Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سفیر افغانستان در مراسم بزرگداشت دکتر محمد سرور مولایی عنوان کرد: دکتر مولایی فرزند غزنه یست که قرنها پیشگام و راهنمای فرهنگ و تمدن منطقه و فرا منطقه ما بوده است

  • Monday, سنبله 10 1393
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

مراسم بزرگداشت و اعطای مدال عالی دولتی غازی میرمسجدی خان به دکتر محمد سرور مولایی، محقق، پژوهشگر و نویسنده نامی افغانستان با حضور دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان، اعضای سفارت، فرهنگیان، دانشجویان و همچنین بعضی اساتید ایرانی دانشگاه های تهران روز چهارشنبه مورخ 5 سنبله سال روان خورشیدی در مقر جدید سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران برگزار شد.

دکتور نصیر احمدنور سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران  گفت: خوشحالم که اولین محفل ما در این مکان به مناسبت اعطای مدال عالی دولتی غازی میر مسجدی خان و  بزرگداشت از شخصیت علمی و ارزنده جناب دکتر محمد سرور مولایی برگزار میشود.

ایشان گفت: دکتر مولایی شخصیت فرهیخته، دانشمند و پژوهشگر توانمند در سطح منطقه و کشور عزیز ما افغانستان است. افغانستان و ایران دوکشوری همسایه، فرهنگ با سرنوشت و ‌زبان مشترک بوده و امتداد یکدیگر می باشند و از استعدادهای فراوانی برخوردار بوده و هستند. استعدادهای نهفته و خلاق این مرز وبوم هر جا که شرایط مساعد بوده شکفته اند و عجایب را آفریده اند، جناب دکتر مولایی از نمونه ی این استعدادها هستند.

سفیر کبیر افغانستان بیان داشت: دکتر مولایی یکی از این استعدادهاست که با استفاده از این فضا مدارج عالی را در عرصه ی دانش و پژوهش پیموده است.  امروز در اکثر مراکز فرهنگی، علمی و پژوهشی نام و کارنامه ایشان وجود دارد و جای تعجب هم ندارد چون ایشان فرزند غزنه افغانستان است که قرن ها پیشگام و راهنمای فرهنگ و تمدن ما در منطقه و فرا منطقه بوده است کارنامه وآثاری که استاد مولایی به جا گذاشته و هر روز به جمع آن افزوده میشود در ردیف صدها و هزاران دانشمند و اندیشمند شهیر تمدن غزنه ماندگار خواهد ماند.

 

سفیر کبیر افغانستان با اشاره به مشکلات اساسی دنیای کنونی گفت: امروز مشکل اساسی دنیای ما، افغانستان و کشورهای پیرامون آن مشکل فرهنگی است. اگر امروز از تروریست، افراطیت و تحجر رنج می‌بریم  همه نتیجه نقیصه فرهنگی و نبود یک لشکر فرهنگی است. اگر ما یک لشکر فرهنگی داشته باشیم که این تاریکی ها را درنوردد قطعا امنیت، پیشرفت و رفاه خواهیم داشت. اگر ما شاهد ایجاد افراطی‌گری هستیم این یک مشکل فرهنگی است  بنا ما پیش از آن که به ارتش های امنیتی نیاز داشته باشیم به لشکر فرهنگی و فرهنگیان نیاز داریم چون موفقیت لشکر فرهنگی پایان کار است در حالیکه موفقیت لشکر امنیتی موقتی و زود گذر میباشد.

دکتور نصیر احمد نور ضمن یاد آوری از دستاوردهای افغانستان گفت: افغانستان طی سیزده سال اخیر دستاوردهای چشمگیر در عرصه های مختلف داشته است  از جمله مشارکت مردم در نظام سیاسی افغانستان که هر شخص واجد شرایط بدون هیچ تبعیض میتواند در قدرت سهیم باشد پس در این صورت و با فراهم شدن زمینه قانونی دلیلی و بهانه ای باقی نمی ماند که گزینه خشونت و جنگ  برای رسیدن به قدرت را توجیه نمایند.

دکتور نور گفت: شخصیت فرهنگی دید جهانشمول دارد و برای درمان درد تمام جهان فکر میکند و ما به این لشکر فرهنگی و فرهنگیان نیازمندیم و باید این لشکر را فراهم کنیم.

سفیر کبیر افغانستان ضمن تشکری ازتوجه  دکتر رهین وزیر محترم اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان به جامعه مهاجرین گفت: در سفری که جناب ایشان به ایران داشت توجه به نخبه گان و فرهنگیان جامعه مهاجر در ایران با ایشان  مطرح شد که خوشبختانه بعد از حدود دوهفته برگشت به کابل از پیشنهاد به ریاست جمهوری جهت تقدیر و اعطای مدال به دکتور مولایی خبر دادند این آغاز و شروع کار بوده و امیدواریم در اینده از دیگر فرهنگیان و نخبه گان ما در هرکجا که هستند مورد تقدیر و توجه ریاست محترم جمهوری اسلامی افغانستان قرار گیرد.

 

محمد سرور مولایی محقق، پژوهشگر و نویسنده نامی افغانستان و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه این نشست که به مناسبت تقدیر از وی فراهم شده بود، گفت: بعد از سال‌ها دستاوردهای افغانستان بسیار خوب بوده است اما اگر کسانی نبودند و می‌گذاشتند که ملت افغانستان کار خود را به درستی و به صورت طبیعی انجام میدادند  قطعا افغانستان امروز آرام، با ثبات و به جایگاه بالاتری دست پیدا می‌کرد.

وی افزود: من در گذشته در افغانستان شاهد بودم که در حالی که بسیاری از مدارس سوخته بود و امنیت برای دانش‌آموزان وجود نداشت دختران و پسران زیادی در اوایل صبح با خوشحالی به سمت مدارس حرکت می‌کردند. برای من به عنوان معلم هیچ تصویری بهتر از این وجود ندارد. 

ایشان گفت: از سال 1344 که در اینجا زندگی کردم همواره خودم را افغانی معرفی کردم و افغان بودم .

محمدسرور مولایی با اشاره به فعالیت‌های بسیار خوب افغانستانی‌ها در کشوری مانند ایران گفت: من حتی شاهد هستم  که یک کارگر ساده افغانستانی در ایران با قدرت فعالیت می‌کند و سعی می‌کند کار خود را به خوبی انجام دهد. برای من زندگی کردن در ایران همواره یک موهبت الهی بوده است و هیچ‌گاه علاقه‌ای به رفتن به کشورهای بیگانه نداشتم. من همواره به برخی از دوستانم می‌گفتم من یک خانواده و فرهنگی در افغانستان دارم که نمی‌توانم به آن پشت کنم من کشورم را دوست دارم و ایران را به عنوان فضایی که من می‌توانم دین و فرهنگ خودم را در آن حفظ کنم دوست دارم.

در پایان دکتور مولایی گفت: از توجه ریاست جمهوری اسلامی افغانستان بخاطر توجه و دلجویی فرهنگیان، نخبه گان و دانشمندان افغان سپاسگزاری مینمایم و نشان عالی دولتی میر مسجدی خان غازی بخاطر اسم آن نیز ا اهمیت جداگانه ی برایم دارد. و از طرفی احساس افتخار و غرور میکنم که امروز کشورم چنین اقدام را نموده و از فرهنگیان، نخبه گان و دانشمندان افغانی که در خارج کشور بوده تقدر مینماید.

ایشان افزود: از شخص سفیر جناب دکتور نصیراحمد نور سفیر کبیر و سایر اعضا سفارت بخاطر برگزاری چنین محفل با شکوه کمال سپاس و امتنان دارم.

در این مراسم خانم دکتر عفت مستشارنیا همسر دکتر مولایی، آقای محمد افسر رهبین، آتشه فرهنگی سفارت و دکتر ولوی از استاید دانشگاه الزهرا  نیز سخنرانی کردند.

در این مراسم فرمان شماره (134) مورخ 3/12/1393 مقام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان درمورد اعطای مدال عالی دولتی میرمسجدی خان غازی برای دکتور محمد سرور مولایی خوانده شد و این مدال توسط سفیر کبیر افغانستان به ایشان اهدا گردید.

 

در پایان مراسم با عصریه مختصری از مهمانان پذیرایی گردید.

دفعات مطالعه 4055 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در سفارت

1 نظر

  • لينک نظر مریم کریمی Tuesday, 16 جدی 1393 09:47 نوشته‌شده توسط مریم کریمی

    با سلام و تبریک بسیار به جناب دکتر مولایی استاد بسیار ارجمندم که زمانی توفیق دانشجویی ایشان را داشتم خوشحالم که خداوند توفیق شاگردی ایشان را به من دادند تا از نزدیک با شخصیت والای این بزرگوار آشنا شوم و خوشحالتر از آنم که ایشان توجه خاص به حقیر داشت و حال می بینم چون ماه در شب تاریک این زمانه می درخشند با آرزوی توفیقات روزافزون ایشان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما