Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

ملاقات وکیل مردم دایکندی در ولسی جرگه با سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران

  • Saturday, سنبله 09 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

به تاریخ 5 سنبله 1392 برابر با 27 اگست 2013 یکی از وکلای مردم دایکندی به همراه جمعی از مهاجرین ملاقاتی با سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران داشتند.

در ابتدای این ملاقات آقای صادقی زاده نیلی پس از ابراز سپاس نسبت به اختصاص وقت ملاقات به ابشان، درگذشت مولوی عبدالعزیز سلیمانی، امام جمعه سفارت را تسلیت گفته و برای ایشان از درگاه خداوند منان طلب مغفرت نمود.

ایشان در ادامه عنوان داشتند که نسبت به دیگر وکلای مردم در ولسی جرگه ارتباط بیشتری با مهاجرین افغان در ایران دارند و خواسته های آنان را بیشتر شنیده اند.

وی افزود، مردم از روند کاری سفارت شکایاتی داشته و دارند که من شخصا ضمن سپاس از زحمات شما، از سفارت دفاع نموده و با توجه به جمعیت مهاجرین و امکانات محدود سفارت آنان را توجیه نموده ام. با اینحال چون ما سمت رسمی در ایران نداریم و نمیتوانیم مشکلات مهاجرین را با مراجع کشور میزبان طرح نماییم، از آنجایی که شما نماینده رئیس جمهور میباشید، برخی از آنها را با شما طرح مینماییم تا شما مطابق آنچه صلاح میدانید با مراجع مربوطه طرح و حل مشکل نمایید.

ایشان به تشکیل شورای عودت مهاجرین که مرکب از قومیتهای مختلف افغان بوده و تلاش دارد تا با رایزنی با ادارات دولتی افغانستان برای ایجاد شهرکها و ایجاد کار برای عودت کنندگان، زمینه های بازگشت کتله ای مهاجرین را فراهم سازد، اشاره داشته و خواستار همکاری سفارت با این شورا گردید.

آقای صادقی زاده، همچنین به شکایات برخی از مردم در مورد برخورد با مهاجرین از سوی ادارات ایران در برخی از مناطق اشاره نموده و خواستار توجه بیشتر به حقوق اتباع افغانستان در ایران گردید.

دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در این ملاقات ضمن خوش آمد گویی به آقای صادقی زاده نیلی و سپاسگزاری از ایشان به خاطر توجه شان به وضعیت مهاجرین و در تماس بودن با آنان، آمادگی سفارت را با تشکلی فراقومی و فرامنطقه ای جهت زمینه سازی بازگشت مهاجرین اعلام نموده و گفت با این شورا در تماس بوده و همکاری های لازم را داشته ایم.

ایشان بازگشت مهاجرین را بهترین راه برای حل مشکلات آنان در کشورهای مختلف دانسته و عنوان نمود این موضوع را به کرات پیشنهاد نموده ام که مانند کنفرانسهایی مانند توکیو و بن، کنفرانسهایی بین المللی با هدف عودت مهاجرین به کشور برگزار گردد و زمینه های بازگشت آنان فراهم شود.

وی گفت: اکثر ملاقاتها و مذاکرات ما که باید پیرامون مسایل کلان در روابط میان دو کشور باشد، تحت تأثیر مسایل کوچک و حل مشکلات مهاجرین قرار میگیرد.

دکتور نور، به موضوع قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان در مرزهای میان افغانستان و ایران اشاره نموده و به حکم مجبوریت، بخش عمده مباحثات ما با مقامات میزبان بر آثار و تبعات قاچاق مواد مخدر و عبور غیرمجاز اتباع افغانستان از مرزهای میان دو کشور متمرکز میگردد.

وی برخورد مقامات ایران با این موضوعات را خوب عنوان نموده و گفت تقریبا همه مسئولین و مقامات ایرانی نگاه خوبی به مهاجرین داشته و از اتباع افغانستان به نیکی یاد میکنند. با این حال مشکلاتی وجود دارد که بیشتر جنبه فردی داشته و نمیتوان نگاه کلی به آنها داشت.

ایشان در مورد قاچاق انسان و تبعات سوء آن گفت، برای حل این موضوع نیز هم از دولت افغانستان خواسته ایم تدابیری را در این قسمت بسنجد و هم از دولت ایران خواسته ایم تا برخورد ملایم ترهمراه با خویشتن داری از خود نشان دهند.

سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، تأکید نمود، با این حال مشکلات جمهوری اسلامی ایران نیز قابل درک است و نمیتوان انتظار داشت، آنان مجرمینی را که قاچاق مواد مخدر مینمایند، مجازات ننماید و یا با کسانی که به صورت غیرمجاز وارد خاکشان میشود، هیچ گونه برخوردی نداشته باشند.

وی گفت، به مقامات ایرانی پیشنهاد نمودیم تا برای کاستن از ورود غیرمجاز به خاک ایران، سهولت هایی را در امر صدور ویزا ایجاد و بر تعداد ویزاهای صادره در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان بیفزایند و از آنجایی که مقامات کشور میزبان نیز تمایل به کاسته شدن تبعات منفی حضور غیرمجاز افغانها در ایران دارند و خواستار تضییع حقوق اتباع افغانستان نمیباشند، با این امر موافقت نموده اند و به زودی بر میزان صدور ویزا افزوده خواهد شد.

ایشان افزود: البته تدابیری نیز سنجیده شده است تا کسانی که برای کار به ایران می آیند، قبل از ورود به ایران کار مشخص برایشان تعریف شده باشد و شرکتهای کفالت روابط میان آنان و کارفرما را کنترل نمایند تا هیچ گونه حقی تضییع نگردد.

با این حال سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران عنوان نمود، باید این موضوعات به خصوص تبعات منفی سفرهای غیرمجاز به ایران و همچنین قاچاق مواد مخدر به اطلاع مردم افغانستان رسانیده شود، تا از واقعاتی سوئی که در اثر آنها رخ میدهد کاسته شود.

وی وکلای مردم در پارلمان و رسانه ها را بهترین گزینه ها برای اطلاع رسانی به مردم خوانده و ابراز امیدواری نمود، با نگاه صادقانه و مثبت به وضعیت مهاجرین این مشکلات از پیش روی برداشته شود.

دکتور نور عنوان نمودند، ما تمام مسایلی را که شما بیان کردید، هم فهرست وار و هم با جزئیات آن داریم و همیشه سعی نموده ایم در فرصت های مناسب آنها را طرح نماییم که در برخی موارد مانند تعدیل شرط معدل برای ورود محصلین با دانشگاه ها نتایج مثبتی گرفته ایم و در برخی از موارد مانند صدور گواهینامه برای اتباع افغان که دارنده کارت آمایش میباشند، تا کنون چواب مثبتی دریافت نکرده ایم.

ایشان در مورد برخورد کارمندان سفارت با مهاجرین نیز گفت همیشه به همکاران خود سفارش نموده ایم و تأکید کرده ایم که باید رویه با مراجعین خوب باشد و نظارت دقیقی نیز بر آن داریم، ولی طبیعت کار در اینجا با توجه به حجم مراجعین، توقعات خارج از توان سفارت و ضعف بشری است که مشکلاتی رونما گردد. با این وجود ما تلاشهایی را برای رفع این موارد نیز روی دست گرفته ایم که از جمله آنها میتوان به تلاش برای ایجاد قونسلگری در اصفهان، توسعه فضای موجود در سفارت و افزایش تعداد کارمندان اشاره نمود که امیدوارم بتواند از مشکلات موجود بکاهد.

در این ملاقات وضعیت مشمولین طرح ساماندهی و تمدید ویزای آنان نیز مورد بحث قرار گرفت، که سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان گزارشی از تلاشهای سفارت در این زمینه ارائه نمود و مصادف شدن برگزاری انتخابات ایران و جابه جایی در ادارات این کشور را از دلایلی عنوان نمود که مانع از رسیدن به نتیجه نهایی در این زمینه گردیده است و ابراز امیدواری شد تا در آینده ای نزدیک و با نگاه مثبت مقامات ایرانی به این موضوع، وضعیت این دسته از اتباع افغانستان نیز روشن گردد.

دفعات مطالعه 2440 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما