Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سفیر کبیر افغانستان در همایش نخبگان پناهنده: مهاجرت دنیای فرصت ها برای مهاجر و مهاجر پذیر است

  • Sunday, قوس 02 1393
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

دومین نشست  نخبگان پناهنده در روزهای پنج شنبه و جمعه 29 و 30  عقرب با حضور سفیر کبیر افغانستان و مقامات وزارت امور خارجه، وزارت کشور، وزارت علوم و وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و حدود 300 تخبه ی مهاجر افغان از سراسر ایران به میزبانی استانداری البرز در کرج  برگزار شد.

دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، روز پنج شنبه مورخ 29 عقرب در مراسم افتتاحیه این نشست که با حضور آقای "حسن قشقاوی" معاون قونسلی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام "محمد علی صالحی"معاون اداره اتباع وزارت کشور و دبیر برگزاری همایش، دکتر "صمد حاج جباری" مدیر کل امور دانشجویان خارج وزارت علوم، آقای "حجت اله ملا صالحی" معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی ولایت البرز، آقای "بهزاد جعفری" مدیر کل اداره اتباع استان البرز، تعدادی از مدیران کل ادارات اتباع ولایات مختلف ایران و 300 نخبه مهاجر برگزار گردید شرکت و سخنرانی نمود.

سفیر کبیر افغانستان که از سخنرانان اصلی این همایش بود در سخنان خود ضمن اشاره به عمق اشتراکات فرهنگی و تاریخ دوملت گفت: بر خلاف کشور های که  برای دوستی خود به دنبال نقاط مشترک هرچند کوچک می گردند، اما میان افغانستان و ایران یگانگی است و هرچه به عقبتر برویم عمق روابط بیشتر است. در گذشته هر کس به هرجایی که میخواست سفر می کرد و آنجا را موطن خود می گزید اما انسان های امروز در قفس مرز کشورها محصور می باشند با این وجود باز هم رو به یک رنگی به پیش می روند، مانند اتحادیه اروپا، وقتی به گذشته آنها نگاه کنیم پر از دشمنی، جنگ و خون ریزی بوده اما در عین حال از نقطه نظر مراوده، با هم متحد هستند و قوت اروپا وآمریکا در وحدتشان است.اگر هر ایالت از 50 ایالت آمریکا به عنوان کشور مستقل بود بودجه های نظام فرهنگی و رفاهی صرف هزینه های امنیتی و نظامی می شد.

وی افزود: ما در حوزه تمدن مشترک، شایسته هر نوع همکاری، یگانگی و همگرایی هستیم به خصوص بین ایران و افغانستان که گذشته مشترک دارند اگر به مفاخر نگاهی بیندازیم می بینیم که اکثرا متعلق به هر دو سرزمین هستند.

دکتور نور در ادامه گفت: مهاجرت دنیای فرصت ها است، فرصتی برای مهاجر و مهاجر پذیر است. نمونه اش امریکا که از نقطه نظر علمی و اقتصادی پیشگام است و این محصول مهاجرت نخبگان و مغزهای متفکر است، سعدی نقش استادی را در اثر سفر کمایی کرد چنانچه حضور او در سرزمین ها موجب اثرگذاری بوده و نیز چیزهایی از سفرهایش آموخته است.

وی به اشغال افغانستان توسط شوروی و مهاجرت مردم به کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: مشکلات امنیتی افغانستان بیشتر  ناشی از عملیات و اعمال انتحاری و تروریستی است که این مشکل نشات گرفته از متن جامعه افغانستان نبوده بلکه عوامل بیرون دارد، بستر از طینت پاک و خوش باوری ماست کسی را که برادر خواندیم و یاور دانستیم به ما حمله کرد شوروی که همسایه شمال ما بود و با آن پیمان دوستی بسته بودیم و حتی برای رضایت آن با هیچ کشور دیگری پیمان نبستیم متاسفانه از این بی طرفی ما سوء استفاده کرد و  کشور ما را اشغال نموده و این آغاز مصایب مردم ما بود.

در آن زمان دو راه بیشتر نداشتیم یا باید همراه سلطه طلبی و کشورگشایی شوروی هم رکاب می شدیم که خطر آن بیشتر متوجه همسایه ها بود و یا در مقابل  اشغالگران مقاومت می نمودیم که مردم غیور ما راه دوم را انتخاب نمودند و البته این مقاومت هزینه های زیادی نیز داشت که تا اکنون افغانستان از خسارات آن رنج می برد. البته این مقاوت سود و ثمره اش نصیب همه جهان شد و نصیب کشورهای همسایه و کشورهای که توانستند استقلال خود را از شوروی بگیرند و از زیر یوغ آن برآیند.

در اثر این مسایل بخش عظیمی از مردم مهاجر شدند و البته این مهاجرت ابتدا داخلی و در بدترین شرایط که زمان سیاه حکومت طالبان بود به کشور های همسایه به خصوص جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان افزایش یافت و اما آنچه جای خوشحالی دارد این است که مهاجرین ما نسبت به هر کشور درمنطقه به مراتب در ایران بهتر و شایسته تر زندگی می کنند..

وی ضمن تشکر از دولت جمهوری اسلامی ایران در امر آموزش و پرورش مهاجرین گفت: از مقام معظم رهبری ایران تشکر می کنم که در سال ۸۸ دستور فرمودند:  هیچ یک از فرزندان مهاجرین بلا استثناء تحصیل نمانند و این بود که دروازه های آموزش علم به روی فرزندان مهاجر باز شد.

وی در پایان تصریح کرد مهاجرین فردا و پس فردا به وطن خود باز می گردند و  اینها پیوند دهنده فرهنگ و دوستی بین دو کشور و این نخبگان ستون استوار این یگانگی و همبستگی خواهند بود.

دکتور نور ضمن اشاره به موقعیت استراتژیک افغانستان و ایران در منطقه گفت: دو کشور در منطقه از جایگاه ممتازی برخوردار خواهند بود اگر پروژهای بزرگ مانند اتصال راه آهن چین از طریق افغانستان به ایران و بندر بین المللی چابهار روی کار آیند. شرکت های ایرانی که در عمران و ساخت و ساز افغانستان مشارکت می کنند شایسته است که از فارغ التحصیلان مهاجر استفاده کنند.

وی در پایان  سخنان خودگفت: مشکل سیاه تروریزم ناشی از مشکلات و عوامل فرهنگی میباشد و اینکه یک جوان به راحتی فریب گروه های افراطی و تکفیری راخورده و قربانی آنها میگردد بیانگر اینست که مشکل، فرهنگی میباشد بنا درمان و معالجه آن نیز باید فرهنگی باشد ما بیش از اینکه به ارتش امنیتی ضرورت داشته باشیم به لشکر فرهنگی نیازداریم تا با این موارد مبارزه نمایند و جوانان و نوجوانان ما را از دام این دجالان برهانند.

پزشکان،مهندسان، مبتکران، مخترعان، تجار، صاحبان حرف مهاجر نیز در این همایش به تشریح توانمندیهای علمی، اجتماعی و فرهنگی خود پرداختند.آقای دکتر واحدی، خانم دکتر رضایی، آقای دکتر میرزایی، خانم دکتر واعظی و چند تن دیگر از نخبگان در این نشست سخنرانی نمودند.

طبق آجندایی برنامه کارگرو ه های مختلفی در زمینه های پزشکی، مهندسی، ورزشی، تجارت و فرهنگی تشکیل شد و نخبه گان به بحث و تبادل نظر پرداختند و نتایج گفتگوهای خود را در روز دوم در صحن عمومی قرائت کرده و نسخه ای از پیشنهادات خود را به دبیر همایش جهت پیگیری تقدیم نمودند.

دفعات مطالعه 2679 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)
منتشرشده در سفارت
عنوان برچسب‌ها

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 43 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما