Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

متن سخنرانی سفیر افغانستان در نخستین همایش بین المللی افغانستان و مواد مخدر

  • Wednesday, ثور 24 1393
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

سخنرانی سفیر افغانستان در:

نخستین همایش بین المللی افغانستان و مواد مخدر

تهران، 22 ثور 1393 مطابق 12 می 2014

به نام ايزد دانا و توانا ؛

بنام خدايي كه به جامعه بشري دستور داده است تا در كارهاي خير و عام المنفعه باهم و براي هم همكاري كنند، از غذاها و نوشيدني هاي پاك، دور از اسراف، بخورند و بنوشند و از موادي كه به زيان فردي يا اجتماعي آنان مي انجامد پرهيز دارند.

 مقامات محترم  نهاد های مختلف جمهوري اسلامي ايران

مهمانان گرامي ؛  خانم ها و آقايان

 

خدمت همه شما عرض سلام و احترام دارم و صبح همه شما به خير باشد

 تشكر مي كنم از مركز محترم تحقيقات، رهیافت و مطالعات بين المللي مواد مخدر، و مدیر عامل محترم آن، دکتر حمید زارعی، برگزار كننده این همايش بین المللی مواد مخدر.

 تشكر مي كنم از اينكه روش ها و پژوهش هاي علمي را راه تشخيص و حل مشكل دانسته اند. تشخيص داده اندكه آفت مواد مخدر مشكل جهاني است و راه حل آن هم بایستی جهاني باشد.

 در جستجوي راه حل، اين همايش مهم را برگزار نموده اند كه در آن اهل دانش وتخصص، انديشه و خبره و تجربه، از قاره هاي مختلف جهان، گرد هم آمده اند تا براي اين بيماري جهاني راه حل جهاني بيابند، و از تجارب کشورهای مختلف در این زمینه، از جمل از تجارب ارزنده جمهوری اسلامی ایران، بهره برند.

 حضار گرامی ؛

متأسفانه هر جايي كه سخن از توليد خشخاش و مواد مخدر مرتبط با آن در ميان آيد، از افغانستان، بحيث بزرگترين توليد كننده، نام برده ميشود.  همايش امروزي هم در رابطه به افغانستان برگزار گرديده است.

 همه ميدانند كه افغانستان نزديك به چهار دهه است كه ميدان انواع تجاوزها، اشغال ها، جنگ ها، افراط ها، ترور ها، انتحارها و فتنه هاي صادر شده از بیرون مي باشد.

 در اثر اين جنگ هاي تحميلي، بي خانماني ها، مهاجرت ها، آسيب ها و تبعات منفي فراواني بر جوانب مادی و معنوی كشور ما تحميل گرديد كه يكي از اين آسيب هاي سنگين، رواج كشت و توليد خشخاش در افغانستان بوده است.

 عالی جنابان، خانم ها و آقایان

دنيا ميداند كه، زرع و توليد خشخاش و قاچاق مواد مخدر، قبل از افغانستان، در نقاط ديگري از دنيا وجود داشته و بعد از افغانستان نيز وجود خواهد داشت.

 

 قبل از آنكه مافياي بين المللي و عناصر خارجي درگير در جنگ ها و نا آرامی های چند دهه اخير افغانستان، كشت خشخاش را در كشور ما ترويج كنند، ما كشت خشخاش به قصد تجارت و قاچاق نداشتيم و يك نفر معتاد هيروييني هم در كشور ما سراغ نمي گرديد.

 زماني كه ملت ما مشغول جهاد و مبارزات آزادي خواهانه براي دفع تجاوزها گرديد و در نتيجه نهادهاي دولتي مجري قانون و حافظ امنيت، از روستاها تا شهر ها، يكي پي ديگري از هم پاشيدند و از فعاليت باز ماندند، مافياي بين المللي زرع و قاچاق مواد مخدر، از اين خلأ استفاده كرد و كشت خشخاش را وارد افغانستان ساخت.

 بدينگونه، افغانستان قرباني واقعي قاچاق بين المللي مواد مخدر ميباشد. بدنامي كشت خشخاش نصيب افغانستان است ولي سود حاصل از قاچاق اين مواد در جيب سوداگران بزرگ مرگ و باندهاي باهم تنيده مافياي بين المللي مي رود كه نه تنها در خارج از افغانستان، قلب آسیا، بسر می برند بلكه در بيرون از این قاره کهن موضع گرفته و با استفاده از تکنولوژی پشرفته ارتباطات، کشت و قاچاق مواد را مدیریت و هدایت می کنند.

 برخي از مهاجرين ما در بازگشت به افغانستان اعتياد را با خود بردند كه متأسفانه امروز بيش از يك مليون نفر در افغانستان دچار اعتياد شده اند.

   به هرترتيب، حالا ما در برابر اين واقعيت تلخ قرار داريم؛ واقعيت آفت جهاني مواد مخدر.

حالا مهم اين خواهد بود كه چگونه بر اين واقعيت تلخ چيره شويم و جامعه بشري را از اين آفت تباه كن نجات دهيم.

اين سؤالي است كه اهل دانش و تخصص، انديشه و پژوهش، كه عده اي از اين بزرگواران در اين همايش حضور دارند، به آن پاسخ مبتني بر تحقيقات علمي ارائه خواهند كرد.

 اما بي جا نخواهد بود كه، با استفاده از اين فرصت، به چند نكته زير اشاره داشته باشيم و پرسشهایی را مطرح سازیم:

 هيچ كشوري و هيچ منطقه اي به تنهايي نخواهد توانست به مشكل مواد مخدر پايان دهد.

 حل اين مشكل باهمكاري واقعي، جدي، همه جانبه، مستمر و پيگير سه ميم، بر اساس الفباي فارسي و عربي، وابسته خواهد بود؛ كه عبارت باشند از منبع، مسير و مقصد.

البته در اين ميان كشورها و مناطق بسياري هستند كه هم مسير می باشند و هم مقصد. و در واقعیت، این امر، کم یا بیش، شامل همه کشورها و مناطق جهان می گردد.

 اگر چنين همكاري واقعي، همه جانبه و خستگي ناپذير در سطح ملي، منطقه اي و بين المللي وجود نداشته باشد، مشكل راه حل نخواهد يافت.

داشتن جهانی عاری از مواد مخدر، همکاری جدی و پیگیر جهانی می طلبد.

  حتي اگر افغانستان در سطح ملي بتواند جلو كشت خشخاش را بگيرد، مافياي نيرومند و سودجوی دنياي جهاني شده جاگزين ديگري براي افغانستان خواهد يافت.  از كشورها و مناطق دچار نا آرامي و بحران استفاده خواهد كرد.  حتي ممكن است در كشورها و مناطق ديگري ايجاد بحران و نا امني كند و زمينه جاگزین افغانستان را براي زرع و توليد خشخاش فراهم آورد.

 حضار گرامی؛

افغانستان آنچه را در توان دارد در راه مبارزه با مواد مخدر انجام ميدهد. در این راستا يك وزارتخانه جداگانه زير نام " وزارت مبارزه عليه مواد مخدر" دارد. در تشكيلات وزارت داخله ياكشور، معاونيت مبارزه با مواد مخدر را دارد. به همينگونه در ساير نهاد هاي امنيتي، عدلي و قضايي نهادهاي ويژه مقابله با مواد مخدر را دارد.

 حضار ارجمند و گرامی؛

طي ١٢ سال اخير، مبتنی بر قطعنامه الزامی شورای امنیت سازمان ملل متحد، ائتلافی بین المللی از جمع مقتدر ترين كشورهاي دنيا در افغانستان حضور نظامی، امنیتی و رزمی داشته اند.

 اين پرسش مطرح ميگردد كه آيا این ائتلاف نیرومند بین المللی نتوانسته اند و يا     نخواسته اند كه به  اين مشكل بزرگ، مشکل زرع و قاچاق مواد مخدر پايان دهند؟

علت هرچه كه باشد؛ آيا به جا است توقع داشته باشيم آنچه را كه قدرتمند ترين كشورهاي دنيا به طور جمعی و يكجايي نتوانسته اند انجام دهند، افغانستان ويران شده از تجاوز و جنگ های تحمیلی و برآمده از زير آوارها، كه هنوز كمبودي هاي فراوان دارد؛ و هنوز در مقابله با ترور، انفجار و انتحار صادر شده از بيرون قرباني ميدهد، به تنهايي چنین امر دشوار وسنگینی را انجام دهد؟!

 در برخی محافل سخن از سال جاری 2014 میلادی است؛ و این که خروج كامل نیروهای بین المللی در پايان این سال از افغانستان،  چه تأثیری را در وضعیت کشت و تولید مواد مخدر خواهد داشت؟

 پاسخ این خواهد بود که  حضور نيروهاي بين المللي در افغانستان مانع افزایش كشت خشخاش  و توليد مواد مخدر نگرديد تا خروج آنها، در اين زمينه، موجب افزايش نگراني ها گردد.

 حضار گرامی ؛

گزارش هاي نهادهاي اختصاصي بين المللي نشان ميدهند كه بخش اعظم قاچاق مواد مخدر از مسير بحري يا دريايي صورت مي گيرد.  افغانستان كه همه ميدانند يك كشور محاط به خشكه است؛ نه بندر دريايي دارد و نه هم كشتي و كشتي راني.

 

تصور کنید؛ یک محموله مواد مخدر، که مثلا به مقصد لندن یا نیویورک قاچاق می گردد، هزاران مایل را در زمین و دریا و یا در هوا می پیماید، از قلمرو چندین کشور و چندین منطقه، چند قاره و چند بحر و اقیانوس عبور میکند، تا به سرمنزل مقصود می رسد!

 فراموش نکنیم که مواد شیمیایی پیش ساخت  مواد مخدر از همین کشورهای مقصد، سرچشمه می گیرد و با پیمودن همان مسیر های هزاران مایلی خود را بطور قاچاقی به افغانستان و پیرامون آن می رساند تا خشخاش را به هیرویین و  امثال آن مبدل سازد.

  آیا نا کامی این همه کشورهای برخوردار از هرگونه امکانات، با عدم توفیق افغانستان خسته از چهار دهه جنگ و بحران و ویرانی ، قابل مقایسه می باشد؟!

 چرا كشورها و مناطق مسير و مقصد نتوانسته اند از ده ها سال تا کنون در حل مشكل اعتياد، قاچاق و ترانزيت مواد مخدر توفيق يابند؟

 اين كشورها كه گرفتاري ها و كمبود هاي افغانستان را ندارند. همه چيز شان تكميل است. امنيت و ثبات دارند. اقتصاد شان قوی و زندگی شان مرفه است. از انواع تجهيزات، تشكيلات، امكانات و پیشرفته ترین فناوری روز برخوردار می باشند. وبرخی از این کشورها هم جزو کشورهایی هستند که کمترین جمعیت را دارند؟

 

به هر حال

اگر دنيا ميخواهد، مهاجرين افغانستان فرداي زود به كشور خود برگردند؛

 و اگر دنيا ميخواهد، افغانستان وظيفه خود را در پايان دادن به كشت خشخاش موفقانه و زودتر اجرا کند؛

فقط يك كار را انجام دهند و بقيه را به افغانستان بگذارند؛

  به مراكز و پايگاه هاي توليد و اعزام گروه هاي افراط، ترور، انفجار و انتحار كه در بيرون از افغانستان قرار دارند پايان دهند.

  اجازه ندهند از افراط گرایی، فرقه گرایی و تروریزم، بعنوان ابزار سیاست خارجی و توهم امپراتوری سازی کار گرفته شود، تا افغانستان امن گردد و بر مقابله با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر فارغ شود.

 گروه های افراطی ترورستی و قاچاقبران مواد مخدر بازوی مطمئن یکدیگر و پشتیبان یکدیگر اند و ادامه نا آرامی و بی ثباتی در افغانستان هدف مشترک آنها می باشد.

قاچاق مواد مخدر بخش مهمی از هزینه های گروه های افراطی ترورستی را فراهم می آورد.

 از سوی دیگر؛

  هرگاه كشورهاي مقصد بتوانند مشكل اعتياد را حل كنند، گویا به كشت خشخاش پايان داده اند.

  نبود اعتياد معنايش نبود بازار و تقاضا براي مواد است و نبود تقاضا به معناي نبود عرضه و نا پديد شدن كشت و توليد مواد ميباشد.

 و اگر چنين يا چنان نمي شود؛ معنايش اين است كه دنيا دشمن مشترك دارد و لی در مقابله با این دشمن مشترک ناتوان و درمانده است. و دنیا تا زماني كه به اراده جمعی و توانمندي مشترك دست نيابد، جز دوام مشكل، انتظار ديگري نخواهد داشت.

از توجه و حوصله شما جهانی سپاس

 

دفعات مطالعه 2967 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما