Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42
چاپ اين صفحه

گفت و گوی اختصاصی مجله «اقتصاد ایران» با سفیر افغانستان در ایران دکتر نصیر احمد نور

  • Saturday, حوت 24 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

آینده آزادی و دمکراسی در افغانستان

فرصت‌های دست یافتنی

 گفت و گوی اختصاصی «اقتصاد ایران» با سفیر افغانستان در ایران دکتر نصیر احمد نور

«اقتصاد ایران»: جناب آقای سفیر! وضعیت افغانستان را پیش از انتخابات چگونه ارزیابی می‌کنید؟

امروز افغانستان پس از یک دوره 12 ساله تجارب جدیدی را کسب کرده است: تجربه دمکراسی و آزادی بیان و همچنین انتخابات آزاد و انتقال قدرت به شکل مسالمت آمیز. افغانستان به عنوان نقطه همکاری مشترک جهانی درآمده و به توسعه روابط بین‌المللی خود که در تاریخ سیاسی این کشور کم‌نظیر بوده می‌پردازد. افغانستان در طول این دوران با کشورهای مهم جهان ارتباط برقرار کرده که عمده این ارتباطات مبتنی بر همکاری‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی بوده‌اند. حالا مردم این کشور آماده‌اند تا برای سومین بار پای صندوق‌های رأی بروند و رییس جمهور خود را انتخاب کنند.

اقتصاد افغانستان اقتصادی برخاسته از جنگ و ویرانی است. اگر ما وضعیت اقتصاد را با 10 سال پیش مقایسه کنیم، رشد زیادی داشته‌ایم ولی این به معنای آن نیست که همه کارها به طور صحیح انجام می‌شوند. ما همچنان با هدفی که باید به آن برسیم فاصله زیادی داریم. هنوز مشکلات زیادی -  مخصوصاً از نظر امنیتی که ناشی از اعزام انتحاری‌ها و انفجاری‌ها از خارج از افغانستان به این کشور است - وجود دارند. البته در این زمینه هم کارهای زیربنایی در دست اقدام‌اند. هزاران کیلومتر راه احداث شده و مبادلات تجاری با کشورهای همسایه به خصوص ایران و پاکستان رو به گسترش‌اند. اما به هر حال خسارت جنگ هنوز سر جای خود است. اقتصاد افغانستان متکی به زراعت است و این بخش مهم که حدود 80 درصد درآمد کشور را تشکیل می‌دهد، در اثر ادامه جنگ‌ها و مهاجرت میلیونی کشاورزان ضربه خورده است. با وجود این که بازسازی‌ها ادامه دارند اما هنوز این بخش به ظرفیت قبلی خود نرسیده است. از طرف دیگر، شرایط مثبت و جذاب در این زمینه وجود دارند. افغانستان کشوری بکر و دست نخورده است، از انواع معادن بهره می‌برد و همچنین در گردشگری و تجارت و سرمایه گذاری آماده همکاری با همه کشورها است.

«اقتصاد ایران»: پیش‌بینی شما و دولتمردان افغانستان از حجم مشارکت سیاسی مردم در انتخابات چگونه است؟

نظر سنجی‌های فعلی بسیار امیدوار کننده‌اند. برخی از نظر سنجی‌ها مشارکت 80 درصدی را نشان می‌دهند. ولی با نگاهی واقع‌بینانه می‌دانیم که برخی از مناطق مشکلات امنیتی دارند و شاید برخی از مناطق نتوانند به طور مطمئن و ایمن در انتخابات مشارکت کنند، ولی در مجموع مردم بسیار علاقه‌مندند. کارزارهای تبلیغاتی شروع شده و بسیار داغ‌اند. خوشبختانه فهم سیاسی مردم افغانستان افزایش یافته و هر گونه دسترسی به منابع و رسانه‌ها وجود دارد و هر کس با آزادی بیان عقاید خود را بیان می‌کند. البته ما این مسایل را تازه تجربه می‌کنیم و قطعاً کاستی‌هایی وجود دارند، اما برای افغانستان که 4 دهه از جنگ و افراط و تروریزم رنج برده و هنوز هم رنج می‌برد، دستاورد خوب و قابل قبولی است.

«اقتصاد ایران»: در حال حاضر مهمترین خواسته‌های مردم از کاندیداها چه مواردی‌اند و کاندیداها برای جذب مردم بر چه عواملی تأکید می‌کنند؟

مسایل اقتصادی و امنیتی مهمترین این خواسته‌ها را تشکیل می‌دهند. پایان دادن به جنگ، فراهم کردن معیشت مناسب مردم، پایان دادن به دخالت خارجیان، اشتغال و مبارزه با فساد اداری و حتی موضوع سیستم حکومتی که برخی از کاندیداها نظر به تغییر آن دارند و مثلاً نظام پارلمانی را ترجیح می‌دهند، از اهم وعده‌های نامزدها هستند. به هر حال این مسایل در تبلیغات کاندیداها ارایه خواهند شد و مردم با شنیدن اینها تصمیم نهایی خود را خواهند گرفت.

«اقتصاد ایران»: آیا فساد اداری موجود در افغانستان می‌تواند اثر منفی بر مشارکت مردم داشته باشد؟ شایعه امکان تقلب در انتخابات تا چه حد به طور جدی مطرح می‌شود؟

به هر حال مردم و کاندیداها خواهان انجام انتخاباتی سالم و شفاف‌اند. نیروهای اجرایی - از رییس جمهور گرفته تا سایرین - معتقدند فارغ از این که چه کسی انتخاب می‌شود، انتخابات باید سالم، آزاد و شفاف باشد. فساد در همه کشورها کم و بیش وجود دارد. کشورهایی که سال‌ها استقلال و ثبات داشته‌اند نیز از فساد رنج می‌برند و این مختص افغانستان نیست، ضمن این که معمولاً در کشورهای پساجنگ و پسابحران این مسایل در دروه گذار ایجاد می‌شوند. کشورها مجبورند برای انتقال از وضعی به وضع بهتر این تبعات را بپذیرند.

«اقتصاد ایران»: دیدگاه رسمی دولت و عموم مردم در زمینه ارتباط با کشورهای همسایه مخصوصاً ایران چیست؟

دولت افغانستان به همراه مردم افغانستان بهترین روابط را با همسایگان خود خواهان‌اند و این موضوع در عالی‌ترین سطح اراده سیاسی مطرح است و در عمل هم همین بوده است. رییس جمهور کرزای در طول دوران ریاست خود بیشترین سفرها را به دو کشور ایران و پاکستان داشته و خوشبختانه روابط ما با کشور دوست و همسایه ایران همواره در سطح بالای همکاری بوده و در مقطع فعلی هم دکتر روحانی بارها اعلام کرده‌اند که روابط با همسایگان در اولویت سیاست خارجی دولت تدبیر و امید قرار دارد. مشترکات افغانستان و ایران در سطح بین‌المللی بی‌نظیرند و امیدواریم روابط دو کشور نیز در اولویت قرار داشته باشند. این روابط بازتاب مثبت خود را در عمل نشان داده و جهشی در حال انجام است. فرصت‌ها و زمینه‌های بسیاری برای همکاری‌های دو کشور وجود دارند، به خصوص در عرصه اقتصادی و مبادلات تجاری و سرمایه گذاری در اجرای بعضی پروژه‌ها در افغانستان که خوشبختانه همین حالا هم صدها شرکت ایرانی در بخش‌های مختلف در افغانستان فعالیت می‌کنند.

«اقتصاد ایران»: مهمترین چالش‌های موجود برای ارتقای روابط ایران و افغانستان کدام‌اند؟

در رابطه به آنچه مربوط به دو کشور و دولت دو کشور می‌شود و خواست اهل تجارت و سرمایه است، هیچ مانع و چالشی وجود ندارد. افغانستان از اقتصاد بازار پیروی می‌کند و دروازه‌های تجارت و سرمایه گذاری خود را به روی همه باز کرده است؛ به خصوص برای همسایگان و به ویژه برای ایران. در این فضای رقابتی ایران از فرصت بسیار خوبی برخوردار است و به حکم همجواری و همزبانی دست بالایی دارد و قطعاً در مقایسه با شرکت‌هایی که از کشورهای دورتر می‌آیند ارجح است، چون هزینه کمتری متحمل می‌شود. ایرانی‌ها به حکم همزبانی مترجم نمی‌خواهند و به حکم همسایگی هزینه‌هایشان کمتر است و به حکم فرهنگ مشترک نیاز به لشگر محافظ ندارند.

«اقتصاد ایران»: در حال حاضر وضعیت تجاری روابط دو کشور چگونه است؟ ایران و افغانستان در کدام بخش‌ها فعالیت بیشتری دارند؟

شرکت‌های ایرانی در بخش‌های مختلفی فعالیت دارند، به ویژه در بخش‌های راه‌سازی، ‌نیروگاه‌ها و احداث درمانگاه‌ها و آموزشگاه‌ها. البته بخش بزرگی در فعالیت‌های تجاری فعال‌اند. احتمالاً اگر صادرات نفتی ایران را کنار بگذاریم، صادرات به افغانستان اگر نه در رتبه اول، دست کم در رتبه‌های بالایی قرار دارد. این روابط در حال گسترش‌اند. چهار سال پیش صادرات ایران به افغانستان در حدود 500 میلیون دلار بود ولی در حال حاضر از مرز 5 میلیارد دلار گذشته و بیش از ده برابر شده است. اما باید توجه داشت که مسایل بیرونی بر این روابط تأثیرگذارند. ما با اقتصادی جهانی شده مواجه‌ایم و روابط بین‌المللی از جمله تحریم‌های ظالمانه اثر خود را بر این روابط می‌گذارند. این موارد با توجه به مذاکرات اخیر و امیدواری‌های حاصل از توافقات رو به بهبودند. اگر توافق ایران و 1+5 نهایی شود، احتمالاً همکاری‌ها گسترش بیشتری خواهند یافت و ایران در پروژه‌های بیشتری در افغانستان حاضر خواهد شد. رفع تحریم‌ها به همراه ظرفیت‌های موجود جمهوری اسلامی ایران در زمینه زیربناها و پیشرفت‌های علمی و فناوری و موقعیت ژئواستراتژیکی که دارد، نه تنها در زمینه افغانستان بلکه در تعامل با سایر کشورهای دنیا، جایگاه اصلی ایران را باز خواهد گرداند.

«اقتصاد ایران»: جبهه گیری کشورهای مختلف در زمینه کلیت انتخابات در افغانستان و کاندیداهای مختلف چه بوده است؟ موضع دولت نسبت به این جبهه گیری‌ها چیست؟

خوشبختانه چنین چیزی وجود ندارد که کشور خاصی از کاندیدای خاصی حمایت کرده باشد یا نامزد خاصی خواهان حمایت کشور خارجی بوده باشد. تمام نامزدها از شخصیت‌های معروف و مجرب کشور و همه در صدد به دست آوردن نظر مردم افغانستان‌اند. کسی می‌تواند به کشور خود خدمت کند و در جایگاه بین‌المللی مقامی به دست آورد که با اتکا به مردم و آرای مردم مطرح شود. افرادی که با حمایت دیگران وارد شوند نه برای افغانستان و نه برای هیچ کشور دیگری توانایی خدمت نخواهند داشت.

«اقتصاد ایران»: چه موارد دیگری در خصوص افغانستان و رابطه این کشور با ایران لازم می‌دانید که مطرح شوند؟

بد نیست اگر به پروژه‌هایی اشاره کنیم که نه تنها در ارتباط ایران و افغانستان بلکه برای همگرایی منطقه و گره خوردن منافع مشترک کشورهای منطقه نقشی حیاتی دارند. یکی از این موضوعات بندر چابهار است. البته موارد دیگری از قبیل پروژه‌های راه و احداث راه آهن هم در حد پیشنهاد مطرح شده‌اند. اگر این پروژه‌ها اجرایی شوند، ارتباط کشورهای منطقه به شدت افزایش خواهد یافت و فضای امنی برای همکاری‌های مشترک ایجاد خواهد شد. اگر تجهیزات لازم تکمیل شوند، چابهار می‌تواند در سطح منطقه به عنوان بزرگترین بندر مطرح شود، چرا که ارتباط کشورهای مهم آسیای مرکزی را از طریق ایران و افغانستان به آب‌های آزاد هموار می‌سازد و این کشورها را به کشورهای عربی حاشیه حلیج فارس و شبه جزیره هند وصل می‌کند. اجرای این پروژه‌های بزرگ سود زیادی در وهله نخست برای ایران و بعد سایر کشورهای ذینفع خواهد داشت، چه از نظر سهولت مبادلات و چه از نظر اشتغالی که برای ساخت پروژه‌ها در طول مسیر ایجاد می‌شود. پروژه دیگری که در حد پیشنهاد مطرح شده، احداث خط آهنی است که ایران را از مسیر افغانستان، تاجیکستان و قزاقستان به چین وصل کند. اگر این دو پروژه بزرگ احداث شوند، معادلات منطقه کاملاً تغییر می‌کنند و نقل و انتقال مسافران و کالاها و حتی تکنولوژی آسان می‌شود. در حال حاضر منطقه جنوب شرق آسیا جهش و پیشرفت خوبی دارد. همچنین هند بازار بزرگ انرژی و چهارمین مصرف کننده بزرگ نفت بوده و اتفاقاً در حال حاضر نسبت به احداث بندر چابهار بسیار علاقه‌مند است. امیدواریم که این مسایل در ایران هر چه زودتر در اولویت قرار گیرند، زیرا احیاناً این گونه فرصت‌ها مداوم نیستند و اگر از دست بروند تکرار نخواهند شد و برای منطقه حسرت به جا خواهند گذاشت.

«اقتصاد ایران»: متشکریم.

دفعات مطالعه 4570 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در سفارت

آيتم‌هاي مرتبط