سفارت (177)

محفل گرامیداشت هفته شهید و ششمین سالگرد شهادت استاد بردهان الدین ربانی، شهید صلح و شانزدهمین سالگرد شهادت احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان Featured
Monday, میزان 10 1396

 تاریخ:  ۳۰ سنبله 1396

محل: مقر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران

محفل گرامیداشت هفته شهید و ششمین سالگرد شهادت استاد بردهان الدین ربانی، شهید صلح و شانزدهمین سالگرد شهادت احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان روز پنج شنبه مورخ 30 سنبله 1396 مطابق با 21 سپتامبر 2017 با حضور داشت دکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، اعضای سفارت و حضور مقامات و شخصیت های ایرانی از جمله دکتور فدا حسین مالکی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، دکتر حاجی زاده رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خانم فاطمه اشرفی رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده در ایران و همچنین حضور گسترده نمایندگان اقشار مختلف مهاجرین از جمله اساتید، علماء، بزرگان، تجار، فرهنگیان و دانشجویان مهاجر افغان در ایران در مقر سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران برگزار گردید. محفل از ساعت 10 قبل از ظهر با 3 بار ختم قرآن کریم آغاز شد و تا ساعت 2 بعد از ظهر ادامه یافت.

آقای احمد هارون نجم پور مستشار وزیر مختار و معاون سفیر، اولین سخنران مراسم، ضمن خوش آمدگوی مهمانان گرامی به محفل روز شهید، گفتند که این هفته در افغانستان به نام هفته وفاق ملی نام گذاری شده و اگر این شهدا نمی بودند شاید جغرافیای افغانستان طور دیگری می بود. دلیل تجمع امروز گرامی داشت از شهدایی است که به افغانستان هویت سیاسی بخشیدند و به مردم اش روحیه آزادگی. به پاس زحمات و جان فشانی آن عزیزان است که امروز نمایندگی های سیاسی ما فعال هستند و درمجامع جهانی از افغانستان نمایندگی می کنند. بر اساس آیات قرآن شهدا زنده هستند و شاهد اعمال و کردار ما نیز می باشند اما ما ممکن است درک نکنیم. بازماندگان این شهدا امیدوار استم تا در مقابل آنها به روز قیامت شرمنده و خجل نباشند.

خانم فاطمه اشرفی، گفت: "مسعود شهید متولد افغانستان است، ولی صدای رسایش، ارزش ها و شخصیتش در منطقه و حتی جهان فراگیر شده بود". این که در افغانستان یک روز مشخص به نام شهید وجود دارد، به این مسأله بر میگردد که در تاریخ قریب به ۵ دهه اخیر این کشور، شهید و شهادت یکی از ارکان جدایی ناپذیر مردم افغانستان بوده و این مسأله یکی از برجسته ترین شاخص و ارزش هایی است که مردم افغانستان در داخل و خارج باید به آن ببالند. مقاومت در مقابل ظلم و تحجر توسط مردم افغانستان چه بسا الگو گرفته از همین شهدای والامقام آن کشور است.

مولوی نورزی، در سخنرانی خویش گفتند که شهدا بندگان مخلص و برگزیده خداوند هستند چون مرگی را انتخاب کردند که سعادت دو دنیا را برای شان ضمانت می کند و پیامبر عظیم الشان هم فرموده بودند اگر دوباره زنده شوند دوست دارند که در راه خداوند شهید شوند. 

دکتر فداحسین مالکی، مهمان دیگر برنامه خاطرنشان کرد: "آن چه ما در تحولات امروزی دنیا می بینیم، نگرشی است که در افکار شهدای گرانقدر وجود داشت، شهید احمدشاه مسعود اسطوره ای بود که جایش در تحولات امروز جهان و پیچیدگی هایی که ما امروز در دنیا داریم، خالی است". وی به عکسی نادر از قهرمان ملی احمدشاه مسعود و سردار قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: "احمد شاه مسعود در مقطعی که حیات داشت، تمام دشمنان چه داخلی و خارجی به دنبال حذف او بودند، او را حذف کردند اما با نیرنگ".

آقای مالکی افزود که "در حفاظت از کیان اسلام و کشور، امروز هم ژنرال قاسم سلیمانی، همان تفکر شهید مسعود را در جهان اسلام دارد که از کیان اسلام دفاع کند و زخمی که داعش بر پیکر اسلام زده را از چهره مسلمانان پاک کند. "سفیر پیشین ایران در افغانستان در مورد استاد برهان الدین ربانی نیز گفت که او ویژگی های خاص خود را داشت و یک متفکر و سیاست مدار با روحیه انقلابی و علاقمند به تحولات روز جهان اسلام بود. وی تأکید کرد، خونی که امروز در میادین عراق و سوریه ریخته می شود، به حمایت از اسلام و برای زدودن چهره ای است که یک گروه به نام داعش از اسلام نشان می دهد. هر خونی که در عراق و سوریه ریخته می شود، چه خون ایرانی، افغانستانی، پاکستانی، سوری، عراقی، مالزی و...، این خون ها بی پاسخ و بی حاصل نخواهد بود.

دکتر حاجی زاده، در سخنرانی اش به پیام و محتوای مقاومت اشاره کرد و گفت که به باور احمدشاه مسعود، این پیام و محتوا، خاستگاه فرهنگی، تاریخی، زبان و ادبیات افغانستان است که در موارد بسیار میان دو کشور مشترک است. وضعیتی که امروز در افغانستان وجود دارد، به دلیل دور شدن از یک گفتگوی بین الافغانی است و این که چنین گفتگویی نمی تواند شکل بگیرد. وی تصریح کرد که موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغانستان این بوده که از یک روند صلح با مالکیت دولت افغانستان و مشارکت تمام جناح های افغانی حمایت می کنیم.

وی تأکید کرد: "ما مطمئن هستیم رهبران جهادی که در طول سال های مبارزه با اشغال خارجی و دیدگاه های افراطی مبارزه کردند، همچنان این ظرفیت را دارند و می توانند افغانستان را به سمت یک گفتگوی مسالمت آمیز هدایت کنند".

در ادامه برنامه آقای دکتور ظهوری، استاد دانشگاه در ایران، تأکید کرد که "مقاومت امروز، مهمترین میراث شهید احمدشاه مسعود است". مسعود مقاومت را از زمان جهاد علیه ارتش سرخ شوروی تا زمانی که طالبان در افغانستان حضور پیدا کردند، ادامه داد و این فرهنگ را زنده نگه داشت".

حجت الاسلام والمسلمین ناطقی، از علمای حاضر در این مراسم، خاطرنشان کرد که افغانستان در طول تاریخ، نقطه عطف علم، دانش و خدمت به اسلام و دین بوده؛ افغانستانی که وقتی به بزرگترین کتاب خانه های دنیا مراجعه کنی، اسناد زیادی در مورد فرزانگان این سرزمین وجود دارد. وی با بیان این که "ما افغانستان را باید بشناسیم"، ادامه داد: "ما قضیه را به جای این که از اول بخوانیم، از آخر شروع کردیم، چرا احمدشاه مسعود به عنوان قهرمان ملی ما در تاریخ کشور ما ثبت می شود، چون کشور ما یک کشور ناب است".

دکتر نصیراحمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، در ادامه برنامه از تشریف آوری و حضور مهمان ها در مراسم روز  شهید سپاسگزاری کرده  و گفتند که ملت ما در طول نزدیک به ۴ دهه، هزاران شهید نام آشنا و صدها هزار شهید گمنام را در راه اسلام و دفاع از کشور تقدیم کرده است. جمعی از این شهدا در نتیجه "توطئه های ناجوان مردانه" و "ترتیبات غدارانه" به شهادت رسیدند که شهید استاد ربانی رئیس جمهور پیشین ج.ا.ا، شهید احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور، شهید استاد مزاری شهید وحدت ملی، شهید عبدالحق شهید ملت، شهید سید مصطفی کاظمی، شهید عبدالمطلب بیک و شهید احمد ولی کرزی از هیمن جمع می باشند که با ترتیبات غدارانه به شهادت رسیدند.

دکتر نصیر احمد نور افزود: "آن چه در مورد شهادت احمدشاه مسعود برجستگی دارد، این است که طراح توطئه و مجری توطئه در مورد او، همه خارجی بودند، از شهروندان افغانستان نبودند." ایشان علاوه نمودند که این روز در تقویم دولت به عنوان روز شهید و این هفته به عنوان هفته وفاق ملی نامگذاری شده به همین دلیل سفارت در تهران اقدام به برگزاری چنین مراسمی کرده است. مشکل اصلی این است که ما جای بزرگی در اختیار نداریم وگرنه بسیار علاقمند بودیم تا این مراسم با حضور تعداد بیشتری از مهاجرین برگزار می شد.

جناب سفیر تصریح نمودند که قهرمان ملی احمد شاه مسعود و رهبر شهید استاد ربانی تحت هر شرایطی به وحدت ملی پایبند بودند و هیچ گفتار رفتاری در نهان و آشکار نداشته اند که از آن بوی تبعیض و تعصب استشمام شود. همچنین ایشان با بیان خاطره هایی از احمدشاه مسعود، تصریح کرد که او پیرامون این که مردم افغانستان باید به طور آزادانه سرنوشت خویش را انتخاب کنند و در تعیین زعامت و نوع نظام حرف آخر را بزنند، بسیار پایبند بود.

جناب سفیر با اشاره به گفتگوی وی با احمدشاه مسعود، در زمانی که در دولت اسلامی افغانستان به رهبری استاد ربانی در رأس سفارت در کویت قرار داشت، گفت که در این زمان از طرف دولت وظیفه داشت تا در یک نشست با طالبان با میانجی گری سازمان همکاری اسلامی در شهر جده عربستان شرکت کند و از او خواسته شد تا در صورت نرسیدن دکتر عبدالله به این نشست، مسئولیت مذاکرات را به عهده بگیرد.

جناب سفیر افزود، برای این که پیرامون این مذاکرات آخرین مواضع را دریافت کند، سعی کرد با دکتر عبدالله صحبت کند، اما سرانجام تماس تلفونی با احمدشاه مسعود برقرار شد.

دکتر نصیراحمد نور پیرامون موضع احمد شاه مسعود در مورد مذاکره با طالبان ادامه داد: "ایشان جواب دادند که سه موضوع مهم در آجندا شامل است، بحث آتش بس، تبادله اسرا و بحث تشکیل دولت موقت. در بحث تشکیل دولت موقت، چیزی که شخصا از احمدشاه مسعود شنیدم، گفت برای ما مهم این است که بعد از این همه قربانی و رنج هایی که مردم دیده، مردم بتوانند آزادانه برای تعیین سرنوشت خود تصمیم بگیرند و موضوع تعیین زعامت، تعیین حکومت و نوع نظام باید به آرای مردم سپرده شود و یک انتخابات شفاف و سالم برگزار گردد؛ در نهایت هرکسی که مردم افغانستان برای زعامت خود انتخاب کرد، برای ما قابل پذیرش است".

جناب سفیر افزود، احمدشاه مسعود گفت که "در رابطه به حکومت موقت، از میان سه گزینه زیر که هر کدام برای طالبان قابل قبول باشد، برای ما نیز قابل قبول است. حکومت موقت ائتلافی بین ما و طالبان باشد، یک دولت بی طرف و تکنوکرات باشد، و یا هم موضع ما این است که آماده هستیم دولت خالص طالبانی را برای مرحله موقت بپذیریم، اما به شرط این که ما در پایان به آرای مردم افغانستان برویم و به هر آن چه آن ها می خواهند، تن بدهیم".

وی خاطرنشان کرد: "حتی طالبان، آن طالبانی که اصالت افغانی دارند، به ارزش و اهمیت احمدشاه مسعود پی برده اند".

ایشان همچنین با اشاره به خاطره ای گفت که از دید طالبان، احمدشاه مسعود یگانه کسی بود که مزدور بیگانه ها نشد.

قابل ذکر است که در جریان این مراسم گروه سرود پژواک دل، سرودی تحت عنوان وفاق و همدلی را اجرا کردند.

در پایان مراسم مولوی صاحب عتیق الله شریفی دعای ختم جلسه را خواندند و مهمانان به ضیافت نان چاشت رهنمایی گردیدند.

Wednesday, میزان 05 1396

عاشورا نمایش پرشکوه عشق است که با ایثار و از خودگذشتگی سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع)، نوه پیامبر گرامی اسلام و ياران باوفاي آن حضرت در صحنه کربلا خلق می شود.

سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران ضمن عرض تسلیت فرارسيدن ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني؛ به دو ملت مسلمان افغانستان و ایران و همچنین همه آزادگان و شيفتگان حق و فضيلت و عدالت در سرتاسر جهان، بدینوسیله به اطلاع عموم مراجعه کنندگان محترم می رساند که این سفارت روزهای شنبه و یکشنبه مورخ 8 و 9 میزان 1396 مطابق 30 سپتامبر و 1 اکتبر 2017 تعطیل می باشد.

برگزاری مراسم رسمی گرامیداشت 98 امین سالروز استرداد استقلال افغانستان در محل سفارت ج.ا.ا-تهران Featured
Wednesday, سنبله 22 1396

 سفارت جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت فرارسیدن 98 امین سالروز استرداد استقلال افغانستان دو محفل گرامیداشت را در تاریخ های 30 اسد و 2 سنبله 1396 برای مقامات رسمی و دپلوماتیک و مهاجرین مقیم ایران برگزار نمود. این دو برنامه با استقبال گسترده از سوی مهمان های خارجی و اقشار مختلف مهاجرین مقیم ایران همراه بود. در برنامه اول که با حضور مقامات رسمی، هیئت های دپلوماتیک و شخصیت های ایرانی برگزار شد. حدود 500 نفر اشتراک ورزیده و در برنامه دوم در حدود 200 نفر از نمایندگان اقشار مختلف مهاجرین در ایران اشتراک نموده بودند.

در مراسم رسمی گرامیداشت از 98 امین سالروز استرداد استقلال جمهوری اسلامی افغانستان با حضورداشت وزیر کشور (داخله) ایران جناب عبدالرضا رحمانی فضلی، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور، آقای کوروش کرم پور حقیقی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران با افغانستان، جناب آقای سفیر/ رسول اسلامی، مدير كل آسياي غربي وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران؛ جناب اقای احمد محمدی فر، مدیر کل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و دیگر  مقامات عالی رتبه ایران؛ دوکتور نصیر احمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، سفرا و رؤسای سازمان های بین المللی و اعضای هیئت های دیپلوماتیک مقیم تهران، کارمندان سفارت و چهره های سرشناس هر دو کشور، در مقر سفارت به تاریخ 30 اسد 1396 برگزار شد.

قبل از آغاز مراسم جناب سفیر و دپلوماتان ارشد سفارت از مهمانان استقبال کردند و مراسم با قرائت کلام الله شریف و پخش سرود ملی هر دو کشور شروع شد. جناب سفیر آغازگر مراسم بودند و در ضمن خوش آمدگویی به تمام مهمان های حاضر در برنامه،  گفتند که خوشحال هستیم که از 98 مین سالروز استرداد استقلال افغانستان، در پایتخت کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران تجلیل به عمل می آوریم.

ایران و افغانستان، دوکشور همسایه، هم فرهنگ، هم ریشه و هم پیشینه هستند و از فرصت های بزرگ همکاری برخوردار و با چالش های مشترک روبه رو می باشند. اراده سیاسی دو کشور برآن است که همکاری ها را در چارچوب دوجانبه، چند جانبه و منطقه ای ادامه دهند و به چالشهای مشترک، با همکاری های دوجانبه، چند جانبه، منطقه ای و جهانی پاسخ دهند. مهمترین چالش، مبارزه با افراطیت خشونت طلب و تروریزم وحشی و بی رحم است که چالش و تهدید مشترک برای همسایگان افغانستان، منطقه و جهان می باشند و کشور ما در صف مقدم پیکار با آنان قرار دارد.

هیچ کسی نباید دچار این توهم شود که تروریسم را به خوب و بد تقسیم کند. شاید بتوان تروریسم را به بدتر و بدترین تقسیم کرد؛ ولی تروریسم خوب اصلا وجود خارجی ندارد؛ و هر فرد و گروهی که خوب باشد یقینا دست به اعمال تروریستی نمی زند. همکاری های جدی، صادقانه و همه جانبه دولت ها با دولت جمهوری اسلامی افغانستان، پاسخ مؤثر و مناسب به این چالش جدی و فراملی خواهد بود. روابط و همکاری های کابل و تهران در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و قونسلی شاهد پیشرفت روزافزون میباشد.

به دنبال سفر مورخ 17 ثور/اردیبهشت 1396 خورشیدی، مطابق هفتم ماه می 2017 میلادی جناب دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به کابل، پنج کمیته اختصاصی در دوکشور تشکیل گردید، تا در جلسات و مذاکرات مشترک و مستمر خود، نهادینه سازی همکاری های دوجانبه را به بررسی گیرند.

 نخستین اجلاس مشترک کمیته ها در 28 ماه جوزا/خرداد سال جاری 1396 یا 18 جون 2017 در تهران برگزار گردید. قرار است به زودی اجلاس مشترک آتی کمیته های پنجگانه در کابل برگزار گردد. حاصل این اجلاس های مشترک و متناوب کمیته ها در کابل و تهران، دستیابی به یک سند جامع همکاری های بلند مدت دوکشور خواهد بود.

جناب دکتر غنی، رئیس محترم جمهوری اسلامی افغانستان، در کمتر از 3 سالی که از ریاست جمهوری شان میگذرد، تا کنون 3 بار از تهران بازدید کرده اند. در آخرین بازدید، که به مناسبت برگزاری مراسم ادای سوگند دور دوم ریاست جمهوری جناب دکتر روحانی صورت گرفت، در ملاقات دوجانبه با ریاست محترم جمهوری ایران تأکید داشتند که دولت وحدت ملی جمهوری اسلامی افغانستان مصمم است اساس متین مناسبات دوستانه و ماندگار با جمهوری اسلامی ایران را، در چارچوب منافع مشترک، احترام متقابل و عدم دخالت در امور یکدیگر، به میراث بگذارد.

همچنین طی  مدت ذکر شده جناب دکتر عبدالله، رئیس محترم اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان،  2 بار از تهران بازدید کرده اند. به همین گونه جناب صلاح الدین ربانی، وزیر محترم امور خارجه از تهران و جناب دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر محترم کشور جمهوری اسلامی ایران، که افتخار حضور شان در این محفل را داریم، از کابل و تعداد دیگری از وزرا و مقامات ارشد افغانستان و ایران چند بار از پایتخت های یک دیگر بازدید داشته اند؛ که نشانگر روابط خوب، دوستانه و رو به گسترش دو کشور میباشد.

جناب آقای دکتر رحمانی فضلی، رئیس جانب ایرانی کمیسیون مشترک همکاری دو کشور نیز میباشند که این کمیسیون را با همکاری جناب اقای دین پرست، به بهترین شیوه ، مدیریت داشته اند. خوشبختانه جناب آقای وزیر ، دیروز رأی بالای اعتماد مجلس شورای اسلامی را برای وزارت کشور به دست آوردند که خدمت ایشان از صمیم قلب تبریک و تهنیت عرض میداریم. جناب سفیر در پایان سخنرانی شان باز هم خدمت مهمانان گرامی خوش آمدید گفته از توجه ایشان سپاس و امتنان فراوان نمودند.

سخنران بعدی جناب عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر محترم کشور ایران بودند. ایشان سخنرانی خویش را با تبریک گفتن روز ملی افغانستان به نمایندگی از دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران شروع کردند و بیان داشتند که "جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان، بیشترین اشتراکات را به لحاظ زبانی، دینی، فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی دارند. به دلیل قرابت و یک‌دلی خاصی که بین مردم دو کشور وجود دارد دولت و ملت ما در دوران سخت جهاد مردم افغانستان و در سال های جنگ داخلی همواره در کنار مردم افغانستان بودند. دولت ما علاوه بر کمک به استقرار دولت موقت پس از سقوط طالبان، نقش موثری نیز در بازسازی افغانستان بر عهده داشته و سعی کرده است به حل مشکلات مردم سالاری نوپای این کشور کمک کند.

همچنین مایلم اطمینان دهم که ملت و دولت ما همچون گذشته در کنار مردم افغانستان خواهند بود و از هیچ کمکی برای نابودی گروه های تروریستی تکفیری و افراط گرا که با حمله به جان و مال و نوامیس مردم، به دنبال ایجاد تفرقه قومی و مذهبی و برهم زدن امنیت و آرامش آنها هستند، دریغ نخواهیم کرد. ما معتقدیم صلح و امنیت پایدار در افغانستان تنها با تقویت نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان برقرار خواهد شد و همه باید در این جهت به دولت افغانستان کمک کنیم.

در این راستا، دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران به ریاست جناب آقای دکتر روحانی بر خود لازم می داند از مسیر توسعه و تقویت همه جانبه روابط بخش های دولتی و خصوصی ایران و افغانستان، امکان دسترسی مردم و دولت افغانستان به امکانات وسیع و توانمندی های موجود در ایران را فراهم کند تا زمینه پیشرفت همه جانبه و هر چه سریع تر افغانستان را در حد توان خویش فراهم آورد. این مهم همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم بوده و می باشد.

در همین راستا جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات با کشورهای همسایه، ازجمله افغانستان قائل نبوده و همواره خواستار رفع موانع موجود در مسیر توسعه روابط اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری، در راستای تامین منافع متقابل می باشد. دسترسی به امکانات ترانزیتی چابهار، یکی از مهمترین امتیازاتی است که به این منظور در اختیار بخش خصوصی و دولتی افغانستان گذاشته شده است.

تکمیل خط آهن خواف-هرات و ساخت جاده ماهیرود-فراه نیز از پروژه های زیربنایی هستند که در کنار دسترسی به چابهار می توانند اقتصاد افغانستان را به اقتصاد جهانی وصل کرده و زمینه بهره برداری از منابع طبیعی و تجارت جهانی محصولات افغانستان را فراهم کنند.

وزارت کشور ایران به عنوان مسئول ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور، تلاش خود را به این مهم معطوف نموده تا زمینه های توسعه و ارتقای همکاری های تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری، بانکی و بیمه، گمرکی و حمل و نقل، صنعت و معدن، خدمات فنی و مهندسی و همچنین همکاری های علمی، فرهنگی و آموزشی را در سطحی که متناسب با ظرفیت های دو کشور باشد، فراهم نماید.

ایشان در پایان سخنرانی شان با بیان تبریک مجدد روز ملی جمهوری اسلامی افغانستان به ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان خصوصا به جناب آقای دکتور نصیر احمد نور سفیر محترم، آرزومندی صلح، دوستی، رشد و پیشرفت برای مردم و دولت برادر و دوست جمهوری اسلامی افغانستان را از خداوند بزرگ نمودند.  در ادامه مراسم، کیک 98 امین سالگرد استقلال افغانستان توسط وزیر محترم کشور ایران و جناب سفیر در حضور دیگر مقامات عالی ایرانی بریده شد و مهمان ها با خوردن کیک پذیرایی شدند. همچنین در این برنامه از تمامی مهمان‌های حاضر در مراسم به بهترین شکل پذیرایی شام صورت گرفت.

Wednesday, سنبله 15 1396

سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران به اطلاع عموم مراجعه کنندگان محترم می رساند که این سفارت روز شنبه مورخ 18 سنبله 1396 مطابق با 9 سپتامبر 2017 به مناسب عید سعید غدیر خم و گرامیداشت شانزدهمین سالگرد شهادت قهرمان ملی کشور "احمد شاه مسعود" و روز شهید تعطیل می باشد.

 

 

 

اطلاعیه تبریکی عید سعید قربان و تعطیلی سفارت: Featured
Wednesday, سنبله 08 1396

ای عزیزان به شما هدیه ز یزدان آمد                عید فرخنده ی نورانی قربان آمد

حاجیان سعی شما شد به حقیقت مقبول       رحمت واسعه ی حضرت سبحان آمد

سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در تهران پیشاپیش فرارسیدن ایام عید سعید قربان، جشن رهایی از اسارت نفس و شکوفایی ایمان و یقین، عید سرسپردگی و بندگی را به عموم امت مسلمان مخصوصاً 2 ملت دوست و برادر افغانستان و ایران تبریک گفته و آرزوی صلح، ثبات، امنیت و سعادت دارد. به همین دلیل نیز سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در روزهای شنبه و یکشنبه 11 و 12 سنبله (شهریور) 1396 تعطیل بوده و از تمام مراجعین گرامی خواهشمندیم در این ایام به سفارت مراجعه نفرمایند. 

عیادت دکتور نصیر احمد نور از استاد نجیب مایل هروی نویسنده معروف افغانستان Featured
Saturday, سنبله 04 1396

بعد از ظهر شنبه 4 سنبله/شهریور 1396، دکتور نصیراحمد نور سفیر کبیر و نماینده فوق العاده ج.ا.افغانستان در تهران، در حالی‌که آقایان شفیق شرق وابسته فرهنگی، سلطان حمید یفتلی و محمد حنیف ابراهیمی دیپلماتان سفارت و محمد ابراهیم شریعتی مسوول انتشارات عرفان نیز ایشان را همراهی می‌نمودند از استاد نجیب مایل هروی نویسنده، پژوهشگر، نسخه‌شناس، ويراستار و مردم‌شناس شهیر افغانستان در بیمارستان پیامبران-تهران عیادت نمودند.

جناب سفیر با اهدای دسته‌گلی به استاد هروی، برای ایشان سلامتی کامل و عاجل از خداوند استدعا نمودند.

سفیرکبیر ج.ا.اسلامی افغانستان در این عیادت آثار و فعالیت‌های استاد را در عرصه‌های مختلف ادبیات و فرهنگ، ارزشمند عنوان کرده و  از همکاری و هم‌یاری وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی ج.ا.ایران به خاطر مداوای ایشان سپاس‌گزاری نمود.

دکتور نصیر احمد نور آمادگی همکاری دولت جمهوی اسلامی افغانستان را به استاد هروی اعلام نموده و تاکید کرد که "هرچه در توان باشد در راستای تداوی ایشان دریغ نخواهیم کرد."

دکتور نصیر احمد نور ضمن سپاس‌گزاری از توجه پزشکان بیمارستان پیامبران در پیشبرد تداوی آقای هروی، وضعیت صحی ایشان  را قناعت‌بخش خواند و ابراز امیدواری نمود که او بتواند فعالیت‌های فرهنگی و ادبی خویش را در آینده ای نزدیک تداوم دهد.

استاد نجیب مایل هروی يکی از محققان شايسته در نقد و تصحيح متون کلاسيک است که با تأليف، تصحيح و بررسی بيش از سی کتاب ارزشمند و نگارش صدها مقاله، به اين مهم پرداخته است. از سال ۵۳ عملاً در ايران مشغول به تحقيق در زمينۀ کتاب‌شناسی شده و متاسفانه در این اواخر دچار بیماری‌ شده و در بیمارستان پیامبران در تهران بستری می‌باشند. 


Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 42

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/afghanemba/domains/afghanembassy.ir/public_html/templates/sj_worldnews/html/pagination.php on line 48
  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما