Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سفیر افغانستان: هجرت و مقاومت مردم افغانستان، منشا تحولات بزرگ در سطح منطقه و بین الملل گردید

  • Sunday, جدی 22 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

اولین همایش بررسی مسائل فرهنگی، اجتماعی پناهند گان با حضور دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان درتهران، دکتور کاظمی مدیر کل اداره اتباع جمهوری اسلامی ایران، آقای برنارد دویل نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان درنشست با روحانیون، نویسندگان و مبلغین افغان روز دوشنبه، 16 جدی/دی سال روان 1392برابر به 6 جنوری 2014در شهر قم برگزارگردید.

این همایش به همکاری اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استان قم برگزار شد.

دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر افغانستان درتهران، دکتور کاظمی مدیر کل اداره اتباع ، آقای برنارد دویل نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، حجت الاسلام ابراهیمی نماینده سابق مقام رهبری در امور افغانستان و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت، دکتور عمادی مدیر کل اموردانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، دکتور حجت الله فغانی رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، آقای محمدرضا اسماعیلی رئیس انجمن دوستی افغانستان و ایران، از سخنرانان این همایش بودند.

مقامات و مسئولین ارگانهای ذیربط که در این همایش اشتراک داشتند روی مسایل مرتبط به امور مهاجرین و پناهندگان صحبت نموده تاکید داشتند: امورمهاجرین و پناهندگان محدود به خدمات اولیه مانند مسکن،غذا نبوده بلکه مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز جز و امور پناهندگان محسوب میگردد که توجه جدی مسئولین  را در این حوزه ها اقتضا میکند.

دکتور نور، سفیر کبیر افغانستان با بیان اینکه مهاجرت در طول تاریخ وجود داشته، افزود: مهاجرت منشا تحولات بزرگ در ادوار تاریخ بوده است، هجرت حضرت محمد(ص) به مدینه منوره، مجرای تاریخ را عوض نمود وبعد از آن دین مقدس اسلام قوام یافت و راهش را به چهارسوی جهان باز نمود.

وی با اشاره بر اینکه هجرت مردم افغانستان منشا تحولات در سطح منطقه و بین الملل گردید و موازنه های سیاسی را در گوشه و کنار جهان عوض نمود، قدرت بزرگ شوروی ناپدید و دولت های متعدد روی کار آمدند، افزود:هجرت با انگیزه ایمانی و مبارزاتی صورت میگیردکه یک انسان و یا یک جمع مجبور میگردد دیار خود را ترک گوید و راه سرزمین دیگری را در پیش گیرد. مردم افغانستان از جبر زمان و از سرناچاری مجبور به مهاجرت به کشورهای جهان و بیشتر به دوکشور همسایه، ایران و پاکستان شدند. آنها در مقابل ابرقدرت زمان ایستادند در نتیجه این رشادت ها و قربانیهای مردم افغانستان بود که شوروی شکست خورد و کشورهای منطقه و همسایه های ما از سیاست توسعه طلبی ابرقدرت شوری محفوظ ماندند.

 در ادامه ایشان بابیان اینکه تحصیل دانشجویان افغانی در مدارس و دانشگاه های ایران، تحول بزرگ را در روابط دوکشور ایجاد نموده است اضافه کرد افغانهای تحصیل کرده در ایران، امروز در پست های بلند دولتی و خصوصی، به عنوان وزیر، معین، نماینده مجلس، استاد دانشگاه و فعال جامعه مدنی در افغانستان مصروف کار میباشندکه از این جهت، خدمات دولت و ملت ایران برای مهاجرین افغان قابل قدر است.

دکتور کاظمی رئیس کل اداره اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران یاد آورشد دراین همایش ها باید آسیب ها ی مربوط به پناهندگان و جامعه میزبان شناسایی، به منظور رفع و کاهش آن تلاش گردد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران طبق تعالیم دینی بدون هیچ تبعیض به مهاجرین و پناهندگان خدمات ارائه میکند و هم اکنون در مدارس و دانشگاه های ایران تعدادی قابل ملاحظه افغانها مشغول به تحصیل هستند.

در ادامه آقای برنارد دویل نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز برخی از مسایل مربوط به مهاجرین و پناهندگان را بیان داشت: باز گذاشتن درهای مدارس و دانشگاه ها برروی مهاجرین زمینه رشد و ترقی آنها را فراهم میسازد در حقیقت تحصیل هدیه گرانبهایی است که امکان پس گرفتن آن وجود ندارد. بناً ما از دولت ایران بخاطر خدماتی که برای مهاجرین و پناهندگان ارائه میکند سپاس گذار هستیم.

حجت الاسلام ابراهیمی سخنران دیگر همایش با بیان اینکه مهاجرت سخت است و افراد از روی ناچاری مجبور به ترک وطن شان میگردند گفت: ایران افتخار میزبانی نزدیک به سه میلیون مهاجر افغانی را دارد و خدمت به مهاجرین خدمت به دین اسلام است و مقام معظم رهبری فرمود؛ مهاجرین را باید تکریم کرد. امروز در مدارس، دانشگاه ها و حوزه های علمیه برادران و خواهران افغانی ما مشغول به تحصیل هستند که بیانگر اخوت اسلامی و مساوات میباشد.

دکتور عمادی، مدیر کل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم در سخنان خود بر اشتراکات عمیق فرهنگی و زبانی دوکشور اشاره داشت و گفت با دانشجویان افغانی به دلیل اشتراک زبانی در کمترین وقت ارتباط برقرار کرده و به دلیل مستعد بودن دانشجویان افغانی، امروز مشکل خاصی را با آنها نداریم.

دکتور عمادی از جلسه روز چهارشنبه، 11جدی سال روان دکتور نصیراحمد نور سفیر افغانستان با دکتور رضا فرجی دانا وزیرعلوم ایران نیز یاد کرد و گفت روزچهارشنبه روی مسایل مربوط دانشجویان افغانی و همکاری های علمی و دانشگاهی میان دوکشور صحبت شد بنابر مذاکرات انجام شده پیگیر حل مسایل و مشکلات دانشجویان افغان هستیم.

دکتور حجت الله فغانی رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه در صحبت های خود اشاره داشت: جستجو برای زندگی بهتر از انگیزه های اصلی مهاجرت است با وجود وضع  میکانیزم ها در سطح بین الملل، هنوز مشکلات مهاجرت حل نگردیده است.

آقای محمدرضا اسماعیلی رئیس انجمن دوستی افغانستان و ایران به عنوان اخرین سخنران با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی دوکشور بر نقش و جایگاه علما در ایران و افغانستان اشاره داشت و گفت: علما جایگاه ویژه را در جامعه داشته و  همکار و راهنمای همیشگی مردم میباشند.

دفعات مطالعه 2110 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در سفارت
عنوان برچسب‌ها

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 77 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما