Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سفیر افغانستان درهمایش افغانستان شناسی:افغانستان در مقابله با تحجر،افراط، تروریزم،انتحار و انفجار به لشکر فرهنگی نیازمند است

  • Tuesday, حوت 06 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

افغانستان در مقابله با تحجر،افراط، تروریزم،انتحار و انفجار به لشکر فرهنگی نیازمند است

چهار شنبه (30 دلو/بهمن ماه 1392 مطابق 19 فبروری 2014)

 

مرحله دوم مسابقه افغانستان شناسی با حضور دکتور نصیر احمد نور سفیرجمهوری اسلامی افغانستان، دکتور فیروز آبادی، معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس، عباس نصراللهی معاون اداره کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور، حجت الاسلام صالحی، معاون پرورشی و پژوهشی اداره کل اتباع، نماینده وزارت آموزش و پرورش، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان, مدیدران کل اداره اتباع استانداری های شامل مسابقه و برگزیدگان این استانها در شهر شیراز برگزار شد.

این همایش که با رقابت حدود200 نفر از برندگان مرحله استانی سراسر ایران از میان پنج هزار نفر شرکت کننده در مرحله اول، در سه مقطع راهنمایی، دبیرستانی و دانشگاهی از تاریخ 26 الی 30 دلو  برگزار شد.

سخنرانان این همایش علاوه بر دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان، آقای نصراللهی , معاون مدیر کل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، حجت الاسلام و المسلمین صالحی، معاون آموزشی و پژوهشی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، آقای کرامتی، مدیر کل اداره اتباع استان فارس، آقای اعجمی، مدیر کل اداره اتباع استان خراسان رضوی،آقای دکتور فیروز آبادی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار فارس و نماینده کمیساریایب عالی پناهندگان در شیراز بودند.

دکتور نصیر احمد نور، سفیر افغانستان در ایران در ابتدای سخنرانی مفصل خود بیان داشت: ما در تهران میزبان یک هیئت عالی رتبه به ریاست رئیس مجلس افغانستان هستیم که هنوز هم در تهران تشریف دارند و برای یک سفیر بسیار دشوار است که هیئت عالی رتبه در این سطح را رها کند و به شهر دیگری رهسپار شود.

 اما به دلیل علاقه و محبت خاصی که به دانش آموزان و دانشجویان عزیز دارم و به پاس وعده ای که به مقامات محترم دعوت کننده به ویژه حجت الاسلام و المسلمین جناب صالحی داده بودم و به احترام انتظاری که برای حضور بنده احساس می شد کارها را به گونه ای تنظیم کردیم که تا آخرین ارتباط کاری در خدمت رئیس مجلس جناب آقای عبدالرؤوف ابراهیمی باشم و بعد از نیمه شب در آخرین پرواز راهی شیراز گردم که خوشبختانه توانستم خود را خدمت شما برسانم، گرچند خسته و خواب آلود.

وی افزود: خیلی شادمان هستم که برای بار دوم خود را در این جمع دانشجویان و دانش آموزان عزیز می نگرم و از برگزار کنندگان این همایش کمال سپاس و قدردانی را دارم که ان شاءالله جوانان دانشجو و دانش آموز پسر و دختر از برگزاری این همایش و فعالیت های آن که در سطح استانهای مختلف صورت گرفته و در پایان در سطح کشوری در شیراز بر پاگردیده بهره وافر برده باشند.

دکتور نصیر احمد نور بیان کرد: بنده در سال قبل درچنین همایشی که در مشهد مقدس برگزار شده بود گفتم در بعد تاریخی، فرهنگی و تمدنی، افغانستان شناسی به معنای ایران شناسی است همچنان که ایران شناسی به معنای افغانستان شناسی می باشد و حال هم روی این نکته تأکید می گذارم.

وی ادامه داد: گذشته ما در ابعاد متعدد، مشترک است و بخصوص در دوره پس از اسلام. مشاهیر بسیاری نه تنها میان دو کشور بلکه احیانا میان کشورهای حوزه پهناور فرهنگی تمدنی ما که در قالب زبان فارسی رقم خورده است، مشترک می باشد و این میتواند فرصت بزرگ و عامل نیرومندی باشد برای همدلی و همسویی و وحدت وهمکاری و همگرایی میان این کشورها و ملت ها. زبانی که هفتصد سال در شبه قاره هند، در فرارود و حتی تا آسیای صغیر یا آناتولیا زبان تدریس و ترجمه، زبان مراسلات و مراودات و زبان تفاهم بین الاقوامی و فراقومی بوده است و امروز هم اگر کسانی از فرزندان این زبان و فرهنگ پربار آن بخواهند نقش گذشته اش را احیا کنند بایستی چنان ویژگی مهم آن را از نظر دور ندارند. زبانی که هیچ گاه با زور مطرح نگردیده بلکه همیشه با نقش استادی خود، جایگاه زبان علم و تالیف و تفاهم بین الاقوامی و فراقومی را از آن خود ساخته و در نتیجه قرنها زبان رسمی دولتهای بوده که زبان مادری بنیان گذاران آنها فارسی نبوده ولی زبان دولت آنها و زبان مادری نسلهای دومی و بعدی آنها فارسی بود و برای انتشار و تقویت این زبان که دیگر زبان خودشان شده بود تلاشهای مستمر و قابل قدری داشته اند.

سفیر افغانستان در رابطه با اوضاع افغانستان به مسائل امنیتی اشاره کرد و گفت: ناامنی در افعانستان نشات گرفته از افغانستان نیست. در افغانستان امروزی هیچ زمینه و سببی وجود ندارد که گروهی را به جنگ مسلحانه با دولت وادار سازد؛ چون بر اساس قانون اساسی و سایر قوانین افغانستان هیچگونه تبعیض و محرومیتی برای هیچ یک از شهروندان افغانستان وجود ندارد و هر کسی می تواند مطابق با قوانین مربوطه در پستهای مختلف دولتی، چه ریاست جمهوری و یا پارلمان و یا شهرداریها و یا شوراهای استانی و محلی و غیره کاندید نماید.

وی افزود: در افغانستان امروز حتی یک زندانی سیاسی هم وجود ندارد و هیچ کس به دلایل اعتقادی و یا اظهار نظر و رأی مورد پیگرد قرار نمیگیرد بناَ هیچ عاملی وجود نداردکه شخص یا گروهی را وادار نماید که برای به دست آوردن حقوق سیاسی و یا مدنیش دست به خشونت و سلاح بزند. آنچه را که در افغانستان مینگریم، از قبیل انتحار، انفجار، تخریب و کشتار همه از بیرون به افغانستان صادر میگردند؛ در چنین وضعیتی افغانستان بجای لشکر امنیتی بیشتر به لشکر و فرماندهان فرهنگی نیاز دارد تا کودکان و نوجوانان بی گناه وبی خبر افغانستان را از چنگال دجالان و شیاطین آدم نما برهانند. در اینجاست که نقش شما دانش آموزان و دانشجویان و فرهنگیان عزیز تبارز می یابد که کشور خود را از چنین وضعیتی برهانید و با روشن دلی و روشن بینی حقایق ناب و آموزه ها و ارزش های اسلامی و انسانی را در میان نسل نوجوان و جوان و بخصوص آنانی که به نحوی تحت تاثیر بنگاه های انتحاری سازی و افراطیت پروری قرار گرفته اند، پخش و نشر نمایید. با پیمودن این راه است که به صلح، امنیت، ثبات، پیشرفت و رفاه نایل میشویم.

دکتور نصیر احمد نور در قسمتی دیگر از سخنان خود گفت: مردم دو کشور دوست و همسایه ایران و افغانستان دارای نقاط مشترک بسیاری هستند که این نقاط مشترک به ارتباط بیشتر این دو ملت کمک بسیاری نموده و آنها را جدایی ناپذیر کرده است. دین، فرهنگ و زبان از مهمترین نقاط مشترک بین دو ملت است.

وی ادامه داد: همین مشترکات دینی و فرهنگی موجب شده که طی سالیان طولانی شاهد روابط خوب فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور باشیم و این روابط هر سال نیز توسعه داشته است.

 دکتور نوراظهار کرد: طی هفت قرن زبان فارسی در شبه قاره هند زبان رسمی و تفاهم بین الاقوامی بوده و نخبگان اقوام و تبارهای مختلف در رواج و شگوفایی فرهنگ و زبان و ادبیات فارسی نقش در خور تحسین داشته اند.

وی، ضمن قدردانی از میهمان نوازی ایرانیان و استقبال از مهاجران افغانی که طی چند دهه گذشته در کشور ایران حضور داشته اند گفت: دولت و ملت ایران تاکنون به بیش ازسه میلیون مهاجر افغانی اجازه حضور و زندگی در این کشور را داده و خدمات متعدد و متنوعی را نیز در اختیار این مهاجران قرار داده اند.

سفیر کبیر افغانستان اظهار کرد: یکی از خدمات بسیار با ارزشی که امکان استفاده آن برای اتباع افغانستان در ایران فراهم شده دسترسی هزاران جوان مهاجر به آموزش و پرورش و آموزش عالی و استفاده از مراکز علمی و آموزشی است که خدمت بسیار با ارزش و فراموش نشدنی است که آثار و برکاتش نسلهای بعدی را نیز فرا خواهد گرفت و در تحکیم بیش از پیش پیوندهای دو ملت نقش به سزایی خواهد داشت و ما از این بابت از کشور برادر جمهوری اسلامی ایران صمیمانه سپاسگزاریم.

در این مراسم گروه های مختلف به اجرای سرود ونمایش پرداختند که بسیار زیبا و دلپذیر اجرا گردید و در پایان محفل نیز به نفرات اول استانها جوایزی اهدا شد.

دانش آموزان و دانشجویان، در وقفه میان دو جلسه و در پایان همایش، با صمیمیت و محبت زاید الوصفی به گرد سفیر افغانستان حلقه زدند، عکس ها و امضاهای یادگاری گرفتند و روی پاره ای از مسایل صحبت و تبادل نظر کردند.

دفعات مطالعه 3163 مورد
امتياز اين آيتم
(4 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 75 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما