Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42
چاپ اين صفحه

تجلیل از هفته صلح و وحدت ملی و دومین سالگرد شهادت استاد ربانی، شهید صلح

  • Saturday, میزان 13 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

مراسم گرامیداشت هفته صلح و دومین سالگرد شهادت استاد ربانی، شهید صلح در تاریخ 10 میزان 1392 در مجموعه فرهنگی سید الشهداء (ع) تهران از جانب سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان برگزار شد.

این مراسم که باحضور دوکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان، آیت اله محسنی اراکی، دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، آقای حجت اله فغانی، رئیس ستاد افغانستان در وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، نماینده دفتر آیت اله العظمی محقق کابلی، دیپلوماتها وکارمندان سفارت وجمعی از مهاجرین برگزار شد با تلاوت آیاتی چند از کلام اله مجید توسط قاری بین المللی آقای سید حمید عزیزی شروع گردید.

حضار پس از ادای احترام به سرود ملی جمهوری اسلامی افغانستان  و جمهوری اسلامی ایران از طرف مجری برنامه به استماع سخنرانی آیت اله محسنی اراکی دعوت شدند.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه قرآن، ریشه تقوا و قدرت ایمان را پیمان با خدا ذکر می کند، گفت: دو پیمان بنیادین در قرآن مورد تاکید قرار گرفته که یکی ایمان و اطاعت از خدا و رسول و دیگری پیمان یاری ونصرت خداست.

وی با اشاره به اینکه شخصیت های نیرومند وصاحب عظمت بر سر این دو پیمان می مانند، افزود: استاد ربانی نه تنها در افغانستان بلکه در سراسر امت اسلامی نمونه بارز پایداری بر سر این دو پیمان بود و در برابر تهاجم سرخ و سیاه، وفادار بر سر پیمان باخدا و رسول ایستادگی کرد.

آیت اله محسنی اراکی در پایان سخنان خود اضافه کرد: ملت افغانستان بیشترین هزینه را برای آزادی و دفاع از ارزشهای اسلامی پرداخته است.

مولوی عبدالروف سروری، سخنران بعدی در وصف استاد گفت: وی همچون ذره ای از عالم خاک برخواست وچون ستاره در آسمان درخشید. وی با بیان اینکه ما در برابر شهداء مسئول هستیم، گفت: ما باید پاسدار خون شهدا باشیم و راهشان را ادامه دهیم، شهدا از ما می خواهند انسجام و وحدت را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

در ادامه مراسم، خانم نادیه نیازی مقاله‏ای در مورد استاد شهید قرائت کرد و در انتها شعری را با مضمون وحدت ملی برای حضار خواند.

سخنران بعدی نماینده دفتر آیت اله العظمی محقق کابلی با بیان اینکه بیشتر شهدای افغانستان در راه صلح و وحدت به شهادت رسیدند شهید ربیانی را نمادی از این هدف والا شهدا دانسته، گفت: استاد ربانی راهی را در زندگی خود در پیش گرفت تا به خدا برسد و آن جز با هدف صلح وایجاد وحدت نبود.

حجت الاسلام و المسلمین انوری افزود: وظیفه ما نسبت به شهداء حفظ وحدت می باشد.

وی با اشاره به انتشار اسامی شهدا سالهای 57 و58 گفت: در بین این شهدا نام دانشمند بزرگ آیت اله سید سرور واعظ را می بینیم که از علمای برجسته جهان اسلام است که ماحصل زحمات ایشان در حوزات علمیه کشورهای اسلامی یکی از پایه های درسی است و پیشنهاد می کنم مراسمی برای یادبود این شهدای مظلوم نیز برگزار شود.

در ادامه مراسم آقای عبدالولی همت خیل مقاله‏ای در مورد زندگی وشهادت استاد ربانی به زبان پشتو قرائت کرد و سخنان خود را با شعری زیبا به پایان رساند.

سخنران پایانی برنامه دوکتور نصیر احمد نور ،سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان میزبان برنامه ابتدا از حضور مقامات رسمی دولت جمهوری اسلامی، نهادها و شخصیتهای فرهنگی و مذهبی و مهاجرین تقدیر به عمل آورد، سپس با بیان خاطرات خویش با استاد شهید، مجلس را حال وهوایی دیگر داد.

دوکتور نور با بیان اینکه استاد اکثر سخنرانیهای خود را با آیه شریفه : "مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا" آغاز می کرد، افزود: زندگی ایشان مصداق همین آیه شریفه بوده است، وی با وفاداری و ایستادن بر سر پیمان باخدا همیشه انتظار شهادت را می کشید.

وی با اشاره به انتقال قدرت مسالمت آمیز سال 1380 از دولت استاد ربانی به دولت جلالتمآب کرزی، گفت انتقال قدرت در سال 80 ، در طول تاریخ ما نظیر ندارد و استاد ضمن انجام این انتقال مسالمت آمیز و متمدنانه همیشه همکار و حامی دولت بعد از خود نیز بودند.

سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به برگزاری با شکوه انتخابات پیش رو ابراز امیدواری نمودند پس از انتخابات این دوره نیز یک انتقال قدرت مسالمت آمیز را بتوانیم به دنیا نشان دهیم.

وی با بیان اینکه شهادت استاد و شهادت افرادی که به تازگی اسامی آنان منتشر گردیده، در یک راستا می باشد، گفت: دشمنان ملت ما، هدفشان کشتن بهترین و خوبترین نخبگان و صاحبان اندیشه است.

دوکتور نور با اشاره به کتابی که یکی از افسران سازمان استخباراتی شوروی سابق منتشر کرده، گفت: اسدالله سروری که به عنوان عامل اصلی این جنایات نام برده می شود، از نظر حامیان خود در KGB  نیز انسانی خونخوار و منفور شناخته می شد.

وی ضمن تشریح اینکه فرهنگ انتحار و کشتن اسیر و قتلهای ناجوانمردانه با فرهنگ ما بیگانه است، گفت: شخصی چون اسد الله سروری را شهید احمد شاه مسعود در اوضاع جنگی در اسارت خود سالم نگه داشت تا در محاکم عادی و در اوضاع عادی پرده از جنایاتش برداشته شود  و مطابق به عدالت به سزای اعمال خود برسد، اما از سوی دشمنان ملت ما رفتاری ناجوانمردانه را شاهد هستیم، استاد مزاری را با حیله اسیر می کنند و وحشیانه به شهادت می رسانند، شهید عبدالحق را اسیر می کنند و در اسارت مظلومانه به شهادت می رسانند و همچنین شهدا دیگر را همچون استاد شهید در حملات انتحاری ناجوانمردانه به شهادت می رسانند.

نماینده فوق العاده و سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در جمهوری اسلامی ایران ضمن آرزوی دوستی و برادری هر چه بیشتر دو کشور همسایه و هم فرهنگ افغانستان و ایران افزود: ما باید تسلیم احساسات نشویم و معیارهای عدالت خواهی داشته باشیم.

به عنوان حسن ختام  برنامه استاد کریمی، آیاتی از کلام اله مجید را قرائت کرد و با دعا برای ارواح طیبه تمام شهدا مراسم پایان یافت.

دفعات مطالعه 4000 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت