Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس خبری: بندر چابهار بهترین بدیل بحری برای افغانستان است

  • Saturday, جدی 19 1394
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، پس از پایان سفر سه روزه به جمهوری اسلامی ایران و با حضور در کنفرانس خبری ای که به صورت زنده از سوی رسانه ها به نشر رسید، به بیان دستاوردهای سفر خویش و هیئت همراهش پرداخت.

با اینحال وی سخنان خویش را با ابراز خوشنودی از موفقیت تیم ملی کریکت کشور آغاز کرد و از آن به عنوان پیروزی بی سابقه برای تیم ملی کریکت افغانستان یاد نمود.

رئیس اجرائیه کشور در همین حال، شیوه تجلیل شماری از شهریان پایتخت از کامیابی تیم ملی کریکت که اقدام به شلیک های هوایی نمودند به شدت انتقاد نموده، تاکید کرد که ابراز خوشی ها نباید به گونه ای باشد که باعث نگرانی دیگران شود و آرامش مردم را برهم زده و ایجاد ترس و وحشت نماید.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان از استقبال و پذیرایی‌ گرم و صمیمانه مقام های جمهوری اسلامی ایران ابراز امتنان نمود و علاوه کرد: در دیدارهایی که با مقام های جمهوری اسلامی ایران داشتیم، ایجاد سهولت برای مهاجرین و بازرگانان افغان در بخش‌های اقامت، اسناد و تحصیل آنان و تحکیم و گسترش مناسبات میان دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی به ادامه سخنانش علاوه کرد: مقام های جمهوری اسلامی ایران، افزون بر آنکه از تلاش های دولت افغانستان برای تامین صلح و ثبات در کشور حمایت نمودند، برآمادگی‌ کامل شان برای حضور در روند صلح افغانستان را تاکید کردند.

سپس رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، به بیان سهولت های بندر چابهار پرداخت و از آن به عنوان راه بدیل برای بازرگانان و تجار کشور یاد کرد و افزود: " بندر چابهار از لحاظ نزدیکی، کم بودن هزینه برای بازرگانان و وصل نمودن کشورهای آسیای میانه با دیگر کشورها، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و راه بدیل بحری را برای افغانستان مساعد می سازد."

وی همکاری و حمایت جمهوری اسلامی ایران با تجار افغان را مهم ارزیابی نموده گفت که جمهوری اسلامی ایران، سهولت های زیادی را برای تجار افغان در چابهار ایجاد نموده است‌ که‌ در افزایش فعالیت های آنان و رشد و توسعه اقتصاد افغانستان موثر می باشد.

دکتور عبدالله عبدالله علاوه کرد که ما در بندر چابهار از یک مرحله امید، توقع وآرزو به مرحله عمل رسیده ایم و این صفحه جدیدی را در منطقه باز می‌کند و افغانستان می تواند از آن به نفع تجارت و ترانزیت خویش استفاده کند.

دکتور عبدالله عبدالله همچنان از نشست قریب الوقوع افغانستان، ایران و هند خبر داده افزود که برای استفاده مناسب و بهینه از بندر چابهار قرار است اقدامات عملی روی دست گرفته شود.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، از ایجاد و احداث خطوط آهن به عنوان راه های بدیل مطمئن برای افغانستان نام برد و از تعهد مقام های جمهوری اسلامی ایران یاد نمود که تاکید کرده اند، مرحله سوم خط آهن خاف تا هرات را تکمیل کنند.

همچنان رئیس اجرائیه کشور، ایجاد خط آهن‌ را که از کشور چین آغاز و پنج کشور منطقه را احتوا می کند، گامی دیگر در راستای تلاش های فراگیر دولت افغانستان یاد نمود که مقام های جمهوری اسلامی ایران را نیز از آن حمایت می نمایند.

با این حال دکتور عبدالله عبدالله صراحتاً اعلام نمودکه ما تروریزم را دشمن بشریت می دانیم. تحت هر نامی که باشد و هیچ تفکیکی میان گروه های تروریستی قایل نمی شویم. زیرا مردم ما، سال‌های سال است که هدف تروریستان قرارگرفته و قربانی تروریزم شده اند.

وی به دوام سخنانش و در پاسخ به پرسش های خبرنگاران، تصریح نمود که صلح پایدار خواست همه مردم افغانستان است و در عین زمان، در کنفرانس قلب آسیا که اخیراً در اسلام آباد برگذار گردید، توافق صورت گرفت تا گفتگوهای چهارجانبه در سطح معاونین وزرای خارجۀ کشورهای امریکا، چین، پاکستان و افغانستان برگذار شود.

رئیس اجرائیه داعش را گروهی تروریستی دانسته و تاکید کردکه همه داعش را یک تهدید می دانند و بخش‌های امنیتی ما در مورد تهدیدهای تروریستی پیش از این هم همکاری هایی داشته اند.

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان تصریح نمود: اگرکسانی به این فکر باشند که بالابردن خشونت و تلفات در میان مردم، زمینه امتیازگیری را برای شان فراهم می کند، اشتباه می کنند و به جایی نمی رسند و تا کنون هم کسی به جایی نرسیده است. ما تلاش صادقانه برای تامین صلح را ادامه می دهیم و با خوشبینی عمل می کنیم و به این باور هستیم که هیچ کسی نمی تواند با جنگ و خشونت، خواسته های شان را بر مردم ما تحمیل نمایند.

وی در همین حال اعلام نمود که اصلاحات انتخاباتی یک ضرورت بود و است و انتخابات بر اساس اصلاحات صورت خواهد گرفت و هیچ توجیه و دلیلی وجود نخواهد داشت‌که انتخابات مثل گذشته صورت بگیرد و این، خواست مردم افغانستان است.

رئیس اجرائیه کشور با ابراز نگرانی از تنش های موجود در میان شماری از کشورهای اسلامی گفت: " ما به عنوان کشوری‌که از بحران صدمه دیده ایم، از موجودیت تنش میان کشورهای اسلامی متاثر می شویم و امیدوارهستیم که این تنش ها رفع شوند. اما آنچه‌که در ایران و در مورد ساختمان سفارت عربستان سعودی صورت گرفت از جانب مقام های ایرانی محکوم گردید.

دفعات مطالعه 1212 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما