Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

مصاحبه اختصاصی سفیر افغانستان با اکو نیوز

  • Tuesday, حوت 06 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

دورنمای همکاری های ایران و افغانستان

اکونیوز: گسترش همکاری های منطقه ای افغانستان در مقطع حساس کنونی از جهات مختلف حائز اهمیت است. روابط ایران و افغانستان بر مبنای مشترکات بسیاری چون تاریخ، فرهنگ و دین استوار بوده ‌است. 

 

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، ایران همسایه‏ مهم افغانستان محسوب می شود که بی‏ ثباتی‏ در دو کشور، تأثیر به خصوصی در اوضاع یکدیگر برجای می‏گذارد. از این رو به حضور "دکتر نصیر احمد نور"، سفیرکبیر و نماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران رسیدیم تا نظر ایشان را در خصوص مسائلی از قبیل روابط تجاری ایران و افغانستان، موانع توسعه روابط دو کشور، آینده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و مسائل داخلی آن را جویا شویم. 
آنچه در ادامه می خوانید گفتگوی اکونیوز با سفیر افغانستان در ایران است. 

• "حامدکرزی" رئیس جمهور افغانستان مایل به امضای پیمان امنیتی با آمریکا نیست، از طرف دیگر واشنگتن تهدید نموده است که اگر کابل این پیمان امنیتی با آمریکا را امضا نکند کمک های اقتصادی که در اختیار افغانستان گذاشته است قطع می کند. در صورت بروز این اتفاق اقتصاد افغانستان را چطور ارزیابی می فرمایید؟ 
تصور نمی شود موضوع به قطع همکاری ها بیانجامد ولی اگر فرضا همکاری ها قطع شود باید توجه داشت آمریکا دوازده سال است که در افغانستان حضور دارد ولی افغانستان هزاران سال است موجود است و درآینده نیز موجود خواهد بود. 
حضور آمریکا پس از حوادث یازده سپتامبر در افغانستان در چارچوب یک همکاری بین المللی صورت گرفته است و شکل گیری ائتلاف بین المللی و تحولات افغانستان به نفع همگان بوده چون قبل از آن وضعیت به شکلی بود که همگان، بخصوص همسایه گان ما در برابر تهدید قرار داشتند. 
نیروهایی که به افغانستان آمدند و هزینه کردند بیشتر به دلایل منافع ملی خودشان بوده است و حال هم اگر میخواهند باشند به دنبال منافع خود هستند البته افغانستان در شرایط خاص خود از این تحول سود برده است. 
به هر حال اگر این تحول بعد از یازده سپتامبربه وجود نمی آمد و این ائتلاف شکل نمی گرفت افغانستان به مقاومت خود ادامه می داد، در ابتدا اکثر کشورهای موثر در دنیا یا تماشاگر بودند و یا از گروه های خرابکار که کل منطقه را مورد تهدید قرار داده بودند، حمایت می کردند. 
افغانستان در آن زمان مقاومت خود را داشت و بر این باور و اعتقاد بود که پیروز خواهد شد، چون می دانست کسانی که درپشت سر این گروه های افراطی قراردارند با یک سطحی نگری بر این باور هستند که در یک مدت زمان کوتاه و با هزینه ای که کرده اند می توانند اوضاع را در کوتاه مدت به نفع خود خاتمه دهند.ولی استراتژی مقاومت به رهبری احمد شاه مسعود بزرگ یک مقاومت فرسایشی بود تا کسانیکه حامی این تجاوزها و اشغالها هستند از نقطه نظر اقتصادی، مالی و بشری حالت فرسایش را بخود بگیرند. 
شوروی نیز با اینکه در زمان تجاوز به افغانستان از کلیه تجهیزات و امکانات تسلیحاتی و همچنین نیروی انسانی برخوردار بود باز هم شکست خورد این شکست به خاطر کمبود امکانات نبود بلکه به خطر مقاومتی بود که افغانستان از خود نشان داد و جنگ را به حالت فرسایش درآورد. در آن زمان بود که تمام کشورها فهمیدند افغانستان چقدر نیرومند است و هم اکنون دولت هایی هم که پشت گروه های تروریستی و افراطی قرار دارند و از آنها حمایت می کنند حتی تاب و تحمل شوروی هم ندارند. چه دولتی به کابل کمک کند یا کمک نکند باز هم باور داریم که می توانیم افغانستان را به پیش ببریم. 
اما در مورد پیمان امنیتی؛ رئیس جمهور افغانستان با یک منطق رسا و با قاطعیت موضع خود رادر مورد پیمان امنیتی بیان کردند ایشان نمی گویند که با این پیمان مخالفند بلکه شروط و شرایط خود را برای امضاء پیمان دارند از جمله اینکه عزت مردم محترم شمرده شود، امنیت تضمین گردد و صلح به ارمغان آورده شود و اگر اینها نباشد امضای پیمان معنایش چه خواهد بود؟ 
باید گفت افغانستان در سطح منطقه و شاید در سطح جهان یگانه کشوری است که تا به حال پیمان امنیتی با کشورهای دیگر امضاء نکرده است؛ در حالی که ما می بینیم اکثر کشورهای منطقه پیمان های نظامی با کشورهای قدرتمند امضا کرده اند و حتی شاهدیم بسیاری از آنها این قرارداد ها را به صورت مخفیانه انجام داده اند.افغانستان در شرایطی که احتیاج و ضرورت پیدا کند که قراردادی را به خاطر شرایط و یا رویدادهای که طی چند دهه اخیر داشته امضاء کند خودمختار است و این بر افغانستان تحمیل نشده است. 
مردم افغانستان در صف مقدم مبارزه با تروریزم وافراطی گری قرار دارند و همین حالا اگر در برابر این هجمه کوتاه بیایند بدون شک زیانهای آن به کشورهای همسایه و جهان سرایت می کند بنابراین افغانستان نظر به شرایط خاص خود و گذار از این مرحله بدنبال امضاء موافقتنامه ای است که هیچ بند و محتوای آن سری نیست، متن آن به صورت علنی توسط نمایندگان مردم و کارشناسان سیاسی مورد بررسی قرار گرفته و مهمتر اینکه مفاد آن برروی اینترنت به سه زبان، قابل دسترسی برای همگان است. 
این پیمان علیه هیچ کشور ثالثی بخصوص همسایگان ما نیست و ناگزیزی های افغانستان ایجاب میکند برای گذر از این مرحله این پیمان بسته شود و گذر از این مرحله با ایجاد یک افغانستان با ثبات و با امنیت و رو به توسعه به نفع همه و بخصوص همسایگان می باشد. 
•  ایران و افغانستان پتانسیل ها و ظرفیت های بسیاری برای همکاری های بیشتر دارند از نظر شما موانع توسعه مناسبات اقتصادی تهران و کابل چیست؟ 
تا آنجایی که مربوط به دو کشور است و اراده سیاسی و اراده جامعه سرمایه گذار و تجار دو کشور است هیچ گونه مانعی وجود ندارد و تمام زمینه ها و شرایط برای تاجران و سرمایه گذاران وجود دارد. ولی تجارت موفق و رونق بازرگانی میان دو کشور بستگی به خود تاجران و سرمایه گذاران دارد تا بتوانند از شرایط استفاده کنند. بر اساس قانون اساسی افغانستان ، اقتصاد افغانستان، اقتصاد بازار ست و این معنی را می دهد که دروازه های تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان به روی همگان و به ویژه بر روی همسایگان و بخصوص همسایه همفرهنگ و همزبان ما جمهوری اسلامی ایران باز است. 
امروزه اقتصاد جهانی شده است و تابع قوانین بین المللی نیز می باشد لذا طبیعی است که در این شرایط که تحریم های بین المللی علیه ایران در جریان می باشد تاثیرش نیز بر اقتصاد دو کشور مشهود می باشد. ایران و افغانستان اشتراکات زیادی دارند مانند همجواری ، زبان، تاریخ و....لذا فرصت های زیادی برای دو کشور فراهم است تا از آن بهره ببرند. 
فرصتها و شانس تجار و سرمایه گذاران ایرانی در افغانستان بیش از سایرین است زیرا دیگران از هر گوشه و کنار دنیا که بیایند به حکم تفاوت چهره و در شرایط فعلی افغانستان به لشکری از محافظین ضرورت دارند وهمچنین به مترجمین، اما یک ایرانی این مشکلات را ندارد همچنین به حکم همجواری هزینه‏ای مسافرت و جابجایی کالاو دستگاهها در مقابل تجار دیگر کشورها بسیار اندک است؛ بنابراین موازنه فضای رقابتی به نفع ایران است البته هم اکنون تجار و شرکتهای ایرانی زیادی در افغانستان فعالیت دارند. 
در افغانستان بخش خصوصی حرف اول را می زند و اقتصاد بازار حاکم است لذا صداقت در معامله و کیفیت خوب در عرضه کالا بسیار مهم است. اگر می خواهیم جایگاه خود را حفظ کنیم نباید به دنبال سود های فرصت طلبانه و زود گذر باشیم؛ زیرا در بحث تجارت رقابت مطرح است و اگر فرصت از دست برود رقبای دیگر جایگاه ایران را می گیرند. پس وقتی رقابت همراه صداقت باشد سود آوری دوام دار خواهد بود؛ لذا در تجارت باید به فکر منابع متقابل بود نه منافع یک سویه. 
• آیا تجار افغانستان برنامه خاصی برای سرمایه گذاری در ایران دارند؟ 
بله این تجار بسیار فعال هستند و شرکتهای افغانی درشهرهای تهران، مشهد، اراک و دیگر شهرها فعالیت می کنند و باز هم در این بخش موضوع مربوط می شود به مهارت بخش های دیگر در ایران که چه تسهیلات و تاسیساتی برای بازرگانان افغان فراهم آورند.ایران از نقطه نظر موقعیت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری، بنادر دریایی و زمینی و خطوط ریلی جایگاه منحصر به فردی دارد. 
بندر چابهار به عنوان یک فرصت استثنایی و به عنوان یک بندر مادر اگر به کار گرفته شود برای کشورهای منطقه از جمله کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس که تمایل زیادی برای مبادلات تجاری با کشورهای آسیای میانه دارند می تواند نقش بسزایی داشته باشد. 
ایران باید از فرصت پیش آمده برای این بندر کمال استفاده را نماید و با گسترش و توسعه زیرساختهای مرتبط با این بندر به شکوفایی آن تسریع بخشد. باید از فرصت هایی که پیش روی است استفاده شود چون فرصت ها تکرار نشدنی هستند، به عنوان مثال اگر از ظرفیت های پروژه چابهار استفاده نشود ممکن است این فرصت از دست برود و جایگاه امروزیش با مکانی دیگر بدل شود و یا اگر به علت تعلل این مهم انجام نشود ممکن است هزینه های آن چند برابر شود و توسعه آن درآینده توجیه اقتصادی نداشته باشد. علاقمندی کشور بزرگی مانند هند برای گسترش بندرچابهار می تواند این انگیزه را بیش از پیش برای ایران داشته باشد تا با استفاده از آن، به سودآوری اقتصادی و همچنین اشتغالزایی و سنگین شدن وزنه ایران در سطح منطقه ومبادلات منطقوی و بین المللی کمک کند لذا اگر بتواند از تمام این امکانات به نحو احسن استفاده کند می تواند در سطح مبادلات منطقه ای بسیار عرض اندام کند. این اقدام برمی گردد به اینکه زیر ساخت ها فراهم شود و راهای اتصال و دسترسی منطقه به این بندر فراهم شود که سود کلانش در ابتدا عاید خود ایران خواهد شد و در عین حال بهره آن برای کشورهای دیگر نیز هست. 
مشکلات امنیتی در افغانستان هست ولی از افغانستان نشات نمیگیرد بلکه از منطقه و فرا منطقه به افغانستان سرایت کرده است اما تهدید این مشکلات نیز تنها متوجه افغانستان نیست ، امروز حوادثی که در برخی کشورهای منطقه میبینیم به مراتب خونین تر و بدتر از آنچه درافغانستان رخ داده،می باشد. از نقطه نظر قوانین تثبیت شده هیچ تبعه‏ی افغان احساس بیگانگی نمی کند، هیچ کس احساس محرومیت نمیکند، خود افغانستان کشوری است که از نقطه نظر قوانین هیچ کس در آن احساس ناامنی نمی کند. بنابراین اگر کسی بخواهد همکاری نماید و خواهان همکاری منطقه ای باشد، بداند امنیت منطقه از امنیت افغانستان است و به اعتبار شعر شاعر بلند آوازه لاهوری، علامه اقبال که افغانستان را "قلب آسیا" می نامد و می فرماید: " از گشاد او گشاد آسیاست / از فساد او فساد آسیاست" . 
در افغانستان از لحاظ سیاسی، سرکوبی وجود ندارد. متاسفانه باید گفت علت تمام این ناامنی ها از بیرون است لذا از آن جهت باید حل و فصل گردد. اگر ناامنی در این کشور وجود دارد فقط به تنهایی متوجه این کشور نیست بلکه گریبانگیر کلیه کشورهای منطقه می شود. در فضای امنیت و ثبات است که همکاری های منطقه ای شکل می گیرد. 
در مورد پروژه هایی که در افغانستان در حال شکل گیری است نباید یک نگاه تنگ نظرانه داشته باشیم که این پروژه ها جای پروژه های دیگر را خواهد گرفت جنوب آسیا، هند و پاکستان به انرژی ضرورت دارند و پروژه های مثل تاپی و خط لوله صلح مقدار کمی از این نیاز را می تواند بر طرف کند اگر خط انرژی به پاکستان و هند برود و با نظر داشت مناسبات نه چندان خوب این دو کشور این پروژه می تواند جایگزین رقابت منفی باشد و زمینه را برای همکاریهای اقتصادی و سیاسی آنها فراهم نمایند. 
ما باید از کشورهایی که مشترکاتشان به اندازه ما نیست و در این زمینه تجارب خوبی دارند، بیاموزیم. نمونه اش اروپا است. امروز قوی ترین اتحادیه در سطح جهان اتحادیه اروپا است؛ بین مردمش ویزا نیست و همه شهروند اروپایی منظور میشوند، اروپایی که مدتها با هم جنگیدند و اگر تاریخشان را ورق بزنیم جنگهای صدساله، جنگهای سی ساله، جنگ اول و دوم جهانی را می بینیم و در این جنگها بیشترین قربانی را داشتند و رودهایی از خون میانشان روان شد ولی امروز از عقل خود کار گرفتند و همگی زیر یک چتر مصلحتی جمع شده اند. 
ما، گذشته مان همه همدلی و همزیستی است و مشترکات زیادی داریم، نباید با هم همکاری داشته باشیم؟ هرچقدر این پروژه ها با کشورهای دیگر مشترک و پیوند شود به همان اندازه ثبات و امنیت منطقه ای تامین می شود. 
همیشه همسایه منفعت خود را باید در منفعت همسایه خود ببیند و خدای نکرده نباید قوت خود را در ضعف دیگران ببینیم. اگر افغانستان در ثبات و صلح و روی پای خود باشد یک بازوی توانمند برای همسایگان خود خواهد بود و بار دوش و مرکز ترور و افراط و قاچاق نخواهد بود اگر پروژه های بزرگ منطقه ای مانند انتقال انرژی و خط آهن که در مرحله مطالعاتی می باشند اجرایی شود، منطقه ما حلقه وصل بین شرق آسیا و شرق میانه و اروپا وافریقا می شود و منافع آن به همه کشورهای منطقه برمیگردد و البته این پروژه ها وقتی اجرایی می شوند که منطقه دارای ثبات و امنیت باشد و این ثبات و امنیت مرکز و محورش افغانستان است بنابراین نه تنها منافع افغانستان بلکه منافع ملی، اقتصادی و امنیتی کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان ایجاب می کند که برای صلح و امنیت، ثبات و توسعه در افغانستان کار کنند و این به نفع خودشان است. 
• همانطور که می دانید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در پیش است، از نقطه نظر جناب عالی خواست ملت افغانستان برای انتخاب رئیس جمهور آینده کشورشان بیشتر بر روی چه موضوعاتی متمرکز می باشد( امنیتی، اقتصادی، سیاسی...)؟ 
افغانستان در دوازده سال گذشته فصل نوی را در تاریخ خود تجربه میکند و صفحه دموکراسی و مردم سالاری برای مردم افغانستان باز شده است. در تاریخ 16 فروردین 93 مردم افغانستان پای صندوق های رای می روند تا رئیس جمهور خود را برگزینند. در حال حاضر 11 نامزد در حال رقابت هستند و در شب های گذشته اولین مناظره بین 5 نامزد انجام شد و اطلاع رسانی به مردم به خوبی در جریان است. 
برای ملت افغانستان تمام مسائل مهم است هم امنیت و هم توسعه؛ هر دو اینها لازم و ملزوم یکدیگر هستند. اگر امنیت نباشد سرمایه گذاری هم انجام نخواهد شد و اگر توسعه نباشد امنیت قوام نخواهد یافت و این طبیعی است نامزدهایی که می آیند همه این ابعاد را در نظر می گیرند و راه حلهای خود را مطرح میکنند. به طور کلی می توان گفت عمده دغدغه نامزدها، امنیت، توسعه، اقتصاد، روابط با همسایگان و جهان است.

دفعات مطالعه 2511 مورد
امتياز اين آيتم
(3 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما