Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 74

نشست خبری و امضای دو توافقنامه میان ایران و افغانستان

  • Wednesday, جدی 16 1394
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

بعد از مذاکرات رسمی هیئت افغانستان به ریاست دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان و دکتور اسحاق جهانگیری معاون اول جمهوری اسلامی ایران در ساختمان جمهور در کاخ سعدآباد،‌ هردو مقام و هئیت همراه ایشان در مراسم امضای دو توافقنامه در عرصه ورزش و گسترش روابط فرهنگی حضور یافتند. این توافقنامه‌ها از سوی آقای جنتی وزیر ارشاد جمهوری اسلامی ایران و آقای حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت امورخارجه افغانستان و وزیرگردشگری ایران و آقای عبدالباری جهانی وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان به امضا رسید. براساس این توافقنامه‌ها، هردو طرف در زمینه آموزش مشترک، گسترش مبادلات فرهنگی، حفاظت از آثار باستانی و همکاری در عرصه ورزش همکاری می‌نمایند.

بعد از مراسم امضای توافقنامه‌ها٬ رییس اجراییه کشور با آقای جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری ایران در یک نشست خبری مشترک در ساختمان جمهور کاخ سعد آباد با حضور رسانه‌های دو کشور اشتراک نمودند.

آقای جهانگیری در این کنفرانس از تشریف آوری رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان و هیئت همراه ایشان به جمهوری اسلامی ایران سپاسگزازی و تشکر نمود. آقای جهانگیری درصحبت‌های خویش تاکید نمود که دو کشور با داشتن پیشنه تاریخی و اشتراکات دینی-فرهنگی دارای روابط نیک و سازنده اند که می توان از آن به عنوای الگوی خوب در روابط همسایگان در سطح منطقه یاد کرد.

آقای جهانگیری در ادامه صحبت‌های خویش علاوه کرد که در نشست میان دو طرف مسايل اقتصادی٬‌ امنیتی٬  وضعیت مهاجرین و همکاری‌های فرهنگی مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت. در بخش اقتصادی و تجارت چگونگی استفاده از بندر چابهار٬ تکمیل راه آهن خاف-هرات و سهولت‌های ترانزیتی برای تاجران افغانستان به بحث گرفته شد.

در مورد مسائل امنیتی آقای جهانگیری علاوه کرد که امنیت و ثبات افغانستان امنیت و ثبات ایران است و توسعه اقتصادی می‌تواند به استقرار و ثبات در کشور کمک نماید. آقای جهانگیری در ادامه صحبت‌های خویش افزود که کشورش آماده است مثل همیش با افغانستان در مبارزه با تروریزم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و تهدیدهای امنیتی همکاری نماید

دکتور عبدالله عبدالله رئيس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست خبری در قدم نخست از دولت و مردم ایران به خاطر دعوت از ایشان و استقبال گرم سپاسگزاری و تشکر نمود. رئیس اجرائیه کشور در ادامه صحبت‌های خویش علاوه نمود که ایران و افغانستان با مشترکات تاریخی٬‌ دینی و فرهنگی از روابط نیک و حسنه برخورداراند و از روابط دو کشور می ‌توان به عنوان نمونه در سطح منطقه یاد نمود.

رئيس اجرائیه از کمک‌ها و همکاری‌های ایران در دوران جهاد و مقاومت برحق مردم افغانستان و شکل گیری حکومت فعلی در پانزده سال اخیر به نیکی یاد نمود و از آن تقدیر به عمل آورد. رئيس اجرائیه همچنان علاوه کرد که جمهوری اسلامی ایران همواره در بخش زیربناها٬ صحت، بخش های تخنیکی، آموزش و پرورش، تحصیلات عالی، بازسازی، تقویت روابط اقتصادی و تجارتی با افغانستان همگام بوده است که این کمک‌ها در توسعه و ثبات افغانستان مهم بوده‌اند.

رییس اجراییه کشور در صحبت‌های خویش به همکاری‌های مشترک، استفاده از فرصت‌های موجود٬ همکاریهای منطقه­ای٬ مبارزه مشترک با تروریزم و تحکیم صلح و ثبات در منطقه تاکید نمود.

در این نشست دو طرف اعلان کردند که در باره تقویت همکاریهای اقتصادی بویژه از طریق بندر چابهار، فراهم شدن زمینه آموزش و پرورش و تحصیلات برای مهاجران افغانستان مقیم ایران، مبارزه مشترک با تروریزم و افراطیت، تاکید بر تکمیل شدن خط راه آهن ایران-افغانستان در اسرع وقت و تقویت فرصت­های همکاری مشترک در عرصه­ های گوناگون به توافق رسیده اند.

دفعات مطالعه 1993 مورد
امتياز اين آيتم
(1 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 63 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما