Error
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

کنفرانس مطبوعاتی هفته وار جانان موسی زی، سخنگو و رئیس اطلاعات عامه وزارت امورخارجه

  • Tuesday, قوس 12 1392
  • نوشته‌شده توسط 
  • اندازه فونت کاهش انداره فونت افزايش اندازه فونت

تاریخ : یکشنبه 10 قوس ۱۳۹۲

 

به نام خداوند بخشایندۀ مهربان

به کنفرانس خبری هفته وار وزارت امورخارجه خوش آمدید.

از این که ما نتوانستیم کنفرانس خبری هفتة گذشته را تدویر کنیم از شما معذرت می خواهیم. اما دلیلش تدویر لویه جرگه مشورتی در رابطه به موافقتنامه دوجانبه همکاری های امنیتی و دفاعی بین افغانستان و ایالات متحده امریکا بود. بسیار خوش هستیم که با هم یک بار دیگر یک جا می شویم. در ابتدا می خواستم در رابطه به سه موضوع خدمت شما معلومات ارایه کنم و اگر کدام سوالی در آخر باشد می شود باز به جواب آن ها بپردازیم.

طوری که شما حتماً خبر دارید، سرپرست وزارت امورخارجه آقای ضراراحمد عثمانی هفته گذشته یک سفر رسمی به تهران داشتند  در بیست و یکمین نشست شورای وزرای امورخارجه کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی منطقوی یا ایکو شرکت و در این کنفرانس بیانیه مفصلی ارایه کردند که متن آن خدمت شما فرستاده شده و در آن به نقش محوری افغانستان در تقویت و تحکیم همکاری ها و همچنان همگرایی اقتصادی منطقوی صحبت کردند و همچنان به چالش ها و مشکلاتی که در راستای تقویت عملی و تقویت ملموس همکاری های اقتصادی و همگرایی اقتصادی منطقوی وجود دارد، خاصتاً تروریزم و افراطیت هم تأکید کردند.

 در پهلوی اشتراک در بیست و یکمین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی منطقوی یا ایکو، سرپرست وزارت امورخارجه چندین ملاقات موثر و سودمند دوجانبه را هم انجام دادند، از جمله با وزیر امورخارجه آذربایجان و همچنان وزیر اقتصاد و توسعه ترکمنستان. در رابطه به همکاری های دوجانبه بین افغانستان و این دو کشور و مشخصاً در رابطه به دیدگاه ایجاد یک راه ترانزیتی برای افغانستان و منطقه از طریق ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به بحیره سیاه و مدیترانه و بالاخره به کشورهای اروپایی و دورتر از آن. البته دولت افغانستان در راستای تحقق این دهلیز ترانزیتی شمال با تمام کشورهایی که در مسیر این راه قرار دارند، در چندین سال گذشته از طریق مشورت ها و مذاکرات ها و صحبت های همه جانبه و سازنده و دوستانه یی که صورت گرفته از هر نظر آمادگی کامل دارد و ما امیدوار هستیم که با تحقق این راه ترانزیتی متبادل نه تنها افغانستان یک راه ترانزیتی دیگری را به اروپا و به دیگر کشورهای جهان به دست بیاورد بلکه این راه ترانزیتی بتواند در تقویت و تعمیق همکاری های اقتصادی وهمگرایی اقتصادی در منطقه بزرگ قلب آسیا نقش عمده و موثری داشته باشد. البته پروژه های مشخصی که ارتباط دارد به تحقق طرح دهلیز ترانزیتی شمال بین کشورهای مختلف در حال تطبیق است. طور مثال پروژه خط آهن ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان جزء همین پروژه است و پروژه خط آهن بین گرجستان و ترکیه هم فعلاً جریان دارد تا یک قسمت بسیار کوچکی که هنوز بین گرجستان و ترکیه تکمیل نشده آن تکمیل شود و بدون این دو بخش بین افغانستان و ترکمنستان و بین گرجستان و ترکیه این راه ترانزیتی به صورت عملی تکمیل گردیده است و از نظر اراده سیاسی، از نظر وحدت نظر بین تمام کشورهایی که در مسیر این راه قراردارند، هیچ کدام مشکلی وجود ندارد و به همین اساس است که دولت افغانستان امیدوار است تا ما بتوانیم همین دیدگاه مثبت، دیدگاه سودمند و موثر برای تمام کشورهایی که در مسیر این راه قرار دارند، در آینده نزدیک عملی شود و افغانستان بتواند به صفت یک کشور محاط به خشکه، یک راه متبادل ترانزیتی به جهان بیرونی به دست آورد و در عین زمان این راه ترانزیتی بتواند در تقویت روابط اقتصادی بین کشورهای منطقه قلب آسیا و همچنان بین منطقه قلب آسیا و جهان بیرونی نقشی بسزا، موثر و مثبت خود را داشته باشد.

سرپرست وزارت امورخارجه همچنان با وزیر امورخارجه و جلالتمآب رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران ملاقات های دوجانبه جداگانه داشتند. در هر دو ملاقات صحبت های مفصل، مثبت و سازنده در رابطه به تقویت همکاری ها و روابط دوجانبه بین افغانستان و ایران صورت گرفت و همچنان در رابطه به مسایل منطقوی نیز بحث شد. در بُعد همکاری ها و روابط دوجانبه دو طرف در مورد موضوع مهاجرین افغان در ایران و همچنان تقویت همکاری های تجارتی و ترانزیتی صحبت های موثری داشتند. در خصوص اقامت مهاجرین افغان در ایران  دو طرف موافقت کردند تا حضور شهروندان افغان در ایران در یک قالب قانونمند مطرح شود تا مهاجرین افغان در ایران مشکلاتی که در گذشته داشتند یا مشکلاتی که دارند رفع شود و در عین زمان هرگونه نگرانی دولت جمهوری اسلامی ایران در رابطه به حضور مهاجرین افغان در ایران مرفوع گردد. تمام رفت و آمدهای شهروندان افغان به ایران از راه های قانونی صورت گیرد، بر اساس پاسپورت و ویزه باشد و در عین زمان مهاجرین و شهروندان افغان در ایران از تمام حقوق شهروندی خود، از تمام حقوق انسانی و بشری خود مستفید باشند. در این مورد اشتراک نظر وجود داشت و توافق صورت گرفت تا در راستای عقد یک موافقتنامه دوجانبه در مورد حضور شهروندان افغان در ایران صحبت ها و مذاکرات دو طرف انجام شود.

در ارتباط به حضور شهروندان افغان در ایران دولت ایران به ما اطمینان داد که آن ها تعداد ویزه هایی که در داخل افغانستان به شهروندان افغان صادر می کنند به صورت قابل ملاحظه افزایش خواهند داد تا هیچ افغان مجبور به مبادرت به قاچاق انسان نشود و هر شهروند افغان که آرزوی سفر به ایران را داشته باشد و یا آرزوی کار در ایران را داشته باشد، بتواند از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و یا از طریق قونسلگری های جمهوری اسلامی  ایران در ولایات افغانستان ویزه اخذ بکنند و بتوانند که از بنادر سرحدی به صورت قانونی به جمهوری اسلامی ایران سفر کنند و حضورشان در ایران قانونمند بوده و از تمام حقوق شهروندی شان مستفید باشند. که البته دولت افغانستان نه تنها از این اقدام جمهوری اسلامی ایران استقبال می کند بلکه از آن اظهار امتنان و تشکری هم می کند.

موضوع دومی که در ملاقات های سرپرست وزارت امورخارجه با جناب وزیر امورخارجه ایران و جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی ایران مطرح شد، تقویت همکاری های تجارتی و مشخصاً همکاری های ترانزیتی از طریق بندر چابهار بود. هر دو طرف با هم توافق کردند تا کار روی امضای یک موافقتنامه تجارتی سه جانبه بین افغانستان، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند به زودی آغاز گردد تا تجار هر سه کشور این اطمینان و اعتماد لازم را داشته باشند تا از طریق بندر چابهار به اقدامات و فعالیت های تجاری خود بپردازند. دولت افغانستان این اراده محکم را دارد تا با جمهوری اسلامی ایران و همچنان جمهوری هند همکاری های دوجانبه و چندین جانبه خود را در راستای تحقق این هدف انجام بدهد. ما امیدوار هستیم که بتوانیم از طریق همکاری نزدیک، از طریق هماهنگی نزدیک هم با جمهوری اسلامی ایران و هم با جمهوری هند در راستای تحقق این دیدگاه، گام های عملی و موثری را رقم بزنیم.

موضوع دومی را که می خواستم کوتاه اشاره بکنم آن انتخاب افغانستان به ریاست برنامه خاص سازمان ملل متحد برای اقتصاد کشورهای آسیای میانه یا UN-SPECA است. در هشتمین نشست شورای اجرایی UN-SPECA که در شهر آلماتی قزاقستان به تاریخ 22 نوامبر دایر شده بود تمام کشورهای عضو این برنامۀ سازمان ملل متحد از ریاست افغانستان برای سال 2014 حمایت کردند و افغانستان برای سال 2014 ریاست این برنامه مهم سازمان ملل متحد برای اقتصاد کشورهای آسیای میانه را خواهد داشت. کشورهای عضو این برنامه عبارت اند از افغانستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغزستان. و از طریق این برنامه هشت کشور عضو این برنامه در بخش های ترانسپورت، انرژی و آب، تجارت، احصائیه، تکنالوژی معلوماتی و مخابراتی و همچنان مسایل جندر و اقتصاد با هم همکاری می کنند. ما امیدوار هستیم که بتوانیم در جریان ریاست این برنامه، هم در بخش جلب همکاری های اقتصادی برنامه UN-SPECA برای افغانستان و هم در بُعد منطقوی، پیشرفت ها و دستاوردهای قابل ملاحظه ای داشته باشیم. این برنامه در سال 1998 تاسیس شد و افغانستان هم در سال 2005 میلادی عضویت این برنامه را به دست آورد.

و موضوع آخری هم که از طریق وزارت امورخارجه به شما قبلاً به شما اطلاع داده شده بود، اشتراک جناب معین سیاسی وزارت امورخارجه آقای ارشاد احمدی در یازدهمین اجلاس وزرای امورخارجه دیالوگ همکاری های آسیا یا (Asian Cooperation Dialogue) در منامه پایتخت بحرین بود. افغانستان سال گذشته عضویت این دیالوگ را به دست آورد و به صفت کشوری که در محوریت منطقه بزرگ قلب آسیا قرار دارد، می تواند نقش موثر و سودمندی را در راستای تحقق اهداف ACD یا دیالوگ همکاری های آسیا که البته اهداف دوگانه اش تقویت و پیشبرد دیالوگ، فرهنگ گفتگو و همچنان تطبیق پروژه های منطقوی می باشد نقش مثبت و موثر خود را بازی بکند.

سوال و جواب ها:

فرحناز از تلویزیون آریانا: در رابطه به سفر نماینده شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان و دیدار یک دقیقه یی با ملا برادر، گپهایی وجود دارد که نماینده شورای عالی صلح افغانستان فقط برای یک دقیقه با ملا برادر دیدار کرده است. می خواهم بدانم که حکومت افغانستان این ملاقات های کوتاه را درخور روند صلح افغانستان می داند و یا نه؟ و مساله دیگر در ارتباط با سفر نوازشریف، گپ و گفت هایی وجود دارد که این سفر همنوا و مرتبط است با موضوع توافقنامه همکاری امنیتی کابل- واشنگتن، حکومت افغانستان چقدر این مساله را تایید می کند؟

موسی زی: تشکر. سوال های شما بسیار آسان بود به خاطری که من سوال اول شما را راجع می سازم به شورای عالی صلح و سوال دوم شما را به ارگ ریاست جمهوری. وزارت امورخارجه در این مورد کدام تبصره خاص ندارد و من مطمین هستم که شورای عالی صلح در رابطه به سوال اول تان و ارگ ریاست جمهوری درباره سوال دوم شما معلومات لازم را خدمت شما عرض می کنند.

 اما در رابطه به سفر جلالتمآب صدراعظم جمهوری اسلامی پاکستان دیروز به کابل برای معلومات تان عرض کنم که این سفر از چندی قبل برنامه ریزی شده بود و دعوت این سفر از طرف جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در ماه اگست در جریان سفر ایشان به اسلام آباد از صدراعظم جمهوری اسلامی پاکستان صورت گرفته بود. بناً این سفر از قبل تعیین شده بود و در صحبت ها و مذاکراتی که دیروز صورت گرفت، بحث ها و گفتگوهای بسیار موثری بین دوطرف انجام شد که از نتایج آن ها شما دیروز در جریان اظهارات مطبوعاتی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و صدراعظم جمهوری اسلامی پاکستان هم اطلاع حاصل کردید.

محمدی از بی بی سی: سفر دیروز جناب شریف به کابل. بعد از کنفرانس رئیس جمهور آیا کدام دیدار دیگر هم داشتند یا نداشتند، به خاطری که آوازه ها بود با شورای عالی صلح می بینند، وزارت امورخارجه تنظیم می کنند مربوط شما می شود. دیگر این که راجع به شرکت افغان های مهاجر در کشورهای همسایه در انتخابات نظر وزارت امورخارجه چیست و کمیسیون انتخابات شما را در جریان گذاشته یا نگذاشته به خاطری که آوازه ها هست که آن ها می خواهند انتخابات را در کشورهای همسایه برگزار کنند.

موسی زی: در برنامه سفر جلالتمآب صدراعظم جمهوری اسلامی پاکستان یک ملاقاتی با رئیس و اعضای شورای عالی صلح شامل بود. آن ها دیروز این ملاقات را انجام دادند و البته این برمی گردد به همکاری های نزدیک و به تلاش های مشترک هر دو کشور در راستای تامین صلح و امنیت هم در افغانستان و هم در جمهوری اسلامی پاکستان.

 در رابطه به سوال دوم شما این تصمیم برمی گردد به کمیسیون مستقل انتخابات. اگر تصمیم گرفته شود که شهروندان افغان در بیرون از کشور در انتخابات اشتراک کنند، وزارت امورخارجه از تمام امکانات و ظرفیت های خود در راستای عملی شدن این برنامه استفاده خواهد کرد. اما این تصمیم به دست وزارت امورخارجه نیست. تصمیمی است که باید کمیسیون مستقل انتخابات بگیرد. می شود که جزئیاتش را و یا این که آن ها فکر می کنند که این مامول ممکن است در چارچوب زمانی که باقی مانده الی تدویر انتخابات یا خیر، می شود که با کمیسیون مستقل انتخابات به تماس شوید.

پوښتنه:

معصوم میوند د آزادی راډیو خبریال- زما دوه لنډ سوالونه دی یو د هغه راپورونو په هکله چی وایی د نواز شریف د سفر څخه مخکی پر کنړ ولایت راکټونه راغورځول شوی. او بله پوښتنه می د هند، افغانستان او ایران  د اقتصادی تړون د لاسلیکولو په اړوند ده که ووایی چی دا به کله امضاء کیږی او د دی تړون ګټی او ارزښت افغانستان ته څه دی ؟

موسی زی: د لومړی سوال په هکله مو هغه راپورونه چی په مطبوعاتو کی خپاره شوی موږ اوریدلی، د راپورونو د صحت او سقم د تثبیت لپاره موږ خپلی اړیکی نیولی دی او کوښښ کوو چی دا معلومه کړو چی آیا دا پیښه شوی وه او که نه وه شوی.

د دوهمی پوښتنی په هکله مو باید عرض کړم چی د چابهار بندر افغانستان ته تر ټولو نږدی د اوبو بندر ده او که چیرته موږ وکولای شو چی انشاء الله و به کولای شو چی یوه دری اړخیزه موافقتنامه د ایران او هند سره امضاء کړو نو دا به د افغانستان سوداګرو ته، د افغانستان پانګه اچونکو ته او همدا راز د سیمی نورو هیوادونو ته او د نړی نورو هیوادونو ته دا فرصت برابر کړی چی افغانستان ته یوه ډیره نږدی ترانزیتی لاره ولری، مهمه خبره دا ده چی د افغانستان ایران او هند د دولتونو په سطح اوس د دی ترانزیتی لاری د تحقق او تطبیق په برخه کی یوه عمومی موافقه موجوده ده او اوس د یوی موافقتنامی په متن باندی له دی وروسته کار پیلیږی او موږ به دا کوښښ وکړو ترڅو دا موافقتنامه ژر تر ژره نهایی شی او د دری واړو هیوادونو تر منځ امضاء شی البته په دی برخه کی د څو کلونو راهیسی  د دری واړو هیوادونو خبری مذاکرات او ګډی هڅی ادامه لری، زموږ سفارت په تهران او ډهلی کی، د هند جمهوریت سفارت په ایران کی او په کابل کی او همدا راز د ایران سفارتخانی په کابل او دهلی کی په دی برخه کی یو له بل سره ډیری نږدی اړیکی او یو له بل سره همکاری کوی، او موږ هیله من یو چی وکولای شو د یوی موافقتنامی د امضاء له لاری خپلو تجارانو او سرمایه ګزارانو ته هغه لازم اعتماد او باور چی د دوی په کار ده ددی ترانزیتی لاری په برخه کی ورکړو ترڅو دوی وکولای شی په چابهار کی سرمایه ګذاری وکوی، هلته دوی خپلی نمایندګی جوړی کړی او د چابهار له لاری خپل صادرات او واردات، خپل صادرات نورو هیوادونو ته ولیږی او خپل واردات له بهر څخه افغانستان ته داخل کړی.

قیومی از روزنامه افغانستان تایمز- اتباع افغانی که در سعودی به سر می برند، اکثر از اینها  زمانی که از صنف دوازده فارغ می شوند و میخواهند به مؤسسات تحصیلات عالی بروند ایشان را در موسسات تحصیلات عالی سعودی نمی پذیرند، آیا دولت افغانستان متوجه این مشکل شده اند و یا خیر، اکثر از اینها شکایت دارند که اولاد هایشان بی سرنوشت می مانند. آیا دولت افغانستان بخصوص وزارت خارجه متوجه شده اند و یا خیر، تا به مشکل آنها رسیدگی صورت گیرد.

موسی زی: در این مورد تا به حال تا جایی که من اطلاع دارم کدام  خبری به وزارت امور خارجه نه رسیده، اگر کدام مشکل و یا کدام چالشی وجود داشته باشد وزارت امور خارجه در این مورد اقدام لازم را خواهد کرد و ما در ختم کنفرانس مطبوعاتی با سفارت ما در ریاض به تماس می شویم و از آنها معلومات مفصل در این مورد خواهیم گرفت و انشاءالله  هرکاری که از دست وزارت امور خارجه و سفارت ما در ریاض صورت گرفته بتواند ما در خدمت هموطنان عزیز خویش هستیم.

خبرنگار تلویزیون طلوع- در قسمت رهایی ملا برادر دولت افغانستان گزارش هایی نشر شده که دوباره از دولت پاکستان خواسته که ملا عبدالغنی برادر را به عربستان سعودی بسپارند تا دولت افغانستان بتواند از طریق این کشور با وی ملاقات آزاد و همه جانبه داشته باشد، آیا شما با دولت عربستان در تماس شده اید، جواب آنها در این باره چی است.

موسی زی: دو نکته را می خواستم در رابطه به پاسخ این سوال شما می خواهم عرض کنم اول این که صحبت ها و همکاری های افغانستان با جمهوری اسلامی پاکستان در ارتباطه به پروسه صلح به گونه مثبت و موثر پیش می رود یک فضای خوب همکاری و گفتگو در این مورد با حکومت جدید پاکستان ایجاد شده است.

نکته دوم اینست که چیزی که برای دولت افغانستان در ارتباط به نقش ملا برادر مهم است آن این است که ملا برادر باید آزاد باشد، یک آدرس مشخص داشته باشد و باید در خدمت پروسه صلح فعالیت کند. این مهم ترین شرایط دولت افغانستان است در ارتباط به نقش ملا برادر، تا جایی که ارتباط می گیرد به تلاش ها با پروسه صلح افغانستان. جدا از آن مذاکرات، تلاش ها و صحبت های ما با جمهوری اسلامی پاکستان ادامه دارد و البته از پیشرفت هایی که صورت می گیرد ما در وقت و زمانش به شما اطلاع خواهیم داد.

خبرنگار روزنامه انصاف- با توجه به سفر صدر اعظم پاکستان و ضیافتی را که آقای رئیس جمهور برای ایشان ترتیب دادند، دولت پاکستان نیز برای ما ضیافتی را ترتیب دادند و همان پرتاب 38 راکت  و موشک به ولایت کنر بود. با توجه به این مسایل ما انتظار چه دست آوردی را از سفر صدراعظم پاکستان به افغانستان داشته باشیم و شما چه پیشنهادی را برای دولت پاکستان دارید؟

موسی زی: طوری که خدمت دوست قبلی ما عرض کردم در رابطه به راپور هایی که در مورد پرتاب راکت از آنسوی خط دیورند بالای مناطق ولایت کنر نشر شده، ما این گزارشات را دیده ایم، شنیده ایم و مطالعه کردیم و در رابطه به تثبیت صحت و سقم این گزارشات با مقامات ذیصلاح به تماس هستیم.

 در رابطه به سفر جلالتماب جمهوری اسلامی پاکستان قسمیکه دیروز هم بسیار به تاکید و روشنی شما شاهد بودید سفر بسیار مثبت بود جلالتماب رئیس جمهوری افغانستان به تعقیب مهمان نوازی بسیار گرم  که از ایشان در اسلام آباد صورت گرفته بود، ضیافت غذای چاشت را با اشتراک سفرا و اعضای دیپلوماتیک بین المللی در کابل و همچنان اعضای شورای ملی افغانستان، رهبران جهادی افغانستان، کاندیدان ریاست جمهوری افغانستان و دیگر شخصیت های متنفذ افغانستان برای صدر اعظم جمهوری اسلامی پاکستان و هیأت همراه ایشان ترتیب داده بود. مذاکرات و گفتگو هایی که صورت گرفت در فضای سازنده و دوستانه بود و ما امیدوارهستیم که بتوانیم حکومت جدید جمهوری اسلامی پاکستان در راستای گام های عملی و اقدامات مؤثر، البته مشخصاً در ارتباط به پروسه صلح و همچنان تقویت همکاری های اقتصادی و تجارتی بین دو کشور، دستاورد های ملموس و قابل ملاحظه ای داشته باشیم.

شیرشاه نوابی از تلویزیون خورشید: در اول می خواهم بپرسم که یکی از نگرانی هایی که بخصوص ملل متحد ارایه کرده این است که کشتار کارمندان نهادهای خیریه در کل مایه نگرانی شده و از آغاز سال میلادی تقریباً 73 تن یا ربوده شده اند و یا کشته شده اند، و این ها گفته اند که این مساله به نحوی هشداری است برای به تعویق افتادن همکاری های خیریه در ولایت های ناامن افغانستان با توجه به سال 2014 . و مساله دیگر که می خواهم مطرح بکنم این است که ما همیشه از زمانی که بالای قلمرو  افغانستان موشک پراکنی شده، آن را تقبیح و نکوهش کرده ایم و یا از راه های دیپلوماتیک پیش رفته ایم، بالاخره عملکردی که بتواند مردم افغانستان را از این سیاست های دورنگ پاکستان نجات بدهد، از طرف شما چه است و در کل موقف شما در این باره چه است؟ یعنی فکر می کنید تنها با تقبیح کردن این موضوع ما می توانیم به نتایجی برسیم و درد مردم افغانستان را که کشته می شوند و تلفات می دهند دوا بکنیم؟

موسی زی: در رابطه به سوال اول تان، البته دولت افغانستان، کشتار و اختطاف کارمندان سازمان های خیریه چه سازمان های داخلی باشند و چه سازمان های بین المللی را به شدیدترین الفاظ تقبیح می کند. این تنها و تنها می تواند کار  دشمنان بشریت باشد، تنها و تنها می تواند کار دشمنان صلح و آرامش مردم افغانستان باشد و دشمنان صلح و امنیت هم در افغانستان و هم در منطقه و کار تروریستانی که نه به اصول دین پابند هستند و نه هم با اصول دیگر بشری و قوانین بین المللی. دولت افغانستان تمام تلاش خود را می کند تا سازمان های خیریه چه سازمان های داخلی باشند و چه سازمان های بین المللی کار خود را در فضای امن و مصوون انجام بدهند و دولت افغانستان تلاش ها و اقدامات خود را در این راستا بیشتر از پیش تقویت خواهد کرد.

در رابطه به سوال دوم شما قسمی که من قبلاً هم عرض کردم اجازه بدهید تا گزارش هایی که در مطبوعات پخش شده، ما آن ها را مطالعه بکنیم، صحت و سقم شان را  تثبیت بکنیم و بعد از آن دولت افغانستان موقف روشنی در این ارتباط خواهد داشت. چیزی که مهم است آن است که فضای همکاری، فضای دیالوگ و فضای گفتگو بین دولت افغانستان و حکومت جلالتمآب صدراعظم جدید جمهوری اسلامی پاکستان مثبت و سازنده است. ما در مدت کمی که از انتخاب صدراعظم جدید جمهوری اسلامی پاکستان می گذرد در راستای تلاش های دولت افغانستان در پیشبرد پروسۀ صلح و همچنان تقویت همکاری های اقتصادی، پیشرفت های خوب و عملی داشته ایم. ما امیدوار هستیم که بتوانیم این فضای مثبت و سازنده را بین دو کشور حفظ کنیم و امیدوار هستیم که بتوانیم در هفته ها و ماه های آینده شاهد دستاوردهای عملی و ملموس هم در قالب حمایت کلیدی و عمده جمهوری اسلامی پاکستان با پروسه صلح افغانستان و هم در بعد تقویت همکاری های اقتصادی و تجارتی بین دو کشور باشیم.

پوښتنه:

د آزادی راډیو تیره ورځ یو راپور خپور کړ چی ولسمشر حامد کرزی هند ته ځی د دی سفر په هکله توضیحات راکړی؟

موسی زی: د دی سفر په هکله به د جمهوری ریاست سره په اړیکه  کی شو معلومات به ورڅخه واخلو او تاسو ته به یی درکړو. او یا کولای شی تاسو مستقیما له ارګ سره اړیکه ونیسی.

ولی دا چی د افغانستان ولسمشر هند ته ځي دا یوه ډیره عادی او معمولې خبره ده د دواړو هیوادونو د اړیکو په چوکاټ کی او خاصتاً داسی دوه هیوادونه چی یو له بل سره تاریخی، تمدنی، سیاسی، اقتصادی، فرهنګی او امنیتی ډیری نږدی اړیکی ولری، دا یوه ډیره طبیعی خبره ده او دا به د تعجب خبره وی چی څوک ووایی د افغانستان جمهور رئیس ګاونډیو هیوادونو ته خاصتاً داسی هیوادونو ته چی له هغو سره موږ ډیری نږدی، تاریخی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی او فرهنګی اړیکی لرو سفر نه کوی، دا چی جمهور رئیس ځی د یوه خپلواک او مستقل هیواد د جمهور رئیس په توګه، دا یوه طبیعی او مثبته خبره ده.

 

 مننه، تشکر، Thank you

دفعات مطالعه 1731 مورد
امتياز اين آيتم
(0 راي)
منتشرشده در افغانستان

نظرتان را بنويسيد

کامل‌کردن فيلدهاي علامت‌دار شده با (*) ضروري است. کد HTML قابل پذيرش نيست.

  • افغانستان
  • قوانین افغانستان

سؤالات متداول

برای دریافت پاسپورت چه مدارکی لازم است؟

تمامی اتباع افغانستان مطابق قوانین ملی از جمله قانون پاسپورت مستحق دریافت پاسپورت برای مسافرت به

ادامه...

پروسه ثبت شرکتهای خارجی در افغانستان چگونه است؟

اتباع کشورهای خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری و ثبت شرکت خدماتی و یا تجارتی و یا هم باز نمودن

ادامه...

چگونه می توان نکاحنامه دریافت کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت صدور نکاح خط:

 

ادامه...

چرا به سوالات طرح شده پاسخ داده نمیشود؟

آن دسته از بازدیدکنندگان سایت که تمایل دارند پاسخ سوالاتشان را دریافت نمایند میتوانند به قسمت تماس

ادامه...

روال تأیید اسناد و مدارک تحصیلی چگونه است؟

مدارک و  اسناد تحصیلی که ممهور به مهر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و یا جمهوری اسلامی

ادامه...

برای دریافت ویزه افغانستان چه باید کرد؟

متقاضیان ویزه جمهوری اسلامی افغانستان میتوانند جهت دریافت فورم و طی مراحل درخواست ویزه از شنبه الی

ادامه...

آیا مهاجرین افغان بیمه میشوند؟

حاضرین در سایت

ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نشانی

تهران - عباس آباد - خ پاکستان - نبش کوچه چهار پلاک 2    

 تلفن : 88737050 - 5040 8873             فکس: 88735600                  ایمیل: info(at)afghanembassy.ir

 

لینکهای مرتبط با ما