Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سفیر افغانستان در تهران با مراجع عظام و علمای کرام در قم دیدار کرد

  • Tuesday, جدی 24 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان با حضور در شهر قم با حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی، حضرت آیت الله العظمی موحدی نجفی و حضرت آیت الله سید میرهادی سجادی روز دوشنبه، 16جدی/دی سال روان 1392 مطابق 6 جنوری 2014 دیدار و گفتگو کردند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: واقعیت اینست که ما با  همسایه خود افغانستان، مشترکات زیادی داریم. ما زبان، دین و فرهنگ مشترک داشته و منافع ما بهم گره خورده است. بناً ما امیدواریم روابط دوکشور روز به روز مستحکم تر و با ثبات ترگردد.

ایشان افزود وقتی مردم افغانستان  در دوران هجوم شوروی و پس از آن به مشکلات مواجه شدند، اکثریت آنها به ایران مهاجر شدندکه امروز در حدود سه میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی میکنند.

در ادامه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی بیان داشت:  دولت و ملت ایران بدون چشم داشت، به مهاجرین افغانی کمک نموده اند، مردم افغانستان، مردم شجاع و دلیری هستند امید است هرچه زودتر بر سرنوشت خود حاکم و بر مشکلات موجود غلبه نمایند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در این دیدارکه در دفتر ایشان در قم صورت گرفت همچنان روی موضوعات نا امنی ها در افغانستان، ضرورت تعمیق روابط دوجانبه، ضرورت مبارزه با کشت خشخاش و موضوع احتمال انعقاد پیمان امنیتی با امریکا مطالبی را بیان داشتند.

دکتور نور در ملاقات با حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی  عنوان نمود: ما از نسل جوانان مظاهرات خیابانی افغانستان هستیم،  نوشته ها و بیانات حضرت عالی در راه دفاع از آموزه های اسلامی و آگاهی از ارزشهای دین مبین اسلام برای نسل گذشته ما و امروزی ارزشمند میباشد که به برکت همزبانی دوکشور،جوانان  افغانستان از خواندن کتابهای حضرت عالی استفاده اعظمی را برده اند و درکارزار ایدولوژیکی خود را مجهز ساخته اند.

دکتور نور در مورد  پیمان امنیتی افغانستان  و امریکا اشاره داشت: بیش از یک و نیم سال است که در مورد پیمان امنیتی افغانستان و امریکا مذاکره صورت گرفته است.  هر گاه این پیمان براساس ضرورت ها و نیازهای امنیتی افغانستان امضاءگردد، صرف بخاطر تامین ثبات و امنیت در افغانستان و به نفع تحکیم  امنیت کشورهای همسایه خواهد بود.

ایشان با اشاره به شفاف خواندن پیمان مذکور بیان داشت: متن پیمان را نمایندگان مردم افغانستان که بیش از سه هزار نفر بودند، مورد ارزیابی و بررسی قرار داده و موافقت شان را اعلان نمودند و به سه زبان دری، پشتو و انگلیسی در سایتهای خبری منتشر گردیده و در دسترس عموم قرار دارد.

سفیر افغانستان ضمن اشاره به ضرورت مبارزه جدی و همه جانبه  با کشت،تولید و قاچاق مواد مخدر، بیان داشت: افغانستان نیز از تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر رنج میبرد. ما امیدواریم با عزم بین المللی، زمینه تولید، انتقال و مصرف مواد مخدر به طورکامل از بین برود.

دکتور نور افزود: روابط دو کشور در سطح عالی قرار داشته، مراودات ده ساله اخیر بین مسئولان دو کشور نشانه گسترش سطح روابط و همکاری های افغانستان و ایران میباشد.

دکتور نور، سفیر کبیر افغانستان هم چنین با حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی در منزل ایشان در قم ملاقات نموده  و ضمن اشاره به مشکلات مهاجرین افغانی در ایران اظهار داشت: سفارت افغانستان درهماهنگی با مقامات محترم ایرانی همواره در پی رسیدگی به امور مهاجرین و حل مشکلات آنان بوده و طبق اصول وظایف خود کوشش میکند در خدمت مهاجرین و مراجعین محترم باشد.

حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی ضمن تشکر از سفیرافغانستان  در راستای حل مشکلات مهاجرین و پی گیری امورآنان خواستار تلاش بیشتر سفارت افغانستان گردید و برای سفیر افغانستان آرزوی موفقیت نموده و خواستار معلومات از جناب سفیر در مورد چگونگی و جزئیات پیمان امنیتی افغانستان و امریکا شد.

سفیر افغانستان، با اشاره به وضعیت امنیتی کشور و با توجه به اینکه هنوز افغانستان در خطر تروریزم قرار دارد بیان کرد: بیش از یک و نیم سال است که در مورد پیمان امنیتی افغانستان و امریکا مذاکره صورت گرفته است. تامین صلح، امنیت و ثبات افغانستان از شروط اساسی و اصلی دولت افغانستان در این پیمان میباشد هر گاه این پیمان براساس ضرورت ها و نیازهای امنیتی افغانستان امضاءگردد، صرف بخاطر تامین امنیت و ثبات افغانستان خواهد بود.

 دکتور نور در ادامه ملاقات ها با حضرت آیت الله العظمی موحدی نجفی در دفتر ایشان در قم دیدار وگفتگو نموده و پیرامون مسایل و امور مهاجرین صحبت نمودند.

حضرت آیت الله العظمی موحدی نجفی ضمن خوش آمد گویی به سفیر افغانستان بیان داشت: انسان ها در قبال اعمال و وظایف خود مسئولیت دارند از آنجائیکه کار و انجام وظیفه در سفارت افغانستان، کار بس دشوار و مسئولیت بزرگی است بناً از خداوند عزوجل توفیق خدمت به مردم رنجیده مهاجر افغان را برای شما خواهانم.

دکتور نور ضمن اشاره به اینکه؛ سفارت از مشکلات مهاجرین کشور کاملاً آگاه بوده، بیان داشت: سفارت طبق اصول وظایف و صلاحیت وظیفوی خود به امور مهاجرین رسیدگی نموده و در پی حل مشکل میباشد.  روش کاری سفارت با درنظر داشت اصول وظایف، در قبال مهاجرین و هموطنان ما در ایران  سهل گیری  و آسان گیری است.

سفیرافغانستان هم چنین با حضرت آیت الله سید میرهادی سجادی در منزل ایشان در قم دیدار داشت که در مورد وضعیت کنونی کشور صحبت نموده و اشاره داشتند که امنیت، ثبات، صلح و ترقی کشور مستلزم همکاری همه اقشار جامعه بوده و نیازمند وحدت و یکپارچگی ملت افغانستان میباشد.

دفعات مطالعه 2354 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در سفارت
عنوان برچسب‌ها

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 65 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما