Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

سفیر کبیر افغانستان در نشست خانه اندیشمندان علوم سیاسی ایران عنوان کرد : افغانستان جایگاه صداقت، دوستی و منافع مشترک است.

  • Sunday, اسد 18 1394
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

نشست ” افغانستان: نگاهی از درون” روز چهارشنبه 14 اسد 1394 مطابق 5 اگست 2015 توسط انجمن علوم سیاسی ایران در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی ایران در تهران برگزار شد. در این نشست دکتر نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، دکتر مجتبی مقصودی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و همچنین دکتر محمد کاظم سجاد پور رئیس انجمن علوم سیاسی ایران و عضو هیئت علمی دانشکده روابط بین الملل ایران به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ابتدای این نشست دکتر سجادی به عنوان مسئول جلسه ضمن عرض خوشآمدید و خیر مقدم خدمت جناب سفیر محترم افغانستان بر اهمیت شناخت مسائل منطقه به ویژه مسائل افغانستان تأکید کردند و شناخت مسائل افغانستان را یکی از محورهای اساسی مطالعاتی برای دانشجویان و پژوهشگران سیاسی برشمردند و افزودند افغانستان از گذشته‌های دور با مشکلاتی مواجه و روبرو بوده که با ایستادگی خود توانسته این مشکلات را رفع و به سمت پیشرفت حرکت کند.

دکتر سجاد پور گفت: در حال حاضر ما با افغانستانی روبرو هستیم که بسیار پویاست و فهم بیشتر از افغانستان به تعامل بیشتر ایران و افغانستان منجر خواهد شد. این عضو هیأت علمی دانشکده وزارت خارجه ایران در پایان تأکید کرد: سرنوشت، امنیت و پیشرفت ایران و افغانستان به یکدیگر پیوند خورده است.

در ادامه این میزگرد، مجتبی مقصودی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز ایران و کارشناس مسائل بین‌الملل، ضمن بیان اهمیت شناخت افغانستان، زیرا که می‌تواند به فهم بیشتر ما از خاورمیانه کمک کند افزود جامعه افغانستان در حال توسعه و انکشاف بوده و این توسعه در همه زمینه ها از ارتقاء سطوح آموزشی و تحصیل گرفته تا بهبود در وضعیت بهداشت و اشتغال و امنیت و همچنین تقویت دولت، گسترش امکانات و بهره‌گیری از امکانات منطقه ای و بین المللی، کاهش فاصله بین گروه های مختلف قومی و مهمتر از همه مستقل شدن افغانستان است. 

ایشان یکی از معضلات مهم افغانستان را عدم کنترل منابع آبی به ویژه وضعیت رودخانه ها و آبهای جاری بیان کردند که این مسئله در آینده نقش بسیار حیاتی برای این کشور در معادلات آب رقم خواهد زد. دکتر مقصودی ابراز امیدواری کردند که با نگاه مثبت افغان ها توان بالایی برای همکاری های زیربنایی در آینده وجود که در این مورد می توان به پیام مقام معظم رهبری برای تحصیل رایگان اتباع خارجی اشاره کرد که این مورد بسیار مورد رضایت برادران افغان ما واقع شد. درنهایت مقصودی گفت: وجود اشتراکات فراوان، قرابت فرهنگی و تمدنی بین دو ملت افغانستان و ایران و همچنین زبان و رسوم مشترک و آداب نزدیک به هم می‌تواند به دو کشور کمک‌های شایانی کرده و باعث نزدیکی بیشتر دو ملت شود. دکتر مقصودی که برای یک پروژه پژوهشی به مدت یک ماه به افغانستان سفر کرده بودند از دست آوردها و مطالعات خود گزارش دادند.

سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این نشست بیان نمود که بدون شک همه می‌دانیم ایران و افغانستان نه تنها مشترکات بسیاری دارند، می توانیم بگوییم آنچه دارند یگانگی است.

نماینده فوق العاده افغانستان در ایران در ابتدای سخن خود با تأکید بر روح یگانگی و وحدت با کشور ایران و ضمن بیان ویژگی های مشترک تمدنی و ژئوپلیتیک ایران و افغانستان به توصیف روحیه استعمار ستیزی مردم افغان پرداختند. دکتر احمد نور مردم افغانستان را مردمی وطن دوست نامیدند که طی سی سال مجاهدت خود برای حفظ سرحدات کشورشان تا پای جان و با دست خالی و در جنگ های کاملاً نابرابر در مقابل حملات گوناگون شوروی، انگلستان و بعداً طالبان مقاوت کردند. ایشان ریشه مشکل مهاجرت را از زمان حمله شوروی ها دانستند و افزودند مردم افغان هر زمان که شاهد بهبود وضعیت امنیت در کشور بودیم، با بازگشت میلیونی به وطن خود حس وطن دوستی خود را به جهانیان ثابت کردند.

در ادامه ایشان به وضعیت فعلی افغانستان در مقابل گروه های افراطی و ترورسیم اشاره کردند و خاطر نشان کردند هدف این گروه ها افغانستان نیست کما اینکه هدف شوروی ها فراتر از افغانستان بود لذا کشورهای همسایه و منطقه نباید نسبت به تحولات و اوضاع افغانستان بی تفاوت باشند. سفیر افغانستان در تهران با اشاره به این که ایران و افغانستان به یکدیگر نیاز دارند و سرنوشتشان یکی است، خاطرنشان کرد: در افغانستان کسی می‌تواند جایگاه مطلوب داشته باشد که از جایگاه صداقت، دوستی و منافع مشترک سخن بگوید. همچنین آنچه آزاردهنده برای ملت افغانستان است فریب، دروغ و نیرنگ است.

ایشان در پایان بیان داشتند که دولت‌ها مانند یک سلسله زنجیر هستند که به هم متصل شده‌اند و اگر یک دولت فرو بپاشد، زمینه برای تکثیر گروه های تروریستی در این دولت‌ها فراهم می‌شود و همه‌ی دولت‌های دیگر در تهدید قرار می‌گیرند. اما اگر این مسائل حل شود ما فرصت های بسیار زیادی داریم، چه در افغانستان و چه در ایران در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی که با تبریکی ما خدمت کشور برادر خود برای موفقیت هسته‌ای و ان شالله با تطبیق موفقانه بندهای این موافقتنامه ایران بزرگ و مبتکر صفحه‌ای جدید و افتخار آفرین از تاریخ خود را رقم بزند و نقش موثر خود را در منطقه و فرا منطقه ایفا خواهد کرد و در گمان ما این نقش بدون همراهی افغانستان نخواهد بود و ایران برای نقش فعال خود در منطقه و فرا منطقه همراه و همکاری بهتر از افغانستان پیدا نخواهد کرد.

در پایان دکتر سجادی ضمن تشکر از دکتر نور به جهت فرصت و زمانی که در اختیار این جلسه قرار دادند و همچنین از مطالب مفید و تحلیل عمیق، دقیق و آگاهانه ایشان از تاریخ و وضعیت کنونی افغانستان لوح تقدیر خانه اندیشمندان علوم سیاسی را به ایشان تقدیم نمودند.

 

 

 

 

دفعات مطالعه 1411 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما