری دیگر از مسئولان به کار خود پایان داد. مسابقات افغانستان شناسی برای آشنایی نوجوانان و جوانان با تاریخ و فرهنگ افغانستان در دو مرحله ولایتی و کشوری برگزار شده بود.

دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در مراسم اختتامیه سومین جشنواره افغانستان شناسی در مورد دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت که این دستور سرمایه‌ای عظیم برای تحکیم دوستی دو ملت ایران و افغانستان است.

دکتور نور افزودند افغانستان شناسی و ایران شناسی مکمل هم هستند و افغانستان شناسی بدون ایران شناسی و ایران شناسی بدون افغانستان شناسی ناقص است.

وی در ادامه ضمن قدردانی از مقام معظم رهبری برای حمایت های همیشگی و دستور ایشان مبنی بر تحصیل کودکان مهاجر فاقد مدرک اعلام کرد که دستور ایشان سرمایه‌ای ماندگار برای تحکیم روابط ایران و افغانستان است.

سفیر افغانستان در ایران خاطر نشان نمود که مهاجرین در ایران به دلیل فرهنگ و زبان مشترکی که دارند، کمتر با مشکل روبرو می‌شوند و این نخبگان سرمایه عظیم بشری برای افغانستان است.

آقای صالحی، معاون اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، نیز در مورد برگزاری مسابقه افغانستان شناسی در مراسم 3 روزه اختتامیه جشنواره گفت: توسعه همه جانبه افغانستان و اقتدار این کشور خواست ملت ایران است.

سیوانکا داناپالا نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، فرهنگ یک فرد را یکی از جنبه‌های مهم شناخت هویت آن فرد خواند. وی با تقسیم میراث فرهنگی به دو قسمت محسوس و نامحسوس اظهار داشت: بخش محسوس میراث فرهنگی صنایع دستی، آثار تاریخی و ... است اما میراث فرهنگی نامحسوس همان زبان و ارزشهای شماست. برای افرادی مانند مهاجرین افغانی که به اجبار از کشورشان خارج شده‌اند، همین فرهنگ نامحسوس باقی مانده ‌است. ایشان افزودند ایران و افغانستان دارای فرهنگ و تاریخ مشترکی هستند.

 همچنین در ادامه این مراسم گروه موسیقی افغانی «البرز» از تربت جام نیز در این مراسم به هنرنمایی پرداخت. آقای اسماعیلی رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان با اشاره به اظهارات  نماینده کمیساریای عالی پناهندگان گفت: میراث فرهنگی که داناپالا اشاره کردند، اساس و فلسفه اصلی این جشنواره است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: دلبستگیهای ملی و بومی است که باید همیشه در دل همه ملتها باقی بماند و از آن دفاع شود و ملت افغانستان بارها نشان داده‌اند که در برابر حفظ ارزشهای ملی خودشان پایدار و استوار هستند.

در این مراسم از تمامی نخبگان، هنرمندان، برگزیدگان این جشنواره، همراه با سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، مدیر کل اداره اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی، نماینده کمیساریای عالی قدردانی شد.

دفعات مطالعه 1067 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 43 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما