Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

از نود و چهارمین سالگرد استقلال افغانستان تجلیل شد

  • Wednesday, اسد 30 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

شام 27 اسد 1392 مطابق با 27 اگست 2013 محفلی جهت تجلیل از  نود و چهارمین سالگرد استقلال افغانستان در اقامتگاه سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران برگزار گردید.

 در این محفل با شکوه مقامات و شخصیتهای جمهوری اسلامی ایران، سفرا و روسای نمایندگی های سیاسی و سازمانهای بین المللی و منطقه ای، دیپلوماتان خارجی، جمعی از افغانها به نمایندگی از اقشار مختلف و دیپلوماتان و کارمندان سفارت جمهوری اسلامی افغانستان حضور داشتند.

در این محفل پس از سرود ملی افغانستان و کشور میزبان، آیاتی از قرآن کریم تلاوت گردید و پس از آن جناب دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان بیانیه خویش را قرائت نمودند:

«جناب آقای دکتر مالکی، معاون محترم رئیس جمهور و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز؛

جناب آقای دکتر عراقچی، معاون محترم وزارت امور خارجه در امور آسیا و اقیانوسیه و سخنگوی وزارت؛

عالی جنابان، خانمها و آقایان!

به محفل گرامیداشت از 94 مین سالروز استقلال افغانستان خوش آمدید.

افغانستان در دوره های مختلف نقش ماندگاری در تاریخ و تمدن بشری داشته و دانشمندان و اندیشمندان نام آوری را در دامان خود پروریده و به جهانیان تقدیم داشته است.

مرد و زن افغانستان شیفته آزادی و استقلال کشور خود میباشند و هر باری با امپراتوریها و ابرقدرتهای متجاوز و اشغالگر به مبارزه رفته اند و با پایمردی ها و قربانیهای بیدریغ خود متجاوز و اشغالگر را شکست داده و استقلال خود را حفظ کرده و بازیافته اند.

مبارزات استقلال خواهانه ملت افغان بار باری آغاز پایان امپراتوری ها و دستیابی کشورهای متعدد به استقلال بوده است.

عالی جنابان، خانم ها و آقایان!

افغانستان با کمک در خور سپاس جامعه بین المللی در بیش از یک دهه گذشته، در عرصه های مختلف دستاوردهای چشمگیری داشته است.

جمهوری اسلامی افغانستان برای تحکیم و توسعه روابط دوستی و همکاری با همسایگان، منطقه و جهان اهمیت فوق العاده قایل است.

جمهوری اسلامی ایران از مهمترین همسایگان و دوستان افغانستان بوده و هست و خواهد بود.

ملت های دوکشور همریشه هستند، همسایه، هم کیش، هم فرهنگ، دارای تاریخ و تمدن مشترک و دوستی دیرینه، استوار و پایدار.

ما از ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در کنار جهاد و مقاومت مردم افغانستان و در آغوش گرفتن مهاجران افغان و مشارکت در جهاد بازسازی افغانستان، سپاسگزاریم.

روابط و همکاری های دوکشور رو به جلو و گسترش بوده و باور داریم که در دوران دولت تدبیر و امید جناب آقای دکتر روحانی شتاب بیشتری خواهد داشت.عکس از هادی محسنی

حضار گرامی، خانمها و آقایان!

افغانستان در 12 سال گذشته عرصه همکاری های بین المللی بوده و این همکاری پس از سال 2014 نیز به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان ادامه خواهد یافت، و ما از کمکهای دوستان بین المللی خود برای بازسازی افغانستان، و قربانی هایی که در راه مبارزه با تروریزم داده اند، سپاسگزاریم.

روابط بین المللی جمهوری اسلامی افغانستان در 12 سال گذشته پیشرفتهای چشمگیری داشته است. کابل با تعداد قابل ملاحظه ای از کشورهای مهم دنیا پیمانهای همکاری استراتیژیک و دراز مدت امضا کرده و این روند همچنان ادامه دارد که آخرین نمونه آن امضای یادداشت تفاهم همکاری های استراتیژیک میان افغانستان و ایران میباشد که در روز تحلیف جناب آقای دکتر روحانی صورت گرفت.

در افغانستان ما گزینه ای نداریم جز اینکه بهترین برادر و خواهر و بهترین دوست برای همسایگان خود باشیم. راه ترانزیت باشیم و قطب فعالیتهای اقتصادی منطقه برخوردار از آزادی حرکت.

جمهوری اسلامی افغانستان به همکاری و همگرایی منطقه ای اهمیت فراوان قایل است و بدین باور است که همکاری منطقه ای در فضای اعتماد، احترام و منافع  متقابل به نفع همگان است .

افغانستان تقریبا در همه سازمان های همکاری منطقه عضویت و حضور فعال دارد. پروسه استانبول یا قلب آسیا و کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه ای برای افغانستان یا ریکا (RECCA) براه افتاده است که هدف عمده آن اعتماد سازی و همکاری میان کشورهای منطقه و فرامنطقه با محوریت افغانستان میباشد.

عالی جنابان، حضار گرامی!

دولت افغانستان به صلح بعنوان یک آرمان مقدس مردم خویش باورمند است و دستیابی به آن را در سرلوحه اهداف خود قرار داده و از تمام امکانات ملی، منطقه ای و بین المللی در جهت دستیابی به صلح استفاده کرده و خواهد کرد.

باور داریم که به توفیق  خدای متعال و با همیاری همسایگان، منطقه و جامعه جهانی، افغانستان با امن، با ثبات، پیشرفته، مرفه و دیموکراتیک ایستاده به پای خود، عامل صلح و همکاری منطقه ای و بین المللی، خواهد بود.

تشکر از توجه شما عالی جنابان.»

همچنین در این محفل جناب آقای دکتور عراقچی به نمایندگی از کشور میزبان سخنرانی مبسوطی ایراد نمود و با تبریک روز ملی افغانستان به دولت و ملت افغانستان گفت: دو کشور ایران و افغانستان متعلق به یک حوزه تمدنی واحد هستند و مشترکات زیادی در تمام عرصه‌های تاریخی و فرهنگی و اعتقادی دارند که دو ملت را به یک ملت واحد تبدیل کرده است.

عکس از هادی محسنی

وی با بیان این‌که صلح و امنیت مردم افغانستان صلح و امنیت برای مردم ایران است اظهار کرد: ایران هیچ گاه از کمک به افغانستان مضایقه نکرده است و در شرایط سخت در سه دهه گذشته ایران همواره با وجود فشار جنگ تحمیلی و تحریم‌های سیاسی و اقتصادی قدرت‌های خارجی برادران افغان خود را فراموش نکرده است.

ایشان همچنین عنوان داشتند که این رابطه یک طرفه نبوده و ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان نیز در زمانهای مختلف و در شرایط سخت در کنار ملت و دولت ایران ایستاده است.

عراقچی دیدارهای متعدد رئیسان جمهور دو کشور را حاکی از علاقه دو طرف به ارتقاء روابط در ابعاد مختلف دانست و افزود: آقای کرزی اولین رییس‌جمهوری بودند که انتخاب آقای روحانی را در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر تبریک گفتند و شخصا نیز در مراسم تحلیف حضور یافتند.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران با اشاره به امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های امنیتی دو کشور گفت: هدف از این یادداشت تفاهم تقویت همکاری‌های امنیتی در حوزه‌های مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و کنترول مرزها است.

پایان بخش محفل ضیافت شامی مرکب از غذاهای افغانی بود که مورد استقبال مهمانان قرار گرفت.

عکس از هادی محسنی

دفعات مطالعه 2277 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در سفارت
عنوان برچسب‌ها

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 61 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما