افغانستان، ایران و هند موافقتنامۀ ترانسپورتی و ترانزیتی چابهار را امضا نمودند

  • Tuesday, جوزا 04 1395
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

 ۳ جوزای ۱۳۹۵

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، داکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نارندرا مودی صدراعظم هند، عصر امروز موافقتنامۀ سه جانبه ترانسپورتی و ترانزیتی چابهار را در شهر تهران به امضا رساندند.

سپس سران سه کشور در یک نشست مشترک حضور یافتند و در خصوص اهمیت منطقه ترانزیتی و ترانسپورتی چابهار و گسترش همکاری های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی میان سه کشور صحبت نمودند.

رئیس جمهور غنی طی سخنانی گفت که چابهار سمبول گسترش مناسبات میان افغانستان، ایران و هند می باشد، چنانکه گذشتۀ سه کشور بر پایۀ ارتباطات مؤثر گره خورده است.

رئیس جمهور گفت، دیدگاه ما این است که آسیا در حال تغییر به براعظم اقتصادی می باشد و تحرک بزرگ آسیا، موجب ثبات و رفاه بین المللی خواهد شد. وی افزود که آسیا هنوز خانۀ فقیرترین مردم جهان است و ما منحیث رهبران مردم مکلف هستیم،  تا زندگی مردم فقیر را بصورت اساسی تغییر دهیم.

رئیس جمهور غنی خاطر نشان کرد که امروز جغرافیه، سرنوشت نیست و ارادۀ همکاریها میتواند این جغرافیه را تغییر دهد. وی افزود که همکاری های ما از چابهار آغاز شد و ختم آن در گسترش همکاری های فرهنگی، اقتصادی و منطقوی خواهد بود.

رئیس جمهور تصریح کرد که ارادۀ ما در عمل پیاده میشود زیرا این پروژۀ بزرگ اقتصادی از مرحلۀ نظر گذشته و بزودترین فرصت به جاده مواصلات مشترک همه جانبه مبدل خواهد شد.

رئیس جمهور گفت، قرار است در سال های آینده ۶۰ تریلیون دالر بصورت بین المللی در بخش زیربناها سرمایه گذاری گردد که قسمت اعظم آن در آسیا سرمایه گذاری خواهد شد. وی اضافه کرد که زیر بنا مدیریت میخواهد و ارادۀ ما برای مدیریت آن بصورت اساسی مستحکم می باشد.

رئیس جمهور کشور گفت که تمام منطقه در این همکاری مشترک سهیم هستند و آسیای مرکزی، اروپا و چین شامل این دیدگاه و اراده مشترک می باشند و روسیه نیز جز این دیدگاه و همکار خوب اقتصادی ما به شمار میرود.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی گفت که بعضی کشورهای منطقه صادرات شان تروریزم است و صادرات افغانستان، ایران و هند امید، باورمندی، رفاه و همکاری منطقوی می باشد.

در این نشست داکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت، بعد از برداشتن تحریم ها از روی ایران و ایجاد  فضای جدید، کشورش آماده است تا همکاری‌های خویش را با کشورهای منطقه مخصوصاً با افغانستان و هند گسترش دهد و زمینۀ همکاری های بیشتر در عرصه های مختلف میان کشورها بوجود آید.

رئیس‌ جمهور ایران گفت، امضا موافقتنامه سه جانبه میان افغانستان، ایران و هند زمینه ساز تقویت اقتصاد و تجارت سه کشور خواهد بود و باعث همکاری در سایر بخش ها میگردد.

در این نشست نارندرا مودی صدراعظم هند گفت که امضأ موافقتنامه سه جانبۀ افغانستان، ایران و هند میتواند تاریخ منطقه را تغییر دهد و بنیاد همکاری میان سه ملت و دولت باشد. وی افزود که با بهربرداری از چابهار، اقتصاد، تجارت و صنعت منطقه رشد خواهد کرد.

صدراعظم هند گفت که افغانستان از این مسیر به راه مطمئن تجارتی و اقتصادی دست میابد و چابهار فراتر از منطقه گسترش خواهد یافت و منتج به اتصال آسیای مرکزی، جنوبی و اروپا میگردد.

دفعات مطالعه 907 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما