Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

کنفرانس مطبوعاتی سخنگوی وزارت امور خارجه اول جدی 1392

  • Wednesday, جدی 04 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

تاریخ : یکشنبه اول جدی ۱۳۹۲

د لوی او بښونکی خدای په نامه
د بهرنیو چارو وزارت اوونیز خبری کنفرانس ته ډیر ښه راغلاست.
ما غوښتل په لومړی سر کی فقط یوه ټکی ته اشاره وکړم چی تاسو پرون هم اوریدلی دی او هغه د افغانستان او ناټو تر منځ د قواوو د حضور په هکله د یوی موافقتنامی د رسمی مذاکراتو پیل ده. لکه څنګه چی تاسو خبر یاست د دسمبر په لومړی اونی کی کله چی د بهرنیو چارو وزارت سرپرست ښاغلی ضرار احمد عثمانی بروکسل ته لاړ او هلته یی د ناټو د بهرنیو چارو وزیرانو په غونډه کی وینا وکړه د افغانستان حکومت په نمایندګی یی د ناټو څخه په رسمی توګه بلنه وکړه تر څو د افغانستان دولت سره د ناټو د قواوو د حضور د موافقتنامی په هکله باندی رسمی مذاکرات د افغانستان حکومت سره پیل کړی. دا مذاکرات پرون د افغانستان د ملی امنیت مشاور ښاغلی ډاکټر سپنتا او د ناټو ملکی سفیر ښاغلی موریس یوخیمز تر منځ پیل شوه. موږ هیله من یو چی دا مذاکرات په مثبته فضاء کی په مؤثر ډول ژر تر ژره تکمیل شی تر څو موږ وکولای شو د افغانستان او ناټو تر منځ یوه بیله موافقتنامه د امضاء لپاره آماده کړو.
 
پوښتنی او ځوابونه:
 
سوال:
رامین خبرنگار تلویزیون طلوع:
 
لاس آنجلس تایمز هشدار داده و گفته بود تا زمانیکه موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن امضاء نشود ما به هیچ گونه گفتگوها با کابل به خاطر حضور نیروهای ما بعد از سال 2014 نخواهیم بود، چگونه چراغ سبز از جانب حکومت افغانستان به آنها نشان داده شد، آیا فکر می کنید که در این نزدیکی ها قرارداد امنیتی میان کابل و واشنگتن امضاء می شود که آن ها حاضر به گفتگو شدند؟
 
موسی زی:
زمانیکه سرپرست وزارت امور خارجه به بروکسل رفتند و در نشست وزرای امور خارجه ناتو اشتراک کردند، در بیانیه رسمی که در آن جا ایراد کردند از ناتو رسماً تقاضا کردند تا مذاکرات رسمی روی موافقتنامه حضور قوای ناتو در افغانستان پس از سال 2014 را با حکومت افغانستان آغاز کنند. این دعوت رسمی دولت افغانستان بود که از طرف سرپرست وزارت امور خارجه صورت گرفت. در روز های بعد از جلسه وزرای امور خارجه ناتو از آدرس سکرتر جنرال ناتو شنیده شد که ناتو علاقمند است تا مذاکرات موافقتنامه حضور قوای ناتو در افغانستان پس از سال 2014 بعد از امضاء موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی دوجانبه بین افغانستان و ایالات متحده امریکا آغاز شود. اما موقف دولت افغانستان که بر اساس اصول دوامدار استوار است این بود و است که سازمان ناتو باید مذاکرات رسمی روی موافقتنامه جداگانه حضور قوای ناتو بعد از سال 2014 را همین اکنون با دولت افغانستان آغاز کند. و ما خوش هستیم که سازمان ناتو و رهبری سازمان ناتو این تصمیم را گرفته اند که این مذاکرات رسمی آغاز شود.
 دیروز این مذاکرات بین مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان داکتر صاحب رنگین دادفر سپنتا و از جانب ناتو سفیر ملکی ناتو در افغانستان آقای موریتس یوخیمز آغاز شد. ما امیدوار هستیم که این مذاکرات در آینده نزدیک در فضای مثبت و سازنده نهایی شود تا ما بتوانیم متن موافقتنامه حضور قوای ناتو را در افغانستان پس از سال 2014 بین دو طرف نهایی و آماده امضاء بسازیم. البته یک نکته را که بخاطر وضاحت می خواهم به آن اشاره کنم اینست که موافقتنامه دوجانبه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا یک موافقتنامه صرفاً دو جانبه است بین افغانستان و ایالات متحده امریکا به صفت دو کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی و دو کشور که روابط بسیار گسترده و همه جانبه و عمیق دوجانبه دارند. دولت افغانستان و سازمان ناتو برای هر گونه حضور قوای امنیتی سازمان ناتو و کشور های پارتنر ناتو که هنوز عضویت دایمی سازمان ناتو را کسب نکرده اند در افغانستان پس از سال 2014 مستلزم امضاء یک موافقتنامه جداگانه با دولت افغانستان است. و به همین دلیل است که دولت افغانستان نسبت علاقه ایکه برای حفظ روابط استراتیژیک درازمدت  به شمول همکاری های امنیتی و دفاعی با سازمان ناتو دارد، در جریان جلسه وزرای خارجه ناتو در بروکسل در هفته اول ماه روان میلادی به صورت رسمی از سازمان ناتو دعوت شد تا مذاکرات روی این سند جداگانه را آغاز کنیم. و ما خوش هستیم که این مذاکرات دیروز آغاز شد.
 
سوال:
در مورد موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا می خواهم بپرسم، آوازه هایی وجود دارد که در همین نزدیکی ها امضاء خواهد شد، نظر شما در این مورد چی است؟
مساله دوم اینست که بحث همکاری های دراز مدت افغانستان  با ایران که قبلاً گفته شده بود بحث ها آغاز می شود به کجا رسیده است، و مساله دیگر اینست که افغانستان بخاطر عضویت در شورای امنیت سازمان ملل  انصراف کرد، دلیل اش چی بود؟
 
موسی زی:
در قدم اول در رابطه به سوال شما مربوط به موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا. تماس های ما با ایالات متحده امریکا بصورت دوامدار وجود داشته. قسمیکه من هفته گذشته اشاره کردم روابط و همکاری ها بین افغانستان و ایالات متحده امریکا بسیار گسترده است و در جریان بیشتر از یک دهه گذشته در ساحات مختلف یک عمق خاص را پیدا کرده است. و مقامات مختلف دولت افغانستان با مقامات ایالات متحده امریکا در سطوح مختلف به تماس هستند. ما امیدوارهستیم که  بتوانیم با ایالات متحده امریکا روی شرایط و ضمانت هایی که دولت افغانستان مطرح کرده است برای تطبیق مؤثر و تطبیق درست موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی دوجانبه به نتایج مثبت و نتایج مورد رضایت و مورد علاقه هر دو جانب برسیم. شرایط و ضمانت هایی که دولت افغانستان آنها را مطرح کرده است بسیار روشن و واضح است. آنها شرایط و ضمانت هایی است که کاملاً عملی هستند، هم در ارتباط به توقف هرگونه عملیات های نظامی زمینی و هوایی علیه خانه های مردم افغانستان و هم تلاش های مربوط به آغاز یک پروسه عملی صلح در همکاری با ایالات متحده امریکا و همچنان در همکاری با جمهوری اسلامی پاکستان.
نکته دیگر که ممکن وقتاً فوقتاً فراموش ما شود اینست که موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا برای مدت زمان پس از سال 2014 است. یعنی در صورت امضای موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا امروز ، فردا، یک هفته بعد یا یک ماه بعد و یا قبل از ختم سال 2014 میلادی این موافقنامه آناً قابل تطبیق و نافذ نمی شود. موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا اعتبار از اول جنوری سال 2015 میلادی قابل تطبیق خواهد بود. بناءً این نکته را بخاطر وضاحت تصویر کلی در رابطه به موافقتنامه امنیتی دوجانبه بین افغانستان و ایالات متحده امریکا ذکر کردم. و مهم ترین نکته برای افغانستان به نتیجه رسیدن هر دو دولت روی شرایط و ضمانت های مطرح شده از جانب دولت افغانستان است، ما امیدوارهستیم که در این رابطه پیشرفت هایی داشته باشیم و زمینه را برای امضاء موافقتنامه امنیتی و دفاعی بین دو کشور آماده بسازیم.
در رابطه به سوال دوم شما، تماس های ما با جمهوری اسلامی ایران در رابطه با پیمان دوستی و همکاری ادامه دارد. ما امیدوار هستیم که بتوانیم در آینده نزدیک صحبت های رسمی خود را با جمهوری اسلامی ایران در رابطه به متن این پیمان آغاز نماییم و از هر گونه پیشرفت در این زمینه به شما و مردم افغانستان از طریق رسانه های آزاد معلومات ارایه خواهیم کرد.
 
در رابطه به سوال سوم شما البته بحث در این جا روی عضویت یک ساله غیر دایم در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. قسمی که شما آگاه هستید شورای امنیت سازمان ملل متحد پنج عضو دایمی دارد و ده عضو غیر دایمی که همه ساله پنج عضو غیر دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد جدید انتخاب می شود به صورت متناوب. و این انتخابات به اساس گروه های حوزوی صورت می گیرد. چهار حوزه بزرگ در سازمان ملل متحد بین کشور ها ایجاد شده است و افغانستان در بین این چهار گروپ عضویت گروه  آسیا پاسفیک را دارد که در این گروه فعلاً 53 کشور عضو است و جمهوری هند یکی از کاندید های گروه آسیا پاسفیک برای احراز یکی از ده کرسی غیر دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای سال 2021 و 2022 می باشد.
بر اساس روابط دوستی و همکاری نزدیک که  بین جمهوری اسلامی افغانستان و  جمهوری هند وجود دارد، دولت افغانستان تصمیم گرفت تا در انتخابات 2021 و2022 از کاندیداتوری هند حمایت کند. اما این به این معنی نیست که ما علاقمند نیستم و یا تلاش نخواهیم کرد که قبل از سال 2021 -2022 بتوانیم عضویت شورای امنیت ملل متحد را به دست بیاوریم.
 
این یک موضوع و موضوع دوم این است که چون عضویت غیر دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اساس گروه های جغرافیایی صورت می گیرد.  هر کشوری که از  یک گروه در شورای امنیت سازمان ملل متحد عضویت به دست بیاورد از نقطه نظریات، از موقف، و از ملاحظات تمام کشورهای عضو آن گروه در شورای امنیت سازمان ملل متحد نمایندگی می کند.  بناً موضوع عضویت انفرادی یک کشور، چه افغانستان، چه  جمهوری هند، چه یک کشور از گروه افریقا، چه یک کشوری از گروه  اروپا و یا گروه های دیگری که وجود دارد، انفرادی نیست، بر اساس گروه بندی های جغرافیایی است و افغانستان جزو بزرگترین گروه سازمان ملل متحد در ارتباط به  انتخابات شورای امنیت سازمان ملل متحد است که آن گروه آسیا پاسفیک می باشد که 53 عضو دارد. و نقطه نظریات افغانستان دایماً از طریق  نماینده گروه آسیا پاسفیک در شورای امنیت سازمان ملل متحد که فعلاً پاکستان است وهم از طریق متحدین بین المللی افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد که ایالات متحده امریکا، پنچ عضو دایمی در آن است، چین همسایه افغانستان عضو دایمی  شورای امنیت سازمان ملل متحد است، فدراسیون روسیه، فرانسه، انگلستان وایالات متحده امریکا. بناً نقطه نظریات جمهوری اسلامی افغانستان، موقف جمهوری اسلامی افغانستان، ملاحظات ونگرانی های جمهوری اسلامی افغانستان، به صورت قابل رضایت و به وقت و زمان در شورای امنیت سازمان ملل متحد از طریق حمایت متحدین بین المللی ما در این شورا و همچنان  از طریق عضویت نماینده گروه آسیا پاسفیک انعکاس پیدا کرده است. به اساس همین دلایل است که افغانستان تصمیم گرفته که در سال 2021 و2022 از کاندیداتوری جمهوری هند که یکی از نزدیکترین دوستان افغانستان است، حمایت کند. ما روابط و همکاری های بسیار نزدیک  سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی با این کشور داریم.
 
 مسعود نصیری از تلویزیون میترا:
باز هم سوال من در ارتباط به موافقتنامه امنیتی با دولت امریکاست. شما در جریان هستید در اوایل پافشاری از طرف امریکا به خاطر امضای این توافقنامه بسیار جدی بود اما حالا وزیرخارجه امریکا گفته که در صورتی که این موافقتنامه امضا نشود می شود که با جایگزین آقای کرزی و یا پس از انتخابات 2014 امضا شود. می شود بگویید که چه دلایلی پشت این موضوع می تواند وجود داشته باشد؟
 
موسی زی:
من سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان هستم. اگر شما کدام سوالاتی در رابطه به اظهارت وزیر امور خارجه امریکا دارید، به وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا به تماس شوید.
اما موقف دولت افغانستان بسیار روشن است  و آن این است که ما نه تنها که از  امضای موافقتنامه امنیتی  بین افغانستان وایالات متحده امریکا حمایت می کنیم بلکه علاقمند امضای زود هنگام این موافقتنامه هستیم، اما با درنظرداشت شرایط و ضمانت هایی که دولت افغانستان آن را مطرح کرده  و برای تأمین صلح و امنیت درافغانستان اساسی هستند، و آنها منشا می گیرند از سفارشات ومشورت های بیشتر از 2500 نمایندة افغانستان در لویه جرگه مشورتی که چندی قبل  روی این موافقتنامه در کابل دایر شد.
 
خبرنگار تلویزیون آریانا:
جناب موسی زی، حکومت افغانستان خواستار  انجام مذاکرات با ناتو شد، خواسته های مهم افغانستان به خاطر حضور و همکاری های ناتو در افغانستان چه است؟ آیا خواستار این است که پس از سال 2015 نیروهای ناتو نیز در یک چوکات خاص در افغانستان فعالیت داشته باشند؟
 
موسی زی:
سازمان ناتو برای ما واضح ساخته بود که مذاکرات روی یک موافقتنامه حضور قوای ناتو پس از سال 2014 تنها و تنها می تواند که با دعوت رسمی دولت افغانستان آغاز شود. آن ها نیاز داشتند تا دولت افغانستان از آن ها دعوت کند تا این مذاکرات بین دو طرف آغاز شود. ما این دعوت رسمی را در جریان جلسه وزرای خارجه ناتو در بروکسل حدود دو هفته قبل مطرح کردیم و به اساس همان دعوت رسمی دولت افغانستان است که این مذاکرات دیروز رسماً بین افغانستان و سازمان ناتو در کابل آغاز شد. نقش سازمان ناتو در افغانستان پس از سال 2014 هیچ جنبه محاربوی نخواهد داشت و در سه بخش عمده متمرکز خواهد بود: تجهیز، آموزش و کمک به قوای امنیتی ملی افغانستان. البته طوری که من قبلاً اشاره کردم هر گونه حضور قوای ناتو در افغانستان پس از سال 2014، چه حضور محاربوی باشد و چه هم حضور غیرمحاربوی که در این بحث حضور کاملاً غیرمحاربوی خواهد بود، مستلزم یک موافقتنامه دوجانبه بین دولت افغانستان و سازمان ناتو می باشد. به همین دلیل است که مذاکرات رسمی روی یک موافقتنامه دوجانبه بین افغانستان و سازمان ناتو دیروز آغاز شده و ما امیدوار هستیم که بتوانیم این مذکرات را در فضای همکاری خوب، در فضای سازنده و در زودترین فرصت نهایی بسازیم تا باشد که متن این موافقتنامه هم جهت امضا آماده شود.
 
 بناً این تقاضا از طرف ناتو بود که باید ما از آن ها دعوت بکنیم و ما دعوت را مطرح کردیم به دلیلی که علاقمند حفظ روابط استراتیژیک به شمول همکاری های امنیتی با سازمان ناتو هستیم، بر اساس اصول بسیار روشن که از طرف افغانستان در متن موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده هم منعکس شده: احترام به حاکمیت ملی افغانستان، احترام به قانون اساسی افغانستان، احترام به دین و آئین و فرهنگ و عنعنات مردم افغانستان، احترام به منافع افغانستان و دیگر مسایل بسیار مشخص و تخنیکی که در این سند مطرح خواهد شد، مسایل حمایت از قوای امنیتی ملی افغانستان، تجهیزاتی که قوای امنیتی ملی افغانستان لازم دارند، آموزش های مسلکی که آن ها لازم دارند و تعمیق همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و سازمان ناتو.
 
مختار پدرام از تلویزیون یک:
جناب موسی زی صاحب با سپاس، یک سوال کوتاه در مورد امضای موافقتنامه امنیتی با امریکا وزیر خارجه پاکستان نگرانی کرده، پیش از این این ها موافق بودند مشکل نداشتند با این امضا اما در این اواخر اظهار نگرانی کرده که امضای موافقتنامه ممکن است به ضرر پاکستان باشد و منافع پاکستان را در منطقه تهدید می کند. ازدیدگاه شما چرا پاکستان دورنگی بازی می کند، یک موضوع و دوم انصراف افغانستان از عضویت غیردایمی در شورای امنیت. بعضی حرف ها گفته می شود که افغانستان دیگر امتیاز خود را از دست داده آیا واقعاً همین است یا نه افغانستان باز هم حق این را دارد که خود را کاندید کند و یا نه و چقدر زمان در برخواهد گرفت این مساله؟
 
موسی زی:
افغانستان به هیچ صورت حق کاندید شدن برای احراز یکی از کرسی های غیردایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را از دست نداده، و ما مصمم هستیم که عضویت شورای امنیت سازمان ملل متحد را در آینده کسب کنیم. و امیدوار هستیم که این هدف قبل از سال  22-2021صورت بگیرد. اما قسمی که من قبلاً اشاره کردم عضویت یک کشور در شورای امنیت سازمان ملل یک امر انفرادی محدود به یک کشور نیست. این در هماهنگی و همکاری و تصمیم مشترک بین کشورهای متعدد صورت می گیرد، از طریق گروه هایی که در سازمان ملل متحد وجود دارد، گروه های جغرافیایی که عرض کردم و همچنان از طریق تفاهمات و موافقت هایی که بین کشورها در ارتباط به حمایت متقابل در سازمان های بین المللی بین آن ها وجود می داشته باشد. در بعضی موارد افغانستان از متحدین منطقوی خود، از متحدین بین المللی خود حمایت می کند نه تنها در شورای امنیت سازمان ملل متحد بلکه در کمیته ها و ارگان های متعدد سازمان ملل متحد در موارد مختلف و اختصاصی که آن ها وظیفه دارند. مسایل حقوق بشر، مسایل اقتصادی، مسایلی که مربوط می شود به کنترول سلاح های کشتار جمعی و یک لست بسیار طولانی از سازمان ها و کمیته های ملل متحد وجود دارد.
و البته یک نکته دیگری را هم که خدمت تان اشاره کنم، چند هفته قبل ما برجسته ساختیم. و آن این است که ریاست کمیته اصلاحات شورای امنیت ملل متحد برای چندمین سال نزد افغانستان است. رئیس کمیته اصلاحات شورای امنیت سازمان ملل متحد که نهایتاً منجر می شود به اصلاح ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد، به دست افغانستان است و این افتخار بزرگی است که جمهوری اسلامی افغانستان در چندین سال داشته و فکر می کنم این سال چهارم یا سال پنجم است که داکتر صاحب ظاهر طنین نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد ریاست این کمیته را به دوش دارند و جلسات خود را هم در نیویورک و هم در کشورهای متعدد، کشورهای عضو سازمان ملل متحد و عضو کمیته اصلاحات سازمان ملل متحد دایر می کنند. و پیشرفت های قابل ملاحظه یی در این مورد داشته اند، هم در ارتباط به تعدیل عضویت دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد چون با درنظرداشت تحولات بزرگی که در جهان از تاسیس سازمان ملل متحد به این سو صورت گرفته باید عضویت دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد هم مورد بازنگری قرار گیرد. و همچنان عضویت غیردایمی. بناً افغانستان نقش خود را در شورای امنیت سازمان ملل متحد و درکل در سازمان ملل متحد به صورت بسیار فعال دارد و آن را ادامه خواهیم داد و مصمم هستیم که در ارتباط به عضویت شورای امنیت سازمان ملل متحد به تلاش های خود در وقت و زمان مناسب اش ادامه دهیم.
 
در ارتباط با سوال اول تان، تبصره های متفاوتی ممکن در رابطه به امضای موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا صورت گیرد. در گذشته هم صورت گرفته، امروز هم ممکن است صورت گیرد و فردا هم ممکن تبصره های مشابه را ما بشنویم. اما دو نکته ایکه به این ارتباط بسیار روشن است، این است که اگر متن موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا مطالعه شود بسیار به صراحت در آن ذکر شده که این موافقتنامه علیه کدام همسایه افغانستان یا کشور منطقه نمی باشد یک، و دو، افغانستان هرگز به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد تا از قلمرو اش علیه صلح، امنیت و ثبات یک کشور همسایه و یا کشور دیگر منطقه سوء استفاده صورت گیرد. این تعهد جمهوری اسلامی افغانستان است و ما این را نه تنها در قول بلکه در عمل در بیش از یک دهه گذشته ثابت ساخته ایم. و توقع ما از کشورهای همسایه و کشورهای منطقه هم این است که در راستای تأمین صلح و تأمین امنیت در افغانستان تلاش های صادقانه و عملی خود را انجام دهند.
 
نکته دوم این است که دولت افغانستان تصامیم خود را در قبال امضای موافقتنامه های همکاری های دوجانبه با کشورهای دیگر بر اساس منافع ملی مردم افغانستان خواهد گرفت. و دلیلی که ما در ارتباط با امضای موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی با ایالات متحده امریکا، ضمانت ها و شرایط مهمی را مطرح کردیم، تامین منافع ملی مردم افغانستان است.
 
شیرشاه نوابی از تلویزیون خورشید:
دو مساله را می خواهم مطرح کنم. نخست این که در کل ناتو مشروط ساخته امضای پیمان امنیتی و آغاز مذاکرات بر سر وضعیت نیروها را پس از سال 2014 به امضای پیمان امنیتی کابل- واشنگتن، یعنی به این معنی که تا زمانی که این سند به امضا نرسد، ما هم به نحوی این گزینه را اختیار خواهد کردیم که از افغانستان بیرون شویم. این یک مساله و فکر نمی کنید که این خودش یک نوع اعمال فشار باشد به خاطر امضای زودهنگام این سند. و موضوع دوم روی روند صلح است. در هفته گذشته شورای عالی صلح به نحوی این موضوع را ادعا کرده که گویا طالبان ملا برادر را به نحوی طرف مذاکره کننده با حکومت مطرح کرده این تا چه حد واقعیت دارد و آیا می تواند یک چراغ سبزی باشد برای آغاز گفتگوها و یا خیر؟
 
موسی زی
:
در ارتباط با سوال اول شما من تمامی مسایلی که بود را مطرح کردم. ما خوش هستیم که مذاکرات رسمی بین افغانستان و سازمان ناتو روی موافقتنامه حضور قوای ناتو در افغانستان پس از سال 2014 رسماً دیروز آغاز شد و ما این موضوع را در جلسه وزرای امور خارجه ناتو در بروکسل حدود دو هفته قبل مطرح کرده بودیم.
 
 موضوع دیگری را که شما اشاره کردید، اعمال فشار، ما از روز اول بسیار به وضاحت گفته ایم که هیچ گونه فشار نمی تواند که سبب امضای نه تنها موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا شود بلکه سبب امضای کدام سند همکاری دیگری شود. فشار موثر نیست. فشار راه درست نیست. و دولت افغانستان همیشه از یک موقف اصولی مسایل را مطرح کرده است. و به همین ترتیب ما امیدوار هستیم که بتوانیم در مورد شرایط و ضمانت هایی که دولت افغانستان در قبال امضای موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا مطرح کرده، با جانب امریکا به فیصله ها و تصامیم و نتایج مثبت و رضایت بخش برسیم تا زمینه امضای این موافقتنامه هموار شود.
و در قبال امضای موافقتنامه جداگانه با سازمان ناتو امیدوار هستیم که این مذاکرات در فضای مثبت و سازنده به پیش برود و ما بتوانیم در یک فرصت مناسب متن این موافقتنامه جداگانه را هم نهایی و آماده امضا بسازیم.
در رابطه به صلح موقف دولت افغانستان در ارتباط به نقش ملا برادر بسیار روشن است. ما می خواهیم که ملا برادر آزاد باشد، قابل دسترس باشد، آدرس مشخص داشته باشد و در خدمت پروسه صلح باشد. دولت افغانستان به این باور است که ملا برادر می تواند نقش مثبت و سازنده یی را در حمایت از پروسه صلح افغانستان داشته باشد. و در ارتباط به جزئیات و تفصیلات این موضوع می شود که با شورای عالی صلح به تماس شوید.
 
مسعود انصار از رادیو کلید:
من می خواستم سوال خود را از صحبت های اخیر رئیس جمهور امریکا که روز گذشته داشتند و در آن خروج مکمل نیروهای شان را در ختم ماه میلادی اعلام کردند. می خواستم این را بپرسم که شما این را چگونه می بینید آیا این یک چراغ سبزی است به این معنا که پیمان امنیتی امضا می شود و بعد از آن تعدادی از نیروهای آن ها باقی خواهد ماند. آیا این یک هشدار است به بستر سازی نیروهایشان در افغانستان، موقف دولت افغانستان چه است؟
 
موسی زی:
دو موضوع است. اول این که خروج قوای بین المللی از افغانستان بر اساس توافق دوجانبه بین افغانستان و سازمان ناتو صورت می گیرد. در چارچوب پروسه انتقال. این پروسه از تابستان سال 2011 آغاز شده و  البته بر اساس توافقاتی که در نشست سران سازمان ناتو در سال 2010 در لزبن صورت گرفت، انجام می پذیرد. به صورت عملی این پروسه از تابستان سال 2011 آغاز شد و مرحله پنجم و نهایی این پروسه هم در تابستان سال روان میلادی صورت گرفت که امروز رهبری تمامی امور امنیتی و دفاعی در قلمرو افغانستان به دوش قوای امنیتی ملی افغانستان است. قوای بین المللی صرفاً نقش حمایوی را دارند در مواردی که هنوز قوای امنیتی ملی افغانستان نیاز به حمایت و کمک قوای بین المللی دارند. خروج قوای بین المللی از  افغانستان الی ختم سال 2014 تکمیل خواهد شد. و هرگونه حضور قوای بین المللی پس از سال 2014 بر اساس توافقات دوجانبه با دولت افغانستان خواهد بود و بس. به همین دلیل است که ما متن موافقتنامه همکاری های امنیتی و دفاعی با ایالات متحده امریکا را نهایی ساختیم و همچنان مذاکرات رسمی را با سازمان ناتو در ارتباط با عقد یک موافقتنامه جداگانه حضور قوای ناتو و پارتنرهای ناتو پس از 2014 آغاز کردیم، چون در عدم موجودیت موافقتنامه های واضح و روشن بین دولت افغانستان و سازمان ناتو از یک سو و دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا از سوی دیگر هیچ گونه حضور قوای بین المللی در افغانستان پس از سال 2014 قانونی نخواهد بود. بناً اظهارات رئیس جمهور امریکا هم در چارچوب پروسه انتقال مطرح شده که در آن ما هیچ گونه اختلاف نظری با همدیگر نداریم.


Associated Press:
If US maintains its “take it or leave it” stance on the BSA, does that mean that Afghanistan will never sign it? My second question is what do you think about the international fears that without the BSA signed Afghanistan loses billions of dollars of aid and will return to civil war?


Mosazai:I addressed both questions but I will do it again briefly in English. The Afghan government’s position on the Bilateral Security Agreement is very clear and is a very principled position. The Afghan government not only desires the signing of a Bilateral Security Agreement with the United States but strongly supports the signing of the Bilateral Security Agreement text that has been finalized between our two governments. But what will pave the ground for the actual signing of the Bilateral Security Agreement are the conditions and the specific guarantees that the Afghan government has mentioned in connection to the implementation of the Bilateral Security Agreement. And those guarantees relate to ensuring a full stop to all military operations, ground and air, against Afghan homes and against any residential areas which is reflected in the text of the Bilateral Security Agreement. And secondly, efforts by the United States in support of the Afghan government’s peace efforts in order to help us launch a meaningful and substantive peace process with the armed oppositions including the Taliban. With the support of the United States and also the Islamic Republic of Pakistan in particular.
So our hope is that we will have satisfactory and timely progress with the United States on these guarantees and on the conditions that the Afghan government has brought forward based on the clear advice and recommendations of the Consultative Loya Jirga, and that we will be able to pave the ground for the signing of the Bilateral Security Agreement in a timely manner.
On your second question, a couple of things. One is that the Afghan government does not look at the international support including financial assistance with Afghanistan post 2014 in terms of security, in terms of the sustainment of the Afghan National Security Forces a charity coming from the international community. We must remember that the Afghan people have borne the greatest sacrifices in the war against terrorism and in the war against violent extremism in this vital region. We will continue to play the role of that bulwark against the tyranny of terrorism and violent extremism not only in defense of the security and stability of this region but also in defense of the security, peace and stability of the international community. We believe that the assistance of the international community with Afghanistan leading up to 2014 and also post 2014 in terms of security and also in terms of development is a worthwhile and cost-effective investment in the security of Afghanistan but also in the security, stability and peace of the region and also of the broader world.
So it’s in that context that the Afghan government has approached our security and defense cooperation with our international allies and it’s in that context that we will continue to maintain our close cooperation and our close collaboration with our international allies when it comes to fighting terrorism and extremism in the region and ensuring peace, security and stability for the people of Afghanistan who have suffered the most, and I repeat, who have suffered the most in the fight against terrorism and violent extremism compared to any other country whether in region or far away from region.
Aimal Habibi, NPR:

[Inaudible] How much the delay in BSA is effecting the foreign investment in Afghanistan
Mosazai:
To address your first question, we have just initiated official negotiations with NATO on a separate Status of Forces Agreement. The negotiations started yesterday and we hope that we will be able to conclude the negotiations on the text of the Status of Forces Agreement with NATO in a timely manner, in a constructive and positive atmosphere and that we would have a finalized text ready for signature in a timely manner.
Our position regarding the signing of the SOFA is the same as our position regarding the signing of the BSA with a slight difference that the Status of Forces Agreement with NATO is basically about train, assist and advice mission. There is no combat element to the Status of Forces Agreement with NATO and it mainly has to do with the training, equipping and financing of the Afghan National Security Forces post-2014.
And we hope that we will be able to sign the Bilateral Security Agreement with the United States in a timely manner provided that we make satisfactory progress on the guarantees and conditions that the Afghan government has put forward based on the clear recommendations and advice of the Consultative Loya Jirga.
And we will obviously continue our efforts to attract even more foreign investments into Afghanistan. As you know foreign, investments and foreign investors continue coming towards Afghanistan and we continue to register foreign companies and Afghan companies through the Afghanistan Investment Support Agency on a daily basis. And I am sure that you will get more information from AISA on that.
Thank you, تشکر

دفعات مطالعه 3175 مورد
امتياز اين آيتم
(2 راي)
منتشرشده در افغانستان
عنوان برچسب‌ها

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

حاضرین در سایت

ما 71 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما