اشتراک و سخنرانی سفیر کبیر افغانستان و هیئت همراه در همایش بزرگ صلح، زنان و حقوق بشر

زمان: روز چهارشنبه مورخ 5 جدی 1397

مکان: دانشگاه خوارزمی- تهران

دکتور نصیر احمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران به همراه آقایان شفیق شرق، آتشه فرهنگی و جمال انصاری، سکرتر سوم و مسئول بخش دانشجویی سفارت، بعد از ظهر روز چهارشنبه مورخ 5 جدی 1397 مطابق با 26 دسامبر 2018 در همایش بزرگ صلح، زنان و حقوق بشر که به همت انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان و انجمن دانشجویان افغان دانشگاه خوارزمی و همکاری معاونت همکاری های علمي بین الملل دانشگاه خوارزمی در محل این دانشگاه برگزار گردید، اشتراک و سخنرانی نمودند.
دکتور نور در این همایش با ابراز خرسندی از برگزاری چنین نشست هایی به دست قشر جوان و تحصیل کرده مهاجر افغان، بیان داشتند که صلح برای ما اهمیت حیاتی دارد و ما دهه هاست که درگیر یک جنگ تحمیل شده توسط عوامل بیرونی هستیم. ایشان خاطر نشان ساختند بحث صلح در قرآن کریم نیز مورد تأکید قرار گرفته است و اگر منازعه ای بین دو گروه ایجاد شود، دستور قرآن کریم آن است که، کسانیکه درگیر آن نیستند به دنبال صلح و اصلاح باشند و اگر کسی به دنبال صلح است و اراده قوی داشته باشد، موفق می شود.
دکتور نور افزودند کشور ما تشنه صلح است و امروز بنده خوشحالم که این نسل جوان، فهیم و تحصیل کرده ما با نیت صادقانه و خالصانه به دنبال صلح هستند و امیدوارم که این گروه در مأموریت خود سربلند و پیروز باشند و اینکه بانوان ما در اداي این رسالت پیش قدم باشند اميدواري بيشتر مي گردد؛ زیرا آنان از روحیه لطیف تر و عواطف بيشتري برخوردارند و آسیب پذیری ایشان نیز از جنگ بیشتر است در حالیکه نقشی در جنگ افروزي ها ندارند و لذا امید ميرود که گوش شنواتری هم برای خواسته های آنان وجود داشته باشد و خداوند متعال این توفیق را نصیبشان نماید.
سفیر محترم کشورمان اضافه نمودند كه صلح برای کشور ما یک ضرورت است و باید نخبگان ما وارد صحنه شوند؛ توقع آوردن صلح از بیرون به جا نیست، بلکه بیرون عامل اساسی منازعات در کشور ما بوده است؛ امید است که نسل تحصیل کرده ما در این راه گام بردارند.
ایشان خاطر نشان ساختند كه کشور ما از ظرفیت های بالایی برخوردار است که استفاده از آن ها بدون امنیت میسر نیست و امنیت بدون صلح و آشتی فراهم نمی شود و با آشتي، صلح و امنيت كشور ما مسیر توسعه پايدار، پيشرفت و رفاه را در پیش خواهد گرفت. دکتور نور ابراز امیدواری نمودند که بانوان ما فعالتر شوند و نتایج مطلوب را داشته باشیم و ما باور داریم که بانوان ما از این توانایی برخوردارند، همچون خانم سیماثمر که یک بانوی نمونه در خدمت رساني به مردم در دوره هاي دشوار جنگ و نا امني بوده است.
ایشان تأکيد داشتند که امروز شرایط در افغانستان براي بانوان فراهم است و همه دروازه ها و زمینه ها به روي آنان باز اند و محدودیت های قانونی وجود ندارد، جدا از برخی مشکلات که مربوط به برخي سنت هاي ناپسند است كه اين هم مسئولیت نسل تحصیل کرده و بخصوص بانوان است، که در یک مبارزه فرهنگی بادوام با آن مقابله نمايند.
در ابتدای این مراسم اقایان ابراهیمی و کابلی دبیران انجمن های دانشجویان مهاجر افغان به همراه همکارانشان به معرفی انجمن دانشجویی مطالعات بین الملل صلح افغانستان به زبان های فارسی، پشتو و ازبيكي پرداخته و همچنین اهداف و برنامه های خویش از جمله اشاعه فرهنگ و روحیه صلح طلبی و توانمند سازی جوانان و زنان در این مسیر را ارائه نمودند. همچنین خانم مسعوده جمشیدی از کمیته صلح و زنان این انجمن در رابطه با تلاش های این کمیته به ایراد سخن پرداخت.
پس از سخنان سفیر محترم کشورمان، خانم عالیه عطایی، داستان نويس مهاجر افغان در رابطه با تجربه ها، مشکلات و مسائل خویش در مهاجرت پرداخته و تأکید داشتند كه لزوم پذیرفته شدن و نقش آفرینی زنان در جامعه شروع این حرکت از خود جامعه زنان است. در این همایش همچنین پیام تصویری خانم دکتر ماریا دوتسنکو، رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران مبنی بر حمایت از برنامه ها و برگزاری دوره های آموزشی برای زنان مهاجر افغان ارائه شد که این پیام توسط خانم نازنین قائم مقامی، همکار ایشان نیز قرائت گردید.
قابل توجه است که در بخش پایانی این همایش پنلی با حضور همراهان سفیر کشورمان و همچنین خانم سید بتول حیدری، دانشجوی دکتری دانشگاه اصفهان و استاد دانشگاه کابل، آقای مختار حیدری، دانشجوی دکتری حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی و استاد دانشگاه کاتب، در رابطه با مسائل زنان در افغانستان برگزار گردید. 

در این پنل آقای جمال انصاری، سکرتر سوم و مسئول دانشجویی سفارت از مسئولان دانشگاه خوارزمی جهت ارتقاء کمیت و کیفیت دانشجویان مهاجر افغان در این دانشگاه تقدیر نمود و تأکید داشتند که این دانشجویان سفیران صلح برای افغانستان و جامعه بین الملل خواهند بود . ایشان‌ بر لزوم گفتمان سازی در حوزه صلح و تبدیل آن به یک خواست عمومی اشاره داشتند. 

آقای شفیق شرق، آتشه فرهنگی سفارت نیز در سخنان خویش بیان داشتند که وضعیت زنان در افغانستان، قبل از دوره امارت طالبان حتا بهتر از برخي کشورهاي منطقه بود. آقاي شرق با اشاره به افراطيت ترويج‌شده عليه زنان در دوره‌ي حاكميت طالبان افزود كه از سقوط امارت طالبان حدود ١٨سال مي‌گذرد، ١٨سال براي دولت‌سازي و توسعه‌ی يك كشور مدت طولاني نيست، افغانستان در طي اين مدت دستاوردهاي خوبي داشته است و تبعيض در برابر زنان در قوانين كشور ما جاي ندارد. ایشان یادآور شدند که زنان نقش بسيار مهمي در دولت‌سازي پسا ٢٠٠١داشتند و دارند و حضور زنان در دستگاه حكومت، نهادهاي عدلي، پارلمان، رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و مكاتب افغانستان گسترده مي‌باشد.
آقاي شرق با تاكيد برحاكميت قانون افزود كه افغانستان از نظر داشتن قوانينِ خوب در وضعيت مناسبي قرار دارد و در قوانين افغانستان تبعیض مثبت برای زنان درنظر گرفته شده است. ايشان افزودند كه تلاش بيشتر در جهت حاكميت قانون يك نياز است و مي‌تواند بسياري از مشكلات را حل كند.

در پایان این مراسم از خانم های فعال در زمینه های صلح و برگزاری هر چه بهتر این همایش به دست سفیر محترم کشورمان و همراهانشان تقدیر به عمل آمد.

دفعات مطالعه 557 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما