بیانیه استاد محمد محقق، معاون ریاست اجراییه در مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین المللی فرهنگی راه ابریشم

  • Thursday, میزان 01 1395
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

 متن کامل بیانیه استاد محمد محقق، معاون محترم ریاست اجراییه در مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین المللی فرهنگی راه ابریشم ولایت گنسوی جمهوری مردم چین

بسمه تعالی

جلالتمآب لیو یاندونگ معاون صدر اعظم جمهوری مردم چین

جلالتمآب آقای وانگ سانیون منشی حزب کمونیست چین در ولایت گانسو،

جلالتمآب آقای لین دو، والی ولایت گانسو، مهمانان عالی قدر، خانم ها و آقایان!

برایم جای بسی مسرت است که در این نمایشگاه مهم بین المللی فرهنگی راه ابریشم در شهر زیبا و تاریخی دونهوانگ اشتراک نمایم. همچنان با استفاده از فرصت می خواهم از دعوت و مهمان نوازی مقامات ولایت گانسو و دیگر برگزارکنندگان این نمایشگاه ابراز سپاس نمایم.

روابط افغانستان با کشور دوست و همسایه جمهوری مردم چین ریشه های عمیق تاریخی دارد. چنانچه بیش از دو هزار سال قبل کاروان های کالاهای تجارتی چین از طریق راه ابریشم از چین به افغانستان، غرب آسیا و اروپا و بالعکس رفت و آمد داشتند. بر علاوه اهمیت اقتصادی آن راه ابریشم تاریخی نقطه اتصال بین تمدنهای شرق و غرب بوده است.

سطح روابط بین دو کشور در سال 2012 به همکاریهای استراتیژیک ارتقاء یافت. در سال گذشته (2015) ما شصتمین سالگرد تاسیس روابط دیپلوماتیک بین دو کشور را تجلیل نمودیم. و بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی در سال 2014 نیز روابط بین دو کشور بیش از پیش گسترش یافت، به طور مثال می توان از سفر رسمی هیئت عالی رتبه دولت افغانستان به ریاست جلالتمآب رییس جمهور محمد اشرف غنی و اینجانب به حیث معاون ریاست اجراییه به چین در سال 2014، و سفر رسمی جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در ماه می 2016، و همچنان سفر رسمی هیئت عالی رتبه جمهوری مردم چین تحت ریاست جلالتمآب لی یوانچاو معاون رییس جمهور جمهوری مردم چین به کابل در سال 2015 یاد نمود.

همکاری های استراتیژیک بین دو کشور افغانستان و چین نه تنها برای تقویت و گسترش روابط دوجانبه بلکه برای تأمین و تقویت ثبات در افغانستان و منطقه نیز از اهمیت ویژه بر خوردار است.

افغانستان همانند کشور چین، به عنوان یکی از کشورهای مهم در مسیر راه تاریخی ابریشم قرار داشته است. افغانستان اولین کشوری بود که از طرح تاریخی و ابتکار جلالتمآب شی جین پینگ رییس جمهور جمهوری مردم چین مبنی بر احداث پروژه بزرگ «راه ابریشم و کمر بند اقتصادی» حمایت نموده است. به باور من این طرح نه تنها باعث رشد و شکوفایی اقتصادی خواهد شد بلکه برای تحکیم صلح و ثبات منطقه یی و جهانی نیز حایز اهمیت می باشد و برعلاوه رونق اقتصادی و تجارتی بین کشور ها، باعث رشد روابط فرهنگی و اجتماعی بین مردمان کشور های منطقه و جهان نیز خواهد شد.

جاده تاریخی ابریشم قبلاً توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد شامل لست میراث های فرهنگی جهان گردیده است و اکنون این اقدام دولت ولایتی گانسو مبنی بر برگزاری نمایشگاه بین المللی فرهنگی راه ابریشم، باعث توسعه هر چه بیشتر تبادلات دوستی و انکشاف فرهنگی بین کشورهای منطقه و جهان خواهد شد. این نمایشگاه فرهنگی فرصت مناسب برای تبادلات فرهنگی و توسعه توریزم بین مردمان کشورهای اشتراک کننده می باشد.

افغانستان با داشتن مکان ها و جاذبه های تاریخی همانند مجسمه های بزرگ تخریب شده بودا در بامیان، شهر تاریخی غلغله و بند امیر ولایت بامیان، همچنان مکان های تاریخی در ولایت های بلخ، هرات، غزنی و دیگر مناطق تاریخی افغانستان می تواند جاذبه های توریستی برای علاقه مندان تاریخ و فرهنگ باستانی و بشری باشد. دولت افغانستان امیدوار است که هرچه زودتر امنیت در افغانستان برقرار گردد تا توریست های علاقه مند به بازدید از این مکان های تاریخی و فرهنگی بتوانند به افغانستان سفر نموده و از این مکان ها بازدید نمایند. هرچند در حال حاضر بخشی از این مکان های تاریخی و فرهنگی مخصوصا شهر بامیان از امنیت کافی بر خوردار می باشند و توریستان داخلی و خارجی به این ولایت سفر می نمایند. در اینجا از دوستان  و شهروندان چینایی دعوت می نمایم تا از اماکن تاریخی افغانستان که نقاط اتصال تاریخی و فرهنگی بین دو کشور می باشد، دیدن نمایند. ما شما را به حیث مهمانان خاص خویش استقبال خواهیم کرد.

افغانستان با داشتن ذخایر و معادن غنی که تا اکنون بیش از چهارصد نوع معدن در آن شناسایی شده است و جمهوری مردم چین بحیث دومین اقتصاد بزرگ جهان که دارای تخصص و تجربه کافی در عرصه های انکشاف اقتصادی و توسعه پایدار می باشند، می تواند شریک خوبی با شرایط برد برد باشد.

اکنون کشور چین بزرگترین سرمایه گذار خارجی در افغانستان می باشد. افغانستان از سرمایه گذاری چین در بخش های زراعت، انرژی، معادن، ترانسپورت، بسته بندی میوه ، سنگ مرمر و سنگ های نیمه قیمتی استقبال می نماید.

در پایان، در حالیکه برای برگزاری این نمایشگاه مهم آرزوی موفقیت می نمایم، با استفاده از فرصت میخواهم از مساعدت های سخاوتمندانه جمهوری مردم چین در پروژه های مختلف بازسازی و در زمینه های فرهنگی و اقتصادی در طول چهارده سال گذشته به افغانستان ابراز قدردانی نمایم.

تشکر از توجه شما.

دفعات مطالعه 1052 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 66 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما