Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 73
چاپ اين صفحه

سفیر کبیر افغانستان در دیدار با مدیرکل امور اتباع عنوان کرد: مهاجرت میلیون ها هم وطن ما یکی از پیامدهای ناگوار تجاوز ارتش سرخ شوروی میباشد؛ ما از دولت و ملت ایران بخاطر پذیرایی مهاجرین افغان سپاسگزار هستیم

  • Tuesday, حمل 25 1394
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، روز چهارشنبه مورخ19 حمل 1394مطابق8اپریل 2015 با آقای محمدی فر، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور/ داخله جمهوری اسلامی ایران در دفتر کار ایشان ملاقات نمود.

در ابتدا آقای محمدی فر ضمن خوشامدگویی به سفیر کبیر افغانستان گفت: یکی از برنامه های اصلی و جدی ما همکاری با دولت افغانستان، توسعه همکاری، ایجاد تعامل و هماهنگی در زمینه موضوع مهاجرین افغانستان میباشد تلاش مینماییم که کرامت و حرمت مهاجرین افغان حفظ شود.

وی افزود: موضوع پناهندگی و مهاجرت در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد و ما برای قانونمند شدن آن باید راهکار مناسب در نظر بگیرم که در این حالت به قانون هر دو کشور احترام گذاشته میشود.

مدیرکل اتباع و مهاجرین گفت: مهاجرین افغان در ایران مهارت های مختلف و مفیدی را کسب نموده اند و ما میتوانیم حمایت های خود را در زمینه طوری معطوف بسازیم که مهاجرین در بازسازی و ترقی افغانستان موثر واقع شوند.

سفیر کبیر افغانستان ضمن تبریک به آقای محمدی فر بخاطر انتصاب ایشان به این پست گفت: از توضیحات خیلی خوب و جامع شما سپاسگزاری میکنم و با استفاده از فرصت میخواهم از جناب آقای کاظمی مدیرکل پیشین امور اتباع و مهاجرین خارجی، آقای نصراللهی و آقای قوامیان از همکاران خوب شما که همکاری خیلی نزدیک با ما دارند قدردانی نمایم.

ایشان با بیان اینکه افغانها از سر ناگزیری مجبور به مهاجرت و ترک دیار خود شدند، افزود: اینکه مردم افغانستان چرا مهاجر شدند و راه مهاجرت را انتخاب نمودند برای همه آشکار است. افغانستان مورد تجاوز شوروی قرار گرفت که بیش از دو انتخاب نداشت یا اینکه تسلیم میشد و یا مبارزه میکرد که مردم افغانستان گزینه دوم را انتخاب نموده و از کشور خود دفاع نمودند و در نتیجه در بخش های اقتصادی، زیربنایی و ساختار دولتی متحمل خسارات هنگفتی شدیم و مهاجرت میلیون ها هم وطن ما نیز یکی از پیامدهای ناگوار  تجاوز ارتش سرخ شوروی میباشد.

دکتور نور با اشاره به اینکه نقطه ختم تجاوز روسها افغانستان بود، افزود: در زمان تجاوز شوروی، ایران و پاکستان تنها همسایه های ما بودند و مردم افغانستان به این دو کشور مهاجر شدند. ما از دولت و ملت ایران بخاطر پذیرایی مهاجرین افغان سپاسگزار هستیم.

سفیر کبیر افغانستان اضافه نموده و گفت: در دنیای امروز ورود غیرمجاز میان همسایگان عادی میباشد و در اوضاع افغانستان  این امر عادی تر است ولی برخلاف اراده دولت صورت میگیرد و قاچاقبران در این کار نقش محوری دارند. فریب خوردگان قاچاقبران  در این  مسیر طولانی و پر مخاطره متحمل تلفات انسانی می شوند.  قانونمند شدن تردد و حضور مهاجرین علاوه بر اینکه از بروز مشکلات عدیده جلوگیری مینمایند حضور آنها را  نیز متعادل میسازد که در رابطه ما به عنوان سفارت طرح و پیشنهادی را به مقامات محترم جمهوری اسلامی ایران دادیم.

ایشان افزود: دولت افغانستان موضوع مهاجرین را در اولویت کاری خود قرار داده است. ترقی، پیشرفت، بازسازی و امنیت ما شدیداً به بازگشت مهاجرین وابسته میباشد. 

دفعات مطالعه 1599 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در سفارت