Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

معاون سفیر افغانستان در گفتگو با خبرگزاری "شفقنا"

  • Saturday, دلو 14 1396
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

هارون نجم پور، مستشار وزیر مختار و معاون سفیر افغانستان در ایران در یک گفتگوی ویژه با خبرگزاری شفقنا افغانستان از آوردن خدمات بانکی به داخل سفارت افغانستان خبر داد و گفت: در آینده ای نزدیک شاهد این خواهیم بود که هر باجه ای در سفارت دارای دستگاه کارت خوان خواهد بود و مراجعین می توانند هزینه ها را بصورت ریالی ، از طریق کارت عابر و توسط دستگاه کارت خوان پرداخت کنند و دیگر نیازی نخواهد بود که مهاجرین به دلال های ارزی مراجعه کنند.

نجم پور همچنین گفت: برای تمام کسانی که برگه تثبیت هویت داده می شود فرصت آن هم است که از کابل برایشان تذکره صادر گردد.
معاون سفیر افغانستان در این گفتگو از دانشجویان و مهاجرین خواست تا منتظر تخفیف های بعدی نباشند چرا که ممکن است همین تخفیف ها نیز از سوی مسئولان امور برداشته شود.
به گزارش خبرگزاری شفقنا، بر اساس تلاش های گسترده سفارت افغانستان در تهران و توجه وزارت امورخارجه در کابل و ریاست عمومی ثبت احوال نفوس، ایران اولین کشوری است که روند صدور تذکره برای شهروندان افغانستان در آن آغاز شده است. این تلاش ها در راستای ارائه سهولت‌های بیشتر برای مهاجرین است. مهاجرینی که نیاز به دریافت پاسپورت های ماشین خوان دارند، می توانند بسیار راحت تر و آسان تر از قبل، برای دریافت تذکره، آن هم به تهران و یا مشهد مراجعه کنند. 
در همین راستا هارون نجم پور، معاون سفیر افغانستان در ایران در گفتگویی ویژه با خبرنگار شفقناافغانستان اظهار داشت: همان طور که میدانید پروسه صدور پاسپورت های ماشین خوان در سفارت افغانستان و کنسولگری مشهد درحال انجام است و معیار اصلی صدور پاسپورت ماشین خوان طبق قانون داشتن تذکره است. به همین دلیل ما تیم سیار صدور تذکره و تثبیت هویت را به ایران آوردیم و به منظور رفاه حال مهاجرین و تسریع در کار برگه های تثبیت هویت جایگزین تذکره شده است.
نجم پور در پاسخ به این پرسش که آیا داشتن برگه تثبیت هویت به معنای داشتن تذکره است گفت: برگه تثبیت هویت برای کسانی داده می شود که شرایط حصول تذکره را داشته باشند و در آن صورت ، برایشان تذکره از کابل صادر می شود. 
نجم پور با تاکید بر این که تمام افغان هایی که در ایران زندگی می کنند می توانند پاسپورت ماشین خوان داشته باشند در رابطه با روند تمدید پاسپورت های خانوار هم توضیحاتی ارائه نمود. وی گفت: روند تمدید پاسپورت های خانوار شروع شده است و از جانب جمهوری اسلامی ایران نیز ویزای اقامتی تمدید می شود. روزانه بیشتر از هزار و پنجصد پاسپورت تمدید می شود. این یک نیاز برای مهاجرین ما بود و براساس توافقاتی که با جمهوری اسلامی ایران داشتیم باید انجام می شد .
نجم پور علت عدم ظرفیت و نوبت دهی سامانه سفارت برای تثبیت هویت را تعداد بالای مراجعین دانست و گفت : ظرفیت ما در سفارت افغانستان به مراتب کمتر از تعداد بالای مراجعین است. ظرفیت ما طوری است که ما در نهایت روزی ۵۰۰ الی هزار نفر را پذیرش کنیم. ما برای مدیریت بهتر مراجعین یک سطح تعیین کرده ایم و روزانه به تعداد مشخصی از مراجعین رسیدگی می کنیم. وی تاکید کرد: سامانه نوبت دهی برای تمام مراجعین باز است. کسانی که به کافی نت ها مراجعه می کنند از سر ناگزیری است و اگر کافی نتی سواستفاده ای می کند و شکایتش به ما رسیده باشد ما پیگیری می کنیم و تاکنون تعدادی از کافی نت هایی که با دریافت هزینه های گزاف از مهاجرین سواستفاده کرده بودند، دسترسی آنها را به سامانه و نوبت دهی قطع کردیم.
کارت خوان را به سفارت می آوریم
معاون سفیر افغانستان از آوردن خدمات بانکی به داخل سفارت افغانستان خبر داد و گفت: در آینده ای نزدیک شاهد این خواهیم بود که هر باجه ای در سفارت دارای دستگاه کارت خوان خواهد بود و مراجعین می توانند هزینه ها را بصورت ریالی ، از طریق کارت عابر و توسط دستگاه کارت خوان پرداخت کنند و دیگر نیازی نخواهد بود که به دلال های ارزی مراجعه کنند.


آقای نجم پور گفت: ما راههای مختلفی را برای جلوگیری از سواستفاده دلالان ارزی در خیابان پاکستان سنجیده ایم و پیشنهاداتی را نیز به کابل و جمهوری اسلامی ایران داده ایم. بارها جعل کارها را بدست پلیس دیپلماتیک داده ایم. آخرین راه حلی که ما برای این مشکل سنجیده ایم این است که با همکاری بانک طرف معامله با سفارت، سیستم خود پرداز بانکی را به سفارت بیاوریم. هر باجه در آینده ای نزدیک دارای دستگاه کارت خوان خواهد بود و مراجعین می توانند هزینه ها را بصورت ریالی و از طریق کارت عابر و توسط دستگاه کارت خوان پرداخت کنند و دیگر نیازی نخواهد بود که مراجعین به دلال های ارزی مراجعه کنند.
وی افزود: برای عملی کردن این طرح تنها منتظر یک جابجایی هستیم. همانطور که در جریان هستید قرار است یک ساختمان دیگر در مجاورت بخش قونسلی داشته باشیم و بخشی از ارائه خدمات با توجه به کمبود مکان در آنجا صورت بگیرد.
نجم پور خاطرنشان کرد: برای ایجاد سهولت برای مهاجرین و رفع مشکلات آنان پذیرفته ایم که تمامی مراحل تبدیل ارز و انتقال آن به کابل را خودمان انجام دهیم و در آینده ان شاالله با همین سیستمی که در نظر گرفته ایم یعنی آوردن دستگاه کارت خوان، بخش بزرگی از مشکلات موجود حل خواهد شد.

تنها کسانی برای تثبیت هویت و تذکره مراجعه کنند که خواهان پاسپورت ماشین خوان هستند

هارون نجم پور در پاسخ به این پرسش که چرا سفارت تذکره های تایید شده دانشجویان را تا زمان پر کردن فرم ۱۲۰ دلاری تحویل نمی دهد گفت: تذکره یا ورقه تثبیت هویت برای پاسپورت است. ما به کسانی تذکره یا ورقه تثبیت هویت می دهیم که نیاز به پاسپورت ماشین خوان دارند. ما مجبور هستیم اولویت بندی کنیم و اولویت ما در قدم اول دانشجویان متقاضی پاسپورت و در قدم دوم کسانی است که پاسپورت دارند و یا نیاز به پاسپورت دارند. ما در این مرحله برای کسانی که تنها تذکره می خواهند تذکره نمی دهیم. خواهش مان از همه مهاجرین و دانشجویان این بوده است که فقط کسانی برای تثبیت هویت و تذکره مراجعه کنند که خواهان دریافت پاسپورت ماشین خوان هستند. هدایت قاطع از کابل برای ما این است که برای کسانی تذکره بدهیم که پاسپورت می گیرند. کسانی که پاسپورت نمی گیرند نیازی به تذکره ندارند. خواسته ما از مهاجرین و محصلین این است که سر نوبت شان و با مدارک تکمیل شده به سفارت بیایند و اولویت را به کسانی بدهند که نیاز دارند و حق دیگران را ضایع نکنند.
این مقام بلندپایه سفارت افغانستان در ایران تاکید کرد: این پروژه در ایران پس از تلاشهای سفارت افغانستان صورت گرفته و این موضوعی کاملا استثنایی است چرا که در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی نمی افتد که تذکره افراد در کشور دیگری صادر شود. ما توانستیم مسئولان امور را قناعت دهیم که باوجود دشواری هایی که است تیم تذکره به ایران بیایند. در آینده این احتمال هم است که تیم های تثبیت هویت و صدور تذکره به کلانشهرها بروند و در آنجا نیز به مهاجرین خدمات ارائه کنند.

مهاجرین و دانشجویان منتظر تخفیف های بعدی نباشند

معاون سفیر افغانستان در خصوص وعده تخفیف 80 درصدی برای دانشجویان گفت: موضوع تخفیف ها برای مهاجرین موضوعی بود که سفارت آن را با دولت در میان گذاشت و همین مقدار تخفیفی که توانستیم بگیریم بسیار با مشکل گرفتیم. بهر حال با مشکلات فراوان و رایزنی های بسیار پیشنهادات ما برای تخفیف ها پذیرفته شد و رئیس جمهور تا جایی که امکان داشت درخواست های ما را قبول کرد. پیام ما به همه مهاجرین و دانشجویان این است که منتظر تخفیف بعدی نباشید. حتی ممکن است فردا دولت تصمیم بگیرد تخفیف هایی که داده را بردارد.
وی خاطر نشان کرد: تا جایی که من اطلاع دارم برخی از افغان های ما در ایران از سر مجبوریت با پرداخت هزینه های بالا به جعل کاران، تذکره جعلی دریافت می کردند. حال ما تذکره را تنها با دریافت ۵ هزار تومان به مهاجرین صادر می کنیم. حتی همین پاسپورتهای افغانی را اگر سه سال پیش به دانشجویان می گفتید ممکن بود با پرداخت چند برابر این پاسپورت را دریافت کنند. ولی حالا حاضر نیستند ۱۲۰ دلار پرداخت کنند. دانشجویان ما هر چقدر هم که مشکلات داشته باشند پرداخت این هزینه با توجه به سهولت هایی که دارد برای آنان می ارزد. امروز وقتی براحتی می توانید پاسپورت ماشین خوان و تذکره دریافت کنید چرا اینکار را انجام نمی دهید؟
پروسه تثبیت هویت و صدور پاسپورتهای ماشین خوان بزودی در زاهدان آغاز خواهد شد
معاون سفیر افغانستان در پاسخ به این پرسش که کنسولگری زاهدان چه فعالیت هایی دارد گفت: کنسولگری زاهدان فعالیت هایی دارد؛ اما از آنجایی که زاهدان یک منطقه ممنوعه برای مهاجرین است بر همین اساس کنسولگری زاهدان با تیم های سیار خود به ولایت های مختلف سفر می کنند و در حد توان شان به مسائل حقوقی و قونسلی افغان ها در ولایت هایی مثل بوشهر، هرمزگان، یزد و کرمان رسیدگی می کنند.
آقای نجم پور گفت: قرار است پروسه تثبیت هویت و صدور پاسپورتهای ماشین خوان نیز در زاهدان آغاز شود و همین گونه که در تهران و مشهد این کار انجام می شود در زاهدان نیز انجام خواهد شد. 
آیا کنسولگری ها مستقل عمل می کنند و زیر نظر سفارت نیستند؟
در برخی موارد شاهد این بوده ایم که کنسولگری افغانستان در مشهد بطور مستقل عمل می کند و اینطور بنظر می رسد که زیر نظر سفارت نیست. 
هارون نجم پور در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: کنسولگری ها از لحاظ بودجوی واحد مستقل هستند و نمایندگی حقوقی و کنسلی در یک حوزه خاص جغرافیایی کشور میزبان؛ اما سفارت به عنوان نمایندگی تام الاختیار یک کشور در کل کشور میزبان و به خصوص در پایتخت است.
جنرال قونسولگری مشهد بخوبی فعالیت می کند و چون تعداد مهاجرین آنجا کمتر است و خوشبختانه امکانات بهتری آنجا وجود دارد، مکان بهتری داریم، فضای بازتری داریم و زمینه طرح و تطبیق برنامه های مختلف و ساخت و ساز در داخل قونسولگری مهیا است و می توانیم کارها را به مراتب زودتر و بهتر انجام دهیم. هر دو بعنوان یک واحد و یک اداره کار می کنیم. حتی تیم صدور تذکره و پاسپورتهای ماشین خوان نیز مشترک است و کدام تفاوتی در این بین وجود ندارد.
برخورد نامناسب کارمندان سفارت/ یک طرفه قضاوت نکنیم
آقای نجم پور درخصوص برخورد نامناسب کارمندان سفارت با مراجعین گفت: ببینید ادعاهای متناقض وجود دارد. من این موضوع را رد می کنم که کارمندان ما با مراجعین برخورد نامناسب دارند. بارها خودم به این موضوع رسیدگی کرده ام . متاسفانه تعدادی از مراجعین هستند که اسناد شان غیر قانونی است و خواسته های غیرقانونی دارند. مراجعینی را داشته ایم که می خواستند برای رفتن به اروپا اسناد غیر قانونی و غیر شرعی درست کنند. بعضی ها که خوشبختانه بسیار اندک هستند، برای انجام کار های غیر قانونی خود دشنام می دهند و جنجال درست می کنند تا اگر بتوانند از این طیق غیر اخلاقی و ناجوانمردانه کارمد مربوط را تحت تأثیر قرار دهد. اما به این موضوعات رسیدگی می شود. حتی گاهی مجبور شدیم با برخی از این افراد برخورد جدی تری انجام دهیم. شاید هم گاهی از سوی برخی کارمندان با مراجعین برخورد نامناسب صورت گیرد که به این گونه موارد هم ما رسیدگی کرده ایم. اگر شما خودتان را جای یک کارمند سفارت قرار دهید و روزانه هزار نفر مراجعه کننده دارید و مجبور هستید یک مسئله را چندین بار به مراجعین متفاوت توضیح دهید، خواهید دید که دشواری کار چقدر زیاد است. در این میان تعداد کمی هستند که بطور سازمان دهی شده میآیند و می خواهند سر و صدایی کنند و جنجالی به راه بیندازند. هیچوقت ما نباید یک طرفه قضاوت کنیم. برخوردها به هیچ وجه نامناسب نیست و هر روز به کارمندان توصیه می شود و در این خصوص ما جلسات متعددی را نیز برگزار می کنیم. بارها به کارمندان ما و شخص خود من توهین شده است اما ما توصیه به خویشتن داری می کنیم چرا که مراجعین را ما نمی توانیم انتخاب کنیم و آخرین امید افغان ها ما هستیم. 
وی تصریح کرد: کارمندان سفارت اکثرا فرزندان مهاجرین هستند بخصوص کارمندان محلی. روزانه بیش از هزار نفر مراجعه کننده به سفارت داریم شما فرض کنید اگر به ۹۹۰ نفر رسیدگی کنید و به ۱۰ نفر بدلایل مشکلاتی که در اسناد خود دارند نتوانید رسیدگی کنید آیا باید گفت که کارمندان خوب کار نمی کنند؟
معاون سفیر افغانستان گفت: ما دیپلمات هایی داریم که می گویند ما استعفا می دهیم و به کابل بر می گردیم چرا که در اینجا توهین و تحقیر می شویم. برخی فکر نکنند چون با دیپلمات طرف هستند هرچه بخواهند می توانند به او بگویند و هر برخوردی که خواستیم انجام دهیم. چنین نیست.
وی تاکید کرد: خواهش ما از همه مراجعین این است که مشکلات ما، کمبودهای ما و عدم امکانات ما را نیز درک کنند. در حال حاضر ما بین ۸۰ تا ۹۰ کارمند محلی داریم و کارمندان محلی ما همگی از مهاجرین هستند و هیچکدام را ما از افغانستان نیاوردیم. در حالی که اصولا ما تمام کارمندان را باید از افغانستان بیاوریم ولی ما بخاطر اینکه فرصتی به مهاجرین داده باشیم از مهاجرین و دانشجویان استخدام کرده ایم. 
نیاز برای داشتن دفاتر کنسولگری در کلانشهرهای ایران
هارون نجم پور با بیان این که باتوجه به حضور عمده مهاجرین در کلانشهرهای ایران و مشکلات موجود در سفارت افغانستان اعم از کمبود امکانات و فضای مناسب برای خدمات دهی، داشتن دفاتر کنسولی در کلانشهرها از نیازهای ما است گفت: متاسفانه نتوانستیم که از جمهوری اسلامی ایران اجازه داشتن دفاتر کنسولگری در کلانشهرهایی مثل شیراز و یا اصفهان که میزبان تعداد قابل توجهی از مهاجرین هستند را به دست آوریم.
معاون سفیر افغانستان تصریح کرد: داشتن دفاتر کنسولگری در استان هایی مانند شیراز و اصفهان از نیازهای ما است ولی متاسفانه پاسخ مثبت دریافت نکردیم. قرار بود سه سال قبل یک جنرال قونسولگری در اصفهان تاسیس کنیم و اگر موفق می شدیم یقینا بخش بزرگی از فشارهای کار از تهران کم می شد . بررسی ما این بود که اصفهان در مرکزیت جایی ست که بعداز تهران و مشهد تعداد قابل توجهی از مهاجرین در آنجا ساکن هستند و در مرکزیت چندین استان دیگر نیز بود. اگر جمهوری اسلامی ایران موافقت می کرد بدون شک بخش بزرگی از مشکلات را ما امروز نداشتیم. ما با در نظر داشت تعداد مهاجرین، حجم روابط، رفت و آمد، معاملات تجارتی و اقتصادی نیاز به جنرال قونسولگری های متعددی در ایران داریم. حتی می خواستیم در شیراز این کار را انجام دهیم که در آنجا هم موفق نشدیم. هرچند هنوز هم در حال رایزنی هستیم.

برای سفر مهاجرین به افغانستان با کارت آمایش در حال رایزنی هستیم
معاون سفیر افغانستان درخصوص سفر مهاجرین با کارت آمایش به افغانستان گفت: پالیسی دولت و سفارت افغانستان در طول این سالها این بوده است که زمینه رفت و آمد مهاجرین را مهیا سازیم و این مسئله برای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف به خصوص در اقتصاد فواید بی شماری را در پی خواهد داشت. در تمام مذاکرات درخواست ما این بوده است که مهاجرین بتوانند به آسانی به افغانستان رفت و آمد داشته باشند. مذاکرات در این خصوص جریان دارد امیدوار هستیم که روزی به این آرزوی بزرگ برسیم. صحبت هایی شده است؛ ولی هنوز اجرایی نشده ولی به همکاری نهاد های ذیربط جمهوری اسلامی ایران در این زمینه امیدوار هستیم.

دفعات مطالعه 1545 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)
منتشرشده در سفارت

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 48 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما