Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

کنفرانس مطبوعاتی سخنگو ی وزارت امور خارجه 8جدی1392

  • Monday, جدی 09 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

تاریخ : یکشنبه 8 جدی ۱۳۹۲

به نام خداوند بخشاینده و مهربان
به کنفرانس خبری هفته وار وزارت امور خارجه خوش آمدید.
در ابتدا یک موضوع را می خواستم اشاره کنم و آن هم به دلیل این که  از طرف رسانه ها چند سوال به ما رسیده است و هم از طرف یک تعداد کارگران افغان در عربستان سعودی با ما مستقیماً تلیفون شده بود. شاید مطبوعات نیز از آن آگاه باشند. فقط دومره چی د سعودی عربستان دولت خپل طرز العمل د بهرنیو کارګرانو په هکله باندی تبدیل کړی ده او هغه کارګران چی په سعودی عربستان کی د کار او د اقامت لازم اسناد ونلری هغه د سعودی عربستان څخه دوی خارجوی. د افغانستان دولت تصمیم نیولی چی یو با صلاحیته هیأت د سعودی عربستان دولت ته ولیږ ی ترڅو د سعودی شاهی دولت د مقاماتو سره د افغان کارګرانو د ستونزو په حلولو کی خبری اتری تر سره کړی.
البته یو بل ټکی ته هم زه غواړم په دی ارتباط اشاره وکړم، هغه دا چی په تیرو لسو کلونو کی د افغانستان اسلامی جمهوریت هم په سعودی عربستان کی او هم په نورو عربی هیوادونو کی د لس هاوو زره افغان کارګرانو ستونزی حل کړی دی. لکه څنګه چی تاسو ته معلومه ده د جنګونو په کلونو کی البته د جنګ په دلیل اساساً او د نورو مجبوریتونو په اساس باندی یو شمیر افغانان دی ته مجبور شول چی بهرنی پاسپورتونه تر لاسه کړی او د کار لپاره عربی هیوادونو ته سفر وکړی. کله چی په افغانستان کی موقته اداره را منځ ته شوه او له هغه وروسته انتقالی دولت او منتخب دولت، د افغانستان چارواکو او د افغانستان د بهرنیو چارو وزارت د زرګونو افغان کارګرانو مشکلات په دی برخه کی حل کړی دی او د دوی بهرنی پاسپورتونه یی په افغانی پاسپورتونو البته د اسنادو پر اساس باندی تبدیل کړی دی. اوس چی دا نوی موضوع را منځ ته شوی ده او د عربستان دولت تصمیم نیولی دی تر څو خپل طرزالعملونه د بهرنیو کارګرانو په برخه کی تبدیل کړی د افغانستان دولت تصمیم نیولی چی یو مختلط هیأت د بیلابیلو دولتی اداراتو څخه سعودی عربستان ته ولیږی ترڅو هلته د عربستان شاهی دولت د ذیربطو چارواکو سره د افغان کارګرانو د ستونزو په حل کی خبری اتری او لازم اقدامات تر سره کړی.
 
پوښتنی او ځوابونه:
 
سوال (مهدی حسینی خبرنګار تلویزیون آرزو): سال ۲۰۱۳ در حال پایان یافتن است میشود که برای ما بگویید که وزارت امور خارجه در پیشبرد سیاست خارجی خود چقدر موفق بود و چه دستاورد هایی را داشته است؟
مساله دوم سال 2014 میلادی است که در این سال توافقنامه امنیتی قرار است امضاء شود و یا نشود و مساله انتخابات است، این سال را شما چگونه برای حکومت افغانستان پیشبینی می کنید؟
 
موسی زی: سوال بسیار عمومی را مطرح کردید. میشود که بسیار کوتاه در دو محور اشاره کنم. اول در سطح تقویت همکاری های منطقوی وزارت امور خارجه در راس تلاش های تقویت و گسترش همکاری های منطقوی بوده خاصتاً از طریق پروسه استانبول یا پروسه همکاری های کشور های منطقه قلب آسیا. ما در سال 2013 شاهد برگزاری سومین کنفرانس وزرای امور خارجه پروسه استانبول بودیم در الماتای قزاقستان به میزبانی دولت قزاقستان که در این کنفرانس یک سلسله فیصله های بسیار مهم و قابل ملاحظه صورت گرفت، خاصتاً در مورد اولویت بندی یک سلسله تدابیر اعتماد سازی مربوط به همکاری های امنیتی، سیاسی، فرهنگی و همکاری ها در بخش تعلیم و تربیه و همچنان همکاری های کشور های قلب آسیا در بخش تقویت همکاری های اقتصادی، تجارتی و ایجاد زیربنای منطقوی.
 ما در طول سال 2013 جلسات متعددی را به تعقیب جلسه وزرای امور خارجه کشور های قلب آسیا در الماتا داشتیم تا این فیصله ها را پیگیری نماییم و قرار است که پیشرفت کار پروسه استانبول در نشست وزرای امور خارجه کشور های قلب آسیا در نشست چهارم کشور های قلب آسیا در جمهوری مردم چین که قرار است تابستان سال آینده دایر شود مورد پیگیری قرار بگیرد.
جلسات کارمندان ارشد کشور های قلب آسیا و همچنان کشور های حمایت کننده پروسه استانبول قرار است ماه آینده در دهلی جدید به میزبانی دولت جمهوری هند دایر شود.
البته در سطح منطقه ما همچنان تلاش کردیم تا حمایت کشور های منطقه خاصتاً جمهوری اسلامی پاکستان را در پشتیبانی از تلاش های صلح دولت و مردم افغانستان جلب نماییم. در این راستا هم ما علی الرغم کندی پروسه، دستاورد های ملموسی داشتیم. رهایی یک تعداد رهبران و قوماندانان طالبان از زندان های پاکستان به درخواست حکومت افغانستان یک دستاوردی است که ما می توانیم به آن اشاره کنیم و همچنان تلاش هایی که در رابطه به رهایی کامل ملا عبدالغنی برادر از قید در پاکستان ادامه دارد هم می شود یاد آوری شود.
ما امیدوارهستیم که بتوانیم در این دو محور و همچنان یک تعداد مسایل دیگری که در صدر کار های وزارت امور خارجه در سطح منطقه وجود داشته پیشرفت ها و دستاورد های قابل ملاحظه یی داشته باشیم. همچنان در سطح منطقه باید به این نکته اشاره شود که تلاش های ما در راستای گسترش همکاری های ترانزیتی با کشور های همسایه و کشور های منطقه وارد یک مرحله جدید شده. ما بر اساس صحبت و مذاکرات بسیار مثبت و سازنده که با جمهوری اسلامی ایران از یکسو و همچنان جمهوری هند از سوی دیگر داشتیم، بالاخره به این موافقه رسیدیم که هر سه کشور موافقتنامه جامع همکاری های ترانزیتی را در ارتباط به استفاده از بندر چابهار به امضاء برسانیم.
و این یک تحول و انکشاف بی نظیر است در همکاری های ترانزیتی بین سه کشور که به افغانستان که یک کشور محاط به خشکه است این اجازه را خواهد داد تا یک راه بدیل عمدۀ ترانزیتی دیگری را هم برای خود باز کند و راه داد و ستد تجارتی و اقتصادی را با یکی از بزرگترین بازار های جهان که جمهوری هند باشد برای افغانستان و همچنان دیگر کشور های منطقه که از طریق افغانستان می توانند از بندر چابهار استفاده کنند، باز می کند.
در عین زمان ما از طریق گفتگو ها و مذاکرات مثبت و سازنده که با جمهوری ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، گرجستان و همچنان ترکیه انجام دادیم، زمینه سازی استفاده از دهلیز ترانزیتی شمال را آماده ساختیم.  تمام کشور هایی که در مسیر ترانزیتی شمال قرار دارند که از آنها یاد آور شدم، به ایجاد این راه ترانزیتی برای افغانستان موافق هستند که این راه می تواند در آینده به کشور های دیگر منطقه نیز تمدید شود، دیگر کشور های منطقه به شمول جمهوری اسلامی پاکستان و جمهوری اسلامی ایران می توانند که از طریق افغانستان از این راه ترانزیتی شمال هم به خاطر داد و ستد تجارتی و دیگر اهداف ترانزیتی استفاده کنند. البته در سطح منطقه ما شاهد افتتاح تعمیر راه آهن ترکمنستان، تاجکستان، افغانستان  بودیم که چندی قبل از طرف روسای جمهور هر سه کشور در ترکمنستان صورت گرفت و این در ذات خود یک تحول مثبت و کلان است در راستای تقویت و گسترش همکاری های ترانزیتی در سطح منطقه قلب آسیا و با محوریت و مرکزیت افغانستان. مثال های چندی بود از تحولات بزرگ که در سطح منطقه اتفاق افتاده و وزارت امور خارجه در تحقق این اهداف و انکشافات نقش فعال و مؤثر خود را داشته است.
در سطح بین المللی در سال 2013 میلادی ما شاهد عقد یک سلسله اسناد همکاری های درازمدت استراتیژیک با چندین متحد بین المللی افغانستان بودیم، متحدین بین المللی افغانستان در اروپا، آسترالیا، کشورهای سکاندنیاوی، اروپای شمالی و همچنان انجام مذاکرات دوجانبه با ایالات متحده امریکا در مورد موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی دوجانبه که بالاخره منتج شد به تدویر لویه جرگه مشورتی مردم افغانستان و ما فعلاً در تلاش هستیم تا بتوانیم این موافقتنامه را بعد از وصول اطمینان ها و ضمانت های لازم از ایالات متحده امریکا در مورد تطبیق آن بین دو کشور به امضاء برسانیم.
سال 2014 برای افغانستان سال فرصت خواهد بود. سال 2014 سال تحکیم و تثبیت دستآورد های تاریخی مردم افغانستان خواهد بود. و سال 2014 سال تحول روابط و همکاری های افغانستان با جامعه جهانی خواهد بود.
دید وزارت امور خارجه، دید دولت افغانستان و به اساس سروی هایی که انجام شده در بین مردم افغانستان، دید مردم افغانستان در رابطه به آینده، در رابطه به سال 2014، یک دید مثبت و یک دید پر از امید است. ما در سال 2014 قسمیکه شما اشاره کردید، می رویم به طرف یک محک تاریخی تثبیت نظام دموکراتیک جوان افغانستان و تثبیت و تحکیم ثبات سیاسی در افغانستان که تدویر انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی در بهار سال آینده است. سروی هایی که در چند روز گذشته نشر شده، نشاندهنده واضح این واقعیت است که بیشتر از 80 در صد مردم افغانستان باعلاقه بسیار گرم در انتظار تدویر این انتخابات هستند و تدویر انتخابات را بخاطر تحکیم نظام دموکراتیک افغانستان، بخاطر تحکیم دستاورد های تاریخی مردم افغانستان در بیشتر از یک دهه گذشته حیاتی و اساسی می پندارند.
در رابطه با روابط ما با جامعه جهانی ما امیدوارهستیم که سال 2014 سال تطبیق موافقتنامه های همکاری های استراتیژیک که افغانستان در دو سال گذشته با متحدین بین المللی خود به امضاء رسانده باشد. و همچنان امیدوار هستیم که بتوانیم در راستای تحقق پروسه صلح افغانستان دستاورد های ملموسی را داشته باشیم. بناءً هم از نظر سیاسی، هم از نظر امنیتی و هم از نقطه نظر مشخصاً تحکیم و تثبیت پایه های نظام دموکراتیک جوان افغانستان سال 2014 سال امید و فرصت برای افغانستان خواهد بود.
 
سوال (خبرنگار تلویزیون نورین): سازمان اطلاعاتی ملی امریکا یک ارزیابی را انجام داده و گفته است که تا سال 2017 افغانستان به سوی عقب گرد می رود یعنی در ظرف سه سال آینده و با توجه به این که سه سال اخیر دستاورد های زیاد مهم را داشته و گفته است که اگر موافقتنامه امنیتی افغانستان با امریکا امضاء نشود، افغانستان به سوی یک هرج و مرج می رود و موضوع دیگر اینکه  افغانستان این توافقنامه را به اساس یک نیاز و ضرورت امضاء می کند، سود امریکا در امضاء این توافقنامه چی است؟ اگر امضاء نه شود چی ضرر را امریکا می بیند؟
 
موسی زی: مایک  گزارش مطبوعاتی را که در رابطه به ارزیابی استخباراتی ملی ایالات متحده امریکا چاپ شده  به دقت مطالعه کردیم. البته این ارزیابی که به آن اشاره شده هنوز چاپ نشده و یا هم سند محرم باشد. اما این اولین ارزیابی نیست که در رابطه به افغانستان و یا در رابطه به این منطقه صورت گرفته باشد. در گذشته هم  این ارزیابی ها به صورت سالانه انجام شده و در بیشتر از یک مورد این ارزیابی ها به صورت کامل و یا هم تا اندازه زیاد نا درست ثابت شده اند. البته در نتیجه تحولات و انکشافاتی که بعداً صورت گرفته است بعد از نشر همچو ارزیابی ها طور مثال در سال 2008 در رابطه به عراق آنها یک ارزیابی را انجام داده بودند. در سال های بعدی و قبل از آن در رابطه به افغانستان ارزیابی های را انجام داده بودند که تحولات منفی را خاصتاً در عرصه های امنیتی آنها پیشبینی کرده بودند که این ارزیابی ها و این پیشبینی ها تا اندازۀ زیاد نادرست از آب درآمد.
بناً این هم درسلسله این ارزیابی هایی که البته در مورد افغانستان صورت می گیرد ارزیابی دیگری است و کدام تمایز بسیار بزرگی از دیگر ارزیابی های زیاد صورت گرفته، ندارد. یک موضوع که در این ارزیابی  به گونه مثال به آن اشاره شده است شک ونگرانی  در رابطه به توانایی های قوای امنیتی ملی افغانستان است که گویا قوای امنیتی ملی افغانستان شاید ممکن نتوانند به صورت مستقلانه درمقابل دشمنان مردم افغانستان ایستادگی بکنند و آنها را شکست بدهند و ازعزت و آبرو و امنیت و صلح مردم افغانستان دفاع بکنند. این نگرانی است که اظهارشده اما شما واقعیت ده سال گذشته را ببینید خاصتاً یکی دوسال گذشته را که قوای امنیتی ملی افغانستان  در یک سطحی انکشاف کرده اند که امروز به صورت مستقلانه مسوولیت امنیت تامین امنیت مردم افغانستان را در سرتاسر کشور دارند. درتمام ولایات و ولسوالی هایی که پروسه انتقال عملی شده بدون استثناء میزان خشونت کاهش پیدا کرده و ساحه کنترول قوای امنیتی  و نهادهای ملکی و دولتی گسترش پیدا کرده بلااستثناء درسرتاسرافغانستان  و این ازیک سو واقعیت است  وازسوی دیگر یک ارزیابی که نه میتودولوژی اش روشن است  و نه هم فکت ها و حقایقی که ممکن به آن اساس این ارزیابی انجام شده باشد. این یک واقعیت درست است، این که قوای امنیتی ملی افغان در یک سال گذشته و یا در دوسال گذشته درمقابل دشمن تلفات داشته  اند، اما این ثابت می سازد که قوای امنیتی ملی افغان، سربازان اردوی ملی، افسران پولیس ملی، و قوای امنیت ملی افغانستان آماده نثار کردن خون شان و آماده  قربانی کردن جان شان در راستای تأمین امنیت هموطنان شان، در راستای دفاع از عزت افغانستان و در راستای تأمین صلح در کشور می باشند. و این یک خبر امیدوار کننده است برای مردم افغانستان و به همین دلیل است که بیشتر از 95 درصد مردم افغانستان بالای قوای امنیتی ملی خود اعتماد دارند و با آنها همکاری می کنند. در تمام سروی هایی که در چندین سال گذشته انجام شده،  بیشتر از 95 در صد مردم افغانستان اعتماد خود را بالای قوای امنیتی ملی افغانستان اظهار کرده اند. این ارزیابی ها و همچون پیشبینی ها از طرف مراجع دیگر هم صورت گرفته، اما پیشبینی دولت افغانستان براساس حقایق و واقعیت ها و وقایعی که در افغانستان صورت گرفته و طرح هایی که وجود دارد، در رابطه به سال 2014 و در رابطه به  مدت زمان پس از ختم پروسه  انتقال این است که افغانستان  به صفت یک کشور دارای حاکمیت ملی ویک کشور مستقل و یک عضو فعال جامعه بین المللی، در راستای تأمین امنیت و صلح داخلی خود  و همچنان در راستای تقویت همکاری های منطقوی وبین المللی خود، گام های مؤثر  و قابل ملاحظه یی را به پیش خواهد گذاشت و ملت افغان به سوی سعادت  ورفاه هرچه بیشتر حرکت خواهد کرد.
 در رابطه به سوال شما در ارتباط به موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان وایالات متحده امریکا، قسمی که ما قبلاً  هم اشاره کردیم دولت افغانستان علاقمند امضای این موافقتنامه است و این موافقتنامه بر اساس منافع مشترک دو طرف مد نظر گرفته شده، بر اساس منافع مشترک دوطرف طرح ریزی شده و در بر گیرنده منافع دو طرف است. این سند امروز محرم نیست، سندی است که هم به زبان پشتو، هم به زبان فارسی و هم به زبان  انگلیسی، قابل مطالعه و قابل دسترس است، از طریق ویب سایت وزارت امور خارجه وتمام مسایلی که در این چارچوپ مطرح است، بسیار به وضاحت در آن ذکر شده است. چیزی که برای دولت افغانستان در این مرحله مهم است، اصول اطمینان ها و ضمانت های لازم در مورد تطبیق این موافقتنامه است که بر می گردد به دو موضوع اساسی که چندین بار مطرح شده: ختم کامل هرگونه  عملیات های نظامی علیه خانه های مردم افغانستان، علیه ساحات مسکونی مردم افغانستان و دوم آغاز عملی یک پروسه صلح به حمایت و همکاری ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی پاکستان تا مردم و دولت افغانستان اطمینان حاصل کنند که امضای موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی دوجانبه بین افغانستان و ایالات متحده به نفع صلح، امنیت وثبات و پیشرفت افغانستان خواهد بود.
 
سوال (فرحناز، خبرنگار تلویزیون آریانا): درجریان سخنانی که در مورد دستاوردهای سال 2013 گفتید، یکی رهایی رهبران طالبان از زندان های پاکستان بود و گفتید که این یک دستاورد برای دولت افغانستان در این سال پنداشته می شود.  حال می شود مشخصاً به ما بگویید که این مسئله را چگونه دستاورد گفته می توانیم، در صورتی که رهبری مهمی که افغانستان پافشاری شدیدی به خاطر رهایی وی داشت، فقط یک دقیقه رئیس شورای عالی صلح افغانستان توانست با او گفتگو کند. این روند همچنان نه تنها به مطبوعات افغانستان بلکه برای تمام مردم تا به حال مبهم است. در صورتی که شما از آن یاد می کنید، مشخصاً منظور شما چیست؟
 
موسی زی: من اشاره بیشتر مثلی که بسیار به وضاحت گفتم به تلاش هایی بود که ارتباط می گیرد به پروسه صلح افغانستان، به تلاش های صلح مردم و دولت افغانستان. البته رهایی زندانیان طالبان از زندان های پاکستان به این دلیل یک دستاورد است که به اساس خواست و تقاضای دولت افغانستان صورت گرفته است. این در واقیعت یک پیغامی است برای طالبان که دولت افغانستان از آن ها به صفت اتباع افغانستان ولو در مخالفت با دولت افغانستان ومردم افغانستان قرار دارند، از حالت آن ها جویا می شود و  در مورد رهایی شان  اقدام  می کند و  تنها وتنها بر اساس تقاضا وخواست دولت جمهوری اسلامی افغانستان آن ها از زندان ها رها شدند و امروز می توانند که آزادانه  با فامیل های خود زندگی بکنند. و پیغام کلانتری این دستاورد به طالبان این است که آن ها بیایند و به صورت رسمی وارد پروسه صلح افغانستان شوند، تا از طریق مذاکره و از طریق یک تفاهم سیاسی بتوانیم به خشونت هایی که امروز هم متاسفانه در افغانستان ادامه دارد، نقطه پایان ببخشیم و در راستای تقویت نظام مردمی، در راستای تأمین رفاه  و سعادت بیشتر مردم افغانستان با هم یک جا کار بکنیم. تلاش های ما در ارتباط  به رهایی کامل ملا برادر و نقش ملا برادر در حمایت از پروسه صلح افغانستان ادامه دارد، و این موضوعی است که بر می گردد به فعالیت ها ومسوولیت های شورای عالی صلح. البته در مورد جلب حمایت و همکاری عملی جمهوری اسلامی پاکستان در ارتباط به پروسه صلح افغانستان ما در سال 2013 میلادی خاصتاً پس از انتخاب جلالتمآب  نواز شریف صدر اعظم جدید پاکستان، پیشرفت های قابل ملاحظه یی داشتیم. درچند ماهی که از انتخاب حکومت جدید پاکستان می گذرد روسای حکومت دوکشور، صدر اعظم پاکستان از یکسو و رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از سوی دیگر سه بار به صورت جداگانه ملاقات کرده اند: یک بار در جریان سفر رئیس جمهور افغانستان به اسلام آباد، بار دوم هم در جریان نشست سه جانبه سران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن  در ماه عقرب، و بار سوم هم فکر می کنم به تاریخ 9 قوس زمانی که صدراعظم پاکستان به کابل تشریف آوردند و مهمان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بودند. در هرسه این سفرها و نشست ها در رابطه به همکاری های دوجانبه بین افغانستان وپاکستان به شمول  حمایت جمهوری اسلامی پاکستان از تلاش های صلح مردم و دولت افغانستان صحبت های مثبت و سازنده یی انجام شد. البته در راستای پیشبرد این فیصله ها ما فعلاً مصروف همکاری و صحبت با جانب پاکستان هستیم هم در ارتباط به پروسه صلح از طریق شورای عالی صلح و هم به ارتباط به تأمین امنیت انتخابات سال آینده، همکاری جمهوری اسلامی پاکستان، هم به ارتباط تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری بین دو کشور، هم در ارتباط به بهتر ساختن رفت و آمد مردم از طریق نقاط سرحدی که در امتداد خط دیورند وجود دارند، از طریق همکاری بین وزارت های داخله دو کشور. فیصله های بسیار مثبت و خوبی صورت گرفته و تطبیق این فیصله ها برمی گردد به تماس ها و همکاری هایی که امروز بین دو کشور وجود دارد و ما امیدوار هستیم که در این راستا دستاوردهای قابل ملاحظه یی داشته باشیم.
 
سوال (ابراهیم مهدوی، خبرنگار رادیو کلید): می خواستم در ارتباط به نگرانی کمیسیون مستقل انتخابات نظر شما را داشته باشم. آن ها از دوتابعیته بودن برخی کاندیدان ریاست جمهوری اظهار نگرانی کرده بودند. آیا واقعاً چنین است و بعضی آن ها دوتابعیته هستند؟ و این که شما بالاخره جواب مشخصی در خصوص دوتابعیته بودن این افراد به کمیسیون سمع شکایات ندادید. و دیگر این که اخیراً گفته می شود تعدادی از نامزدان ریاست جمهوری به امریکا سفر کرده اند می خواستم بدانم که آیا سفر آن ها رسمی است و با هماهنگی وزارت امور خارجه صورت گرفته و یا خیر؟
 
موسی زی: در رابطه به هر دو موضوع ما هم از مطبوعات شنیدیم. البته با کمیسیون مستقل انتخابات در ارتباط به تثبیت دوتابعیته بودن و یا نداشتن تابعیت مضاعف کاندیدانی که به وزارت امورخارجه فرستاده شده بود، ما یک گزارش محرم را به کمیسیون مستقل انتخابات فرستادیم. و هر گونه همکاری اضافی و یا بعدی که کمیسیون مستقل انتخابات از وزارت امورخارجه تقاضا بکنند، ما آماده هستیم تا با آن ها همکاری همه جانبه داشته باشیم. اما آن برمی گردد به همکاری بین دو نهاد و صلاحیت اظهار نظر در آن مورد را ما حق کمیسیون مستقل انتخابات می دانیم چون موضوع برمی گردد به شرایط کاندیدا شدن و همچنان تصامیم کمیسیون مستقل انتخابات. بناً هر گونه همکاری بعدی که لازم باشد وزارت امور خارجه آماده است تا این همکاری را با کمیسیون مستقل انتخابات انجام بدهد نه  تنها در مورد کاندیداها بلکه در مورد تدویر انتخابات عادلانه، شفاف و آزاد. چون یک موضوعی که به تدویر انتخابات برمی گردد حضور ناظرین بین المللی خواهد بود و در این مورد وزارت امور خارجه آماده هر گونه همکاری است و در این مورد ما به صورت همه جانبه از تلاشهای کمیسیون مستقل انتخابات حمایت خواهیم کرد.
در ارتباط به سوال دوم شما، ما این موضوع را هم از طریق رسانه ها شنیدیم. این که تا چه اندازه واقعیت دارد و یا ندارد در آن مورد ما اظهار نظر کرده نمی توانیم اما کاندیداها چه در انتخابات ریاست جمهوری باشد و چه انتخابات شوراهای ولایتی و چه هم دیگر پروسه های انتخاباتی، سفر آن ها برمی گردد به تصامیم خودشان و نیاز ندارند که مشخصاً با وزارت امور خارجه سفرهای خود را هماهنگ کنند. اما هیچ گونه سفر رسمی که ارتباط بگیرد به کاندیداهای محترم انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، شامل اجندای کاری وزارت امور خارجه تا به حال نبوده است.
 
سوال (جلیل تجلیل، روزنامه آسیا تایمز): دو سوال داشتم: یکی تعداد کارگران افغان در عربستان سعودی چقدر است. و دیگر این که راجع به بندر چابهار صحبت کردید، می گویند بندر چابهار مشکل تخنیکی و موسمی دارد و به مدت 120 روز در آن باد موسمی می وزد که هیچ گونه عبور و مرور کشتی در آن زمان ممکن نیست. به نظر شما همچو بندری که دارای همچو مشکلی باشد می تواند یک بندر تجاری برای افغانستان شود که شما آن را پیشنهاد کردید؟
 
موسی زی: در رابطه به سوال اول شما، من باید این ارقام را مطالبه کنم از دفاتر مربوطه وزارت امور خارجه و همچنان وزارت کار و امور اجتماعی می شود که بعداً به اطلاع شما برسانیم. امیدوار هستیم که ارقام دقیق وجود داشته باشد. البته در رابطه به افغان هایی که با پاسپورت افغانی رفته اند و در آن جا کار می کنند ما ارقام داریم. اما ممکن در رابطه به ارقام دقیق تمام افغان هایی که با هر گونه اسناد و یا با اسناد مختلف و متفاوت به عربستان سعودی سفر کرده و کار می کنند، ممکن ارایه ارقام دقیق مشکل باشد. ولی ما این موضوع را پیگیری می کنیم و انشاالله با شما به تماس می باشیم.
در رابطه به سوال دوم شما، در رابطه به بندر چابهار که می تواند یک بندر بسیار مهم ترانزیتی برای افغانستان باشد صحبت ها قسمی که من قبلاً اشاره کردم با جمهوری اسلامی ایران و همچنان جمهوری هند ادامه دارد. قرار است که بین سه کشور یک موافقتنامه در ارتباط به استفاده از این بندر امضا شود. هنوز متن این موافقتنامه تدوین نشده و ما از پیشرفت های خود در ارتباط به تدوین این متن و نهایی شدن این متن و امضای این متن شما را در جریان خواهیم گذاشت. اما جمهوری هند اعلان کرده اظهار آمادگی کرده تا یک رقم قابل ملاحظه یی را در انکشاف بندر چابهار سرمایه گذاری کند که فکر می کنم حدود و یا بیشتر از صد میلیون دالر آمریکایی است تا امکانات تخنیکی بندر چابهار به شکل و به گونه یی انکشاف داده شود و upgrade شود که استفاده از این بندر در طول سال ممکن شود. بناً آن بستگی دارد به کارهای تخنیکی بعدی که باید صورت گیرد. اما مهم ترین موضوعی که تا به حال مطرح نشده بود و امروز مطرح است، اراده سیاسی محکم هر سه کشور است در ارتباط به استفاده از این بندر مهم ترانزیتی و البته تصمیمی که باید سه کشور یک موافقتنامه همکاری های سه جانبه را در این مورد به امضا برسانند.
 
سوال (تلویزیون یک): فعلاً گفتگوها در مورد امضای موافقتنامه امنیتی وجود دارد و یا خیر و اگر شرط افغانستان پذیرفته نشود این موافقتنامه امضا نمی شود؟
 
موسی زی: البته قسمی که من هفته گذشته هم اشاره کردم شما عین سوال را مطرح کردید، روابط و همکاری های افغانستان با ایالات متحده امریکا بسیار وسیع است در ساحات مختلف و تماس ها و گفتگوهای ما به صورت مستمر و دوامدار در ابعاد مختلف ودر رابطه به مسایل مختلف وجود دارد. موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی دوجانبه بین افغانستان و ایالات متحده امریکا یکی از موارد همکاری های افغانستان با ایالات متحده امریکا است و صحبت های ما در این مورد هم وجود دارد.
 
سوال (گیتی، طلوع نیوز): نظامیان امریکایی در حدود دو هزار وسایط زرهی خود را پرزه کرده و به فروش می رسانند و دولت امریکا گفته که نیروهای افغان توانایی استفاده از این وسایط را ندارند و می خواهیم آن ها را به فروش برسانیم. خواست شما چی است در این مورد و آیا نیروهای افغان واقعاَ توانایی استفاده از این وسایل را ندارند؟
 
موسی زی: دو موضوع، اولی این که در این مورد جلسه شورای امنیت ملی هفته گذشته صحبت هایی همه جانبه را انجام دادند و به کمیسیون مربوطه که در راس آن وزارت مالیه قرار دارد. وظیفه سپرده شد تا این موضوع را به صورت همه جانبه بررسی کنند و گزارش کار خود را به جلسه بعدی شورای امنیت ملی ارایه بکنند. بناً من مطمین هستم که مسوولین این کمیسیون می توانند به شما معلومات بیشتر را ارائه کنند. و در مورد این که آیا قوای امنیتی ملی افغانستان از این وسایط پیشرفته زرهی می توانند و یا چگونه از آن ها استفاده کنند، در این مورد بهتر است شما را راجع بسازیم به وزارت دفاع ملی تا آن ها بتوانند در مورد به شما معلومات بدهند.
 
سوال (جوینده، خورشید
): سوال اول من درباره موضوع روسیه است که دیروز جزئیاتش را به شما ایمیل کرده بودم اما متاسفانه جواب را دریافت نکرده ایم. موضوع برای این که دوستان بیشتر بدانند: یک تعداد افغان های مقیم روسیه رفته اند با پارلمان روسیه و مقامات بلندپایه حکومت این کشور دیدار کردند و به خاطر کسب حمایت روسیه برای ایجاد یک حکومت تحت حمایت روسیه در افغانستان این ها برنامه هایی را روی دست دارند. مشخصاً این موضوعی است که مقام های افغان در روسیه هم تا حدی این را به رسانه ها تأیید کرده اند.
 
موسی زی: کی؟
 
جوینده: مشخصاً مقام های افغان در سفارت افغانستان در روسیه این تأیید کرده اند.
 
موسی زی: نام ندارند؟
 
جوینده: شاید آن ها نخواسته باشند که نامشان ذکر شود.
 
موسی زی: به کی گفته اند؟
 
جوینده: به رسانه ها این را تأیید کرده اند. تماسی که خورشید با آن ها داشته آن ها این موضوع را تأیید کرده اند. و آخرین بررسی های شما در این راستا چه است. چون شما دیروز وعده می دادید که این موضوع را بررسی می کنید و از آدرس وزارت امور خارجه افغانستان دیدگاه تان را ابراز می کنید. و سوال دوم در رابطه به حضور یافتن معین سیاسی وزارت خارجه به مجلس سنا است. آن ها طی چندین مکتوب از معین صاحب خواسته اند تا در رابطه به مسایل ملی به مجلس سنا حضور پیدا کنند. دلیل حضور نیافتن شان به مجلس سنا چه است؟
 
موسی زی: در رابطه به سوال اول تان ایمیل شما را گرفتیم. و این موضوع را ما از طریق سفارت افغانستان در مسکو پیگیری می کنیم. خبری را که شما فرستاده بودید، موضوعی را که شما یادآوری کردید در آن اشاره شده بود اما همچنان از آدرس پارلمان روسیه در آن مورد آمده بود که این مجلس ارتباط داشت به وضعیت مهاجرین افغان در روسیه و تقاضای یک تعداد نمایندگان مهاجرین افغان در روسیه در ارتباط به رفع مشکلات مهاجرین. یک موضوع معمول است و در آن مورد البته ما به جز از اظهارنظر مثبت کدام تبصره بیشتری نداریم. ما از تلاش هایی که در راستای بهبود وضع زندگی و رفع مشکل مهاجرین افغان در هر کشوری که باشد استقبال می کنیم. اما در رابطه به آوازه یی که شما به آن اشاره کردید، که آن اصلاً از طرف هیچ مرجعی تثبیت نشده ما با سفارت افغانستان در مسکو به تماس هستیم و بعد از وصول معلومات ثقه در این مورد با شما به تماس خواهیم شد. و اگر کدام موضوعی وجود داشته باشد، باز در آن زمان ما اظهار نظر می کنیم.
در رابطه سوال دوم شما، یک موضوع را در این ارتباط فراموش نکنید که معین سیاسی وزارت امور خارجه در چند هفته گذشته در سفرهای متعدد خارجی مصروف بودند هم به ترکمنستان سفر داشتند، هم به کوناکری در جمهوریت گینه در آفریقا سفر داشتند، هم به بحرین سفر داشتند. می شود که ما تقسیم اوقات های جلسات سنا را با تقسیم اوقات سفرهای معین سیاسی مقایسه بکنیم و به احتمال قوی در جریان جلسات یا در روزهای جلسات مجلس سنا، معین سیاسی وزارت امور خارجه در سفر بودند. وزارت امور خارجه به افتخار می تواند بگوید که یک رابطه و همکاری بسیار نزدیکی با شورای ملی افغانستان داشته خاصتاً با کمیسیون های مربوطه ولسی جرگه و مشرانو جرگه و این همکاری های ما با شورای ملی ادامه خواهد داشت. و البته شما میزان همکاری متقابل شورای ملی را با وزارت امور خارجه در روز چهارشنبه مشاهده کردید که وزیر امور خارجه افغانستان بلندترین رای اعتماد ولسی جرگه را به دست آورد.
 
سوال (واعظی، صدای افغان و روزنامه انصاف): با توجه به اینکه افغانستان در چهارراه تقاطع، تقابل و تعارض قدرت ها قرارگرفته، امضای پیمان امنیتی با دولت آمریکا و امضای پیمان همکاری و دوستی با دولت ایران و از طرف دیگر رابطه حسنه با دولت هند و گفتگوهای روند صلح با دولت پاکستان، با توجه به حساسیتی که در این نقاط وجود دارد چگونه می تواند تعادل روابط خارجی خویش را درسال جدید میلادی با هریک ازهم پیمانان خودش داشته باشد که به نوع همکاری با هریک از این کشورها خدشه وارد نشود.
 
موسی زی: دولت جمهوری افغانستان در روابط نزدیک خود با همسایگان خویش به شمول  جمهوری اسلامی ایران، به شمول جمهوری اسلامی پاکستان از یک سو و روابط نزدیک، عمیق و همه جانبه واستراتیژیک خود با متحدین بین المللی افغانستان ازسوی دیگر، نه تنها اینکه کدام تناقضی را نمی بیند بلکه یکی را به نفع دیگرش می بیند. ما در بیشتر از یک دهه گذشته توانسته ایم که با تعقیب و تطبیق یک سیاست خارجی معقول که هدفش ایجاد توازن و حفظ تعادل در روابط افغانستان با همسایگان  و کشورهای منطقه ازیک سو، و تقویت و تعمیق روابط افغانستان با متحدین بین المللی خود توانستیم دستاوردها و پیشرفت های قابل ملاحظه و تاریخی را در افغانستان رقم بزنیم. با جلب حمایت جامعه بین المللی هم در راستای بازسازی وهم در راستای انکشاف سیاسی و تامین امنیت درافغانستان وازسوی دیگر ازطریق جلب حسن نیت، حسن همجواری و تقویت همکاری ها و روابط ما با کشورهای همسایه خاصتآ جمهوری اسلامی ایران توانستیم روابط وهمکاری های خود را درعرصه های مختلف براساس احترام متقابل ومنافع مشترک گسترش ببخشیم. بناً این سیاست معقول توازن درحفظ روابط حسنه و تقویت همکاری های دوجانبه افغانستان با کشورهای منطقه از یک سو و تقویت همکاری های افغانستان با متحدین بین المللی خویش درسال های آینده هم ادامه خواهد داشت.
 
پوښتنه (عابد، شمشاد ټلویزیون): موسی زی صاحب تیره اونۍ کې د افغانستان حکومت او ناټو تر منځ تړون او په راتلونکی کې د هغوی  په  افغانستان کي شتون په اړه خبری شوی وی. د دغه قرارداد او تړون په اړه خبری ترکومه ځای پوری ورسیدی او د کومو ټکو په هکله خبری شوی دی؟
 
موسی زی: د افغانستان او ناټو تر منځ د ناټو د قواوو د حضور په هکله د توافق نامی مذاکرات تیره اونۍ په رسمی ډول باندی پیل شول او دا مذاکرات به ادامه ولری ولی دا چی مشخصاً په کومومسایلو باندی بحث شوی  تر اوسه پوری او څه پر مختګونه ترلاسه شوی دی پدی هکله باندی شخصاً ماته آخرین راپور ندی رارسیدلۍ. ولی دا پوښتنه به وکړو.که چیرته نن یا سبا ته راپور مونږ ته په لاس راغۍ تاسو سره به په تماس کی شو، معلومات به درکړو انشاالله. اوکه نه يي بیا به  راتلونکي یک شنبه پدی هکله باندی په تفصیل وږغیږو.
 
ډیره مننه

 

دفعات مطالعه 3517 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 352 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما