Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42
چاپ اين صفحه

سخنرانی سفیر کبیر افغانستان در مراسم سالگرد شهید مزاری در دانشگاه خوارزمی

  • Wednesday, حوت 13 1393
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

متن سخنرانی سفیر افغانستان، دکتور نصیر احمد نور در مراسم سالگرد شهادت استاد مزاری

دانشگاه خوارزمی کرج

دوشنبه 11 حوت 1392 مطابق 2 مارس 2015

به نام آفریدگار دانا و توانا

به نام پروردگار مهربانی که به عدالت و عدالت گستری دستور می دهد و رعایت عدالت را در همه احوال و همه موارد بر همگان هدایت می دهد و تاکید می دارد که خویشاوندی و دشمنی هم نباید مانع اجرای عدالت شود.

عرض سلام و احترام دارم خدمت سروران و بزرگان عزیز، نمایندگان محترم مجلس ایران و افغانستان، مقامات محترم دانشگاه، دانشجویان عزیز و خواهران و برادران حاضر در محفل. و عرض تسلیت و تعزیت دارم به مناسبت سالگرد شهادت استاد مزاری شهید خدمت حاضرین در محفل، خدمت همه ملت قهرمان افغانستان، خدمت دوستداران و رهروان این بزرگ مرد و به خصوص خدمت  دخت گرامی ایشان که ان شالله زینب زمان ما باشند.

یکی از خواسته های همیشگی استاد شهید، استاد مزاری عدالت و عدالت خواهی بود. عدالت، شایسته همه جوامع انسانی است. شایسته همه کشورهاست! عدالت، صلح و ثبات و رفاه می آفریند. عدالت، راه را برای پیشرفت و تعالی و رفاه می گشاید. عدالت همزیستی و هم دیگرپذیری میآورد.

با کفر میشود مملکت داری کرد اما بدون عدالت نمی شود به مملکتی سر و سامان داد. جامعه بدون عدالت، کشور بدون عدالت  در حالت آسیب پذیری و شکنندگی دایمی می باشد. در چنین جوامعی  مظلومین همیشه در انتظار فرصت ها هستند و چه بسا که مظلومین هم به هنگام انتقام گیری به دنبال اجرای عدالت نباشند و میان ظالم و مظلوم تفاوتی قایل نگردند.

کشور عزیز ما افغانستان نزدیک به چهار دهه است که درگیر دفع اشغالها و تجاوزها و فتنه های صادر شده از خارج است که آخرینش هم فتنه افراطی گری و تکفیری می باشد. کشور ما در برابر اشغالگران شوروی، مردانه جهاد کرد، جهاد اسلامی کرد و طول و عرض دنیا به خاطر ندارد که مجاهدی از افغانستان به اسیری از سربازان اشغالگر شوروی که برای کشتنش آمده بودند و ویرانی کشورش، اذیت و آسیبی رسانیده باشد. اسیر را محترمانه، مطابق با آموزه های اسلامی و قوانین بشری نگاه کردند که چه بسا اسرا به اسلام گرویدند و بودن در سنگر مجاهدین را، به برگشت به آغوش خانواده شان ترجیح دادند.

آنچه که ما در دوران پس از پیروزی مجاهدین و سرنگونی رژیم دست نشانده اشغالگران شوروی دیدیم نه تنها دین اسلام ما بلکه با اخلاق و فرهنگ ما بیگانه است و بسیار بسیار نادر است که ما در مراحل تاریخی افغانستان نمونه هایی از این روشهای ناجوانمردانه را به یاد داشته باشیم. از جمله کشتارهای غدارانه: استاد مزاری را غدارانه اسیر کردند و غدارنه به شهادت رسانیدند. احمد شاه مسعود را غدارانه در لباس مهمان و خبرنگار و برادر عرب به شهادت رساندند. استاد ربانی شهید را در لباس پیام آور صلح و با پنهان کردن مواد منفجره در زیر عمامه به شهادت رسانیدند.

در کشور ما بزرگان قدر و عظمت دارند و از جمله عمامه حرمت خاص خود را دارد و مهمان را کسی بازرسی نمی کند و دست میزبان به عمامه مهمان هرگز دراز نمی شود تا بداند در زیر آن چه پنهان است.

این نوع و امثال آن و همچنان از میان برداشتن مجسمه بودا، چیزهایی است که با دین مردم افغانستان، با فرهنگ مردم افغانستان، و با بینش و روش مردم افغانستان و با تجارب عملی چندین ساله مجاهدت مردم افغانستان هیچگونه سازگاری ندارد. حتی اگر مسئله تنها و تنها منحصر به طالبان افغانستان می بود ما هرگز شاهد چنین نمونه هایی از فجایع نمی بودیم.

متاسفانه همه اینها به شمول مفکوره تکفیری که امروزه همه جوامع اسلامی ما از آن رنج می برند از بیرون افغانستان آمده است. ولی مردم افغانستان استوار و پایدار و مردانه همانگونه که در برابر اشغال شوروی ایستادند در برابر این وحشی ها ایستاده اند تا خود را و همسایگان خود را و منطقه و جامعه بشری را از شر آنها برهانند.

همانگونه که مردم افغانستان در برابر شوروی جهاد کردند، کشور شان ویران شد و قربانی‌های بیدریغ دادند و در نتیجه همسایگان و منطقه و دنیا راه سلامت پیمودند، امروز هم مردم ما عین وظیفه و عین نقش را در جهاد و مقاومت و استقامت در برابر تکفیری ها و افراطی ها که متاسفانه ابزار دست ساخته سیاست و استخبارات منطقه و فرامنطقه هستند  می پردازد و اگر همین امروز هم در مقاومت کوتاه  بیایند معلوم نیست بر سر منطقه ما چه بیاید.

خوشبختانه با وجود اینهمه مشکلاتی که داریم شاهد دستاوردهای بسیار بزرگی هستیم. دستاوردهای قانون اساسی و سایر قوانین تنظیم کننده حکومت در افغانستان، یکی از این دستاوردهاست که یکی از سخنرانان پیش از بنده به آن اشاره کردند. ما مردم افغانستان باید این فرصت را غنیمت بشماریم. آنهایی که از افراطی ها و خشونت طلبها و تروریستها به عنوان ابزار کار می گیرند، میخواهند به این دستاوردها پایان بدهند.

امروز در کشور ما هیچگونه تبعیض بر اساس قانون ما وجود ندارد و اصلا هیچگونه عامل توجیه کننده برای گرفتن سلاح، جنگ و ویرانی وجود ندارند.

هر گروه در فکر ساخت و ساز حزبی باشند یا در فکر رسیدن به قدرت قوانین طرق مشروع آن را به روی همگان باز گذاشته است که نه تنها در روی کاغذ بلکه در عمل هم اجرا میشود.

پس کسی که قدرت میخواهد، سیاست میخواهد، کسی که دولت اسلامی از نوع تعریف خودش میخواهد راه بر رویش باز است که حزبی و یا انجمنی تشکیل دهد، وارد کارزارهای انتخاباتی شود، نماینده مجلس شود رییس جمهور شود و غیره و غیره  آنچنان که میخواهد آن را به منصه اجرا بگذارد دیگر نیازی به دست بردن به سلاح وجود ندارد. این گرو ها دانسته یا نا دانسته، اگاهانه یا ناآگاهانه  ابزار دست خارجی می شوند که هستند.

افغانستان ان شالله بر  مشکلات فایق می آید. افغانستان متکی به خود، افغانستان با صلح با امنیت با ثبات، پیشرفته و مرفه، نه تنها به نفع خود بلکه پیش از خود به نفع همسایگان خود و به نفع منطقه است. اگر همسایگان ما می خواهند از مشکل مهاجرین خلاصی یابند راهش این است که افغانستان توانمند را بپذیرند و برای افغانستان توانمند   بکوشند.

اگر میخواهند از مصیبت و آفت مواد مخدر، کشت، تولید، تجارت و قاچاق مواد مخدر  رهایی یابند باید برای افغانستان توانمند بکوشند.

اگر میخواهند خطر تروریزم،تکفیری، افراط گرایی، جرایم سازمان یافته منطقه و فرا منطقه را تهدید نکند دنبال دیدن و تعامل باافغانستان توانمند باشند. این یگانه راه رویارویی با مشکلات و پایان دادن به این مشکلاتی است که منطقه و دنیای ما را تهدید می کند.افغانستان توانمند بازوی توانمند همسایگان خود می باشد.

افغانستان توانمند می تواند نفش خود را ایفا کند در رشد و شکوفایی اقتصاد منطقه و پیشرفت منطقه، مبادلات و همکاری و همگرایی در سطح منطقه مفید واقع شود و ا موقعیت ممتاز خود را با موقعیت ممتاز ایران یکجا کرده شرق و غرب آسیا و شمال و جنوب آسیا و آسیا را به سایر قاره ها مرتبط سازند و نیاز به حضور غیر مطلوب فرا منطقه در منطقه جز در چهارچوب منافع مشترک و منافع همگانی نگذارند.

از توجه شما تشکر میکنم.

دفعات مطالعه 2465 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)
منتشرشده در سفارت

آيتم‌هاي مرتبط