افغانستان و ایران یادداشت های تفاهم را به امضا رسانیدند

  • Tuesday, ثور 01 1394
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

۳۰ حمل ۱۳۹۴

در حضورداشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و داکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ظهر امروز در شهر تهران دو یادداشت تفاهم در زمینه های همکاری میان وزارت های خارجه دو کشور و همکاری علمی میان وزارت تحصیلات عالی افغانستان و وزارت علوم تحقیقات و فنآوری جمهوری اسلامی ایران از سوی صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور و داکتر جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید.

بعد از امضای یادداشت های تفاهم، روسای جمهور دو کشور در یک کنفرانس مشترک خبری حضور یافتند.

رئیس جمهور غنی در این کنفرانس مشترک خبری طی صحبتی، گفت که مناسبات افغانستان و ایران تاریخی و طولانی بوده و دارای ابعاد مختلف می باشد. وی افزود که تاکید ما این است که یک فصل جدید ایجاد شود تا مشکلات به صورت اساسی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و راه حل های برای آن جستجو شود.

رئیس جمهور افزود که از فرصت های موجود باید برای ایجاد همکاری دو جانبه، سه جانبه و چندین جانبه در منطقه و تبدیل کردن منطقه از یک نقطه خطر به یک نقطه صلح، ثبات و رفاه، استفاده شود.

رئیس جمهور غنی خاطر نشان کرد که ما امروز با خطر جدی و اشکال جدید تروریزم مواجه هستیم، روزانه قربانی میدهیم و با وحشت و بربریت روبرو می باشیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بدون همکاری منطقوی پدیده شوم مانند داعش مهار شده نمی تواند، گفت که اراده ملت ما بخاطر مبارزه با تروریزم قوی است و افغانستان قبرستان این چنین حرکات خواهد بود.

رئیس جمهور غنی افزود که چارچوب همکاری دو جانبه ما برای مبارزه با تروریزم که تصویر دین مبین اسلام را به سوی انحراف برده است، اساسی می باشد. اسلام دین رحمانی می باشد نه دین خشونت، پس عقاید و فرهنگ مشترک ما اساس همکاری همه جانبه را ایجاب می کند.

رئیس جمهور، همکاری ایران را در زمینه ایجاد سیستم ترانزیتی به افغانستان حیاتی دانسته گفت که بزودی  کمیسیون مشترک اقتصادی و همچنان کمیسیون مشترک امنیتی، مشکلات موجود در این زمینه ها را به صورت اساسی مورد غور قرار خواهد داد و فرصت های همکاری میان دو کشور را بررسی خواهد کرد.

رئیس جمهور غنی با اشاره بر اینکه افغانستان دارای معادن، آب فراوان و زمین های زراعتی مفید بوده و مردم آن برای ثبات؛ رفاه و همکاری منطقوی اراده قوی دارند، تاکید کرد که این کشور به یک منطقه محور ترانزیت و به مرکز تجارت انرژی مبدل خواهد شد.

رئیس جمهور گفت که ایجاد بازار برای پیداوار افغانستان و سرمایه گذاری برای زراعت عصری که با بازار جهانی ارتباط داشته باشد، مسئلهء است که میکانیزم راه حل اساسی را برای ریشه کن کردن مواد مخدر ایجاب می کند و در این راستا همکاری ما اساسی است.

در این نشست خبری داکتر حسن روحانی گفت که سفر رئیس جمهور غنی و هیات همراه اش، آغازی برای همکاری های وسیعتر در زمینه منافع مشترک دو کشور از جمله مسایل اقتصادی، انرژی، صنایع، معادن، تجارت و سرمایه گذاری های اقتصادی، ترانزیت، راه آهن و جاده و همچنان توسعه بنادر جنوبی ایران که بتواند افغانستان و سایر کشور های شرقی و شمالی ما را به آب های آزاد متصل کند، خواهد بود.

دفعات مطالعه 1684 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما